Şimdi Ara

Marmara'da olacak deprem ve istanbul'a etkisi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
289
Cevap
33
Favori
53.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
369 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: steven_stiffler

Yazının tamamını okudum, elbette anlamadığım terimler var. Ben Toki’de oturuyorum, 2009 yapımı. Toki inşaatlarıyla ilgili bilginiz var mı ? Devlet olduğu için güvenmeli miyim, yoksa tam tersi devlet olduğu için güvenmemeli miyim ?
    Tokiler genellikle tünel kalıp sistemiyle inşaa ediliyor.Depreme karşı en dayanıklı sistemlerden biridir.O yüzden rahat olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RavenoLL -- 30 Eylül 2019; 0:53:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrec4nl4r

Aynen hocam bende. Evin içerisindeyken o şiddetli sallanma halini, yıkılmış binaları, harabeleri, enkazları, ailemi ve sonra olacakları düşününce işin içinden çıkamıyorum.
    Memlekette deprem nedir bilmezdim. Bu istanbul'a okumaya geldim, 3 büyük deprem oldu fena sallandım bu sonuncuyla inanılmaz fobi gelişti, büyük istanbul depremi gelecek diye. Şehirden de soğudum son sınıfım sağ sağlim bitirsek şu okulu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RavenoLL

Tokiler genellikle tünel kalıp sistemiyle inşaa ediliyor.Depreme karşı en dayanıklı sistemlerden biridir.O yüzden rahat olun.

Alıntıları Göster
    Ben de istanbulda kyk devlet yurdunda kalıyorum. 2010+ yapımlı. Güvenilir midir sizce? Bir iki depremi hissetmiştim şimdi korkudan uyuyamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Strawberry Fields Forever

Ben de istanbulda kyk devlet yurdunda kalıyorum. 2010+ yapımlı. Güvenilir midir sizce? Bir iki depremi hissetmiştim şimdi korkudan uyuyamıyorum.

Alıntıları Göster
    Güvenlidir.Yurtlar, okullar,hastaneler konutlara göre daha sağlam inşaa ediliyor.Konutların Bina önem katsayısı 1 iken yurtlar ve okulların 1.4'tür.Daha fazlası ise 1.5 ile hastanelerdir.Yani yeni yapılmış hastaneler,yurtlar ve okullar en güvenli yapılar desek yanılmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RavenoLL -- 30 Eylül 2019; 1:28:14 >
  • Hatay iskenderun dayim 1 saat kadar önce bi kuş çığlığı duydum baska duyan varmi? Daha once hiç duymadığım bir sesti 4 5 defa öttü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PaNoZ -- 30 Eylül 2019; 1:53:33 >
  • Kesinlikle okudugum en bilgi dolu ve en acik dille yazilmis super otesi yazi .
    Tesekkurler yazara .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • PaNoZ kullanıcısına yanıt
    Ekşi'de kahkaha atmıştım şu başlığa

• Hocam konu dışı ama, coğrafya bölümlerinde pek gösterilmiyor. Şu fay çözümlerini öğrenebileceğim bir kaynak önerebilir misin ? USGS'ten, Kandilli'den felan bakıyorum odak çözümlerine ama plaj topundan başka birşeye benzetemiyorum. Birkaç kaynağa baktım ama aşırı sayısal çıktı sözelci olunca anlamak zor oluyor

@hashus1099

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 30 Eylül 2019; 2:31:8 >
  • kukaraça kullanıcısına yanıt
    Hocam radye olması ya da kalıp sistemi önemli değil. Projeye uygun imalat yapılmadıysa risk yüksektir. Radye temel, tekil temel ya da kazıklı temelin eğer zemine ve bina ağırlığına uygun yapıldılarsa birbirlerinden çok farkı yoktur güvenlikte. Tekil temel de 7 şiddetinde bir depreme dayanabilir, radyede. Ama tasarımda belirtilen malzemeler tamamen doğru kullanıldılarsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: sensaura

Hocam radye olması ya da kalıp sistemi önemli değil. Projeye uygun imalat yapılmadıysa risk yüksektir. Radye temel, tekil temel ya da kazıklı temelin eğer zemine ve bina ağırlığına uygun yapıldılarsa birbirlerinden çok farkı yoktur güvenlikte. Tekil temel de 7 şiddetinde bir depreme dayanabilir, radyede. Ama tasarımda belirtilen malzemeler tamamen doğru kullanıldılarsa.
    Hocam bilmiyorum ki oyle olmasini umuyoruz. Binayi gectim haritalama bile kafamizi karistirmaya yetiyor. Esenkent riskli bolge iken bogazkoy saglam bolge ilan ediliyor. İki bolge arasindaki mesafe yurume mesafesi. Allah sonumuzu hayr etsin birey olarak bina konusunda elimizden birsey gelmiyor, helal sut emmis birileri kaldiysa geregi gibi yapmistirlar umarim.

• Bisey sorucam belki bir bileniniz vardir.yillar once bir aciklama yapilmisti erken uyari sistemi suan faal vaziyette marmara da olacak bir depremi 30 sn once hissedip gaz elektrik ve suyu kesecek ve kamu kurumlarinin depreme yakalanma riskini minimuma indirecek diye.hani nerde bu sistem.?

• quote:

Orijinalden alıntı: SISU

oturduğumuz bina 99 depremini görmüş. sağlam kalmış. ama işte beylikdüzü zemini gevşek diyorlar. o yüzden bir şey diyemiyorum.

Alıntıları Göster
    Kavaklı ve Beylikdüzünün bazı yerleri iyi diye biliyorum. Yakupluda liman yoluna eğimli yerler de sıkıntılı. Gürpınar heyelan bölgesi. Sigorta bile yapmıyorlar. Belki de yakınız birbirimize :)
  • Beşiktaş’ta oturuyorum Ortaköy’de ev 1920 yapılmış fakat ne çatlak var ne bir şey bakımlı boyasını vs eksik etmedik sağda solda binalar var destekliyor etkinirmiyiz acaba diğer depremde sadece çok az sallandık ama bi etkisi olmadı tabi diğer deprem büyük düşünülüyor tabi boyayla olmuyor işlerde yağmurda falan su almadı hiç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Relavz97 -- 30 Eylül 2019; 9:28:10 >
  • RavenoLL R kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba, mevcut oturduğum bina 2007 yapımı fakat asmolin döşeme mevcut. Bina 5 katlı, konum istanbul/pendik, açıkcası asmolin döşemeye güvenmiyorum. Endişem yerli mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escanor_ -- 30 Eylül 2019; 9:59:45 >
  • Güngören'de 42 yıllık binada oturuyoruz. Zemin sağlam. Kolonlar yeteri kadar geniş ve güçlü görünüyor. Daha önce bir kez test yapılmış ve belediye kontrol etmişti sorun yok dediler. Yine de içim rahat değil çünkü giriş dükkanda hurdacı var. Dükkan hurda dolu. Daha önce uyardım mühendis olarak ağırlığın deprem kuvvetini arttıracağını biliyordum.
    Bu yazı ile daha da emin oldum ki hurdacının oradan çıkması lazım.
  • Kardeşim öncelikle hani derlerya "ağzına sağlık" klavye yazan ellerin dert görmesin...

99 depremini ve sonrasındaki travmayı yaşayanlardanım, şu anda baktığımda 20 yıl geçmiş üzerinden.

Depremden sonra Özel tüketim vergisi (ÖTV) Özel iletişim Vergisi( ÖİV) Geçici kurumlar vergisi vb. vergileri devletimiz ihtiyaç hasıl olması sebebiyle icat etti, hala bu vergiler devam ediyor....

Çok kısa: 20 yıl geçmesine rağmen depremle ilgili ne yapılmıştır? hala aynı korkular devam etmekte, hala okullar evler vb. en küçük sallanmada hasar görmekte, o zamanda şu kadar insan ölür deniyordu, bugünde aynı şekilde ön görülüyor vs. vs...

Fatih Altaylının yazılarının sonunda olurya "Ne zaman adam oluruz"
    Cevap:Milletçe balık hafızası hastalığından kurtulduğumuz zaman...

Deprem olmuş 99 da yönetmeliği çıkmış 2007 de (hey gidi dünya çükü telli dünya)....

• quote:

Orijinalden alıntı: Relavz97

Beşiktaş’ta oturuyorum Ortaköy’de ev 1920 yapılmış fakat ne çatlak var ne bir şey bakımlı boyasını vs eksik etmedik sağda solda binalar var destekliyor etkinirmiyiz acaba diğer depremde sadece çok az sallandık ama bi etkisi olmadı tabi diğer deprem büyük düşünülüyor tabi boyayla olmuyor işlerde yağmurda falan su almadı hiç
    Bunun yeri burası değil. Acilen profesyonel destek alın, 1920 den bahsediyorsunuz. Mutlaka baktırmanız lazım

• Hepsini okudum, yazı beni biraz daha bunalıma sokmuş olsada bilgi her zaman iyidir.
    Hepsi için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RavenoLL

Alıntıları Göster
    Teşekkürler, ben de öyle duymuştum ama dün sabah olan küçük depremi hissedince 7 üzeri deprem ihtimali bir kez daha uykumu kaçırdı. Ülke olarak zaten sürekli bir şeyleri düşünerek yaşamak zorundayız. Bir de deprem düşüncesiyle yaşamak daha da zorlaşıyor.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.