Şimdi Ara

Marmara'da olacak deprem ve istanbul'a etkisi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
289
Cevap
33
Favori
53.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
369 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sakarya'da kolonlarında hafif çatlaklar olan binayı satılığa çıkardılar alan kişi bilerek isteyerek aldı o çatlaklar kapatıldı şimdi dükkan ve kiracılarından iyi para kazanıyor, böyle cahil eğitimsiz insanların olduğu ülkede deprem olsa ne olmasa ne, sağ kalanlar başka bir depremde ihmalden ölür, Avcılar'daki mühürlü evler öğrencilere kaçak kiraya veriliyordu.
  • Benim bildiğim Beylikdüzü depreme dayanıklılık olarak İstanbul'un en iyi bölgesi. Hem zemin sağlam hem de binalar nispeten yeni. Ben mi yanılıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok faydalı bir anlatım olmuş herkesin anlayabileceği dille oluşu da ayrıca mükemmel...
  • az once deprem oldu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Xeprem oldu beylwe

• salladı az önce bir uğultuyla fakat kısa sürdü
  • Ben de hissettim çok az dolaptan ses geldi 2 kere deprem olmuş 2si de Yalova açıklarında olmuş. Adalar'ın oradaki fay hattına yakın sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eski Açık Sarı Desene

Ben de hissettim çok az dolaptan ses geldi 2 kere deprem olmuş 2si de Yalova açıklarında olmuş. Adalar'ın oradaki fay hattına yakın sanırım.
    Saat 09.10 büyüklük 3.6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 29 Eylül 2019; 9:23:9 >
  • 50 yıllık yığma tuğla binada kolonlarda kirişlerde herhangibi bir çatlak yok ekstra bir riski varmı deprem açısından.
  • Son olan deprem kuzey marmara fay hattında olmuş. Yani beklenen büyük depremln olacağı fay hattında.

• Deprem oldu titredim yemin ederim yer maltepe sahil

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Korkmayın artçıydı büyüklüğü 3.6 imiş

• Eğer binanızda binadan bağımsız, binanın dışında bir yangın merdiveni varsa, ilk planınız oraya kaçmak olsun.
  • mrjackandmrhyde M kullanıcısına yanıt
    Hocam yığma binalar çökme acısından depreme en dayanıklı binalar eğer isinin hakkı verilerek yapılmışsa korkmaniza gerek yok.Lokasyon da önemli tabii

• Sürekli olan artçılardan dolayı çınarcık çukurundaki fay hattıda etkilendi sanırım

• uzun yazınız için teşekkürler oldukça faydalandım ve bayağa bilmediğim konuları öğrenmiş oldum.
  • X-Men

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihto -- 24 Ocak 2021; 11:25:10 >
  • Bu sabah yalova da hareketlendi, iki uçtan kırılırsa 2dk sürecek bir 7.6'lıktan bahsediyorlar.
  • Bu epey kaba olacak ama Halk hak ediyor kesinlikle.

Bizim inşaat şirketi var. Yaklaşık 1984'de şahıs şirketi olarak başlamış, 1992'de ise kurumsal olarak yola devam etmiş.

Bizim şirket deprem konusunda epey hassas. Şirketin sahibi 99 depreminde bilir kişilik yapmış biri, ayrıca hiç bir binamız deprem de yıkılmadı. En büyük hasar ise boyanın dökülmesi veya sıvanın dökülmesi oldu. Tabi can alıcı nokta ise aslında PARA.

Deprem Marmara'da o kadar büyük bir problem değil. Yani Ege denizindeki gibi 2-3 dakika süren megatronik depremler ile uğraşmıyorsunuz veya Japonya'da 5-6 dakika süren devasa depremler.

Marmara'da olan depremler genelde slipstrike veya Strike-slip oluyor, bunların kırılma çeşitlilikleri vs. farklı.

İlk nokta binanın olduğu yer aslında. Bina kılcal fay hattında değil ise ve zemin sağlam ise (çürük ise sağlamlaştırılmış ise) sorun olmuyor. Yani en azından bizim binalarda hiç bir çatlak vs. olmadı.

İkinci nokta ise binanın kendisi. Yani PARA aslında. Bizim şirketi arayıp, daire isteyen binlerce kişi olmuştur. Ama şuana kadar ben bir tane kişinin depreme dayanıklı mı diye sorduğunu duymadım. Şuan daire fiyatı en az 375.000 TL, İstanbul Tuzla'da ama insanlar 300.000 TL'ye sıfır daire arıyorlar.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bina işinde kesinlikle paraya kıymamak lazım. Fiyat / Performans gibi bir durum yok bu işte. Fiyatı iyi olsun derseniz, deprem de bina altında ezilerek ölme ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü fiyat düşürmek için o kadar şeyler yapılıyor ki. Sadece binanın kapıları bile problemli oluyor. Kapıyı açmaya çalışıyorsun daha ilk deneme de kapı kolu elinde kalıyor.

Tabi bunlar görüntü olayları. Burada bir de temele inmek lazım.

Etrafta son 10 yılda çakma müteahhitler türedi. Para var diye herkes inşaata saldırdı, gereksiz rekabet oldu. Orjinal, gerçek işi müteahhitlik olan insanlar ya battı ya da işi bırakıp, kenara çekildi. O yüzden yeni bina olsa bile asla güvenmeyin derim. Konu da bahsedildiği gibi sağlam bir mühendis tutun, ama gerçekten bu işten anlayan birini bulmanız lazım. Çünkü çoğu inşaat mühendisi sadece diploma mühendisi, hiç bir bilgisi ve becerisi olmayan tipler.

Bina temelinde öncelikle zeminin sağlam olması önemli, eğer değilse jet kraft gibi yöntemler ile zemin sağlamlaştırılıyor tabi bu epey masraflı. Biz 2013'te bina temeline jet kraft yappmıştık o zamanın parası ile 300.000 TL civarı tutmuştu sadece bu işlem. Temel betonu da epey önemli. Buradaki en kilit noktalardan biri temel izolasyonu, bu ne demek der iseniz. Yer altında bulunan su, temel betonundaki demirlerin korozyona uğramasına sebep oluyor, yani paslanıyor. Bu olunca temeldeki demirden, en üst kattaki demire kadar bu ilerliyor. Bu olunca bina demirleri işlerini yapamıyor ve bina çöküyor. Bunun engellenmesi için bazı izolasyon sistemleri var, bunları uygulayınca bu olay olmuyor. Ama gene bir problem var. O da PARA. Bunu yapınca gene masraf oluyor ve bu fiyatlara etki ediyor. Yani etrafta dolaşan ölücüler için iyi haber olmuyor.

Yukarıda baya yazdım gerçi ama o kadar yazılması gereken şey var ki. DH'de inşaatçılardan nefret eden tayfanın gazabına uğramayalım şimdi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.