Şimdi Ara

Makita mandreni iyisi ile değiştirme, yalpalama problemini gidermek için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, elimde severek kullandığım bir akülü matkap var,

Makita DF333DSAE.

Hobi amaçlı kullanıyorum ve bazen küçük gravür uçları da kullanıyorum.

Fakat mandren ucunda yalpalama var ve ben dönerken dremel gibi, proxxon gibi yalpalamadan dönmesini istiyorum.

Bunu vaktinde farkedip iade vs ile değştirme imkanım olmadı. Bu durumu düzeltip, çok isabetli yalpalama yapmayan hale getirmek istiyorum matkabımı.

Acaba mandren yalpalama problemini daha kaliteli bir mandren takarak çözmek mümkün mü?

Bunu evde yapmak mümkün mü ? Ya da bunu yapacak, güvenebileceğin ne tür bir servis aramalıyım?

Bildiğiniz varsa, kaliteli, yalpalamayan, makitaya takabileceğim bir mandren tavsiye edebilir misiniz?

Ben pahalı matkapları da araştırdım, yalpalama olayı şansnıa diyorlar, en pahalısında da oluyormuş.

Eski tip anahtarlı mandrenler daha az yalpalama yapıyormuş.

Özellikle torna, freeze matkapları için çok kalteli pahalı yalpalama yapmayan mandrenler varmış.

Hobi matkabımı yalpalamayacak hale getirmek hayal mi? Yoksa mümkün mü?

Bilgisi tecrübesi olan ustalar bir ışık tutabilirse çok sevinicem, bazen küçük şeylere takılıyor insan.

Kaliteli makinalara duyulan sevgi diyelim.

• Makita ve yalpalama? çakma markalardan mı aldınız acaba?

Eğer mikroskobik bişiden basetmiyorsanız ucuz matkaplar bile iş görür.

Mandreni tamamen açıp iç kısım dibindeki vidayı sökün, terstir, sıkma tarafına açılır. Sonra da matkabı sökme konumuna alıp mandreni arkasını da kavrayarak sıkıca tutun çıkması lazım. çıkmazsa arka kısmında anahtar ağzı olur milinde. o kısmı anahtarla tutup, mandreni gevşetmeye zorlar sökersiniz.

Yeni madren için matkabınızı alıp denemeyi kabul eden hırdavatçıda deneyip de alabilrisiniz.

ama kaliteli bir matkabınız varsa ve mandreni kesinlikle gözden çıkardıysanız, kesinen arızalıysa, tutma tırnaklarını iç kısımdan tornalatabilseniz belki sorun çözülür. mandren dış plastiğini çıkarıp da uzun bi serüvene gider ama bi yöntem olsa kesin yapmak lazım.

Bu arada bu şarzlıların devri azdır gravür yapamazlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Makita ve yalpalama? çakma markalardan mı aldınız acaba?

Eğer mikroskobik bişiden basetmiyorsanız ucuz matkaplar bile iş görür.

Mandreni tamamen açıp iç kısım dibindeki vidayı sökün, terstir, sıkma tarafına açılır. Sonra da matkabı sökme konumuna alıp mandreni arkasını da kavrayarak sıkıca tutun çıkması lazım. çıkmazsa arka kısmında anahtar ağzı olur milinde. o kısmı anahtarla tutup, mandreni gevşetmeye zorlar sökersiniz.

Yeni madren için matkabınızı alıp denemeyi kabul eden hırdavatçıda deneyip de alabilrisiniz.

ama kaliteli bir matkabınız varsa ve mandreni kesinlikle gözden çıkardıysanız, kesinen arızalıysa, tutma tırnaklarını iç kısımdan tornalatabilseniz belki sorun çözülür. mandren dış plastiğini çıkarıp da uzun bi serüvene gider ama bi yöntem olsa kesin yapmak lazım.

Bu arada bu şarzlıların devri azdır gravür yapamazlar.

Makita orjinal, çok araştırarak ve severek aldım.

Anlamadığım kısım da orası, yalpalama var.

Araştırdığıma göre, çok daha pahalı markalarda da yalpalama oluyormuş.

Bahaneleri ise, zaten o kadar hassas işte kullanılmayacakları.

Bu yalpalıyor deyip geri iade etmek mümkün, düzgünü denk gelene kadar.

Fakat vaktinde davranmak gerekiyordu.

Herşey bir yana, matkabı kullandıktan bir süre sonra da yalpalama olabiliyormuş.

İnanın, bu markada mı problem var diye alternatif markaları da araştırdım.

Yeni matkap almakla emin olamayacağıma kanaat getirdiğim için mandrene yoğunlaştım.

• Benim bir arkadaşım, en kaliteli şarjlı matkabı bile kısa sürede yalpalatacak şekilde bozma alışkanlığına sahip. Şarjlı matkapların kullanım amacı vida sıkmak, düşük mukavemetteki malzemelere delik açmaktır. Arkadaşı biraz izledim, matkapla delik açtığı yuvanın içinde sağ, sol, yukarı, aşağı yaparak daha geniş delik elde etme çabasına giriyor ve matkap ucunun delmesine izin vermek yerine abanarak adeta kendi gücüyle delik açma çabasına giriyordu.

Senin yapacağın işlemde, aynı şekilde dikey kullanılması gereken bir aleti yandan itmeye maruz bırakmak olacak.

Normalde şarjlı matkaplarda sapma olmaz. Eğer mandrende sapma oluştuysa, mutlaka milinden gelen bir sapma oluşmuştur. Makita matkapların mili ile dişli sistemi arasında kısa bir mesafe var. Mili tornaya alıp düzeltmek veya yeni bir tanesini yapmak daha iyi olur.

Eğer gerçekten kaliteli bir şarjlı matkap istiyorsan mili uzun, çift taraflı rulmanlı tipte, fırçasız motorlu tiplerden seç. Dewalt XR serisi iyidir mesela. Yüksek devir sayesinde yandan vereceğin gücü azaltarak eğilmeyi ortadan kaldırırsın.

• erdemyyil E kullanıcısına yanıt

Sadece mandren değil, takılı olduğu bünyedeki rulman(bilya)lardan da yalpalama olablir. Tork ayarı ve varsa darbe sebebiyle ileri geri olan hareket de size yalpalama gibi görüleblir.

Matkapta sorun yokken kesinlikle sökmeyin. tornacı felan... Asla! Piyasa çelikleri kalteli marka malzemeleri yanında çok zayıf kalır.

Gravür yapacaksanız;; 100-150 liralık gravür aletinden satın alın???

• mandreni değiştirmene gerek yok. mini mandren adaptörler var. küçük uçlu uçlar için ideal ama diğer arkadaşın önerdiği esnek uçlar daha iyi olur. gravür için, yüksek hızlı freze gerekir.(dremel aslında el frezesidir.) şarjlı matkap gravür için yavaş kaldığından, yalpalaması doğaldır.

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Haklısınız.

Gravür amaçlı gravür makinam var, sapması yok ve zevkli.

Sadece en az 5000 rpm yaptığı için bazı polisaj işlerinde hızlı kaçıyor, ayrıca polisaj için biraz daha büyük ped çapı istediğimde, makinanın torku kaldırmıyor.

Bu yüzden, hazır matkap elinde varken birkaç gravür ucunu da gerektiğinde kullanabileyim diye heveslendim, durum bu.

Her şeyin aletini her zaman yanımda bulunduramıyorum, ama kaliteli bir matkap hep yanımda olur diye düşünmüştüm.

Bu matkapta darbeli mod yok, fakat tork ayarını sıfırlayıp deneyeyim.

Yalpalamaya dair video çekebilirsem de paylaşıcam, teşekkürler.

• erdemyyil E kullanıcısına yanıt

Tork ayarı varsa sıfırlasanız da sıfırlamasanız da yapabilir yalpalama. Ama maksimuma getirerek denersiniz.

Polisaj için sapirale takılan cırt denilen yapışır zımparalar var. Matkaba da uydurulabileni vardır.

Bu arada ne iş yapıyordunu? Yalpalarken en çok zorlandığınız uç hangisi? İnternetten de resim ekleyebilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.