Şimdi Ara

Çift bobin subwoofer bağlantısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
6.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 4ohm 100watt rms çift bobin bir subwoofer vardı.Önceden bağlantısı böyleydi ve bende böyle yaptım sizce ne fark olmuştur ? ayrıca pasif hale getirdim harici anfiden güç alıyor sebebi içindeki anfiyi kullanamamam ev sinema sistemine ait subwoofer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naykimayki -- 13 Mayıs 2014; 2:30:15 >

• Naykimayki kullanıcısına yanıt
    Daha önce paralel bağlantılı imiş. Siz seri bağlamışsınız.

Sargıların her biri 4 ohm ise paralel bağlantıda 2 ohm'a düşer, seri bağlantıda 8 ohm'a çıkar.
    Her ampli 2 ohm yüke dayanamaz, yanabilir.
    8 Ohm'da daha az güç alırsınız.

Ampli bağlantınız hatalı gibi görünüyor. Ampliyi eğer köprü modunda kullanıyorsanız hoparlör uçlarını iki "+" ucuna bağlamanız gerekir.
    Ampliyi köprü modunda kullanmıyorsanız hoparlörü amplinin ilgili kanalının "+/-" uçlarına bağlamanız gerekir. Amplinizin kullanma kılavuzunu inceleyin.
    Elinizdeki ampli iki kanal ise hoparlör sargılarını paralel veya seri bağlamadan ayrı ayrı iki ampli kanalına bağlama seçeneğiniz de var.
    Buna karar vermek için amplinin teknik özelliklerini incelemek gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Daha önce paralel bağlantılı imiş. Siz seri bağlamışsınız.

Sargıların her biri 4 ohm ise paralel bağlantıda 2 ohm'a düşer, seri bağlantıda 8 ohm'a çıkar.
    Her ampli 2 ohm yüke dayanamaz, yanabilir.
    8 Ohm'da daha az güç alırsınız.

Ampli bağlantınız hatalı gibi görünüyor. Ampliyi eğer köprü modunda kullanıyorsanız hoparlör uçlarını iki "+" ucuna bağlamanız gerekir.
    Ampliyi köprü modunda kullanmıyorsanız hoparlörü amplinin ilgili kanalının "+/-" uçlarına bağlamanız gerekir. Amplinizin kullanma kılavuzunu inceleyin.
    Elinizdeki ampli iki kanal ise hoparlör sargılarını paralel veya seri bağlamadan ayrı ayrı iki ampli kanalına bağlama seçeneğiniz de var.
    Buna karar vermek için amplinin teknik özelliklerini incelemek gerekir.

ev tipi anfi hocam 40watt 4ohm çıkışları (everbright vpa-747) empedans değerini 8ohm ye çıkarttıysam iyi birşey yüksek seste kesinti bozulma vs. olmaz

Kullandığınız ampliyi tanımıyorum. Teknik özelliklerini gösteren bir link verirseniz daha yardımcı olabilirim belki.

Hoparlörü 8 ohm olarak kullanırsanız ampliniz 4 ohm'a göre daha az yorulur, daha az ısınır.
    Ancak ampliniz 8 ohm hoparlöre, 4 ohm'a göre daha az güç verir.

Amplinin çıkışına 4 ohm'luk hoparlör taktığınızda devrelerinden geçen akım katlanır. Maksimum çıkış gücü artar.
    Bundan ampliniz hoşlanmayabilir. Daha fazla ısınır. Çok kaliteli bir ampli değilse arıza olasılığı artar.

Amplinin çıkışına 8 ohm değil de 2 ohm hoparlör takarsanız devrelerinden geçen akım dört kat artar. Maksimum çıkış gücü daha da artar.
    Ancak ampliniz 2 ohm'luk hoparlörle çalışmak üzere tasarlanmadıysa hoparlörleri bağladığınız anda ampliniz yanabilir. Bu kadar düşük empedanslı sistemler oto sistemleri dışında pek kullanılmaz.

8 Ohm'luk hoparlör takmak her zaman daha güvenlidir. Ampliniz daha az ısınır. Arıza olasılığı azalır. Ama maksimum gücü alamazsınız.

Eğer ampliyi sadece bu subwoofer'ı beslemek üzere kullanacaksanız, daha önce önerdiğim gibi amplinin iki kanalını hoparlörün iki ayrı sargısını ayrı ayrı sürmek şeklinde kullanma seçeneğiniz var, tabi eğer kullandığınız ampli 4 ohm yüklerde güvenli ise...

Amplinizin köprü modunda çalışma özelliği varsa köprülü modda 8 ohm'un altında hoparlör kullanmanızı önermem.

Seçenekler kullandığınız amplinin teknik özelliklerine bağlı.

• quote:

Kullandığınız ampliyi tanımıyorum. Teknik özelliklerini gösteren bir link verirseniz daha yardımcı olabilirim belki.

Hoparlörü 8 ohm olarak kullanırsanız ampliniz 4 ohm'a göre daha az yorulur, daha az ısınır.
    Ancak ampliniz 8 ohm hoparlöre, 4 ohm'a göre daha az güç verir.

Amplinin çıkışına 4 ohm'luk hoparlör taktığınızda devrelerinden geçen akım katlanır. Maksimum çıkış gücü artar.
    Bundan ampliniz hoşlanmayabilir. Daha fazla ısınır. Çok kaliteli bir ampli değilse arıza olasılığı artar.

Amplinin çıkışına 8 ohm değil de 2 ohm hoparlör takarsanız devrelerinden geçen akım dört kat artar. Maksimum çıkış gücü daha da artar.
    Ancak ampliniz 2 ohm'luk hoparlörle çalışmak üzere tasarlanmadıysa hoparlörleri bağladığınız anda ampliniz yanabilir. Bu kadar düşük empedanslı sistemler oto sistemleri dışında pek kullanılmaz.

8 Ohm'luk hoparlör takmak her zaman daha güvenlidir. Ampliniz daha az ısınır. Arıza olasılığı azalır. Ama maksimum gücü alamazsınız.

Eğer ampliyi sadece bu subwoofer'ı beslemek üzere kullanacaksanız, daha önce önerdiğim gibi amplinin iki kanalını hoparlörün iki ayrı sargısını ayrı ayrı sürmek şeklinde kullanma seçeneğiniz var, tabi eğer kullandığınız ampli 4 ohm yüklerde güvenli ise...

Amplinizin köprü modunda çalışma özelliği varsa köprülü modda 8 ohm'un altında hoparlör kullanmanızı önermem.

Seçenekler kullandığınız amplinin teknik özelliklerine bağlı.

hocam bu anfinin teknik özelliklerini bende bulamadım sadece çıkış güçlerini biliyorum

Gördüğüm kadarı ile 3 kanallı bir amplifikatör. Muhtemelen bir 2.1 sistemin amplisi.
    Left ve right kanallarını muhtemelen ön hoparlörler için kullacaksınız. Bu nedenle subwoofer'ı sürmek için iki kanal ayıramazsınız. Hoparlörünüzü ise 4 ohm haline getiremezsiniz. Tek bobinini kullanmanız halinde verimi düşer.

Subwoofer'ı halen yaptığınız gibi seri bağlantılı 8 ohm olarak kullanmaya devam edin. Ampli'den 40W alamazsınız ama muhtemelen sizi tatmin eder. Bu ampli ile hoparlör sargılarını paralel bağlamanızı tavsiye etmem, amplinizi yakabilirsiniz.
  • quote:

Gördüğüm kadarı ile 3 kanallı bir amplifikatör. Muhtemelen bir 2.1 sistemin amplisi.
    Left ve right kanallarını muhtemelen ön hoparlörler için kullacaksınız. Bu nedenle subwoofer'ı sürmek için iki kanal ayıramazsınız. Hoparlörünüzü ise 4 ohm haline getiremezsiniz. Tek bobinini kullanmanız halinde verimi düşer.

Subwoofer'ı halen yaptığınız gibi seri bağlantılı 8 ohm olarak kullanmaya devam edin. Ampli'den 40W alamazsınız ama muhtemelen sizi tatmin eder. Bu ampli ile hoparlör sargılarını paralel bağlamanızı tavsiye etmem, amplinizi yakabilirsiniz.

valla paralel iyi dayanmış o zaman uzun süre kullandım yüksek sesli dinlemelerdede
  • İyi geceler arkadaşlar. Araştırma yaparken bu sayfayı buldum. Şöyle ki ayni anfiden bende de mevcut. Ve çıkışlar 1 adet 4 ohm 40w woofer çıkışı ile 2 adet 8 ohm 20w şeklinde. Binde bir çift sony hoparlör var 6 ohm. Hoparlörü sağ veya sola bağladığım da çok güzel orta ses ve tiz alabiliyorum. Sadece woofer çıkışına bağladığında da çok güzel ve derin bas alıyorum doğal olarak. Sorum şöyle ki; bas, orta ve tiz sesleri almak için bu 3 çıkışı 2 hoparlörüme bağlaya bilirmiyim ve bağlantı nasıl olur veya başka bir yol mevcutmudur. Şimdiden cevaplarınız için tesekkur ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba herkese,
    Merak ettiğim bir konu var. Ev tipi müzik setimin sağ ve sol çıkışlarına çift bobin woffer ın herbır kanalına bağlanabilir mi? Teşekkür ederim.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • thrips35 T kullanıcısına yanıt

Bu şekilde bağlayabilirsiniz.

Bu durumda woofer'ınız L+R sinyali, yani her iki kanaldaki basın toplamını verir.

Yalnız bu kanallara başka hoparlörler de bağlayacaksanız empedans düşeceğinden sorunlar başlayabilir.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Stereo çıkışta farklı zamanlama yapan düşük frekansın aynı bobin üzerinde ters bir durum yaratıp yaratmayacağı yada bobine zarar verip vermeyeceği konusu beni endişelendirmişti.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • thrips35 T kullanıcısına yanıt

Kaçınılmaz olarak iki bobin arasında da, bobinler ile amfi arasında etkileşim olacaktır. Fakat iyi bir amfi bundan etkilenmeyecektir.

Çift sarımlı bir hoparlör sürücünüz ve köprülenebilir iki kanal amfiniz olduğunda önünüzde iki seçenek olur.

1. Sargıları seri veya paralel bağlayıp birleştirmek ve amfiyi de köprüleyip hoparlörü tek kanal üzerinden beslemek...
    2. Sargıları stereo amfi ile ayrı kanallardan beslemek. Sizin yapmayı düşündüğünüz 2. seçenek oluyor.
  • Herkese iyi günler. Elimde soundmagus dk 600 mono anfi var. 4ohm da 400rms 2 ohmda 600rms güç üretiyor. Çift bobin massive 30cm subwofer a 1400w 300 yada 400rms(henüz elime gelmedi bence 300rms) güç üretiyor. Ben bunu nasıl bağlayacağım. İzlediğim videolar hep sterio anfiler için. Kafam çorba oldu. Şimdiden teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.