DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
646
Cevap
12
Favori
322.681
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   3277 Mesaj
   06 Şubat 2006 00:39:37
   F KLAVYE

   Tarihçe
   F klavye düzeni 1943 yılından başlayarak yapılan çalışmaların sonucunda ve 20 Ekim 1955 tarihinde Türkçe yazmada çok daha kolaylık sağlamak için oluşturdu. (1)
   Hürriyet gazetisinden Hüseyin Gönüllü'nün F klavyenin babası İhsan Yener'le yaptığı söyleşiyi aynen aktarıyorum. (2)
   H.G.: -F klavye nasıl ortaya çıktı?
   İ.Y.: -"1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazdım… 'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' dediler. Yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kuruldu. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiğini TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkardık. 29934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfleri yerleştirdik. Ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiştir. türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık… Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde kondu."
   H.G: —Direnen olmadı mı? Maliyeti nasıl karşıladık?
   İ.Y.: T-ürkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı. Biz, 40 bin yazı makinesini bırakalım dedik. Biz, geleceği kurtaralım dedik, tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi.
   F Klavyenin Üstünlükleri
   Türkçeye en uygun klavye olan F klavye (pek çoğunun dediği gibi Ef klâvye değil, harflerin Türkçe okunuş biçimine göre Fe klavye) uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti.
   Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Türkçe’ye uyduruk ‘Q klavye’den çok uygundur.
   Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler bu klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmişti. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13–542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9–669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. (Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir). Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
   Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır. (3)
   F klavye nasıl yararlar sağladı? Sorusuna İhsan Yener' şöyle cevap vermiştir:
   "1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başlamıştı. Hemen biz de başvurduk ve 1956'da dâhil olduk. Öğrencilerim bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular. Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı. Hatta fransızlar itiraz etmişlerdi ilkinde, 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye. 6 saat süren tartışmalardan sonra, fransızlar'a 'siz de yapın o halde özel bir klavye' dediler." (4)
   2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır. (5)
   Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir. (6)
   Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz. (7)
   Q KLAVYE

   Q klavyenin tarihçesi
   Dünyada Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikâye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kâğıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kâğıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
   Yani Q klavye 1873'te mühendisliğe aykırılık abidesi olarak tasarımlanmıştı. Daktiloların hızlı yazma nedeniyle sık sık bozulmasına çare olarak geliştirilmişti. Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmış.
   Daha sonra bilgisayarlar çıkıp tuşların hızlı yazma nedeniyle bozulma sorunu ortadan kalktığında bile Q klavye yaygınlaştığından bu standart korunmuştur. (8)
   Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, F klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.
   Q klavye yavaş yazmak için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem F klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.
   Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.
   Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede birçok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer." (9)
   Q klavye ingilizce için de uygun değildir.
   Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır.
   Ancak daktilo ustalarının, Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları, üreticilerin itirazı ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması ve 40 milyon daktilonun değiştirilme maliyeti ortaya çıkınca Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider. (10)
   Yazar Emre Aköz şöyle diyor. “-Gençler bana mail atıyor: "16 yaşındayım, 6 yaşından beri Q kullanıyorum, çok da hızlı yazıyorum." Yanlış. Farkında değiller. Kesin veri var elimizde: F klavyeyi 10 parmak yazan bir Türk'le, Q klavyeyi 10 parmak yazan Amerikalılara aynı İngilizce metin veriliyor. Amerikalılar dakikada 32–35 kelime; Türk 72 kelime yazıyor!” (11)
   F VE Q KLAVYELERE YÖNELİK ELEŞTİRİLER
   — Q Klavye Evrenseldir.
   Bu fikire yazar Yurtsan Atakan şu güzel cevabı veriyor:
   Hıncal Uluç'un ''Q'' savunusunda kullandığı temel argümanlardan biri de aynı yanılgıya dayanıyor. Dünya ''Q'' klavye kullanıyor, diyor Sevgili Hıncal Uluç, o yüzden yurtdışına gittiğinizde deli danalar gibi ''F'' klavye arayıp bulamayacağınız, hâlbuki eğer ''Q'' klavye kullanıyor olsaydınız sürü sebil klavyeyi emrinize amade bulacağınız için ''F''yi atın, baştan ''Q'' kullanın.
   Aynı mantıkla iyisi mi biz Türkçe’yi toptan başımızdan atalım. Öyle değil mi ya, yurtdışına çıktığımızda derdimizi anlatacak Türkçe bilen biri arayıp bulamayacağımıza -eğer İngilizce bilseydik sürü sebil kişiyle iletişim kurabileceğimize- göre Türkçe’yi atalım, resmi dil olarak baştan İngilizce’yi kabul edelim. (12)
   Benim bu konuda eklemek istediğim bir husus şudur: F klavye kullananlar genellikle bakmadan yazabilirler. Bu durumda sadece windowsta klavyeyi f yapmak yeterli olur.
   —F Klavye Kullanmak Bizi Küresel Dünyadan Uzaklaştırır
   Bu gibi bazı gerekçeler ise çok gülünçtür. Japonlar, Çinliler, Kiril alfabesi kullananlar bugün sırf kendi alfabelerini kullandıkları içi dünyadan kopmakta mıdırlar? (13)
   —F Klavye Özgüven, Q Klavye Teslimiyet Sembolüdür.
   HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, SAP Teknoloji Günleri 2003'te Amerika'da aldığı eğitim sürecinden bahsederek düşünme eyleminin daima anadilde yapıldığını, bunun yaratıcılık ve özgüveni tetikleyeceğini, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş F klavyenin de bu ana çıkış noktası nedeniyle özellikle kullanılması gerektiğini savunmuştur. (14)
   —Bilgisayar Kullanımındaki Verimsizliğin En Büyük Etkeni İhsan Yener’e Göre Q Klavye
   "Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla-bakmadan klâvye kullanma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi 1955 yılından beri resmen varolduğu halde, İngiliz dili için 130 yıl önce (on parmak yönteminin bilinmediği çağlarda) belirlenen (ve Türkçe'deki binlerce sözcüğün yazılmasına olanak vermeyen) American Standard Code for Information Interchange (ASCII) klâvyeyi Dünya standardı zanneden ve buna eklenen, Türkçe'ye has 7 harfin, en kullanışsız yerlere bilinçsizce yerleştirilmesiyle oluşturulmuş klâvyeyi de Q Türkçe standardı olarak kabullenen kullanıcıların bu hususta bilinçsiz oluşları, bilgisayar kullanımındaki verimsizliğin en büyük etkeni olmaktadır." (15)
   SONUÇ

   Bu yazıyı ülkemiz bilgisayar kullanıcılarının zaman ve kaynak israfını önlemek amacıyla hazırladım. Verdiğim linklerde çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz
   Bilimsel araştırmaların sonuçlarından anlaşıldığı gibi Q klavye ingilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değildir. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılar harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye Fe klavyedir.
   Q klavye ile hızlı yazdığını iddia edenler F ile daha hızlı ve daha az yorularak yazacaklardır. Eğer denemek isterlerse 2-3 hafta 10 parmak f klavye programı ile günde 15 dakika çalışsınlar.
   Üretici firmalar, talep edildiğinde dil ayrıcalıklarını gözönüne alarak, istenen her türde klâvye ile donanım ve yazılımlar üretip satmaktadırlar; yeter ki ithalâtçı, yerli üretici ve kullanıcı, klâvye konusunda bilinçli olsun satıcı tarafından dayatılan Q klavye karşı çıksın ve kendi dilinin klâvyesini istesin. (16)
   F klavye uyduruk Q Türkçe klavyesinden, Dvorak klavyesi de Q klavyeden kat kat hızlı ve zahmetsiz yazmaya yugundurlar. Bırakın türkçeyi, isterseniz ABDli olun F klavye ile daha hızlı ve kolay ingilizce yazabilirsiniz. Bu durumun bilimsel olarak açıklaması yukarıda anlatılmıştır.
   1990 ların ortalarına değin de herkes F klavyeye alışmıştı. Macintoshlar da F klavye ile gelirdi. Ama PC piyasası F klavyenin önemini kavrayamadı. Yüzlerce dolarlık bilgisayarları satanlar F klavyeyinin önemini düşünmediler. Bugün bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Amerikanın bile bırakmak isteyipte bırakamadığı Q Klavye kullanıcısı. Vakit geç olmadan F klavyenin yaygınlaştırılmasın sağlamalıyız. Zararın neresinden dönülse kârdır. Kaybedilen zaman asla telafi edilemez.

   Kaynaklar.
   1 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   2 http://dosya.hurriyetim...erimiz/fklavyebabasi.asp
   3 http://turkoloji.cu.edu.tr/DIL%20SORUNLARI/01.php
   4 http://dosya.hurriyetim...erimiz/fklavyebabasi.asp
   5 http://www.gelisimplatf...te_print.asp?akt_id=1493
   6 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   6 http://www.yenisafak.co...1/temmuz/05/bilisim.html
   7 http://dosya.hurriyetim...harflerimiz/dhizlan2.asp
   8 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   9 http://www.biltek.tubit...egori_id=19&soru_id=1304
   10 http://dosya.hurriyetim...flerimiz/zbolukbasi2.asp
   11 http://www.medyatava.ne...asp?yazar=yurtsan+atakan
   12 http://www.yenisafak.co...04/nisan/27/bilisim.html
   13 http://www.yenisafak.co...04/mayis/04/bilisim.html
   14 http://www.kongar.org/m...1_F_Klavye_Firtinasi.php
   15 http://www.medyatava.ne...asp?yazar=yurtsan+atakan
   16 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm

   Bu ingilizce için hazırlanmış dvorak klavyesi.

   Ufaltılmış önizleme resmi


   Bu da F klavyemiz


   --------------------
   NOT: Bu yazıyı, kaynak gösteren herkes kullanabilir, tamamen veya kısmen alıntı yapabilir.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 12 Nisan 2009; 0:14:12 >
   TekniKerim bu mesajı paylaştı
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   996 Mesaj
   06 Şubat 2006 01:35:43   _____________________________


   Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: DH, Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips, DFI, APC, nVidia, realtek, atheros, conexant
  • Binbaşı
   1159 Mesaj
   06 Şubat 2006 02:06:14
   güzel çalışma eline sağlık.   _____________________________

  • Yarbay
   3446 Mesaj
   06 Şubat 2006 02:12:23
   harika olmuş,tebrikler...


   _____________________________

   Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

   Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
   Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500
  • Yarbay
   4691 Mesaj
   06 Şubat 2006 02:13:50
   bu kadar emek vermişsin eline salık


   _____________________________

  • Yarbay
   3446 Mesaj
   06 Şubat 2006 02:16:38

   quote:

   Orjinalden alıntı: magicool

   bu kadar emek vermişsin eline salık


   magicool ,alabildin mi bilgisayarını? ne zamandır uğraşıyodun, yaz bakalım aldıysan özelliklerini. Madem Türksün ,göster ürksün!


   _____________________________

   Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

   Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
   Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500
  • Binbaşı
   1241 Mesaj
   06 Şubat 2006 03:08:14
   zevkle okudum..eline sağlık..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi öz gür -- 6 Şubat 2006 3:13:48 >
   _____________________________

   Core2Duo E6750||Gigabyte P35C DS3R||Twinmos 2*1gb Kinston 1gb Pc6400 ||Seagate 250 Gb ||msi gtx460 768mb||Cooler Master Centurion 534 ||Nec 3540a Dvd-Rw||X7 XL-747H||Skystar 2||Audigy2 Zs||Megaworks Thx 5.1
  • Yarbay
   4612 Mesaj
   06 Şubat 2006 05:02:18
   Öğretmenler için dizüstü kampanyasında herkess F klavyeye isyan etmişti. Sanırım bizim alfabemize en uygun F tipi klavye ama emperyalizm böyle birşey işte

   herneyse çok güzel bir çalışma ellerine sağlık


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   256 Mesaj
   06 Şubat 2006 07:56:26
   8 senedir 10 parmak F klavye kullanıyorum. F klavye tabi ki Türkçe için mükemmel tasarlanmış. Ancak zaman zaman İngilizce metin yazmak durumunda kalıyorum ve ne kadar sıkıntı çektiğimi anlatamam. Diğer birçok forumda da F/Q tartışması yaşanmıştı. Şahsi kanımca bilgisayara sıfırdan başlayacak birisi için F klavye önerilebilir. Ancak zaten F klavye kullanan birisi için ille de F klavye şart değildir. Q klavye üzerinden windows ta klavye değişimiyle çok rahat F klavye kullanılabilir (şu an öyle kullanıyorum).

   Ayrıca metin de geçen Q klavyenin verimsizliği çıkarımına da pek katılmıyorum. Çünkü pek çok arkadaşım var ki Q klavye ile en az benim kadar hızlı yazabilen ve bir o kadar çok insan tanıyorum ki F klavye kullanıp vasat bir Q performansı veren. Demek istediklerim yanlış anlaşılmasın. Metin son derece yararlı. Ancak salt doğru yol değil.


   _____________________________

   Herkes için bir yer...
   ..ve herkes ait olduğu yerde...
  • Yarbay
   8280 Mesaj
   06 Şubat 2006 08:57:24
   f kalvye seçmek en iyisi olur ama q klavyelerin yaygın olduğu bu zamanda q klavye bizi acemi kullanıcılara dönüştürüyor.


   _____________________________

   "3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923"
  • Yarbay
   4191 Mesaj
   06 Şubat 2006 09:35:24
   Benim klavyem Q olmasına rağmen Windowstan F yapıp öyle kullanıyorum. Yani klavyeye baksam da birşey farketmiyor çünkü tuşların yeri zaten farklı. Ancak şimdiki aklım olsa kesinlikle Q öğrenirdim. Çünkü F klavye bulmak çok zor. Ve Q klavyeyi heryerde bulmak mümkün. Kendi bilgisyarımın dışında bir bilgisayar kullandığımda adeta tuşlar bana kafayı yedirtiyor. Bakmadan yazmaya alışmış olan ben bakarak yazmaktan son derece rahatsız oluyorum. Dolayısı ile sıfırdan başlayanlara Q öneririm. Harflerin Türkçe'ye göre sıralanışı da çok üzerinde durulacak birşey değil bence, çünkü bir kere öğrendiniz mi beyin otomatik olarak algılıyor harfleri ve parmaklar da otomatik olarak buluyor o harfleri.


   _____________________________

   [link=[/link]
  • Teğmen
   242 Mesaj
   06 Şubat 2006 09:39:28
   ellerine sağlık tebrikler
   ama tercihim Q klavye   _____________________________

   AlBiRdeBuRdAnyak
  • Yarbay
   3271 Mesaj
   06 Şubat 2006 12:10:16
   Bu ancak "artık geçmiş olsun" denir. Zamanında birileri punduna getirip Q klavyeli bilgisiayarları ülkemize sokmuş. Hadi ilkinde farkına varmadılar diyelim, bu yıllar boyu devam etmiş. Üstüne üstlük binlerce insan benim gibi üzerinde devşirme türkçe harflerin bile bulunmadığı klavyelerle yıllarca yazmış çizmiş programlamış. Yeterli lobi yapılamadığı için işletim sistemleri yıllarca türkçeyi bırakın türkçe klavyeyi bile desteklememiş. On yıllardır bunun farkında olunduğu halde bir yetkili "dur" dememiş Q klavyelere türkçe harfler eklenmiş bugüne kadar gelinmiş.

   Bu sene ile 20 yılı aşkındır Q klavye kullanıyorum. Sanırım hep Q kullanacağım.


   _____________________________

   let your children play.
  • Yarbay
   3060 Mesaj
   06 Şubat 2006 13:34:07
   hepsini okudum
   kesinlikle tercihim Q klavye ve hicbir zorluk cekmiyorum


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   616 Mesaj
   06 Şubat 2006 14:54:21
   çok güzel bir yazı teşekkürler


  • Yarbay
   2405 Mesaj
   06 Şubat 2006 15:14:40
   Teşekkür ediyorum arkadaşım. F klavye nin önemini vurgulamışsın. Q klavye kullanmak zorunda kalsamda F klavyeye yabancı değilim. Çünkü nereye gitseniz karşınıza Q klavye çıkıyor. İlköğretimde başlayarak F klavyeye geçmeliyiz diye düşünüyorum.

   Zengin çocuğu olduğu için ünlü olmuş ve bilmedikleri konularda ahkam kesen kişilerin söylediklerinin ne kadar saçma olduğu ortaya çıkıyor bu yazıda.


   _____________________________

   Lenovo Z710 |
  • Yarbay
   3277 Mesaj
   06 Şubat 2006 17:28:29
   Arkadaşlar yazıda Q klavye kullanıcılarının Amerikalı iseler Dvorak, Türk iseler F klavye ile daha verimli olabilecekleri vurgulanıyor. Verimsiz olan Q kullanıcıları değil, Q klavyenin kendisi
   Bizden geçmiş dememek lazım bende q dan f ye geçenlerdenim. Yeni bilgisayar kullanıcıları bizi örnek alıyorlar. Biz kullanmazsak kim örnek olacak? Ben bu konuda arkadaşlarıma örnek oldum ve takdir gördüm.
   Denemesi bedava. Bir 10 parmak programı bulun. Sadece harflere çalışın. Günde 15-20 dakikalık çalışmayla 30 derse kadar gelin ister 30 ister 15 günde bitirin.
   Bakın rahatlık nasıl oluyor.
   http://cem-uar.mylivepa...9/20/10+%3Cspan%20class=


   _____________________________

  • Binbaşı
   1653 Mesaj
   06 Şubat 2006 22:48:57
   Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.


   _____________________________

   ***YaPTıĞıMıZ YoRuMLaR SaDeCe KeNDiMiZi BaĞLaR ***
   Yaptığın HiçBir Şeyden Pişmanlık Duyma, Pişman Olacağın HiçBir Şeyi Yapma!
  • Yarbay
   3446 Mesaj
   06 Şubat 2006 22:55:20

   quote:

   Orjinalden alıntı: HayatBoş

   Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.   Zaten her gün dosa gireriz ya ,dimi ama? Ayrıca "Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz." buyurmuşsunuz.Fark ne allah aşkına ,aynı mantık değil mi? Mesnetsiz konuşmayalım lütfen!!!


   _____________________________

   Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

   Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
   Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500
  • Yarbay
   4165 Mesaj
   06 Şubat 2006 23:10:59
   Ben q klavyeye alışmışım başka klavye kullanamam. F kullanmayı denedim ama saçlarımı yoluyordum. Onun için tercihim q klavye.


   _____________________________

   2001 FIAT BRAVO 1.6 SX
  • Binbaşı
   1444 Mesaj
   07 Şubat 2006 00:07:56
   quote:

   Orjinalden alıntı: HayatBoş

   Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.


   sonuna kadar halısın, bilgisayar dünyası zaten dos tan ibaret değilmi?

   ne günlere kaldık yahu, adamlara kendi dillerine uygun bir klavye tasarlanmış, dünyada bir benzeri daha yok bunun hala dos ortamından bahsediyorlar sonrada bu kafayla sayısal çağa girmekten bahsederler


   _____________________________

  • Yarbay
   3277 Mesaj
   07 Şubat 2006 11:20:35
   1995-2000 yılları arası bol bol dos kullandım f klavyem ile.
   Autoexec.bat ta şu komutun olması yeterlidir.
   keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys /id:440 (uyduruk Q Türkçe klavyede 440 yerine 179 vardır.)

   Windows ta iken DOS'a çıkmakta zaten problem yoktur, windowstaki klavye ayarı geçerlidir.
   2 yıl kadar kablosuz klavye kullanmıştım. Fakat uyduruk Q idi. (Piyasada kablosuzf F yoktu) Bende üzerine bantla harfleri yapıştırıp Fye çevirdim.
   Problem Dosta değil Biosta olabilir. Y ve N tuşlarının F klavyede D ve Z olduğunu bilmek yeter.
   Her ihtimal karşı klavyeni alt veya üstünde müsait bir yere 2-3 cm alanında ufak bir uyduruk Q etiketi yapıştırmıştım.Yalan olmasın kırk yılda bir lazım oluyordu.

   Etiket şu şekildeydi

   “1234567890*-,
   é!’^+%&/()=?_;
   QWERTYUIOPĞÜ
   ASDFGHJKLŞİ
   (>)<ZXCVBNMÖÇ.(:)

   1.satır normal 2. Satır shift le. 8-9 punto olarak bir kağıda bastırın ve klavyenizin bir yerine yapıştırın.

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 8 Şubat 2006 9:22:50 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1297 Mesaj
   07 Şubat 2006 11:24:22
   Güzel çalışma tebrikler


  • Yarbay
   3277 Mesaj
   08 Şubat 2006 09:27:42
   Birkaç ufak değişiklik yaptım.
   Konuya destek vermek isteyen arkadaşlardan imzalarınızda referans göstermelerini rica ederim.

   [*link=http://forum.donanimhaber.com/m_5751161/mpage_1/key_//tm.htm#5770011]F klavye ve Uyduruk Q Türçe klavye karşılaştırması için tıklayın[/link*]

   (Sonda ve baştaki yıldızları * silin, profilinizde imza yazan yere yapıştırın.)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 8 Şubat 2006 9:29:43 >
   _____________________________

  • Teğmen
   183 Mesaj
   08 Şubat 2006 11:11:57
   Q klavyem var ama windowstan klavye dilini F yaparak kullanıyorum. Aldığım klavyenin ne olduğu benim pek umrumda değil zaten bakmadan yazıyorum. F klavye almaktan çok F klavye kullanmayı öğrenmek lazım derim. 5 yıllık Q klavye kullandım ama 1 hafatada öğrendiğim F klavye ile eriştiğim hızın yarısı kadar değildi hızım. F klavye hem ingilizce yazarken hemde Türkçe yazarken bana hız kattı. Bana 5 yılda alamadığım mesafeyi 1 haftada kazandırdı. F klavyeyi Q klavyede öğrendim. 10 parmak öğretici programda zaten ekrana bakarken tuşların yerini görüyorsunuz. Ben tuşlara bakarak yazı yazan, ısrarla Q klavyeye devam eden arkadaşlarıma her zaman acırım. Çünki bu gerçekten bir konfor ve bunu yaşayamıyorlar.
   Q klavyede de bakmadan bizler kadar hızlı yazan arkadaşlarım var. Şunu unutmamak lazım çoklu zeka kuramına göre herkesin zekası farklı yönlerde gelişmiştir. Q klavyede hızlı yazan arkadaşlarım aslında F kullansalardı bizim 2 katı hızımızda olurlardı. Herkese F klavye almasından öte kullanmayı öğrenmesini tavsiye ederim. Saygılar.


   _____________________________

   Hayat aynaya benzer ona gülmek gerekir.
  • Binbaşı
   1344 Mesaj
   10 Şubat 2006 00:09:59
   Bilgileri kaynak olarak kopyaladım. Çok teşekkür ederim. Güzel bir çalışma.
   Yaşasın F Klavye...


   _____________________________

   Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene ...
  • Er
   12 Mesaj
   17 Şubat 2006 11:20:34
   Ben Q klavye kullanıyorum ve F klavye kullananlardan daha hızlı yazıyorum.Bunun insanın kişisel yeteneklerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum.Bırakın isteyen istediğini kullansın.Ben Q klavye ile hayatıma devam ediyorum.Klavye yapacağınıza daha faydalı bir şeyler yapınız. Mesela UÇAK,TANK, vs. gibi savunma araçları.Yada türk teknolojisini dahada arttırın.Daha kendimize ait bir araç motorumuz,%100 türk olan bir elektronik cihazımız bile yok.Yanılıyorsam aydınlatın lütfen. Teşekkürler.


   _____________________________

   http://www.artnetdesign.com
   artnet Biz Türküz...Aşağılık hedeflerle uğraşamayız.
  • Yarbay
   3277 Mesaj
   18 Şubat 2006 00:24:18
   Biz klavye tasarlamadık ama yapanların yerine cevap vereyim.
   Biz milli klavye yaptık, sizde o dediklerinizden yapın bakalım.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   620 Mesaj
   18 Şubat 2006 00:31:14
   Çok emek vermişsin eline saglık


   _____________________________

  • Binbaşı
   1390 Mesaj
   18 Şubat 2006 00:35:03
   +1
   Q klavyeyi nekadar zamanda öğrenirdim bilmiyorum ama F yi 10 günde falan ezberliyo insan kalanı pratik. yahu j gibi türkce' de ayda yılda bir kullanılan bi harfin klavyedeki en önemli pozisyonda olması ne kadar saçma.F nin en güzel tarafı bi kere bütün ünlü harflerin sol el altında olması. insanın eli kasılmıyo bu yüzden
   quote:

   Orjinalden alıntı: firtinakusu

   Q klavyem var ama windowstan klavye dilini F yaparak kullanıyorum. Aldığım klavyenin ne olduğu benim pek umrumda değil zaten bakmadan yazıyorum. F klavye almaktan çok F klavye kullanmayı öğrenmek lazım derim. 5 yıllık Q klavye kullandım ama 1 hafatada öğrendiğim F klavye ile eriştiğim hızın yarısı kadar değildi hızım. F klavye hem ingilizce yazarken hemde Türkçe yazarken bana hız kattı. Bana 5 yılda alamadığım mesafeyi 1 haftada kazandırdı. F klavyeyi Q klavyede öğrendim. 10 parmak öğretici programda zaten ekrana bakarken tuşların yerini görüyorsunuz. Ben tuşlara bakarak yazı yazan, ısrarla Q klavyeye devam eden arkadaşlarıma her zaman acırım. Çünki bu gerçekten bir konfor ve bunu yaşayamıyorlar.
   Q klavyede de bakmadan bizler kadar hızlı yazan arkadaşlarım var. Şunu unutmamak lazım çoklu zeka kuramına göre herkesin zekası farklı yönlerde gelişmiştir. Q klavyede hızlı yazan arkadaşlarım aslında F kullansalardı bizim 2 katı hızımızda olurlardı. Herkese F klavye almasından öte kullanmayı öğrenmesini tavsiye ederim. Saygılar.
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   4397 Mesaj
   18 Şubat 2006 05:08:59
   gusel paylaşım teşekkürler. hep işlemci ve markalar karşılaştırılıyordu. bu seferde klavyeler


   _____________________________

  • Yarbay
   2576 Mesaj
   18 Şubat 2006 09:56:45
   Bu yazıyı okuduktan sonra bende bi "f" alayım diyorum.


   _____________________________

   Suçlular toplumun hoşgörüsü ile beslenir.
   (TT)
   http://remtrkey.blogspot.com/
  • Teğmen
   150 Mesaj
   18 Şubat 2006 10:24:11
   bende f klavye kullanmayı isterdim ama hem q ya alıştım


   _____________________________

  • Yarbay
   3277 Mesaj
   18 Şubat 2006 19:31:00
   Fe ye geçmeyi düşünen arkadaşlar aşağıdaki linki inceleyin programı çekin ve günde 15 dakika çalışarak 2 haftada harfleri bitirin.
   2 hafta sonra gelin buraya neler hissettiğinizi yazın.
   http://cem-uar.mylivepa...9/20/10+%3Cspan%20class=
   Ortada bilimsel gerçekler var. Kendinize daha fazla yazık etmeyin, biran önce Fe klavyeye dönün.


   _____________________________

  • Teğmen
   119 Mesaj
   18 Şubat 2006 19:34:33
   Bence de Türkçeye daha uygun olan F Klavye. Q Klavye Türkçe harf dizilimine hiç de uygun değil.


   _____________________________

   Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine....bu hasret bizim
   [
  • Binbaşı
   1030 Mesaj
   18 Şubat 2006 20:44:23
   quote:

   Orjinalden alıntı: Adoniss

   Bu yazıyı okuduktan sonra bende bi "f" alayım diyorum.


   Öyle diyorsun da bu kadar alıştıktan sonra ona geçiş biraz zaman alır..


   _____________________________

  • Teğmen
   119 Mesaj
   18 Şubat 2006 20:50:53

   quote:

   Orjinalden alıntı: ssaamm


   Alıntıları Göster   Öyle diyorsun da bu kadar alıştıktan sonra ona geçiş biraz zaman alır..

   Psikolojide Negatif Transfer olayı var dimi.. Önceden öğrenilen şeylerin sonradan öğrenilenleri olumsuz etkilemesi gibi birşey.. Sıfırdan başlayanlar daha kolay öğreneceklerdir.


   _____________________________

   Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine....bu hasret bizim
   [
  • Binbaşı
   1494 Mesaj
   26 Şubat 2006 04:59:43
   way be neler ogrendim, benim bir hocam var prof. iskender öksüz ismi, prof. oktay sinanoğlu'nun kankası, bize f klavyeyi ben tasarladım gibilerinden bişey solemişti, pazarttesi okula bi gideyimde sorayım bu konuda ogrendiklerimi bakalım ne diyecek, güzel bilgiler saol...


   _____________________________

  • Yarbay
   2405 Mesaj
   26 Şubat 2006 10:23:57
   quote:

   Psikolojide Negatif Transfer olayı var dimi.. Önceden öğrenilen şeylerin sonradan öğrenilenleri olumsuz etkilemesi gibi birşey.. Sıfırdan başlayanlar daha kolay öğreneceklerdir.

   Evet, psikolojide buna olumsuz aktarma denir. Ama bence öğrenilmesi zor değil.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asprin -- 26 Şubat 2006; 12:07:41 >
   _____________________________

   Lenovo Z710 |
  • Yarbay
   3564 Mesaj
   26 Şubat 2006 10:46:13
   Sayın AKINCI çalışmanızdan dolayı tebrık ediyorum.Ben kamuda 25 yıl f klavye kullandım.Bende uydurma Q klavye ve benzeri klavyelere şiddetle karşıyım.bir çok forumda bende f klavyeyı savundum.Turkçe q diye bir şey yoktur.Tamamen kandrmacadır.Turkıe için Öz Türkçe olan F klavyedır.Aksini söyleyenler sadece kendilerini kandırmaktadırlar.tekrar tebrıkler.


   _____________________________

  • Yarbay
   6255 Mesaj
   26 Şubat 2006 12:05:43
   güzel çalışma gerçekten tebrik ederim


   _____________________________

  • Teğmen
   214 Mesaj
   26 Şubat 2006 12:18:23
   helal olsun bilader   _____________________________

   TÜRK LİRASINDAN 6-0 ATABİLİRSİNİZ AMA TARİHTEN ASLAAA.....
  • Yarbay
   3277 Mesaj
   26 Şubat 2006 18:59:53
   F Klavye miletimizin yani hepimizin malı. Benim yaptığım yeni bir şey değil, bizim klavyemiz var deyip bir kaç şeyi hatırlatmaktı. Zaten yazıda kaynakları belirttim.
   (Beni bir arkadaş gaza getirdi ama forumun arama özelliği çalışmıyor, bulamıyorum. ben de ona teşekkür ediyorum)   _____________________________

  • Yüzbaşı
   759 Mesaj
   26 Şubat 2006 19:56:33
   Arkadaşa konuyu ideolojik takıntılar ile değilde, tarihinide ele alarak bilimsel temelleriyle anlattığı için teşekkür ederim, bilgilendirici bir yazıydı.


   _____________________________


   -Canon 70D, Canon Eos M, EF-M 22mm f2, 50mm f1.8, Tokina f2.8 11-16, 18-135STM, 100-400L f4.5-5.6
   - Intel Xeon 1225 v3, 2x4gb Corsair ddr1600,Asrock H87 Performance ALC1150, EVGA GTX970 SC, Samsung 850Evo 500gb, Hitachi 2TB, Corsair HX650W - Audio Technica ATH-CKS77, Audio Technica ATH-M50, Audio Technica AD900X, Fiio E10K, SMSL SA-60, Wharfedale VR400 Towers, Yamaha SW216 Sub
   -Nexus 5, Ipad Air 4G
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   26 Şubat 2006 20:08:36
   bende f kullanıyorum alıştım 10 parmak


   _____________________________

   ben bir şerefsizim...
  • Yüzbaşı
   461 Mesaj
   26 Şubat 2006 21:28:44

   Her zaman F klavyeye tam destek


   _____________________________

  • Binbaşı
   1208 Mesaj
   26 Şubat 2006 22:22:33
   F ye tam destek yetmiyo =(((
   kullanmakta gerekiyo bende destekliyorum ama Q sanki daha bağımlılık yapmış


   _____________________________

  • Teğmen
   151 Mesaj
   27 Şubat 2006 00:45:28
   Bu değerli bilgiler için teşekkürler. Gerçekten de Q klavye bizim dilimiz için zor bir tuş birleşimi. Ben de yazınızı okuyunca bunu tekrar hatırladım ve şimdi bir F klavye sipariş edeceğim. Teşekkürler.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1751 Mesaj
   27 Şubat 2006 02:11:16
   Q klavye bende Türkçe açısından o kadar da ters bir klavye değil
   Alışkanlık meselesi tabi ama F klavye kullanmaya kalksak bütün okullarımızda, internet cafelerde vs.. Q klavye kullanıldığından apışıp kalırız.
   Klavyenin milliyetçiliğini yapmaya gerek yok...
   Daha o kadar çok şey varki


   _____________________________

   Geri sayım sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden !
   Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana.
   En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile.
   EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak
  • Binbaşı
   1234 Mesaj
   27 Şubat 2006 02:20:22
   elıne saglık


   _____________________________

   ABİT AN8 SLI - AMD 64 x2 3800@ 2500Mhz [Günlük] - SAMSUNG 750 GB SATA 2 - SHAPPHIRE ATI X800 [x850xt BioS 610-639]GTO FB - 512*2 TwinMOS PC3200 1GB DUAL-CH KIT - TAGAN 480W EASYCON SP PSU - CREATIVE 4400 INSPIRE - CREATIVE NX ULTRA WEB CAM - ViewSonic 22" 2230wm LCD Widescreen - SAMSUNG 17"763 MB CRT - ASUS DVD RW 1608P2 - AIRTIES RT-5030 ADSL - Zalman-CNPS7000B-CU - Zalman-Fatal1ty VGA Soğutucu FS-V7 - HP 7260 PHOTO PRINTER
  • Binbaşı
   1248 Mesaj
   28 Şubat 2006 16:50:29
   Eskiden Q klavyem vardı ve gidip F klavye aldım.
   Kısa süre içerisinde alıştım.
   İki ile de yazabiliyorum.
   Ancak Türkçe için kesinlikle F klavye kullanılmalıdır.
   İkisini de kullanan birisi için bunu öneriyorum.

   F klavyeyi belli bir süre denemeden bu klavyeye karşı çıkan, Q klavyeyi dünya standartı zanneden arkadaşları kınıyorum.
   Arkadaşlar bizim olan şeylere sahip çıkmalıyız.
   Bize ait olanlar birer birer kaybolup gidiyor.


   _____________________________

   トヨタ自動車
  • Binbaşı
   1248 Mesaj
   28 Şubat 2006 16:58:24
   Ayrıca çalışmasından dolayı arkadaşa da teşekkür ediyorum.   _____________________________

   トヨタ自動車
  • Yarbay
   3008 Mesaj
   28 Şubat 2006 17:17:14
   valla güzel yazı yazmışın helal olsun sana bende q kullanıyom f kalvyeye geçmek zor olucak heralde benım için ama denıcem


   _____________________________

   İntel core2duo e4300@3300mhz(3750mhz max) ((tt bigtyphoon))
   ((load ta 45 C)) ||Hİ-LEVEL 1 gb ddr2 667@850mhz ram||Palit 7600gt||asus p5b||520 GB SEAGATE Barracuda 7200 rpm 16MB CACHE SATA2||us Robotics 9107||Creative Audigy2 7+1||FSP 400 watt psu||Logitech Drive Force Pro (DFP) Direksiyon seti
   SUPER Pİ 1M:17 sn
  • Binbaşı
   1390 Mesaj
   28 Şubat 2006 17:29:19
   öyle diyosun da. şimdi bi F klavyeye geçilse int. kafelerde okullarda falan..
   millet kısa bi müddet yadırgar. kaldı ki Q kullanıcılarının bir çoğu zaten klavyeye bakarak yazıyorlar. tuşların yerlerini kabataslak ezberlemek bi kaç saatlerini alır. bu arada F deki bence en büyük sorun oyunlarda ortaya çıkıyor. bazı oyunlar F dizilimindeki Ğ ve I harflerini tanımıyor.ancak bu da halledilir.
   quote:

   Orjinalden alıntı: Command.com

   Q klavye bende Türkçe açısından o kadar da ters bir klavye değil
   Alışkanlık meselesi tabi ama F klavye kullanmaya kalksak bütün okullarımızda, internet cafelerde vs.. Q klavye kullanıldığından apışıp kalırız.
   Klavyenin milliyetçiliğini yapmaya gerek yok...
   Daha o kadar çok şey varki
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabata -- 28 Şubat 2006; 17:30:26 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2355 Mesaj
   28 Şubat 2006 18:14:00
   çok güzel bir yazı olmuş...


   _____________________________

  • Yarbay
   3277 Mesaj
   28 Şubat 2006 19:03:02
   Zararın neresinden dönülse kârdır. F klavyeye ne kadar erken geçerseniz o kadar kazançlısınız.
   Madem almayı düşünenler var yardımcı olayım. Q klavyenin tuşların yerini söküp değiştirmek çözüm değil Çünkü bazı tuşların yüksekliği farklı. Yeri değişince sırıtıyor. Etiket dikkatli yapıştırılırsa kullanıcıya göre 10-12 ay idare eder. Çok fonksiyonlubir klavyenin F'i yoksa denenebilir.
   Benim İstanbulda bulabildiğim F tipi markalar şunlardı:
   A4 anti-rsi: Multimedya ve normal olarak iki modeli var. Multimedyasını kullandım.
   Acer: Şu an kullandığım. Bimeksten 10 ytlye almıştım. Tuşları A4e göre daha yumuşak.
   Microsoft: Faresi ile beraber set olarak satılıyor. Galiba en iyi F klavye bu.
   Everest: Eksen bilgisayardaki görevli yumuşak tuşlu olduğunu iddia etti. Programcılar tarafından tercih ediliyormuş.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 1 Mart 2006; 13:16:51 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3126 Mesaj
   28 Şubat 2006 19:46:36
   Ah şu alışkanlıklar olmasa.. Bide herkes F kullansa kullanılması lazım. özellikle farklı yerlerde 1'den fazla bilgisayar kullanan insanlar için çok zor olur. F'e bi şekilde alışırsın sonra sağda solda veya hergün gittiğin iş yerinde Q klavye olunca afallarsın. En büyük problem burda. Bu arada taze Microsoft Q klavye almışım 1 saati dolmadı hiç niyetim olmaz F'e geçmeye;)


   _____________________________

  • Binbaşı
   1390 Mesaj
   28 Şubat 2006 21:32:39
   F klavyeye geçmenin en büyük esprisi zaten on parmak yazabilmektir. hiç afallamaz merak etme hemen klavye F'ye çevrilir paşalar gibi kullanılır. zaten yaygınlaşsa kafelerde de F klavyeli bilgisayarlar olur. bi de memleketim klavyesi.

   F klavye sevenler derneği/grubu falan mı kursak arkadaşlar?


   quote:

   Orjinalden alıntı: tonythetonguc

   Ah şu alışkanlıklar olmasa.. Bide herkes F kullansa kullanılması lazım. özellikle farklı yerlerde 1'den fazla bilgisayar kullanan insanlar için çok zor olur. F'e bi şekilde alışırsın sonra sağda solda veya hergün gittiğin iş yerinde Q klavye olunca afallarsın. En büyük problem burda. Bu arada taze Microsoft Q klavye almışım 1 saati dolmadı hiç niyetim olmaz F'e geçmeye;)
   _____________________________

  • Teğmen
   197 Mesaj
   28 Şubat 2006 21:40:13
   arkadaşım baya bi uğraşmışsın yanii ellerine sağlık artık klavyeden soru çıkmaz....


   _____________________________

  • Binbaşı
   1248 Mesaj
   28 Şubat 2006 22:04:10
   Arkadaşlar etrafınızda ne kadar bilgisayar kullanan tanıdık varsa F kullanmaları için ikna edin.
   İlk kez bilgisayar kullanacak birisi varsa mutlaka F klavye aldırın.


   Bu ufak kazançları hepimiz yaparsak ülkemize ait klavyemiz kesinlikle canlanacaktır.

   Ben daima F klavye için etrafımdakilere önerilerde bulunuyorum.


   _____________________________

   トヨタ自動車
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.