- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
Bu konudaki kullanıcılar:
 
646
Cevap
12
Favori
322302
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
3220 Mesaj
6 Şubat 2006; 0:39:37 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

F KLAVYE

Tarihçe
F klavye düzeni 1943 yılından başlayarak yapılan çalışmaların sonucunda ve 20 Ekim 1955 tarihinde Türkçe yazmada çok daha kolaylık sağlamak için oluşturdu. (1)
Hürriyet gazetisinden Hüseyin Gönüllü'nün F klavyenin babası İhsan Yener'le yaptığı söyleşiyi aynen aktarıyorum. (2)
H.G.: -F klavye nasıl ortaya çıktı?
İ.Y.: -"1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazdım… 'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' dediler. Yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kuruldu. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiğini TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkardık. 29934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfleri yerleştirdik. Ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiştir. türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık… Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde kondu."
H.G: —Direnen olmadı mı? Maliyeti nasıl karşıladık?
İ.Y.: T-ürkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı. Biz, 40 bin yazı makinesini bırakalım dedik. Biz, geleceği kurtaralım dedik, tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi.
F Klavyenin Üstünlükleri
Türkçeye en uygun klavye olan F klavye (pek çoğunun dediği gibi Ef klâvye değil, harflerin Türkçe okunuş biçimine göre Fe klavye) uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti.
Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Türkçe’ye uyduruk ‘Q klavye’den çok uygundur.
Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler bu klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmişti. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13–542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9–669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. (Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir). Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır. (3)
F klavye nasıl yararlar sağladı? Sorusuna İhsan Yener' şöyle cevap vermiştir:
"1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başlamıştı. Hemen biz de başvurduk ve 1956'da dâhil olduk. Öğrencilerim bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular. Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı. Hatta fransızlar itiraz etmişlerdi ilkinde, 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye. 6 saat süren tartışmalardan sonra, fransızlar'a 'siz de yapın o halde özel bir klavye' dediler." (4)
2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır. (5)
Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir. (6)
Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz. (7)
Q KLAVYE

Q klavyenin tarihçesi
Dünyada Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikâye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kâğıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kâğıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
Yani Q klavye 1873'te mühendisliğe aykırılık abidesi olarak tasarımlanmıştı. Daktiloların hızlı yazma nedeniyle sık sık bozulmasına çare olarak geliştirilmişti. Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmış.
Daha sonra bilgisayarlar çıkıp tuşların hızlı yazma nedeniyle bozulma sorunu ortadan kalktığında bile Q klavye yaygınlaştığından bu standart korunmuştur. (8)
Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, F klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.
Q klavye yavaş yazmak için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem F klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.
Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.
Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede birçok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer." (9)
Q klavye ingilizce için de uygun değildir.
Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır.
Ancak daktilo ustalarının, Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları, üreticilerin itirazı ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması ve 40 milyon daktilonun değiştirilme maliyeti ortaya çıkınca Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider. (10)
Yazar Emre Aköz şöyle diyor. “-Gençler bana mail atıyor: "16 yaşındayım, 6 yaşından beri Q kullanıyorum, çok da hızlı yazıyorum." Yanlış. Farkında değiller. Kesin veri var elimizde: F klavyeyi 10 parmak yazan bir Türk'le, Q klavyeyi 10 parmak yazan Amerikalılara aynı İngilizce metin veriliyor. Amerikalılar dakikada 32–35 kelime; Türk 72 kelime yazıyor!” (11)
F VE Q KLAVYELERE YÖNELİK ELEŞTİRİLER
— Q Klavye Evrenseldir.
Bu fikire yazar Yurtsan Atakan şu güzel cevabı veriyor:
Hıncal Uluç'un ''Q'' savunusunda kullandığı temel argümanlardan biri de aynı yanılgıya dayanıyor. Dünya ''Q'' klavye kullanıyor, diyor Sevgili Hıncal Uluç, o yüzden yurtdışına gittiğinizde deli danalar gibi ''F'' klavye arayıp bulamayacağınız, hâlbuki eğer ''Q'' klavye kullanıyor olsaydınız sürü sebil klavyeyi emrinize amade bulacağınız için ''F''yi atın, baştan ''Q'' kullanın.
Aynı mantıkla iyisi mi biz Türkçe’yi toptan başımızdan atalım. Öyle değil mi ya, yurtdışına çıktığımızda derdimizi anlatacak Türkçe bilen biri arayıp bulamayacağımıza -eğer İngilizce bilseydik sürü sebil kişiyle iletişim kurabileceğimize- göre Türkçe’yi atalım, resmi dil olarak baştan İngilizce’yi kabul edelim. (12)
Benim bu konuda eklemek istediğim bir husus şudur: F klavye kullananlar genellikle bakmadan yazabilirler. Bu durumda sadece windowsta klavyeyi f yapmak yeterli olur.
—F Klavye Kullanmak Bizi Küresel Dünyadan Uzaklaştırır
Bu gibi bazı gerekçeler ise çok gülünçtür. Japonlar, Çinliler, Kiril alfabesi kullananlar bugün sırf kendi alfabelerini kullandıkları içi dünyadan kopmakta mıdırlar? (13)
—F Klavye Özgüven, Q Klavye Teslimiyet Sembolüdür.
HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, SAP Teknoloji Günleri 2003'te Amerika'da aldığı eğitim sürecinden bahsederek düşünme eyleminin daima anadilde yapıldığını, bunun yaratıcılık ve özgüveni tetikleyeceğini, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş F klavyenin de bu ana çıkış noktası nedeniyle özellikle kullanılması gerektiğini savunmuştur. (14)
—Bilgisayar Kullanımındaki Verimsizliğin En Büyük Etkeni İhsan Yener’e Göre Q Klavye
"Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla-bakmadan klâvye kullanma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi 1955 yılından beri resmen varolduğu halde, İngiliz dili için 130 yıl önce (on parmak yönteminin bilinmediği çağlarda) belirlenen (ve Türkçe'deki binlerce sözcüğün yazılmasına olanak vermeyen) American Standard Code for Information Interchange (ASCII) klâvyeyi Dünya standardı zanneden ve buna eklenen, Türkçe'ye has 7 harfin, en kullanışsız yerlere bilinçsizce yerleştirilmesiyle oluşturulmuş klâvyeyi de Q Türkçe standardı olarak kabullenen kullanıcıların bu hususta bilinçsiz oluşları, bilgisayar kullanımındaki verimsizliğin en büyük etkeni olmaktadır." (15)
SONUÇ

Bu yazıyı ülkemiz bilgisayar kullanıcılarının zaman ve kaynak israfını önlemek amacıyla hazırladım. Verdiğim linklerde çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz
Bilimsel araştırmaların sonuçlarından anlaşıldığı gibi Q klavye ingilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değildir. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılar harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye Fe klavyedir.
Q klavye ile hızlı yazdığını iddia edenler F ile daha hızlı ve daha az yorularak yazacaklardır. Eğer denemek isterlerse 2-3 hafta 10 parmak f klavye programı ile günde 15 dakika çalışsınlar.
Üretici firmalar, talep edildiğinde dil ayrıcalıklarını gözönüne alarak, istenen her türde klâvye ile donanım ve yazılımlar üretip satmaktadırlar; yeter ki ithalâtçı, yerli üretici ve kullanıcı, klâvye konusunda bilinçli olsun satıcı tarafından dayatılan Q klavye karşı çıksın ve kendi dilinin klâvyesini istesin. (16)
F klavye uyduruk Q Türkçe klavyesinden, Dvorak klavyesi de Q klavyeden kat kat hızlı ve zahmetsiz yazmaya yugundurlar. Bırakın türkçeyi, isterseniz ABDli olun F klavye ile daha hızlı ve kolay ingilizce yazabilirsiniz. Bu durumun bilimsel olarak açıklaması yukarıda anlatılmıştır.
1990 ların ortalarına değin de herkes F klavyeye alışmıştı. Macintoshlar da F klavye ile gelirdi. Ama PC piyasası F klavyenin önemini kavrayamadı. Yüzlerce dolarlık bilgisayarları satanlar F klavyeyinin önemini düşünmediler. Bugün bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Amerikanın bile bırakmak isteyipte bırakamadığı Q Klavye kullanıcısı. Vakit geç olmadan F klavyenin yaygınlaştırılmasın sağlamalıyız. Zararın neresinden dönülse kârdır. Kaybedilen zaman asla telafi edilemez.

Kaynaklar.
1 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
2 http://dosya.hurriyetim...rimiz/fklavyebabasi.asp
3 http://turkoloji.cu.edu.tr/DIL%20SORUNLARI/01.php
4 http://dosya.hurriyetim...rimiz/fklavyebabasi.asp
5 http://www.gelisimplatf...e_print.asp?akt_id=1493
6 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
6 http://www.yenisafak.co.../temmuz/05/bilisim.html
7 http://dosya.hurriyetim...arflerimiz/dhizlan2.asp
8 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
9 http://www.biltek.tubit...gori_id=19&soru_id=1304
10 http://dosya.hurriyetim...lerimiz/zbolukbasi2.asp
11 http://www.medyatava.ne...sp?yazar=yurtsan+atakan
12 http://www.yenisafak.co...4/nisan/27/bilisim.html
13 http://www.yenisafak.co...4/mayis/04/bilisim.html
14 http://www.kongar.org/m..._F_Klavye_Firtinasi.php
15 http://www.medyatava.ne...sp?yazar=yurtsan+atakan
16 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm

Bu ingilizce için hazırlanmış dvorak klavyesi.

Ufaltılmış ön izleme resmi


Bu da F klavyemiz


--------------------
NOT: Bu yazıyı, kaynak gösteren herkes kullanabilir, tamamen veya kısmen alıntı yapabilir.


Ekteki dosya (1)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 12 Nisan 2009; 0:14:12 >
TekniKerim bu mesajı paylaştı


996 Mesaj
6 Şubat 2006; 1:35:44 

_____________________________


Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: DH, Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips, DFI, APC, nVidia, realtek, atheros, conexant


 
1159 Mesaj
6 Şubat 2006; 2:06:15 

güzel çalışma eline sağlık.
_____________________________3446 Mesaj
6 Şubat 2006; 2:12:23 

harika olmuş,tebrikler...
_____________________________

Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500


 
4688 Mesaj
6 Şubat 2006; 2:13:51 

bu kadar emek vermişsin eline salık
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


3446 Mesaj
6 Şubat 2006; 2:16:38 


quote:

Orjinalden alıntı: magicool

bu kadar emek vermişsin eline salık


magicool ,alabildin mi bilgisayarını? ne zamandır uğraşıyodun, yaz bakalım aldıysan özelliklerini. Madem Türksün ,göster ürksün!
_____________________________

Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500


1241 Mesaj
6 Şubat 2006; 3:08:14 

zevkle okudum..eline sağlık..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi öz gür -- 6 Şubat 2006 3:13:48 >
_____________________________

Core2Duo E6750||Gigabyte P35C DS3R||Twinmos 2*1gb Kinston 1gb Pc6400 ||Seagate 250 Gb ||msi gtx460 768mb||Cooler Master Centurion 534 ||Nec 3540a Dvd-Rw||X7 XL-747H||Skystar 2||Audigy2 Zs||Megaworks Thx 5.1


4612 Mesaj
6 Şubat 2006; 5:02:19 

Öğretmenler için dizüstü kampanyasında herkess F klavyeye isyan etmişti. Sanırım bizim alfabemize en uygun F tipi klavye ama emperyalizm böyle birşey işte

herneyse çok güzel bir çalışma ellerine sağlık
_____________________________ 
255 Mesaj
6 Şubat 2006; 7:56:27 

8 senedir 10 parmak F klavye kullanıyorum. F klavye tabi ki Türkçe için mükemmel tasarlanmış. Ancak zaman zaman İngilizce metin yazmak durumunda kalıyorum ve ne kadar sıkıntı çektiğimi anlatamam. Diğer birçok forumda da F/Q tartışması yaşanmıştı. Şahsi kanımca bilgisayara sıfırdan başlayacak birisi için F klavye önerilebilir. Ancak zaten F klavye kullanan birisi için ille de F klavye şart değildir. Q klavye üzerinden windows ta klavye değişimiyle çok rahat F klavye kullanılabilir (şu an öyle kullanıyorum).

Ayrıca metin de geçen Q klavyenin verimsizliği çıkarımına da pek katılmıyorum. Çünkü pek çok arkadaşım var ki Q klavye ile en az benim kadar hızlı yazabilen ve bir o kadar çok insan tanıyorum ki F klavye kullanıp vasat bir Q performansı veren. Demek istediklerim yanlış anlaşılmasın. Metin son derece yararlı. Ancak salt doğru yol değil.
_____________________________

Herkes için bir yer...
..ve herkes ait olduğu yerde...


8280 Mesaj
6 Şubat 2006; 8:57:24 

f kalvye seçmek en iyisi olur ama q klavyelerin yaygın olduğu bu zamanda q klavye bizi acemi kullanıcılara dönüştürüyor.
_____________________________

"3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923"


4183 Mesaj
6 Şubat 2006; 9:35:25 

Benim klavyem Q olmasına rağmen Windowstan F yapıp öyle kullanıyorum. Yani klavyeye baksam da birşey farketmiyor çünkü tuşların yeri zaten farklı. Ancak şimdiki aklım olsa kesinlikle Q öğrenirdim. Çünkü F klavye bulmak çok zor. Ve Q klavyeyi heryerde bulmak mümkün. Kendi bilgisyarımın dışında bir bilgisayar kullandığımda adeta tuşlar bana kafayı yedirtiyor. Bakmadan yazmaya alışmış olan ben bakarak yazmaktan son derece rahatsız oluyorum. Dolayısı ile sıfırdan başlayanlara Q öneririm. Harflerin Türkçe'ye göre sıralanışı da çok üzerinde durulacak birşey değil bence, çünkü bir kere öğrendiniz mi beyin otomatik olarak algılıyor harfleri ve parmaklar da otomatik olarak buluyor o harfleri.
_____________________________

[link=[/link]


242 Mesaj
6 Şubat 2006; 9:39:29 

ellerine sağlık tebrikler
ama tercihim Q klavye
_____________________________

AlBiRdeBuRdAnyak


3271 Mesaj
6 Şubat 2006; 12:10:16 

Bu ancak "artık geçmiş olsun" denir. Zamanında birileri punduna getirip Q klavyeli bilgisiayarları ülkemize sokmuş. Hadi ilkinde farkına varmadılar diyelim, bu yıllar boyu devam etmiş. Üstüne üstlük binlerce insan benim gibi üzerinde devşirme türkçe harflerin bile bulunmadığı klavyelerle yıllarca yazmış çizmiş programlamış. Yeterli lobi yapılamadığı için işletim sistemleri yıllarca türkçeyi bırakın türkçe klavyeyi bile desteklememiş. On yıllardır bunun farkında olunduğu halde bir yetkili "dur" dememiş Q klavyelere türkçe harfler eklenmiş bugüne kadar gelinmiş.

Bu sene ile 20 yılı aşkındır Q klavye kullanıyorum. Sanırım hep Q kullanacağım.
_____________________________

let your children play.


3026 Mesaj
6 Şubat 2006; 13:34:07 

hepsini okudum
kesinlikle tercihim Q klavye ve hicbir zorluk cekmiyorum
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________616 Mesaj
6 Şubat 2006; 14:54:21 

çok güzel bir yazı teşekkürler


 
2405 Mesaj
6 Şubat 2006; 15:14:40 

Teşekkür ediyorum arkadaşım. F klavye nin önemini vurgulamışsın. Q klavye kullanmak zorunda kalsamda F klavyeye yabancı değilim. Çünkü nereye gitseniz karşınıza Q klavye çıkıyor. İlköğretimde başlayarak F klavyeye geçmeliyiz diye düşünüyorum.

Zengin çocuğu olduğu için ünlü olmuş ve bilmedikleri konularda ahkam kesen kişilerin söylediklerinin ne kadar saçma olduğu ortaya çıkıyor bu yazıda.
_____________________________

Lenovo Z710 |


 
3220 Mesaj
6 Şubat 2006; 17:28:29 

Arkadaşlar yazıda Q klavye kullanıcılarının Amerikalı iseler Dvorak, Türk iseler F klavye ile daha verimli olabilecekleri vurgulanıyor. Verimsiz olan Q kullanıcıları değil, Q klavyenin kendisi
Bizden geçmiş dememek lazım bende q dan f ye geçenlerdenim. Yeni bilgisayar kullanıcıları bizi örnek alıyorlar. Biz kullanmazsak kim örnek olacak? Ben bu konuda arkadaşlarıma örnek oldum ve takdir gördüm.
Denemesi bedava. Bir 10 parmak programı bulun. Sadece harflere çalışın. Günde 15-20 dakikalık çalışmayla 30 derse kadar gelin ister 30 ister 15 günde bitirin.
Bakın rahatlık nasıl oluyor.
http://cem-uar.mylivepa.../20/10+%3Cspan%20class=


1637 Mesaj
6 Şubat 2006; 22:48:57 

Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.
_____________________________

***YaPTıĞıMıZ YoRuMLaR SaDeCe KeNDiMiZi BaĞLaR ***
Yaptığın HiçBir Şeyden Pişmanlık Duyma, Pişman Olacağın HiçBir Şeyi Yapma!


3446 Mesaj
6 Şubat 2006; 22:55:20 


quote:

Orjinalden alıntı: HayatBoş

Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.Zaten her gün dosa gireriz ya ,dimi ama? Ayrıca "Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz." buyurmuşsunuz.Fark ne allah aşkına ,aynı mantık değil mi? Mesnetsiz konuşmayalım lütfen!!!
_____________________________

Dell Inspiron N5010 * Intel Dual Core Core i3 370M (2400mhz) * ATI Mobility Radeon HD 5470 * Samsung 4GB ram DDR3 1333mhz (2x2GB) * Hitachi 320GB 5400rpm HDD

Kullanmış olduğum DAP'lar= Muzio JM200 , Iriver T10 , Cowon D2 , Samsung YP-Z5 , Sony NWZ-S616F
Şuan kullandığım DAP=Ipod Touch 3G 32gb + SENNHEISER CX 500


4158 Mesaj
6 Şubat 2006; 23:11:00 

Ben q klavyeye alışmışım başka klavye kullanamam. F kullanmayı denedim ama saçlarımı yoluyordum. Onun için tercihim q klavye.
_____________________________

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX


1438 Mesaj
7 Şubat 2006; 0:07:57 

quote:

Orjinalden alıntı: HayatBoş

Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.


sonuna kadar halısın, bilgisayar dünyası zaten dos tan ibaret değilmi?

ne günlere kaldık yahu, adamlara kendi dillerine uygun bir klavye tasarlanmış, dünyada bir benzeri daha yok bunun hala dos ortamından bahsediyorlar sonrada bu kafayla sayısal çağa girmekten bahsederler
_____________________________ 
3220 Mesaj
7 Şubat 2006; 11:20:35 

1995-2000 yılları arası bol bol dos kullandım f klavyem ile.
Autoexec.bat ta şu komutun olması yeterlidir.
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys /id:440 (uyduruk Q Türkçe klavyede 440 yerine 179 vardır.)

Windows ta iken DOS'a çıkmakta zaten problem yoktur, windowstaki klavye ayarı geçerlidir.
2 yıl kadar kablosuz klavye kullanmıştım. Fakat uyduruk Q idi. (Piyasada kablosuzf F yoktu) Bende üzerine bantla harfleri yapıştırıp Fye çevirdim.
Problem Dosta değil Biosta olabilir. Y ve N tuşlarının F klavyede D ve Z olduğunu bilmek yeter.
Her ihtimal karşı klavyeni alt veya üstünde müsait bir yere 2-3 cm alanında ufak bir uyduruk Q etiketi yapıştırmıştım.Yalan olmasın kırk yılda bir lazım oluyordu.

Etiket şu şekildeydi

“1234567890*-,
é!’^+%&/()=?_;
QWERTYUIOPĞÜ
ASDFGHJKLŞİ
(>)<ZXCVBNMÖÇ.(:)

1.satır normal 2. Satır shift le. 8-9 punto olarak bir kağıda bastırın ve klavyenizin bir yerine yapıştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 8 Şubat 2006 9:22:50 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.


1289 Mesaj
7 Şubat 2006; 11:24:23 

Güzel çalışma tebrikler


 
3220 Mesaj
8 Şubat 2006; 9:27:42 

Birkaç ufak değişiklik yaptım.
Konuya destek vermek isteyen arkadaşlardan imzalarınızda referans göstermelerini rica ederim.

[*link=http://forum.donanimhaber.com/m_5751161/mpage_1/key_//tm.htm#5770011]F klavye ve Uyduruk Q Türçe klavye karşılaştırması için tıklayın[/link*]

(Sonda ve baştaki yıldızları * silin, profilinizde imza yazan yere yapıştırın.)< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 8 Şubat 2006 9:29:43 >


 
183 Mesaj
8 Şubat 2006; 11:11:58 

Q klavyem var ama windowstan klavye dilini F yaparak kullanıyorum. Aldığım klavyenin ne olduğu benim pek umrumda değil zaten bakmadan yazıyorum. F klavye almaktan çok F klavye kullanmayı öğrenmek lazım derim. 5 yıllık Q klavye kullandım ama 1 hafatada öğrendiğim F klavye ile eriştiğim hızın yarısı kadar değildi hızım. F klavye hem ingilizce yazarken hemde Türkçe yazarken bana hız kattı. Bana 5 yılda alamadığım mesafeyi 1 haftada kazandırdı. F klavyeyi Q klavyede öğrendim. 10 parmak öğretici programda zaten ekrana bakarken tuşların yerini görüyorsunuz. Ben tuşlara bakarak yazı yazan, ısrarla Q klavyeye devam eden arkadaşlarıma her zaman acırım. Çünki bu gerçekten bir konfor ve bunu yaşayamıyorlar.
Q klavyede de bakmadan bizler kadar hızlı yazan arkadaşlarım var. Şunu unutmamak lazım çoklu zeka kuramına göre herkesin zekası farklı yönlerde gelişmiştir. Q klavyede hızlı yazan arkadaşlarım aslında F kullansalardı bizim 2 katı hızımızda olurlardı. Herkese F klavye almasından öte kullanmayı öğrenmesini tavsiye ederim. Saygılar.
_____________________________

Hayat aynaya benzer ona gülmek gerekir.


1344 Mesaj
10 Şubat 2006; 0:09:59 

Bilgileri kaynak olarak kopyaladım. Çok teşekkür ederim. Güzel bir çalışma.
Yaşasın F Klavye...
_____________________________

Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene ...


12 Mesaj
17 Şubat 2006; 11:20:34 

Ben Q klavye kullanıyorum ve F klavye kullananlardan daha hızlı yazıyorum.Bunun insanın kişisel yeteneklerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum.Bırakın isteyen istediğini kullansın.Ben Q klavye ile hayatıma devam ediyorum.Klavye yapacağınıza daha faydalı bir şeyler yapınız. Mesela UÇAK,TANK, vs. gibi savunma araçları.Yada türk teknolojisini dahada arttırın.Daha kendimize ait bir araç motorumuz,%100 türk olan bir elektronik cihazımız bile yok.Yanılıyorsam aydınlatın lütfen. Teşekkürler.
_____________________________

http://www.artnetdesign.com
artnet Biz Türküz...Aşağılık hedeflerle uğraşamayız.


 
3220 Mesaj
18 Şubat 2006; 0:24:19 

Biz klavye tasarlamadık ama yapanların yerine cevap vereyim.
Biz milli klavye yaptık, sizde o dediklerinizden yapın bakalım.


620 Mesaj
18 Şubat 2006; 0:31:15 

Çok emek vermişsin eline saglık
_____________________________1390 Mesaj
18 Şubat 2006; 0:35:04 

+1
Q klavyeyi nekadar zamanda öğrenirdim bilmiyorum ama F yi 10 günde falan ezberliyo insan kalanı pratik. yahu j gibi türkce' de ayda yılda bir kullanılan bi harfin klavyedeki en önemli pozisyonda olması ne kadar saçma.F nin en güzel tarafı bi kere bütün ünlü harflerin sol el altında olması. insanın eli kasılmıyo bu yüzden
quote:

Orjinalden alıntı: firtinakusu

Q klavyem var ama windowstan klavye dilini F yaparak kullanıyorum. Aldığım klavyenin ne olduğu benim pek umrumda değil zaten bakmadan yazıyorum. F klavye almaktan çok F klavye kullanmayı öğrenmek lazım derim. 5 yıllık Q klavye kullandım ama 1 hafatada öğrendiğim F klavye ile eriştiğim hızın yarısı kadar değildi hızım. F klavye hem ingilizce yazarken hemde Türkçe yazarken bana hız kattı. Bana 5 yılda alamadığım mesafeyi 1 haftada kazandırdı. F klavyeyi Q klavyede öğrendim. 10 parmak öğretici programda zaten ekrana bakarken tuşların yerini görüyorsunuz. Ben tuşlara bakarak yazı yazan, ısrarla Q klavyeye devam eden arkadaşlarıma her zaman acırım. Çünki bu gerçekten bir konfor ve bunu yaşayamıyorlar.
Q klavyede de bakmadan bizler kadar hızlı yazan arkadaşlarım var. Şunu unutmamak lazım çoklu zeka kuramına göre herkesin zekası farklı yönlerde gelişmiştir. Q klavyede hızlı yazan arkadaşlarım aslında F kullansalardı bizim 2 katı hızımızda olurlardı. Herkese F klavye almasından öte kullanmayı öğrenmesini tavsiye ederim. Saygılar.

_____________________________4397 Mesaj
18 Şubat 2006; 5:08:59 

gusel paylaşım teşekkürler. hep işlemci ve markalar karşılaştırılıyordu. bu seferde klavyeler
_____________________________ 
2576 Mesaj
18 Şubat 2006; 9:56:45 

Bu yazıyı okuduktan sonra bende bi "f" alayım diyorum.
_____________________________

Suçlular toplumun hoşgörüsü ile beslenir.
(TT)
http://remtrkey.blogspot.com/


 
150 Mesaj
18 Şubat 2006; 10:24:12 

bende f klavye kullanmayı isterdim ama hem q ya alıştım
_____________________________ 
3220 Mesaj
18 Şubat 2006; 19:31:00 

Fe ye geçmeyi düşünen arkadaşlar aşağıdaki linki inceleyin programı çekin ve günde 15 dakika çalışarak 2 haftada harfleri bitirin.
2 hafta sonra gelin buraya neler hissettiğinizi yazın.
http://cem-uar.mylivepa.../20/10+%3Cspan%20class=
Ortada bilimsel gerçekler var. Kendinize daha fazla yazık etmeyin, biran önce Fe klavyeye dönün.


119 Mesaj
18 Şubat 2006; 19:34:33 

Bence de Türkçeye daha uygun olan F Klavye. Q Klavye Türkçe harf dizilimine hiç de uygun değil.
_____________________________

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine....bu hasret bizim
[


1030 Mesaj
18 Şubat 2006; 20:44:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Adoniss

Bu yazıyı okuduktan sonra bende bi "f" alayım diyorum.


Öyle diyorsun da bu kadar alıştıktan sonra ona geçiş biraz zaman alır..
_____________________________119 Mesaj
18 Şubat 2006; 20:50:53 


quote:

Orjinalden alıntı: ssaammÖyle diyorsun da bu kadar alıştıktan sonra ona geçiş biraz zaman alır..

Psikolojide Negatif Transfer olayı var dimi.. Önceden öğrenilen şeylerin sonradan öğrenilenleri olumsuz etkilemesi gibi birşey.. Sıfırdan başlayanlar daha kolay öğreneceklerdir.
_____________________________

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine....bu hasret bizim
[


1494 Mesaj
26 Şubat 2006; 4:59:44 

way be neler ogrendim, benim bir hocam var prof. iskender öksüz ismi, prof. oktay sinanoğlu'nun kankası, bize f klavyeyi ben tasarladım gibilerinden bişey solemişti, pazarttesi okula bi gideyimde sorayım bu konuda ogrendiklerimi bakalım ne diyecek, güzel bilgiler saol...
_____________________________ 
2405 Mesaj
26 Şubat 2006; 10:23:57 

quote:

Psikolojide Negatif Transfer olayı var dimi.. Önceden öğrenilen şeylerin sonradan öğrenilenleri olumsuz etkilemesi gibi birşey.. Sıfırdan başlayanlar daha kolay öğreneceklerdir.

Evet, psikolojide buna olumsuz aktarma denir. Ama bence öğrenilmesi zor değil.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asprin -- 26 Şubat 2006; 12:07:41 >
_____________________________

Lenovo Z710 |


3536 Mesaj
26 Şubat 2006; 10:46:14 

Sayın AKINCI çalışmanızdan dolayı tebrık ediyorum.Ben kamuda 25 yıl f klavye kullandım.Bende uydurma Q klavye ve benzeri klavyelere şiddetle karşıyım.bir çok forumda bende f klavyeyı savundum.Turkçe q diye bir şey yoktur.Tamamen kandrmacadır.Turkıe için Öz Türkçe olan F klavyedır.Aksini söyleyenler sadece kendilerini kandırmaktadırlar.tekrar tebrıkler.
_____________________________ 
6255 Mesaj
26 Şubat 2006; 12:05:44 

güzel çalışma gerçekten tebrik ederim
_____________________________214 Mesaj
26 Şubat 2006; 12:18:24 

helal olsun bilader
_____________________________

TÜRK LİRASINDAN 6-0 ATABİLİRSİNİZ AMA TARİHTEN ASLAAA.....


 
3220 Mesaj
26 Şubat 2006; 18:59:53 

F Klavye miletimizin yani hepimizin malı. Benim yaptığım yeni bir şey değil, bizim klavyemiz var deyip bir kaç şeyi hatırlatmaktı. Zaten yazıda kaynakları belirttim.
(Beni bir arkadaş gaza getirdi ama forumun arama özelliği çalışmıyor, bulamıyorum. ben de ona teşekkür ediyorum)


 
758 Mesaj
26 Şubat 2006; 19:56:34 

Arkadaşa konuyu ideolojik takıntılar ile değilde, tarihinide ele alarak bilimsel temelleriyle anlattığı için teşekkür ederim, bilgilendirici bir yazıydı.
_____________________________


-Canon 70D, Canon Eos M, EF-M 22mm f2, 50mm f1.8, Tokina f2.8 11-16, 18-135STM, 100-400L f4.5-5.6
- Intel Xeon 1225 v3, 2x4gb Corsair ddr1600,Asrock H87 Performance ALC1150, EVGA GTX970 SC, Samsung 850Evo 500gb, Hitachi 2TB, Corsair HX650W - Audio Technica ATH-CKS77, Audio Technica ATH-M50, Audio Technica AD900X, Fiio E10K, SMSL SA-60, Wharfedale VR400 Towers, Yamaha SW216 Sub
-Nexus 5, Ipad Air 4G

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Şubat 2006; 20:08:36 

bende f kullanıyorum alıştım 10 parmak


 
461 Mesaj
26 Şubat 2006; 21:28:44 


Her zaman F klavyeye tam destek
_____________________________1208 Mesaj
26 Şubat 2006; 22:22:34 

F ye tam destek yetmiyo =(((
kullanmakta gerekiyo bende destekliyorum ama Q sanki daha bağımlılık yapmış
_____________________________

www.bilgisayarteklifi.com


151 Mesaj
27 Şubat 2006; 0:45:28 

Bu değerli bilgiler için teşekkürler. Gerçekten de Q klavye bizim dilimiz için zor bir tuş birleşimi. Ben de yazınızı okuyunca bunu tekrar hatırladım ve şimdi bir F klavye sipariş edeceğim. Teşekkürler.