Şimdi Ara

Lpg Kâr mı Zarar mı?

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
55
Cevap
0
Favori
4.453
Tıklama
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1070 Mesaj
  Tanıdığım bildiğim lpg li araç kullanıcılarının yüzde 90 ı araçların sürekli arıza çıkarmasından yakınıyor.

  Kısaca yazmak gerekirse; Sağından solundan sesler geliyor, stop ediyor, arıza lambası yanıyor, falan yeri arızalandı, filan yeri dikiş tutmuyor,parçası yanmış, bi tarafı erimiş, ayar lazımmış gibi yüzlerce değişik sorun dinledim.

  Bunların yanı sıra yeni alınmış araçlarda garanti dışı kalma sorunu veya lpg li araçlarla çoğu avm ye alınmama gibi bir sürü sıkıntısı var.

  Hiç bilmediğimden soruyorum; Bütün bu arızalarla-sorunlarla maddi ve manevi anlamda uğraşmanın sonucunda edinilen Kâra değiyor mu?

  Şimdi lpg kullanan arkadaşlar hemen bir hesap yapıp sen yılda şu kadar ben bu kadar yakıt parası veriyorum sonucunda senden bilmem ne kadar az yakıt parası harcıyorum falan diyecekler ama ben en az 3-4 bin liraya taktırılıp sonrasındada bir sürü masraf açan bir sistemin götürüsünün yanında getirisinin çok çok değecek kadar olacağını sanmıyorum.
  Arabanın 50 yerinin delinmesi veya 5 yıl içerisinde arızalar nedeniyle kullanıcısını delirtecek hale gelmesi bile lpg tercih etmemek için bir neden bence.  |
  |
  _____________________________
 • 160 bin kilometrede LPG'li olarak satın aldığım 2.0 Volvo S40'a biniyorum. Şu anki kilometre 225 bin. Arabaya LPG 2008 yılında takılmış. Ben 2014 yılında aldım. Yani araç şu anda 9 yıldır LPG'li. Tahminim LPG'nin takıldığı kilometre de 80 bin civarı.

  Sadece kendi kullandığım kısmı hesaplarsam 10 bin TL'den fazla kâr bırakmış. 500 lira bir enjektör değişimi masrafım oldu. Hadi bu süreçte yaktığım benzini de düşeyim 9 bin TL kâr kalmış olsun. Sübaplarım hala iyi durumda, motorda en ufak bir rölanti dalgalanması yok. Aracım yağ eksiltiyor ama bunun LPG ile alakası yok. LPG'den benzine benzinden LPG'ye geçişte en ufak bir his farkı yok. Evet motor müthiş derecede sağlıklı değil ama 17 yaşında bir motor olduğunu düşününce, LPG suçludur diyemem.

  Şu da bir gerçek ki, LPG'nin yaptırdığı kâr şu anda cebimde değil ama arabayı yakıt düşünmeden kullanabildim. Memleketime otoüsle gitmek yerine arabayla gittim mesela. Her yere arabayı kullandım. Eğer benzinli olsaydı bu kadar çok kullanamazdım, kilometre daha düşük olurdu, daha az bakım yapardım ama, kapının önünde yatırmak için almadım bu arabayı. Çatır çatır bindim.
  Bundan 1,5 yıl önce LPG'yi 1.80'den alırdım. 300 km mesafeyi 48 liraya giderdim. Aynı mesafe otobüs ile 40 lira falan.

  O yüzden LPG kesinlikle kârdır. Tabii ki iki tane kaide var: 1- Uyumlu araba 2- Düzgün montaj. Araba uyumlu değilse, LPG ufak tefek masraflar açabilir. Supap mesela. Düzgün yapılmayan montaj ise, en uyumlu arabayı bile mundar edebilir.

  LPG'mi Dizel mi derseniz, kullanım koşullarına göre karar vermek gerekir. Mesela çok soğuk memlekette yaşıyorsanız dizel araba alınmaz. Ya da kontak açtıktan sonra 4-5 km gidip kontak kapatıyorsanız dizel araba alınmaz.
  2.0 arabaya biniyorum. LPG'den kaynaklı bir gün olsun "Yav bu araba gitmiyor" demedim. 1.4 arabada zaten klima açınca da araba çekmemeye başlıyor. Demek ki klima da tü kaka.

  Eğer bakımsız bir tesisattan söz ediyorsanız, evet tehlike oluşturur ancak buradaki tehlike LPG değil, bakımsız tertibattır. Aynı şekilde bakımsız bir yürüyen aksamı olan araba da tehlike oluşturmaktadır. Benzin de sandığınız gibi güvenli değildir, bakalitten bir tank içinde muhafaza edilir. LPG ise parmak kadar kalın sac içinde muhafaza edilir. Dünyanın en güvenli otomobillerini üreten Volvo, fabrika çıkış LPG'li ve CNG'li bir sürü otomobil satmıştır. Fabrika çıkış derken banttan LPG ile inen arabadan bahsediyorum. Fabrika çıkışı benzinli olup, arkadan çarpmalarda cayır cayır alev alan otomobilleri de yazmıştır otomotiv tarihi.

  İtibar mı düşürürmüş, işte burada güldüm. LPG'ye bakarak itibar biçilen bir ortamda zaten ben bulunmam. Bu arada giremediğim kapalı otopark olmadı henüz. Ayrıca LPG sızıntısı varsa leş gibi kokar, fark etmemek mümkün değil. O kokuyla da o arabayı süren adam zaten normal şartlarda da fazla uzun yaşamaz. Mesela evinde doğalgaz kullanıyorsa aynı şekilde havaya uçabilir. Bu arada sizin eviniz neyle ısınıyor? Elektrik mi kullanıyorsunuz soba mı? Malum doğalgazın tehlikesi LPG ile aynı. Eğer doğalgaz ile ısınıyorsanız derhal evin önündeki vanayı kapatın. Çok tehlikeli.

  LPG'li aracın 100 yerinin delinmesi sizi niye rahatsız etsin ki? Deliği tavana, A sütununa ya da kaputa açmıyorlar sonuçta. Gözün görmediği yerler deliniyor. Ha arabanın nakış tutması, hiç bir zaman arabamın nakış tutmasını beklemedim. Genelde beni bir yerden bir yere götürmesini, gerektiğinde ısıtıp soğutmasını bekledim. Düzen tutması derseniz, evet arabam gayet düzen tutmuş durumda.

  Takoz değilim, takoz insan nasıl oluyor onu da bilmiyorum. Cebimde de akrep yok, genelde cebimde canlı hayvan taşımayı tercih etmiyorum.

  Kuruş hesabı, siz direk lira hesabı mı yapıyorsunuz? Ben mesela kuruş hesabı yapmıyorum ama aynı iki nokta arasını daha ekonomik gidebileceksem neden gitmeyeyim?

  LPG akıl mantık işidir. Dizel dayatması saçmadır. İhtiyaçlara ve beklentilere göre verilecek bir karardır. Sıfır araç alırken bir üst sınıf araç parasını sırf dizel diye alt sınıf araca vermek, ya da en üst donanım seviyesi fiyatını sırf dizel diye baz donanıma vermek cazip gelmiyor belki?
  Belki bütçesi 20-30 bin TL bandında, 200 bin KM'ye gelmiş, enjektör ve turbo masrafına gebe bir araba almak istemiyordur?
  Belki 5-6 km gidip kontak kapatıyordur, dizelin ekonomisini, çekişini gösteremeyeceği, kısa sürede hırpalanacağı bir kullanımı vardır belki?
  Belki de çok soğuk kışlar gören bir yerde yaşıyordur, dizel araba ısınamadığı için oralarda tercih edilmiyordur?
  Belki de sadece dizelin sesini sevmiyordur? Benzinli tadını dizel ekonomisi ile yaşamak istiyordur?

  Son olarak bir paragraf da ben ekleyeyim, LPG'li aracın nesi sizi rahatsız ediyor? Kimse başınıza silah dayayıp LPG'li araç satışı vermeye çalışmıyor. İşinize benzinli gelirse benzinli alırsınız, dizel gelirse dizel, hibrit gelirse hibrit, elektrikli gelirse elektrikli, uzaktan kumandalı gelirse uzaktan kumandalı alırsınız.
  Ancak insanların seçimlerine ve tercihlerine saygı duymak zorundasınız. Hakarete varan eleştirileriniz hiç hoş değil.

  Ha son olarak bir de, LPG patlar. Benim LPG'de ayda bir patlıyor ama araba eski Volvo'lardan olduğu için sacı çok kalın, sadece bagajın içi darmadağın oluyor. Arabayı benzine atıp, artık akraba olduğum LPG'ci Yaşar Usta'ya gidip yeni tank takıp devam ediyorum.
  orjinal lpg ise kesinlikle kaar
  benzinli alıp iyi biyerde lpg taktırınca yine kaar
  2.el yeni lpg takılmış bir araç ise zarar
  2.el uzun zamandır lpg takılıysa belirsiz
  LPG'li araçlar külliyen zarardır. Ben o kadar yıl kullandım. Bir karını görmedim. Bir kere kuru yakıt. Motora zarar veriyor. Patlama riski var. AVM'ye giremiyor. Hoş değil. LPG pişmanlıktır. Dizel alın. Rahat edin.

  Güzel arabaları bana bırakın.
  (Değil ama) diyelim ki öyle yani LPG külliyen zarar. Sen LPG kullanmıyorsun, buraya gelip böyle başlık açacak kadar rahatsızlığının sebebi nedir ?
  kullanıcı için karda zararda değil.sanayi ustaları ve tüpçüler için kar diyebiliriz.yani ekonomi ve işsizlik için iyi
 • Yüzbaşı
  803 Mesaj
  Eğer az yakan benzinli araç varsa hiç gerek yok lpg'ye. Ben şu ana kadar LPG'den hiçbir sıkıntı çekmedim. Bakımlarını düzenli yaptırıyorum. Ne motor ışığı ne de başka birşey yok şimdilik. Ama 100 km de 5-10 tl oynuyorsa yakıt tüketimi (lpg-benzin arasında) hiç değmez lpg taktırmaya. Eğer aracım deli gibi yakmasaydı, yani karma tüketim 100 km'de 5-6 litrelerde yakan bir aracım olsaydı kesinlikle taktırmazdım.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am I Evil ? -- 11 Aralık 2017; 16:1:38 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3511 Mesaj
  orjinal lpg ise kesinlikle kaar
  benzinli alıp iyi biyerde lpg taktırınca yine kaar
  2.el yeni lpg takılmış bir araç ise zarar
  2.el uzun zamandır lpg takılıysa belirsiz
  _____________________________
  94 Benzinli Beyaz Renault Broadway 2016 kasım satıldı 11.000 tl

  2012 Renault Fluence 1.5 dci 110 hp 2016 kasım alındı 45.750 tl
 • Yarbay
  9046 Mesaj
  (Değil ama) diyelim ki öyle yani LPG külliyen zarar. Sen LPG kullanmıyorsun, buraya gelip böyle başlık açacak kadar rahatsızlığının sebebi nedir ?
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3692 Mesaj
  Eğer lpg'yi kendin ilk kez taktırırsan genelde en az 3 sene sorunsuz biniyorsun. Bu sebepten karlı bir işlem. 2.elde ise arıza yapanların çoğu genelde üzerinden 8-9 senelik lpg sistemlerinin bulunduğu araçlar. Bundan 8-9 sene önceki lpg kitleri ile günümüz kitleri arasında dağlar kadar fark var.
  _____________________________
  Nobody can interfere everybody's life
 • Binbaşı
  1070 Mesaj

  yeni lpg takılmışsa neden zarar? Sahibi arıza verdi diye satıyor muhtemelen ama neden arızasını yaptırmak yerine satma yolu seçilir mesela?
  |
  |
  o.lut03 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1070 Mesaj

  3 sene için değecek bişey değil. Satarken bile hiç lpg takılmamış araçlarla aralarında fiyat farkı oluyor.
  |
  |
  Lego95 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3692 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yagızalp

  3 sene için değecek bişey değil. Satarken bile hiç lpg takılmamış araçlarla aralarında fiyat farkı oluyor.

  3 sene de 10.000 km yapan için karlı değil. Ama 3 sene de 100.000 km yapıyorsan gayet mantıklı
  |
  |
  _____________________________
  Nobody can interfere everybody's life
 • Yüzbaşı
  757 Mesaj
  Şu an LPG/BENZİN fiyat oranı yaklaşık %54. LPG nin aynı miktar benzinden %20 fazla harcandığını hesap edersek %65 civarına yükseliyor oran. Yani %35 bir avantaj görünüyor kağıt üzerinde.
  Geçen sene aynı hesaplamalarla %50 ye yakın kar çıkıyordu LPG fiyatı çok arttı.
  Zararın neresinden dönülürse kardır, kimisi lpg kitinin montaj kalitesine önem verir lpg siz araç arar kendi montaj yaptırır. Kimisi de lpg si ruhsata işli alıp para harcamak istemez. Tamamen tercih meselesi.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  5 Not
  kullanıcı için karda zararda değil.sanayi ustaları ve tüpçüler için kar diyebiliriz.yani ekonomi ve işsizlik için iyi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  202 Mesaj
  Sürekli arıza vermesi neyse de, benim LPG takan hiç tanıdığım kalmadı. Hepsi havaya uçtu.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  418 Mesaj
  Lpg de en önemli ve herşeyden önce dikkat edilmesi gereken şey motor uyumu. Hafif alaşım subapları veya yüksek sıkıştırma oranına sahip direk beslemeli motorları harap edebilir.  Motor uyumu tamsa ve uzun süre kullanılacaksa tabii ki kardır. Aksi durumlarda ise işkenceye dönebiliyor. Birde fabrika çıkışı üretilmedikçe %100 lpg uyumlu motor yoktur sadece en az sorun çıkartanları vardır.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3511 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yagızalp

  yeni lpg takılmışsa neden zarar? Sahibi arıza verdi diye satıyor muhtemelen ama neden arızasını yaptırmak yerine satma yolu seçilir mesela?

  arızasıyla başa çıkamıyordur satıyodur yoksa bi insan neden masrarf edip lpg takıp arabayı satsın ki çok çok nadir ihtiyaçtan satabilir oda bize denk gelmez zaten
  |
  |
  _____________________________
  94 Benzinli Beyaz Renault Broadway 2016 kasım satıldı 11.000 tl

  2012 Renault Fluence 1.5 dci 110 hp 2016 kasım alındı 45.750 tl
 • Yarbay
  3186 Mesaj
  Her halükarda kardır.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Bayerische schönen mädchen und ein BMW auto? Wer ist dein Liebhaber?
 • Yarbay
  5030 Mesaj
  Amerikan ve alman arabalarına lpg taktırmak için iyice düşünmek lazım , ciddi manada zarar olabiliyor

  arabalar saçmalıyor bizzat tecrübe ettim. chevrole mondeo focus opel dahil,


  ancak kaliteli bir ustada! kit demiyorum usta! tarafından takıldıysa lpg o zaman kar olabiliyor sorunsuz ve az yakınca tadından yenmiyor


  usta kalitesizse prins taktır yine başın ağrır kaliteliyse atiker taktır. bakımdan bakıma gidersin. ( yeni kitlerle)
  |
  |
  _____________________________
  MAZDA RX8


 • Yüzbaşı
  333 Mesaj
  3 kez benzinli 2.el aldım , 3 üne de tüp taktırıp bindim. 1 kez olsun lpg sebebiyle en ufak arıza yaşamadım.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  14091 Mesaj
  160 bin kilometrede LPG'li olarak satın aldığım 2.0 Volvo S40'a biniyorum. Şu anki kilometre 225 bin. Arabaya LPG 2008 yılında takılmış. Ben 2014 yılında aldım. Yani araç şu anda 9 yıldır LPG'li. Tahminim LPG'nin takıldığı kilometre de 80 bin civarı.

  Sadece kendi kullandığım kısmı hesaplarsam 10 bin TL'den fazla kâr bırakmış. 500 lira bir enjektör değişimi masrafım oldu. Hadi bu süreçte yaktığım benzini de düşeyim 9 bin TL kâr kalmış olsun. Sübaplarım hala iyi durumda, motorda en ufak bir rölanti dalgalanması yok. Aracım yağ eksiltiyor ama bunun LPG ile alakası yok. LPG'den benzine benzinden LPG'ye geçişte en ufak bir his farkı yok. Evet motor müthiş derecede sağlıklı değil ama 17 yaşında bir motor olduğunu düşününce, LPG suçludur diyemem.

  Şu da bir gerçek ki, LPG'nin yaptırdığı kâr şu anda cebimde değil ama arabayı yakıt düşünmeden kullanabildim. Memleketime otoüsle gitmek yerine arabayla gittim mesela. Her yere arabayı kullandım. Eğer benzinli olsaydı bu kadar çok kullanamazdım, kilometre daha düşük olurdu, daha az bakım yapardım ama, kapının önünde yatırmak için almadım bu arabayı. Çatır çatır bindim.
  Bundan 1,5 yıl önce LPG'yi 1.80'den alırdım. 300 km mesafeyi 48 liraya giderdim. Aynı mesafe otobüs ile 40 lira falan.

  O yüzden LPG kesinlikle kârdır. Tabii ki iki tane kaide var: 1- Uyumlu araba 2- Düzgün montaj. Araba uyumlu değilse, LPG ufak tefek masraflar açabilir. Supap mesela. Düzgün yapılmayan montaj ise, en uyumlu arabayı bile mundar edebilir.

  LPG'mi Dizel mi derseniz, kullanım koşullarına göre karar vermek gerekir. Mesela çok soğuk memlekette yaşıyorsanız dizel araba alınmaz. Ya da kontak açtıktan sonra 4-5 km gidip kontak kapatıyorsanız dizel araba alınmaz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 12 Aralık 2017; 8:17:9 >
  _____________________________
  2000 Volkswagen Polo 1.4
  2000 Volvo S40 2.0
  31.01.2014 Benzinin litre fiyatı 5.07 TL Motorinin litre fiyatı 4.67 TL
 • Binbaşı
  1685 Mesaj
  Lpg konusunda arıza sıkıntı yaşayan araçlarda,
  1-Montaj sorunludur,
  2-Ayar sorunludur.

  50 bin km'dir Lpgli olarak kullandığım aracımda henüz arıza meydana gelmedi.Onu da bırakın arıza lambası bile yakmadı.Üstelik hassas bir araba yani.

  Ha arıza lambası yakmaması iyi bir haritası olduğu anlamına gelmez.İşin uzmanından yolda kullanımda harita yaparak daha da tasarruflu ve verimli hale getirildi.

  Bu arada Lpg patlar ha haberiniz olsun :D
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  835 Mesaj
  Memleketimde benzin 6TL'ye doğru koşuyor, LPG'ye de son dönemde toplam %50 civarı bir artış oldu. Mazot fiyatı da yerinde durmuyor. İnsanların da aldıkları araçla bir şekilde ulaşım ihtiyaçlarını gidermesi gerekiyor. En ucuz yakıt da LPG olduğundan kullanmak zorundayız.

  Arıza vs meselesine değinirsek, ben 10 seneyi aşkındır LPG'li araç kullanıyorum, LPG kaynaklı sadece bir aracımda sıkıntı çıktı, 200.000km idi, söktürüp, lovato taktırdım, 100.000 km daha sorunsuz binip sattım.
  LPG montajı ve kitin araca uyumu en önemli konu.
  |
  |
  _____________________________
 • Uzaklaştırılmış 3 gün cezanın, 2 gün 13 saat 10 dakika kadarı kaldı.
  1 Not
  2014 de taktırdık tık yok maaşallah. Götürüsünden çok getirisi oldu bize. Araç 2008 civic.
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Canlı Tv izle
emek server
Media Sözlük
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,953
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.