Şimdi Ara

Lastik hız endeksini meğerse yanlış anlamışız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. Hep kafama takılırdı lastiklerde biliyosunuz hız etiketleri var H=210 V=240 W=270 diye gidiyor. Bende zannediyorumki o hız etiketi maksimum o hıza destekler sonrasında ya araç hızlanmaz yada lastik aşırı ısınıp patlama riski var diye. Meğerse o iş öyle değilmiş bide yük endeksi mevzusu var.

O hız endeksi meğerse "yük endeksinin maksimum kapasitesine ulaştığında o hız endeksine kadar güvenli hız destekliyormuş" şöyle anlatıyım

Benim lastiklerimin yük endeksi 99. Buda lastik başına 775 kilo ağırlık taşıyabilir demek. 4 lastik toplamda 775x4= 3100 kilo çıkıyor. Aracım 1650 kilo (benim ağırlığım dahil). E dedim o zaman 210 un üstüne çıkabiliyor bu lastik.

Çıktım otobana 215 le giderken bi rüzgar esti arabayı yavaşlattı dedim lastiğin havası indi herhalde. Tpms uyarı vermedi dedim devam. Sonra otobanda bi düzlük oluştu tekrardan ve bende bastım. 235 e kadar çıktım hiç bi sıkıntı olmadı.

Hız endeksi kısaca şu. Eğer benim aracım 3100 kiloya varacak kadar ağırlık konsaydı 210 a kadar güvenli bi şekilde gidebilirdim demek. 210 un üstünde ise risk var demekmiş. Aracın zaten azami aldığı yük 2150 mi ney istesemde 3 tona çıkaramam imkansız gibi bişey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 12 Nisan 2021; 18:16:11 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• toplumun genel bakış açısı aklı

aklı olmadan fikri olması..ve araştırma okuma yapmak hiç bize göre değil.

hiç bir ürünün kitapçığı okunmaz kullanarak deneme yapılır.

tüpgaz testi kibritle yapılır diye gider liste..(

sonrası akşam haberleri yurdum insanı manzaraları ile şenlenir.

lafim size değil direkt lütfen yanlış anlamayın ama genelimiz böyle..

• 245 45 18 yazan ölçüdeki 45 i direk ölçü sananlar var
  • quote:

Orijinalden alıntı: werneke

245 45 18 yazan ölçüdeki 45 i direk ölçü sananlar var
    Bilseydim arabayı kaç kez denerdim . 210 a gelince gazı kesiyodum mecburen. Bide yüksek hızlarda gitmenin en sinir olan yanı arabadaki trim seslerini veya olup biteni duyabiliyosunuz buda kafaya taktıryor. En iyisi yavsş gitmek ve ağır ağır

• 235 hız, trafik teröristi olarak blokladım.

• ben teknik detayları incelerken H kodu 210 max. hızı destekliyor olmasına rağmen "1 saat süreyle kesintisiz olarak sürekli 180km/h hızla giderseniz lastik ömrü ciddi oranda azalır" yazıyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: suatcagdas

ben teknik detayları incelerken H kodu 210 max. hızı destekliyor olmasına rağmen "1 saat süreyle kesintisiz olarak sürekli 180km/h hızla giderseniz lastik ömrü ciddi oranda azalır" yazıyordu.

türkiyede sabit 1saat 180 ile gidilecek yol var mı ki ? geçiş garantili yollar harici öyle bir yol yok .

• crow in cornfield C kullanıcısına yanıt
    Geçen yıl nisan ayında yasaklar olduğu zaman İstanbul'dan Ankara'ya gittim ve otobanda hızım 190 km/h'den aşağı düşmedi bir ara 240km'lere çıkıp moladan sonra da tekrar 190 230 arası gittim. Tabi biraz yasaklarında etkisi var ama ne zaman yola çıktığınızda önemli. Normalde sürekli bu kadar basarak gitmezdim ama işim aceleydi.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • toplumun genel bakış açısı aklı

• quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

türkiyede sabit 1saat 180 ile gidilecek yol var mı ki ? geçiş garantili yollar harici öyle bir yol yok .

Alıntıları Göster

teknik bilgi olması açısından söyledim. yol olarak İstanbul-İzmir yada İstanbul-Ankara otobanında o hızlarda uzun süre gidenler var hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 12 Nisan 2021; 20:54:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

toplumun genel bakış açısı aklı

Bide adam akıllı açıklayan yok ki en az 10-15 site baktım.

Hepsi "lastiğin çıkabileceği maksimum hızı temsil eder" yazıp yapıştırmış. Öyle yazarlarsa bizde sanıyoruzki araba o hıza çıkabilir üstüne çıkamaz anlar herkes.

En güzel açıklamayı bu site yapmış. Bu sitenin açıklamasına göre bende bugün denedim

https://www.oponeo.com.tr/blog/lastik-hiz-endeksi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 12 Nisan 2021; 20:3:15 >

• Çokta fifi. Bb

• quote:

Alıntıları Göster
    Var hocam. Biz bilmiyoruz sadece bende hiç geçmedim bu yollardan. Bu yollar nerde bilmiyorum ama Türkiyedeler. Bilen varsa yazar

https://www.instagram.com/p/B3RjWrVl45s/?igshid=1fxen1877286y

https://www.instagram.com/p/B0slGAZH2lW/?igshid=1emgp5azqifkw

https://www.instagram.com/p/BuEWVlXn_V9/?igshid=1xvt5797gs0qw

• quote:

• quote:

Alıntıları Göster
    180 mi :))

Ankara-istanbul arasi seyahatlerimde yol ve iklim kosullari uygun ise genelde 250kmh ye sabitlerim tempomatı. Hız için son derece uygun bir güzergah.

Yeni açılan istanbul izmir arasi otoyolu da çok övüyor arkadaslar lakin henüz deneme vaktim olmadı.

• quote:

bende 15inç jantlı aracına güzel görünüyor diyerek 17inç ince yanak lastik bakanlar gördüm. ee jant da alman lazım deyince "jant varya zaten arabanın üstünde" demişti. sadece sustum o an  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 12 Nisan 2021; 20:52:56 >
  • quote:

Yarıdan fazlası bilmiyordur bunu.

• quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Bide adam akıllı açıklayan yok ki en az 10-15 site baktım.

Hepsi "lastiğin çıkabileceği maksimum hızı temsil eder" yazıp yapıştırmış. Öyle yazarlarsa bizde sanıyoruzki araba o hıza çıkabilir üstüne çıkamaz anlar herkes.

En güzel açıklamayı bu site yapmış. Bu sitenin açıklamasına göre bende bugün denedim

https://www.oponeo.com.tr/blog/lastik-hiz-endeksi

Alıntıları Göster

tamda bahsettiğim ifade bu..

anlattıklarınız bir bahane değil..

kahve tüketicisiyim kan grubuna göre beslenme programına göre besleniyorum

gastriti ileri derecede idi yendim

sağlıksız besleniyormuşum metabolizmama göre..

neyse kahve çok pahalı idi direkt ithalatçısını buldum uzun araştırmalar sonucunda..

eşim süpürge istedi şikayeti azalan emiş gücü idi,benimde sorunum yüksek maliyetli ön filtre ve hepa fiyatları 6 ay araştırdım..

öyle bir süpürge varmış..

elinizin altında sınırsız bir kaynak var

doğru yere bakmak ve ulaşmak ise çaba azim sabır zaman istiyor işte bilgi ve tecrübe bu yüzden pahalı ve değerli

umarım anlatabilmişimdir..

• quote:

Bunu anlamadım üstad, direkt ölçü sanmak ne demek? Yanak ölçüsü işte.

• DeadLifter kullanıcısına yanıt
    Hocam taban genişliğinin yanak ölçüsüne olan yüzdesidir. Yani 195 55 16 teker için yanak ölçüsü 195 x 0,55 şeklinde hesaplanıyor. Bu hesapta yanak ölünüz 107,25 mm oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ok5800 -- 13 Nisan 2021; 9:54:1 >
  • DeadLifter kullanıcısına yanıt
    Ortadaki 45 245 in yüzde 45 i demek ya
    Onu 45mm sananlar çok fazla
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.