Şimdi Ara

LANCIA DELTA ALINDI, FIYAT PERFORMANS ARACI ? İNCELEMEM...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
1
Favori
4.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk aracımı 2006 da aldıktan sonra araç seçimimde hep bir kaç şey önde olmuştu: Dizayn, Konsol kalitesi ve Sosyal keyif hissi.
    İlk aracım sıfır Citroen C4' tü, yeni kasa çıktığında içerdiği teknolojik araçlar ve dizaynıyla beni çekmişti.
    Daha sonra sırasıyla Alfa 159 (1.9 JTS), Alfa MiTo (1.4-Sıfır), Kia Sportage (Sıfır), Toyoya Yaris (1.4 Dizel), Honda City ve son olrak 2 gün önce Lancia Delta 1.4 120 araçlarını aldım.
    Alfalarla ilgili forumda incelemelerim olmuştu Alfa 159 tecrübem ve Alfa Mito 1000km izlenimlerim
    Alfalardan sonra bazen ailevi bazen maddi nedenlerle farklı markalarda araçlar kullandım son olarak kullanmakta olduğum Honda City den oldukça memnundum fakat ailemize oğlumun katılacak olması ve benim için önemli olan "Dizayn, Konsol kalitesi ve Sosyal keyif hissi" beni yeni bir araç aramaya yöneltti.
    Honda City için bir not olarak belirtmeliyim ki bence bu araç 30bin lira bandında alınabilecek en konforlu en ekonomik ve en sorunsuz araçtır. Keyifle ve sorunsuz bir biçimde kullandım, ilan verdiğimin 2. günü sattım.
    City için ilan vermeden ne alabilirim diye düşündüğümde 2. el piyasasının problemli olması, sıfır araçların aşırı pahallı olması beni satmaktan vazgeçme noktasına kadar getirdi hatta bir dönem 2013 Model bir Mercedes B180 alıp uzun süre araç konusunu kapatmaya karar versem mi dedim ama hep aklımda Alfa 159 kullandığım günlerde aracımı kullanırken aldığım haz geldi. Bu kafa karışıklığı içindeyken aklıma Lancia Delta düştü:
    1. Araç "Dizayn, Konsol kalitesi ve Sosyal keyif hissi." açılarından beni tatmin edecekti
    2. 1.4 Turbo LPG uyumlu motor ve Fiat Altyapısı, bana vaktinde 159 u sattıran yakıt ve yedek parça sorunlarını yaşamamamı sağlayacaktı.
    3. Heryerde konuşulan uzun şasi, geniş bagajı ve güvenlik ekipmanlarıyla büyüyen aile konusuna da çözüm olabilecekti
    4. En güzel taraflarından biri ülkemizde bilinmemesi ve 2. elinin olmaması nedeniyle makul bir fiyata alınabilecekti.

Bu fikirlerle araç bakınmaya başladığımın 2. günü İzmirde bir Delta buldum, 2010 Model, 1.4 TJet 120hp, Kazasız,59000km de, Cam tavan ve Manuel vites. Renk olarak griydi, (gri renk sevmesemde Alfa ve Lancia' daki gri tonunu beğeniyordum), aracı ekspertize soktum, geçmişini sorguladım ve satın aldım.
    2009 Model Honda City (Kazasız-52000km de) aracımın üstüne cebimden sadece 7800tl çıkarak yukarıda saydığım tüm özelliklere sahip olmuş oldum. 3 gündür kullanıyorum araç tam beklediğim gibi çıktı.

Araçtan bahsetmeden önce neden dizel (hatta otomatik) almadığımı merak edenler olacaktır, 1.6 mjet motorum bu araçta ortalama tüketimi (spiritmonitor verilerine göre- gerçek tüketim verileridir.) Dizel 6.7lt, TJet 120 8.6lt tüketiyor.Yani dizel km de 26 kş, benzinli 31 kş tüketiyor. Benzine LPG takılırsa ek 1500tl lik masrafla bu değer yaklaşık 19- 20kş a düşecektir, dizelik DPF vb gibi tehlikeleri ve baştan satın alırken vereceğiniz 5-8bin tl fazladan para da hesaplanınca aynı şartlardaki benzinli aracın daha mantıklı olduğunu düşündüm. Otomatik konusuna gelince, bu aracın otomatik vitesi çok öerilmiyor çünkü otomatikleştirilmiş manuel bir yapıda ve sorun/masraf çıkarmaya meyilli.

Araçtan bahsedersem:

Genel olarak oldukça güven veren bir sürüş hissi var,performans gayet yeterli, ilk vites atmosferik bir motor gibi fakat 2000 deviri geçince turbo aracı birden öne doğru itiyor.

Kapılar oldukça ağır, güvenlik açılarından (beni bu aracı almaya en çok yönlendiren konu) bir çok donanım var. Yolcu ve Sürücü ön, Yolcu ve sürücü yan, ve 3 er adet tavan (perde) hava yastıpı bulunmakta. (Araç içinde saydığınızda 10 adet hava yastığı bölgesi var). Lancianın kendi geliştirdiği Lancia Delta Absolute Handling System, LTF (Linearization Torque Feedback), TTC (Torque Transfer Control), DST (Drive Steering Torque) gibi teknolojiler aracı gayet güvenli kılıyor, zaten EuroNcap ten 5 yıldız almış bir araç.

Konsol oldukça şık, bütün tuşlar beyaz ledlerle aydınlatılmış, ayrıca tavan 2 led ambiyans aydınlatması yapıyor. Koltuklar alcantara Yani nubuk deri karışık, sunroof 2 parçadan oluşuyor öndeki açılıyor arkadaki sabit, her ikisi için ayrı perde mevcut.

Araçta aşağıdaki özellikler standart:
    • Çift Bölgeli Otomatik Klima,
    • Direksiyondan Kumandalı MP3 CD Çalar,
    • Karartılmış Arka Yan Camlar,
    • Deri & Alcantara Koltuk Döşemesi
    • 6 airbag,
    • Absolute Handling Sistem,
    • Ön ve Arka Led Farlar,
    • Viraj İçini Aydınlatan Ön Sis Farları,
    • Elektrikli Katlanabilir ve Ayarlanabilir Isıtmalı Yan Dikiz Aynaları,
    • 16” Hafif Alaşımlı Jantlar,
    • Krom Dış Pencere Çerçeveleri
    • Deri Direksiyon ve Vites Topuzu
    • Soğutuculu Ön Kol Dayama
    • Kayak Bölmeli Arka Kol Dayanağı
    • Kaydırılabilir/Katlanabilir Arka Koltuk Döşemesi [/content]

Sonuç sizden ricam malum siteyi açıp 40 bin lira civarına 2010 model ve 60 bin kilometre altı araçları arayın, karşınız çıkanların içinde bu donanıma ve en önemlisi bu güvenlik ekipmanlarına sahip başka bir araç bulamazsınız, diyaznı, LPG tam uyumlu motoru ve (düşünülenin aksine) kolay ulaşılabilen servis ve yedek parçasıyla bu aracı sonuna kadar öneriyorum.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.
    Herkese iyi yıllar...

Resimler temsilidir, benim aracımın aynısıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drberk2 -- 1 Ocak 2015; 23:36:37 >

• hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. yakın zamanda bende incelemiştim, ironiktir bende konsol kalitesi ve plastik aksamlarını beğenmeştim, koltuklar ve arka diz mesafesi hoşuma gitmişti. Bu arada dikkat çekici olmayı "sosyal keyif hissi" şeklinde tanımlayarak forum terminolojisine katkı sağlamış oldunuz...
  • Bize hayırlı olsun demek düşer renk konusumda çok başarılı bir seçim yapmışsınız

Ağız tadı ile sağlıkla keyifle binin. Tekeriniz düz bassın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam çok güzel olmuş inceleme ama araçta ki malzeme kalitesi ne durumda kullanılan plastik sert mi yumuşak mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayirli olsun. Belli ki icinize bayagi sinen bir arac o yuzden olumsuz yorum gelse de kafaniza takacaginizi sanmiyorum ama yine de yazayim, onemsemeyin sakin

• Super gule gule kullanin

• Tjet kullanan biri olarak çok keyifli motor fakat yakıyor.şehiriçi 9-10 lt leri göreceksiniz
    Ben bu tjete gasitaly diye bir marka lpg taktırmıştım 15dk lpg 1dk benzin ardından yine aynı döngüyle çalışıyordu.böylece subap erime sıkıntısı yaşanmadı.gayette az yakıyordu
    Bence acilen lpg taktırın rahat edin.
    Hayırlı olsun güZel araç fakat yürütme maliyeti yüksek. Kaskosu trafiği bakımı muhtemelen pahalıdır

• O değilde güzel ve mantıklı bir seçim.

Aynı paralara pert 1.4TSİ Trendline Golf 6 soranların olduğu bir forumda Delta gibi bir nimet alanları görünce tek tepkim:

Allah kazasız belasız güzel günlerde binmeyi nasip etsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mvn_

Hocam çok güzel olmuş inceleme ama araçta ki malzeme kalitesi ne durumda kullanılan plastik sert mi yumuşak mı

Teşekkürler, aracın zaten neredeyse her yeri deri kaplı, ön konsol (delta yazısının olduğu bölge), direksiyon, vites, kapı içleri. Sadece klima-radyo/cd kısmı gri plastik. Deri görünümlü yerler yumuşak.

• hayırlı olsun kazasız belasız inslh. bende dusunmusdum bı ara fakay cesaret edemedım almaya
  • Hayırlı ugurlu olsun piyasada herkesin alınmaz dediği ama parasini sonuna kadar hakeden oldukça güzel araçlara sahip olmuşsunuz.

Yine aldığınız Delta da çok güzel. Bu aracın black versiyonu var benim inanılmaz hoşuma gidiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: airarmada

Tjet kullanan biri olarak çok keyifli motor fakat yakıyor.şehiriçi 9-10 lt leri göreceksiniz
    Ben bu tjete gasitaly diye bir marka lpg taktırmıştım 15dk lpg 1dk benzin ardından yine aynı döngüyle çalışıyordu.böylece subap erime sıkıntısı yaşanmadı.gayette az yakıyordu
    Hayırlı olsun güZel araç fakat yürütme maliyeti yüksek. Kaskosu trafiği bakımı muhtemelen pahalıdır

Şu anda ortalamam 8.5 lt tabi artabilir, LPG yaptırmayı düşünüyorum, Önceki aracım City nin Trafik Ve kaskosu 250-700tl idi, bunu trafik ve kaskosu 250 ve 900tl tuttu, yani yürütme maliyeti yüksek değil bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drberk2

quote:

Orijinalden alıntı: airarmada

Tjet kullanan biri olarak çok keyifli motor fakat yakıyor.şehiriçi 9-10 lt leri göreceksiniz

Şu anda ortalamam 8.5 lt tabi artabilir, LPG yaptırmayı düşünüyorum, Önceki aracım City nin Trafik Ve kaskosu 250-700tl idi, bunu trafik ve kaskosu 250 ve 900tl tuttu, yani yürütme maliyeti yüksek değil bence.

Öyleyse süper
    Geçen sene 2013 leon aldım faturası 55bin kaskosu 1800 tl çıktı
    Sonra 2012 rio aldım kasko bedelini bilmiyorum ama 1200 tl ödedim
    Bu sene clio aldım 51bin faturası var 970 tl çıktı
    Sizinde fiyatlar iyiymiş doğruu lpgye :) ben lpg takınca ah ulan 1 sene niye benzinle gezdim diye kızmıştım.
    Bu arada motor çok tanınmadığı için ustalar montaj için çekiniyor yada çok pahalı fiyatlar çekiyorlar aldanmayın
    Bana 2013te maliyeti 1000tl +ruhsat muayene ücreti çıkmıştı

• Şu şaft tünelinin olmaması aracı ne kadar muazzam kılıyor gözümde anlatamam.diz mesafesi diye bir kriterine yanına mutlaka şaft tüneli diye bir kriter daha eklemek gerek ferah bir araç için.
    Şaft tüneli olan araç 4
    Olmayan 5 kişilik bir araç oluyor resmen

Bende uzun süre kullanilacaksa tutulmadığı için değer kaybını yeteri kadar yaşayan dolu mu dolu ve her köşe başında rastlanmayacak araç alınması taraftariyim güle güle kullanın

Bu arada ilk fotodaki alfanın bakışlar

• quote:

Orijinalden alıntı: b437

Hayirli olsun. Belli ki icinize bayagi sinen bir arac o yuzden olumsuz yorum gelse de kafaniza takacaginizi sanmiyorum ama yine de yazayim, onemsemeyin sakin

Teşekkürler, yukarıda da yazdım çok araç aldım sattım, o yüzden şimdiye kadar belli bir tecrübem olduğunu ve istediğim şeyin ne olduğunu bildiğimi sanıyorum. Allah utandırmasın
  • içinide gördükten sonra altında biraz bravo luk seziyorum
    ayrıca hayırlı olsun koltukları çok rahat görünüyor
  • Hayırlı uğurlu olsun ailecek kazasız belâsız binin. Delta her zaman hoşuma giden bir araç olmuştur. Özgün bir tasarım anlayışı var tematik olarak hiçbir araca benzemiyor keyifle kullanın.

• Hayırlı olsun. Delta güzel araç fakat aklıma eski Delta gelince heyecanım sönüyor. Ralli şampiyonu araçtan kocaman bir aile otomobiline...

Honda City ilk çıktığında binmiştim. Dışarıdan ufakça görünebilir ama koltuk mesafesi ve konforu iri arabalarda bile yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyaz-siyah

hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. yakın zamanda bende incelemiştim, ironiktir bende konsol kalitesi ve plastik aksamlarını beğenmeştim, koltuklar ve arka diz mesafesi hoşuma gitmişti. Bu arada dikkat çekici olmayı "sosyal keyif hissi" şeklinde tanımlayarak forum terminolojisine katkı sağlamış oldunuz...

Haklısınız öyle oldu vallahi, ama hepimizin içinde yok mu duygu

• Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.