Şimdi Ara

Alfa 159 tecrübem ve Alfa Mito 1000km izlenimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
7.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda araç test sürüşleri başlığında paylaşmıştım fakat buradaki arkadaşların daha fazla yararlanacağını tahmin ediyorum...

1 yıllık Alfa 159 maceramdan sonra artan bakım-onarım, benzin, vergi ve kasko gibi masraflar nedeniyle aracımı değiştirmeye karar verdim ve 159 u 2011 model sıfır bir Alfa Mito ile değiştirdim. Mito şu anda 900 km de. 159 ve Mito ile ilgili tecrübelerimnden bahsetmek istiyorum.

ALFA ROMEO 159
    98 bin kilometrede 2006 model olan aracı 1 yıl önce sıfırının yaklaşık yarı fiyatına 2. el olarak aldım. Ülkemizdeki bakış açısı ve diğer nedenlerle böyle premium bir markanın aracını 2. elde çok uygun fiyatlara alabilmek bence bir fırsat. 2006 model aracın hasarsızlık indirimi olmadan kaskosu 1900tl, yıllık vergisi 1400tl ydi. Şehir içi dışı ortalama tüketim (dikkatli kullanımda) 11lt civarıydı. Araçta ABS VDC 7 havayastığı, park sensörleri,yağmur-ışık-koku sensörler bulunmaktaydı. Eğer araba bende
    kalsaydı önümüzdeki 6 ay içinde 5000 tl civarı bakım onarım (lastikler, arıza tamirleri), vergi-muayene ve kasko masrafım olacaktı, bu nedenlerle çok sevdiğim aracımdan ayrılmaya karar verdim. Aracı kullandığım dönemde oldukça menundum. Yol tutuş hakkında ne kadar iyi şeyler söyleniyorsa söylenenler azdır diyebilirim. VDC
    (Esp ve ek kontrol sistemlerinin Alfa daki adı) sistemi oldukça iyi çalışıyor. Konfor deseniz yeni bindiğim 2010 model Mercedes c180 AMG ye yakındı diyebilirim:). Araç üksek hızda 140-150 km sonrası ne motor ne rüzgar sesiyle rahatsız etmemekteydi. Ayrıca 1500kg olan aracın 160hp 1.9JTS motoru arabayı 5. viteste bile ivmelendirebilmekteydi.
    Özetle 159 mükemmel bir araba, 2. eldeki değer kaybı nedeniyle 2. el alıcılar için çok iyi bir fırsat fakat yukarıda saydığım sahip olma bedelllerini karşılayabilenlere.

ALFA MITO
    Elimdeki araca en iyi fiyatı vermesi ve başka fiyat avantajları nedenleriyle Alfa Mito yu alamaya karar verdim. Mito 2011 model 1.4 Turbo motorlu 155hp bir araç. Aslında 2010 dan itibaren yeni Mito larda Alfa 1.4 Turbo multiair motor kullanmakta. Fakat ben fiyat avantajı nedeniyle ben bu aracı seçtim.(multiairin farkı %5 civarı yakıt tasarrufu ve güç Artışı). Araç distinctive donanım ve spor paket içeriyor. Bu donanım paketinde 7 havayastığı, ABS, VDC (ESP-ASR-MSR-DST..), Hillholder, Q2 Elektronik (kilitli diferansiyel) , D.N.A sürüş sistemi, MP3 çalarlı müzik sistemi krom çerçeveli farlar, krom dış detaylar, alaşım jantlar, çift bölgeli otomatik klima ;“Spor Paket” de ek olarak 3 boyut efektli sportif kumaş koltuklar, sportif tamponlar, ön sis farları, 17 inçlik alaşım jantlar,brembo frenler, arka spoyler ve beyaz aydınlatmalı sportif göstege paneli bulunuyor.

Dış Dizayn
    Araç 2 kapılı spor coupe tasarımlı bir süpermini. Tasarım detayları Alfanın yeni efsanesi 8c den alınmış. Bu aracı bilerek Mito' ya bakmak insana daha da keyif veriyor.
    Bir detay da aracın direksiz ve çerçevesiz yan camları inip binerken araca çok hoş bir görünüm ve cabrio hissi veriyor.
    8c ve Mito

Mito

İç dizayn
    İçeride kullanılan malzemeler ucuz plastik hissi vermiyor. Tuşlara ulaşım kolay fakat dikkat çekici birşey vites kolunun ortalamadan uzun olması. Başta garip gelse de kol dayama ile beraber eliniz direkt topuza denk geldiğinden kullanımı rahatlatıyor.

Motor Performans
    Motor 1.4 turbo motor. 155hp olduğu halde DNA modu sayesinde ekonomik kullanıma da izin veriyor. Rodaj dönemimde olduğum halde (araç 900km de) benzin tüketimim karışık kullanımda 8lt/100km.
    DNA Modu
    Araçı çalıştırdığınızda default olarak Normal modda çalışıyor. Normal modda şehir içi kullanım için gaz tepkisi zayıf, direksiyon çok hafif. Vitesin yanındaki DNA tuşunu yukarı ittiğinizde araç Dinamik moda geçiyor ekranda turbo basıncı gösteriliyor motor gücü/torku artıyor, direksiyon sertleşiyor, q2 diferansiyel (Virajlarda iç taraftaki tekerleklerin dönüş hızını otomatik azaltarak tutunmayı arttıran sistem) aktive oluyor esp ve diğer güvenlik sistemleri daha "müdahaleci" hale geliyor. Pratikte araç gerçekten çok değişiyor. Özellile kalkışlarda ve ivmelenmelerde geçekten çok sportifleşiyor. (0-100km 7,6 saniye)
    Birde All Weather modu var. Bu modda aracın esp si karda kalkışı kolaylaştırıyor, güvenlik sistemleri kaygan zemine göre düzenleniyor.

Konfor
    159 dan sonra Mito dan aynı konforu beklemiyordum ve yanılmadım. Araç tam bir uzun yol arabası değil. 130-140 KM hızdan sonra rüzgar sesi içeri giriyor. Ayrıca dinamik modda yüksek devirlerde araç resmen kükrüyor. Bu "spor" motor sesi sevenler için iyi olsa da uzun yolda yüksek hızda (160-180 km) bu sesi sürekli duymak rahatsız edebiliyor. Ayrıca derin kasislerdeki sert zıplamalar dikkat çekiyor. Bunda tabi 17 inç jantlar da payı var. Ama genel olarak şehir içinde çok hafif direksiyonu ve isteklerinize hızlı cevap veren yapısıyla kullanımı oldukça zevkli.

Bunları söylerken tekrar hatırlatmak istiyorum ki bu deneyimler 1 yıl Alfa 159 kullanmış birinin hissettikleri. Aslında Mito yerine premium sınıf olmayan herhangi B yada C sınıfı araca binseydim de muhtemelen aynı şeylerden yakınırdım.

Sonuç
    Mito kaliteli bir araç. Taşıdığı teknolojik ve güvenlik özellikleri B ve C sınıfı araçların çoğu üst donanımında bile bulunmayan özellikler. Aracı değerlendirirken rakiplerinin Mini Cooper ve Audi A1 olduğunu akılda bulundurmak gerekiyor. Bu 1100 kg lık araba 155hp motorla cidden coşuyor. Dinamik modda motor ve eksoz sesi gerçekten çok zevk veriyor. Aracın en önemli avantajı DNA. Normal modda şehir içi kullanım rahatlığı ve ekonomisiyle kullanırken dinamik moda alıp aracı uçurmak mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drberk2 -- 28 Haziran 2011; 13:11:21 >

• Hayırlı olsun dostum, demek MİTO aldın ha:). Hatırlarsan senin 159 a da ben talip olacaktım bir ara:)). Benim son dönemlerdeki acil harcamalarım nedeniyle 159 hayalimi biraz daha ertelemek zorunda kaldım. Hayırlısı olsun artık, miton u güle güle kullan
  • paylaşım için teşekkürler, güzel yazı olmuş
    şu 159 denen yaratık benimde hayalim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leonheart07

Hayırlı olsun dostum, demek MİTO aldın ha:). Hatırlarsan senin 159 a da ben talip olacaktım bir ara:)). Benim son dönemlerdeki acil harcamalarım nedeniyle 159 hayalimi biraz daha ertelemek zorunda kaldım. Hayırlısı olsun artık, miton u güle güle kullan

Teşekkür ederim.Daha önce seninle de konuşmuştuk 159 süper ama az kullanımışını (km si orjinal) ve problemsizini bulmak gerekir. Birde eğer çok yol yapmıyorsan benzinli almak daha mantıklı. Benzinli 11lt yakarken dizel de 8-9lt yakıyor. Tabiki fark var ama dizel bir problem çıkartırsa dpf egr gibi parçalardan yakıttan kurtardığın farkı 2 senede falan amorti edersin. İnşallah temiz sorunsuz bir 159 sahibi olursun...
  • Yok hocam çok km yapmıyorum, o yüzden benzinli düşünüyorum zaten. Yılda en fazla 10 bin km yapıyorum ki belki 10 bin bile değil.Şu an kullandığım arabanın ben ilk sahibiyim, 2006 model ve 44 bin km de:) Dizel alsam bile alırken vermiş olacagım 5-10 bin tl yi fazla km yapmadığım için amorti edemeyeceğim gibi, çıkartabileceği sorunlarda yüksek risk oranı taşıyor. O yüzden benzinli benim için en ideali. iyi dileğin için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonheart07 -- 28 Haziran 2011; 14:03:48 >
  • bu başlığı farklı bir forumda gördüm sanki..??
  • ben grande punto kullanıcısıyım.Araç alırken Alfa 147 lere çok baktım ama nasıp değilmiş ...159 lar çok hoş sınıfında alınabilecek (konfor-güvenlik vs.) araçların en uygunu ve kalitelisi diyebilirim.Benim 159'da beğenmediğim tek şeyin direksiyonun çok sade ve basit gözüktüğü... Daha şık ve ağır duran bir direksiyon simidi olsa sanırım daha hoş olabilirdi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: rational

ben grande punto kullanıcısıyım.Araç alırken Alfa 147 lere çok baktım ama nasıp değilmiş ...159 lar çok hoş sınıfında alınabilecek (konfor-güvenlik vs.) araçların en uygunu ve kalitelisi diyebilirim.Benim 159'da beğenmediğim tek şeyin direksiyonun çok sade ve basit gözüktüğü... Daha şık ve ağır duran bir direksiyon simidi olsa sanırım daha hoş olabilirdi...

ti paket bakacaktınız o zaman direksiyon için :)
  • hocam araba güzel de ben evi de beğendim, bahçeli evler var güzel bir yere benziyor
  • doğru seçim,

sizi forumdanda hatırlıyorum ancak nerdeyse bir aydır forum çökmüş oldugundan pek konuşamadık.

tekrar keyifli sürüşler

not. keşke qv alsaydınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: maestro_34
    hocam araba güzel de ben evi de beğendim, bahçeli evler var güzel bir yere benziyor

Teşekkürler Alaçatı burası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coni-wayt

doğru seçim,

sizi forumdanda hatırlıyorum ancak nerdeyse bir aydır forum çökmüş oldugundan pek konuşamadık.

tekrar keyifli sürüşler

not. keşke qv alsaydınız

Teşekkürler evet diğer forumda ki yazdıklarımız silindi ne yazıkki tekrar eklemeyi düşünüyorum.
    qv bende isterdim ama benim 159u verip takasla aldım Mito yu; 155hp de ekstra fiyat avantajı vardı (multiair olayan bir önceki seri olduğundan) o yüzden böyle oldu.
    Bu motoru seviyorum aslında. Chip uygulamalarına açık (180hp oluyor), lpg uygulamalarına açık. Yani daha performanslı ya da daha ekonomik yapmak benim elimde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drberk2 -- 3 Ağustos 2011; 10:34:28 >
  • Guzel bir deneyim ve paylasim olmus, gule gule kullanin
  • Aslında ekonomik yönden doğru bir karar vermişsiniz ancak 159 ve Mito sınıf ve kullanım amacına göre çok alakasız 2 araç. Mitoları ben de dışarıdan çok beğeniyorum. Gerçekten çok güzel ve güzel olduğu kadar da performanslı araçlar. Ancak benim gibi 4-5 kişilik bir aileniz varsa ve tek arabanız bu olacaksa bu arabayı ben kullanamam. Şu anki mk2 156'm bu ihtiyaçlarımı karşılıyor. 5 kişi (biri çocuk) rahat rahat seyahat edebiliyoruz arabada. Bagaj hacmi de ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Ailece tatile bile çıkabiliyoruz. Bu arabayı birkaç sene kullanacağım. Sonrasında da temiz bir 159 dan başka bir Alternatifim yok diye düşünüyorum, çünkü Alfa' dan başka bir araca binmek gibi bir niyetim yok açıkçası. Guilietta da kanıma giriyor, ancak 4 kapı olduğu halde bagaj hacmi konusunda sıkıntı yaşayabileceğimi düşünüyorum.
    Arabanız tekrardan hayırlı olsun, iyi günlerde kazasız, belasız sorunsuz sürüşler dilerim
  • Teşekkürler iyi dilekler için.
    Sınıf konusu doğru ama sonuçta biz şimdilik 2 kişiyiz eşimle ve bu rabayı kullanma şansımız oldu.
    159u aramıyor değilim gerçekten ama "temiz bir 159" olayı biraz sıkıntı.
    piyasada 2006-2007 olup sorunsuz (uzun dönemde) km ile oynanmamış kazasız ve makul fiyata 159 bulmak imkansız.
    Ben bi ara o kadar menundum ki acaba sıfırını mı alsam diye düşündüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: drberk2

Teşekkürler iyi dilekler için.
    Sınıf konusu doğru ama sonuçta biz şimdilik 2 kişiyiz eşimle ve bu rabayı kullanma şansımız oldu.
    piyasada 2006-2007 olup sorunsuz (uzun dönemde) km ile oynanmamış kazasız ve makul fiyata 159 bulmak imkansız.

Aracınız çok güzel görünüyor.
    Yanılmıyorsam aracınızın ilanını sahibinden.com'da gördüm.

Değiştirmeye mi karar verdiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: grkmsh

quote:

Orijinalden alıntı: drberk2

Teşekkürler iyi dilekler için.

Aracınız çok güzel görünüyor.
    Yanılmıyorsam aracınızın ilanını sahibinden.com'da gördüm.

Değiştirmeye mi karar verdiniz ?

Evet, daha büyük bir aile aracı ihtiyacımız doğabilir diye ön hazırlıklara başladık.
    Aracım sorunsuz aslında gayet de menunum ama onu satmadan 2. bir araba almak çok zorlar.
  • Dostum merhaba, Şu ara 159'lara takmış durumdayım. 33-40 bin TL arasında araçlar var. Ancak benim bütçem maksimum 35 bin TL'ye kadar çıkmakta. Maksat kakiteli bir araç almak olduğundan 35 bin TL civarına alınacak 159'lar da problem çıkabilir mi? özellikle dizel bakıyorum. Dizellerde kronik sorunlar var mıdır?
    bu çıkan sorunlar aşırı masraflı mıdır?
    Önceki aracım Fiat Stilo idi, çok özellik olmasına rağmen piyasası düşük olduğundan ben çok memnun kalmıştım. Özellikle ESP sayesinde sağlam makaslara girebiliyordum.
    159 ile ilgili görüşlerini merak ediyorum. saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustrix

Dostum merhaba, Şu ara 159'lara takmış durumdayım. 33-40 bin TL arasında araçlar var. Ancak benim bütçem maksimum 35 bin TL'ye kadar çıkmakta. Maksat kakiteli bir araç almak olduğundan 35 bin TL civarına alınacak 159'lar da problem çıkabilir mi? özellikle dizel bakıyorum. Dizellerde kronik sorunlar var mıdır?
    Önceki aracım Fiat Stilo idi, çok özellik olmasına rağmen piyasası düşük olduğundan ben çok memnun kalmıştım. Özellikle ESP sayesinde sağlam makaslara girebiliyordum.

Dostum bence alacaksan düşük kilometreli, çok yaşlı olmayan ve hatta mümkünse garantisi devam (uzatılmış garantili araçlar var) eden araç al. Piyasada orjinal km li araç zaten yok, 35000tl ye alacağın araç seni üzer arabadan soğursun hevesin yarım kalır. Ya biraz daha biriktir ya da başka bir araç al onu da basamak yap ondan sonra modelli bir 159 a geç. Hayırlısı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustrix

Dostum merhaba, Şu ara 159'lara takmış durumdayım. 33-40 bin TL arasında araçlar var. Ancak benim bütçem maksimum 35 bin TL'ye kadar çıkmakta. Maksat kakiteli bir araç almak olduğundan 35 bin TL civarına alınacak 159'lar da problem çıkabilir mi? özellikle dizel bakıyorum. Dizellerde kronik sorunlar var mıdır?

159 performans aracı değil. 1500 kilo araç. 40 bin tlden düşük, düşük km'li veya düzgün bir 159 bulamazsınız zaten.

"Makas atmak" da doğru bir şey değil zaten.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.