Şimdi Ara

Kardesimi lise cikisinda beklerken gorduklerim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
1
Favori
28.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Her isi ters giden adam

Eskiden böyle değildi.

Liselerin icine ettiler. Yok her düz lise Anadolu oldu, sınav sistemini kaldırdılar, öğretmen liseleri kalktı ki ben öğretmen lisesi mezunuyum

İlkokullarda her yerde sözleşmeli ogretmen

L

Anasını sayın yazmicam ne halimiz varsa görelim
    kim diyor bunu ? eskiden beri böyle okullar. Benim 1.5 sene okuduğum bir okulda (2005) sürekli kavga çıkıyordu. Koskoca caddeyi barzolar basıyordu kız kesecem diye. Kuzenımde aynı okulda okudu (43 yaşında) o bile aynı şeyi söyledi. Bizim zamanımızda bile böyleydi diye.şimdi okulun önünden geçiyorum hala aynı.
    lise 2 ye geçerken kimse sormadı bana hangi bölümü istiyorsun diye bir gittim sosyale atmışlar. Ben spor sınıfı istiyordum mesela ama oraya sadece okulun "belalı" tiplerini alıyorlardı. hocaları uğraştırmamak için.
    Bir sorun var ama bu sorun 3-5 yıllık liseler birbirine girdi meselesi değil.

• Buradaki şikayetleri azaltacak yada engelleyecek eğitimi okul veremez arkadaşlar, bu mevzular ailede bitiyor. Ailenin verdiği temelle kendine yol çizmeye başlıyor ve o yola göre arkadaşlar ediniyor, hayatını şekillendiriyor. Ailenin verdiği temel çürükse, ne düzgün arkadaşı olur ne düzgün okul hayatı...İstisna durumlar dışında mevzu ailede

Önceden böyle değildi düşüncesi de yanlış, önceden olan sıkıntılardan pek haberimiz olmuyordu şuan hiç tanımadığımız görmediğimiz adamın anlattıkları üstünden bile kafamızda bazı mevzular canlanıyor. Tek fark şu olabilir geçmişte daha gizli saklı yapılıyorken şimdi daha rahat şekilde davranılıyor.

Çocuk eğitemeyecek aileler bu sorumluluğu almamalı, çocuğu yetiştirmek maddi sorumluluklardan ibaret değil ve böyle sanıldığı sürece bu işler olmaz.
  • Böyle gelmiş böyle gider. Hep aynıydı liseler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okullarda askeri disiplin şart.

• Ülke dingonun ahırı gibi oldu hocam. Önüne gelen selamın aleyküm diyip giriyor. Her türden tip görüyoruz artık. Ben İzmir Halkapınar metro'da ne tipler görüyorum her gün işe gidip gelirken. Bunlar nasıl girmişler bu ülkeye diye sormadan edemiyor insan. Kaldı ki sen okul falan diyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 23 Ekim 2018; 15:11:0 >
  • kenbalx K kullanıcısına yanıt
    Yok. 1900 lü yılların sonu demek istedim. Yani 20. Yüzyılın. 1990 lar

• quote:

Orijinalden alıntı: Silenforce

Tamam da okul müdürünün okul dışında bir yetkisi yok.

Polise gelince motorlar ehliyet isteyen motorlarsa ceza yazarlar,uyuşturucu satışı ve kullanımı varsa onu engeller.Onun ötesine de zaten siz karışamazsınız.Bırakın da 15-18 yaşlarını mutlu geçirsinler.Sonra zaten merhaba dicekler hayata.Size zarar vermiyorsa yaptıkları şeyler sizin sorununuz değil zaten olay.
    kendisi eski trollerden konuda fakedir boşa yazma xd
    yazdıklarına katılıyorum bu arada
  • Belki onlarda Kız Kardeşlerini bekliyor olabilir. 😀

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

okul müdürünün sorumluluğu değil. Müdüre takar bıçağı geçerler.
    Kolluk kuvvetlerinin gelmesi lazım
    Ya kimin sorumlulugunda manavcinin mi ?maaslarini haketsinler biraz

• İTÜinş kullanıcısına yanıt
    Askerlik yaptığım süre boyunca (6 ay) içinde 4 kere yer değiştirdim. Görevlendirme için. Kiminde asıl birliğime gitmek için misafir olarak diğer birlikte kaldım. (1,5-2 hafta kadar). Özetle İzmirde-Geliboluda-Malkarada ve Son olarak Hayraboluda askerliğimi yaptı.

Ve hani bize yansıtılan güçlü ordu güçlü türkiye,disiplin falan filan. İçerde gram alakası yok. Özellikle uzman çavuşların (Bazıları hepsini aynı kefeye koyamam) kendi disiplinsizklekleri askerlerinde öyle olmasına sebep oluyor.Ancak Geliboluda 8 kazıklı uzman çavuşumuzdan öyle güzel şeyler öğrenmiştik ki.

Özetle kaliteyi artıran eğitim sisteminden çok eğitmendir. Sen eğitmenini (askeriye için konuşuyorum) lise mezunu adamdan seçersen disiplin yerine ergen ergen tavırlar severim sokarım tarzı konuşmalar. Anlatılacak çok şey varda konu amacından çok sapıyor.

Kısaca şuan türkiye nin hiçbir yerinde sistemli bir düzen olduğunu düşünmüyorum harala gürele bişeyler.

• çare askeri disiplin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uza -00-

Askerlik yaptığım süre boyunca (6 ay) içinde 4 kere yer değiştirdim. Görevlendirme için. Kiminde asıl birliğime gitmek için misafir olarak diğer birlikte kaldım. (1,5-2 hafta kadar). Özetle İzmirde-Geliboluda-Malkarada ve Son olarak Hayraboluda askerliğimi yaptı.

Ve hani bize yansıtılan güçlü ordu güçlü türkiye,disiplin falan filan. İçerde gram alakası yok. Özellikle uzman çavuşların (Bazıları hepsini aynı kefeye koyamam) kendi disiplinsizklekleri askerlerinde öyle olmasına sebep oluyor.Ancak Geliboluda 8 kazıklı uzman çavuşumuzdan öyle güzel şeyler öğrenmiştik ki.

Özetle kaliteyi artıran eğitim sisteminden çok eğitmendir. Sen eğitmenini (askeriye için konuşuyorum) lise mezunu adamdan seçersen disiplin yerine ergen ergen tavırlar severim sokarım tarzı konuşmalar. Anlatılacak çok şey varda konu amacından çok sapıyor.

Kısaca şuan türkiye nin hiçbir yerinde sistemli bir düzen olduğunu düşünmüyorum harala gürele bişeyler.
    Aynen katılıyorum üstad.

İşte bu bahsettiğimiz şey tamamen OTORİTE denilen şey ile alakalı. Herhangi bir kurumu, bir ülkeyi, bir şirketi, bir yerin güvenliğinden artık her kim sorumlu ise orada öyle bir otorite öyle bir kural-kaide silsilesi, öyle bir işini bilen insanlar olacak ki bu bahsettiğimiz sorunlar olmasın.

Bakın KEL ALAKA ama eğitimin ne kadar önemli olduğuna dair bir örnek vereyim sizlere. Türkiye'de futbol antrenörlük kursları 10 gün, Almanya'da 10 ay. Buyurun siz yapın işte hesabı. Biz halen hadi oğlum,hadi koçumlarla günü kurtarmaya çalışırken, elin alman'ı enayimi gidip 10 ay eğitim görüyor. Vizyon,misyon meselesi arkadaşlar bu iş.

Her işimiz de, her platform da, özel ve tüzel tüm kurumlarımız da var bu başı-boşluk, " amaaan boşver salla " kafası her yer de mevcut. Toplumun her tarafına sirayet etmiş durumda.

• nerede ipsiz,sapsız varsa altına bir motor çekiyor. hemen lise kapılarına gidiyor,kızlara hava atacaklar. hapçısı, otçusu,hırsızı hepsinde motor var. ama çalıntı, ama dağıtım motoru. eksozlardan ses çıkarma yarışı yapıyor gibiler. Allah lisede okuyanlara ve lise çevresinde oturanlara ardım etsin. mahalleli bile isyan ediyor. polisler uğraşmaktan bıkmış, şikayetleri dikkaete almıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uza -00-

Haklısınız hocam.

• 95 yili iyi bir lise mezunuyum, bizim zamanimizda da ayniydi simdide ayni. Aile geliri biraz iyi olan zaten ozel okula yollar cocugunu. Benim 6.sinifta bir oglum var devlet okulunda. Lisede ozele yollamak icin para biriktiriyorum cunku liseler cok kotu.

• Polisi aradığınızda bir ihbarda bulunacağım diye konuşmaya başlamazsanız gelmeleri çok zor, ben artık böyle yapıyorum, düğün de silah atanlara bile geliyorlar, bilginize...

• Cimer yaz bi kaç resim cek ekle yolla gönder bak bakalım bir daha polis gelmemezlik edecekmi gerekirse video bile çek

• Kardesimi lise cikisinda beklerken gorduklerim

• 2011'de liseden mezun olmuştum.Bizim zamanımızda da öyleydi.Hatta hiç unutmam bir gün sınıftayken bir araba sesi duymuştuk.Pencereden baktığımızda hani damacana ile su taşıyan araçlar olur ya onlardan bir tanesi bizim lisede okuyan iki kızı ezip geçmişti.Olay tabi sevgili meselesiydi vs..Okul çıkışlarında da sürekli gruplar olur okula çokta uzak olmayan parklarda kavga ederlerdi.Bu benim lisemin ayıklandığı zamanlarda olan olaylardı.Liseye geldiğimiz yıl okul 30-40 tane sorunlu öğrenciyi tasdik name ile okuldan attığı halde okulda olaylar bitmemişti düşünün artık durumu..Ha bir de bizim lise müdürünü'de pek görmezdik.Hatta arkadaşlar arasında dalga konusu bile olurdu müdür korkusundan makamından çıkamıyor diye.

Sorun nerede peki?Öğretmenlerde mi yoksa okul yönetiminde mi?Açık söylemek gerekirse ana sorun aileden başlıyor daha sonra devlette bitiyor.Öncelikle aileler çocuklarını hiç eğitmeden okula gönderiyorlar.Eğitmeden kastım başka insanlara saygı göstermek,zarar vermemek yönünde..Bunların okulda öğretmen tarafından öğrenciye verilmesi bekleniyor.Fakat bunu yapmaya kalkınca da öğrenciler ''Bana annem babam karışmıyor sen kimsin?'' şeklinde dikleniyorlar.Yani asıl sorun ailelerin çocuklarına vermesi gereken saygıyı,terbiyeyi vermemesinden başlıyor.Harçlık vererek,en iyi telefonları ellerine vererek annelik/babalık görevlerini yerine getirdiklerini düşünüyorlar.Diğer sorun ise devlette başlıyor.Öğretmenin ve yönetimin hiçbir yaptırım gücü yok.

Bu ülkede eğer bu problemli çocuklar ve gençler düzeltilmek isteniyorsa onlar için ayrı okullar kurulmalı.Rehabilitasyon gibi..Bazı arkadaşlar 14-18 yaş arasını güzel geçirmelerini söyleyerek durumu şirin göstermek istemişler fakat bu çocuklar 18 yaşına gelince direk hayatın gerçekleri ile yüzleşince duvara toslamış gibi oluyorlar.18 yaşına kadar yaptığı hiçbirşeyden sorumlu tutulmayan bu çocuklar geleceğin potansiyel kadın katili,hayvan katili,psikopatı olup çıkıyorlar.Yanılmıyorsam geçen yıl Karadeniz bölgesinde bir ortaokulda ya da lisede bir çocuk sırasının önünde oturan arkadaşının boğazını ders esnasında bıçakla kesip öldürmüştü.Yani çocuk,genç deyip serbest bırakılmanın sonu artık buraya varmaya başladı.Ben şahsen yakında okullarda Amerikada duyduğumuz gibi okul baskınları olursa hiç şaşırmam.Durum hiç iyi bir yere doğru gitmiyor.

Ailelerin boş vermişliği devletin gerçeklerle uyuşmayan ''Öğretmen-Arkadaş'' modeli uygulanmaya devam ederse gelecekte baya sıkıntılar yaşayacağımız kesin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 23 Ekim 2018; 20:26:9 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.