Şimdi Ara

Kahve Demleme İçin *HAP* Bilgiler (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
291
Cevap
162
Favori
29.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
66 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kg79dan memnun musunuz? Çok toz oluyor, ben beğenmedim. Sizde de öyle mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya şu reklam karşıma çıkıp duruyor. Aslında denemek de istiyorum. Ben bu kahveler için öncelikle hangi öğütme tipini seçeceğim. Daha sonra da nasıl yapıp içeceğim :D Neye ihtiyacım var tam olarak?

Kahve Demleme İçin *HAP* Bilgiler

Kahve Demleme İçin *HAP* Bilgiler

• nokmen kullanıcısına yanıt
    @nokmen hocam kahve tazeliği önemli bir unsur.Espresso yaparken dikkatimi çekiyor.Kahve kanallanıyor.V60 ta da dediğiniz gibi bir durum söz konusu olabilir.Teşekkür ederim cevap için :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: day_dreamer

Kg79dan memnun musunuz? Çok toz oluyor, ben beğenmedim. Sizde de öyle mi?

Evet toz yapıyor ama ne yapalım, bıçaklı olmayan en ekonomik öğütücü. 1000 küsür verebilecek paramız oluncaya kadar devam.
  • Öğütme şeklini kahve cinsi değil sizin demleme tercihiniz belirler. Her tür kahveyi her boyutta öğütebilirsiniz ama nasıl içmek istiyorsunuz ona göre.
  • medium fine inceliğinde v60 ta 2.45 demleme süresi nasıl? Kenya Gakuyyini çekirdek bu arada :) Oldukça aromatik turunçgil ve çiçeksi notaların yoğun olduğu bir kahve oldu.Soğudukça lezzetli bir kahve profili ortaya çıktı.İlk defa buna şahit oldum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: belki bir gün

medium fine inceliğinde v60 ta 2.45 demleme süresi nasıl? Kenya Gakuyyini çekirdek bu arada :) Oldukça aromatik turunçgil ve çiçeksi notaların yoğun olduğu bir kahve oldu.Soğudukça lezzetli bir kahve profili ortaya çıktı.İlk defa buna şahit oldum :)

2.30-3 dk arası uygun oluyor benim bildiğim. Zaten filtre kahve çayın tersine soğudukça farklı lezzetler sunan bir içecek.
    Yoksa mcdonalds'a gidenlerin bir kahveyle 2 saat oturması nasıl mümkün olacaktı :).
  • Arkadaslar merhabalar ogrenciyim ama filtre kahve olmadan hayat zor geçiyor french press ile uğraşmaktan srtik yoruldum kirilmasi akitmasi dandik oluşları bana uygun fiyatli önerebileceğiniz filtre kahve makinsdi var mi eve alayım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DElonghi icm15240 filtre kahve makinam var, metal yada altın filtre alayım diyorum ama TR de bulamadım, varmı önerebileceğinziz site

@nokmen bu detaylı anlatım için teşekkürler, eline emeğine sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaNcEt -- 4 Nisan 2017; 9:14:53 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaNcEt

DElonghi icm15240 filtre kahve makinam var, metal yada altın filtre alayım diyorum ama TR de bulamadım, varmı önerebileceğinziz site

@nokmen bu detaylı anlatım için teşekkürler, eline emeğine sağlık

Çok teşekkürler.
    Elimden geldiğince doğru gördüğüm bilgileri bir araya getirdim. Makine kullanmadığımdan o konularda bilgim az olduğu için cevaplayamıyorum. Diğer başlıkta sorulabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bosunaokuma21karakter

Arkadaslar merhabalar ogrenciyim ama filtre kahve olmadan hayat zor geçiyor french press ile uğraşmaktan srtik yoruldum kirilmasi akitmasi dandik oluşları bana uygun fiyatli önerebileceğiniz filtre kahve makinsdi var mi eve alayım

A101 kiwi marka 55 tlye filtre kahve makinası satmıştı, ben aldım, kağıt filtreyle kullanıyorum, takip edersen satışa çıkarsa alabilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni manuel değirmenler çıkmış ama çok pahalı,

Helor 101

Orphan lido3

Comandante

• quote:

Orijinalden alıntı: bosunaokuma21karakter

Arkadaslar merhabalar ogrenciyim ama filtre kahve olmadan hayat zor geçiyor french press ile uğraşmaktan srtik yoruldum kirilmasi akitmasi dandik oluşları bana uygun fiyatli önerebileceğiniz filtre kahve makinsdi var mi eve alayım

hocam bir yere çarpıyorsa kırılır illaki. size bodum pressleri tavsiye ederim sıcak suda çatlama yapmaz. ayrıca bambum ginza aldım yeni sapını yapıştırmam dışında gayet kullanışlı ve kaliteli cam ve filtre kullanılmış işimi görüyor. ama bodum tavsiyemdir. işe yarar bir kahve makinası için 500 tl üstü vermek lazım bir öğrenciye çok gelebilir :)
  • bu arada fazladan sipariş verdiğim Espresso ve Filtre demleme tarzına uygun
    Colombia Supremo/city ayarında 17-04-2017 tarihinde (yani bu pazartesi) kavurulmuş 250 grlık kilitli vakumlu ve valfli açılmamış paketlerde 500 gr kahvem var bayatlamadan içmek/içirmek istiyorum dolayısıyla bu 500 gr çekirdekler satılıktır kargo alıcıda olacak şekilde (ptt ile ucuz yollu gönderilir) 25 liraya vereceğim. ilgilenen arkadaş pm atabilir.
  • Arkadaşlar Sizden bir ricam olacaktı. Eğer mümkünse KG79 kahve çekim ayarlarınızı yazar mısınız? Ben filtre kave için en büyükte,espresso için ise en küçükte yapıyorum. doğru mu sizce yaptığım ayarlar? V60 için nasıl bir ayar kullanmalıyım?
    Kalından inceye doğru KG79 için kahve çekim tıklamalarını yazar mısınız rica etsem?
    Espresso kalından inceye doğru düşünürsek kaç tıklamada yapıyorsunuz?
    Amerikan Filtre Kahve için kalından inceye doğru düşünürsek kaç tıklamada yapıyorsunuz?
    Filtre kahve için kalından inceye doğru düşünürsek kaç tıklamada yapıyorsunuz?
    V60 demleme için kalından inceye doğru düşünürsek kaç tıklamada yapıyorsunuz?
    Aşağı yukarı iki yıldır KG79 kullanıyorum ancak ayarları tamm bilmediğimi düşünmeye başladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayhanpulurbey

Arkadaşlar Sizden bir ricam olacaktı. Eğer mümkünse KG79 kahve çekim ayarlarınızı yazar mısınız? Ben filtre kave için en büyükte,espresso için ise en küçükte yapıyorum. doğru mu sizce yaptığım ayarlar? V60 için nasıl bir ayar kullanmalıyım?
    Kalından inceye doğru KG79 için kahve çekim tıklamalarını yazar mısınız rica etsem?
    Amerikan Filtre Kahve için kalından inceye doğru düşünürsek kaç tıklamada yapıyorsunuz?
    Aşağı yukarı iki yıldır KG79 kullanıyorum ancak ayarları tamm bilmediğimi düşünmeye başladım.

Konu içinde kahve demleme şekillerine göre 1-20 arası incelik ölçüleri var. Belki zamanım olursa KG79 için ayarları da ekleyebilirim.

KG79'da ayarlar genelde saat konumlarıyla verilir.

Saat 8 (En ince) - Espresso (pek çok kişi gene de kalın olduğunu söyler)
    Saat 10 - Hario, Moka Pot, Aeropress
    Saat 9-12 - Filtre kahve (deneyerek kendi ölçünüzü bulabilirsiniz)
    Saat 4 (En kalın) - French Press

• quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

quote:

Orijinalden alıntı: kayhanpulurbey

Arkadaşlar Sizden bir ricam olacaktı. Eğer mümkünse KG79 kahve çekim ayarlarınızı yazar mısınız? Ben filtre kave için en büyükte,espresso için ise en küçükte yapıyorum. doğru mu sizce yaptığım ayarlar? V60 için nasıl bir ayar kullanmalıyım?

Konu içinde kahve demleme şekillerine göre 1-20 arası incelik ölçüleri var. Belki zamanım olursa KG79 için ayarları da ekleyebilirim.

KG79'da ayarlar genelde saat konumlarıyla verilir.

Saat 8 (En ince) - Espresso (pek çok kişi gene de kalın olduğunu söyler)
    Saat 10 - Hario, Moka Pot, Aeropress
    Saat 9-12 - Filtre kahve (deneyerek kendi ölçünüzü bulabilirsiniz)
    Saat 4 (En kalın) - French Press

KAHVENİN ÖОÜTME DERECELERİ
    Öğütmenin 1-20 arasında inceden kalına doğru derecelendirilmesi yaklaşık şu şekildedir :

Türk Kahvesi ------------------ 1
    Espresso ------------------------ 2-3
    Moka Pot ----------------------- 4-5
    Aeropress (kağıt filtre) ------- 4-5
    Filtre/Makine/Hario/Kalita vs.- 8-9
    Siphon --------------------------- 8-9
    Cold Brew ----------------------- 8-9
    Aeropress (metal filtre) -------10-12
    Chemex ------------------------- 12-14
    French Press -------------------- 14-20

Bu değerlerin KG79 için olduğunu bilmiyorum. Teşekkür ederim.

• Starbucksta yaptıkları gibi soğuk filtre kahve yapımı nasıl olur evde?Bardagi buzla doldurup uzerine french presste demledigim kahveyi dökerek olur mu? Kahveyi soğuk su ile mi demlemem lazım?

• Arkadaşlar kakao, çikolata tatlarında taze çekirdek kahve öneren var mı? Özellikle İstanbul içinde mekanında gidip deneyerek alacağım 3. dalga kahveci arıyorum.

• Teşekkür ederim çok bilgilendirici bir konu olmuş, çok yardımcı oldu.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.