Şimdi Ara

IPHONE 11 64 GB'Mİ 128 GB'Mİ YOKSA 256 GB'Mİ ALMALIYIM?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
26.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar koyu bir Samsung kullanıcısı olarak seneler sonra ilk defa Iphone 11 alıp Apple'ye geçicem. Fakat hafıza konusunda kararsızım. 256 GB alsam çokmu gereksiz olur?

Yurtdışına seyahate gidince yalan yok 1000-1500 fotoğraf çekiyorum ve live kamera özelliğini kullanacağım.

Pupg mapçi oynamıyorum. Öyle oyun meraklısı değilim. Yükleyeceğim uygulamalar Sahibinden.com, Hepsiburada gibi alışveriş siteleri, banka uygulamaları ve fotoşop uygulamaları..

Sizce hangi hafızayı tercih etmeliyim?

64 GB'mi 128 GB'mi yoksa paraya kıyıp 256 GB alıp kafam rahatlasınmı demeliyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• telefonu ne kadar kullanacaksın? 2 seneyse, 64 yeter, 2-4 arasıysa 128, 4 sene üzeri ve "ne olur ne olmaz" diyorsan 256 al

• Ares0027 A kullanıcısına yanıt

Valla sık sık telefon değiştiren birisi değilim hocam. Iphoneler nasıldır belli bir süre sonra kasarmı kasmazmı bilmiyorum ama kasmazsa eğer en az 5 sene kullanırım yani. Mesela bende şuan S6 var, bu telefonu 2016'da almıştım 5 senedir kullanıyorum.

• HektorCupes H kullanıcısına yanıt

tamam işte, yine o şekilde hesapla, iphone 6 zamanı ios 1,5-2gb idi, telefon 16gb idi, şu anda ios 8-10gb arası, yani 4 kata çıktı. basit, saçma bi hesapla (öyle olmayacağı bariz ama sağlama almak istiyorsak) 5 sene sonra yine 4 kata çıksa, 35-50gb arası olacak diyelim.

programlar o dönemde ortalama 100-120mb üzerindeydi, şimdi ortalama 450-800mb üzerinde (oyun demiyorum) yani 4-8 kata çıktı, aynı saçma hesapla 5 sene sonra bir programın ortalama 2,5-4gb olacağını savunabiliriz.

müziklerde sıkıntı yok, apple hala 256kbps aac kullanıyor

fotoğrafta da sıkıntı yok, basit saçma hesapla bir fotoğrafın 5-10mb olduğunu kabul edebiliriz, 1000-1500 fotoğraf demişsin, 5-10gb diyelim, yanlış hesapladık onun 3-5 katı da video oldu diyelim, 15-50gb

toplarsak (en kötü senaryoda) 50 + 50 + programlar edecek, o da en az 128 demek :)

O zaman ben 700-800 TL neyse fazla vereyim 5 sene kafam rahat olsun. Çok teşekkür ederim hocam yardımınız için :)

• HektorCupes H kullanıcısına yanıt

rica ederim, benim kişisel tercihim şu an türkiye fiyatlarında 128 tam noktası. hem geleceğe yönelik çok iyi bir yatırım, hem de fiyatı kıyaslayınca 256 kadar gereksiz pahalı değil, 64 ile arasındaki fiyat farkına ise değer.

şimdiden hayırlı olsun

Şuan Samsung cihazım 32 ve full dolu. Yarın birgün 128 GB yetmez diye korkuyorum. 700-800 neyse fazladan verip 256 gb alayım kafam rahat olsun 5 sene diyorum. Gereksizmi endişeleniyorum acaba? 128 GB bana hayli hayli yetermi? Dediğim gibi oyunla vs işim olmaz maks fotoşop, banka ve alışveriş uygulamalarını yüklüyorum gerisi foto video.

• Ben bu tip düşüncelerle 128 gb almıştım ama 64 gb da yeterli olurmuş. Zira video çekmem, oyun oynamıyorum, sıklıkla kullandığım 6-7 app var harici pek bir işim olmaz. En büyük hafızayı spotify'dan inen müzikler kaplıyor ve sırf 128'lik aldık boşa durmasın diye indirip bir kez açtığım oyunları, vlc'ye atıp izleyip silmediğim ve yaklaşık 20 gb yer tutan film ve diziler ve diğer uygulamaları silmediğim halde 70 gb ancak kullanabiliyorum. 64 gb'la da çok iyi idare edermişim. Ama imkan varsda 128 alıp arkaya bakmamak lazım.

• Birkaç video foto falan hafıza doluyor Facebook bile dünya kadar alan kaplıyor xs max kullandım 64 GB yetmedi
  • Gravaze kullanıcısına yanıt

aynen, ŞU AN ve yakın gelecek için 64gb yeterli, ama 2-3 yılın üzerinde bir ömür istiyorsanız benim kişisel tercihim 128dir. "ucu ucuna yetmiyo" ya da "ucu ucuna yetti" demekten kurtarır.

ben o dediğimi yaptım, o ayrı bi konu tabi :D

• iPhone xr 256 gb kullanıyorum

• çok fazla fotoğraf ve video çekmiyorsanız 64 yeter. Oyun zaten oynamıyormuşsunuz. Ancak bir cihaz alayım 5 yıl kullanayım diyorsanız 128lik mantıklı olacaktır. 2. eli de daha güçlü olur hem

• Bu soru benim de kafamı kurcalıyor.

Şu fahiş pahalılık döneminde 13 mini almak istiyorum.

128 GB ile 256 Gb arasında 1400TL'lik bir fark var. Sizce bu farkı vermeye değer mi?

Elimde yaklaşık 4 yıl önce aldığım 64 Gb lık 8 vardı.

Fiyatlar fırladı. Bataryayı bir kez daha değiştirip bir kaç sene daha kullanayım derken kendisi elimden fırladı ve param parça oldu.

Bu sebeple, uzun vade kullanayım diye büyük kapasite düşünürken gerek yok gibi bir fikre de kapıldım. Lakin alıp da bozulmadığını ya da kırılmadığını da düşünmek gerek.

Böyle oluna sizce hangi bellek kapasitesinde telefon seçmek uygun olacaktır.

Resimlerimi ve videolarımı düzenli olarak pc ye yedeklerim.

Spotify listelerim vardır.

Telefona çok fazla uygulama yüklemem.

• kaiserx K kullanıcısına yanıt

Bence değmez. 64GB’lık 8 kullanırken telefonunuzun ne kadarı doluydu?

• 64 GB ile 256 GB arasında 200 GB fark var

Bu 200 GB farkı 2 şekilde ödeyebilirsin

Ya aylık 20 TL ya 200 GB iCloud alanı alırsın.
    Ya da tek seferde 2.000 TL fark ödersin.

Yani 100 ayda çıkıyor parası.

Telefonu 100 ay(9 sene) kullanacaksan 256 lık al, yok o kadar kullanmam diyorsan 64gb al ve yanına aylık 20 liraya iCloud al. Senin zaten telefonundaki programlar işletim sistemi vs en fazla 30 GB yer kaplayacak , kalanı fotoğraf ve video olur.

Hem telefonun yedeğinin boyutu yükselse de bir şey olmaz

• Resimleri yedeklemediğim zamanlarda neredeyse fule yakın dolduruyordum.

Benim korkum önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde programların devasa yer kaplayarak telefonu şişirmesi

Ama söylemiş olduğunuz icloud satın alma fikri gayet mantıklı duruor

• En mantıklısı 128gb bence icolud yedeklemesi eşzamanlı olarak pcye yükleniyor kablo felanlada uğraşmıyorsun. Hafıza doldumu bilgşsayardan yedekle resimleri sil telefondan kafan rahat olsun :) telefon 1 tb olsa bile resimlerin gereksiz yere telefonda durmasını sevmem

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Konu hortlamis gibi. Binbir çeşit youtube netflix vs den o kadar video indiriyor olmama rağmen 64 gb i hiç bir zaman dolduramadım. Resim video filan zaten çok bir isim olmaz. Ama 7 24 video çekerim resim saklarım der isen o ayrı. YouTube dan 50 bölüm dizi netflix den 10 film var telefon da hala 12 gb boş alan var :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.