Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.003
Cevap
19
Favori
148.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Soğutmanız nedir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nothingtodeclare kullanıcısına yanıt
    Gigabyte Z390 Aorus Master || Intel i9 9900k@5000MHz@1,25v || Noctua U12SE || 4x8gb G.SKILL Trident Z DDR4 3200MHz C16 || MSI RTX 2070 Armor || Samsung 860 Evo 500GB || 3xWD BULE 4TB || 2X SEAGATE 4 TB || NZXT H440 RAZER || Corsair TX650w (80+ Bronze)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 20 Mart 2019; 7:45:31 >
  • İmzayı yeni eklemiştim, büyük ihtimal arkadaş yetişemedi :)
    noctua 12se kit ile kullanıyorum.
  • Bize sunduğun şekilde işlemcini yükte 1.217V ile besliyorsun 1.250V ile değil. Bu değeri VRout kısmından görürsün Z390 Asus-Giga için Vcore un bir önemi yok.

Bende senin gibi uğraşıp o değerlerde benchler,stress test leri yapıyordum lakin oyunda Kernel 41 veriyordu buda cpu voltage ı az görmüş demek.

1.217V 5.0 ghz için muhteşem değer hele Mid Tier anakart ve kötü bir soğutucu çözümü ile. Oyunlardada denedinmi ?

Eğer evet ise elindekinin kıymetini bil

Ben 1.178V 4.8 e çektim AAA oyunlarda 51-55C geziniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StreamRolleR -- 20 Mart 2019; 14:7:48 >
  • StreamRolleR kullanıcısına yanıt
    Dediğinizi bilmiyordum ama bir iki incelemede okuduğum da cpuz ekranında görülen(hatta şaşırmıştım) ve aida vs programlar vcore değeri biosta verdiğimiz vcore değeri dediklerini hatırlıyorum, madem değil diyorsunuz biraz araştırayım doğru olabilir diyeceğim ama 1,25v turbo llc ile ben o kadar çökeceğini sanmıyorum.Oda dediğiniz gibi ise gerçekten iyi bir işlemci denk gelmiş diyebiliriz :)
    Bu gune kadar prime 95 haric sıcaklıklar alıp basını gittiği için realbench dahil bilinen standart butun test programları ile denedim.
    Oyun olarakta daha öncede bahsetmiştim pek fazla bir kütüphanem yok özellikle güncel oyunlardan sadece forza horizon 4 var onun haricinde şu ana kadar ne cold boot ne mavi ekran ne kilitlenme vs görmedim.
    Ram tarafında ryzenler deki kadar hassas olmadığı fark ettim özellikle daha dusuk gecikme değerlerini etkisi neredeyse "0" onun için 3600mhz denedim sweet spot denilen nokta ama bu seferde timinglerin ayarı fazla kactıgı için geri varsayılan hıza cektim.
    Son olarak auros master mid tier dersek bence yanlış olur.Gerçi forumda agır bir asus algısı var normal diyeceğim ama,yabancı kaynaklarda öyle değil.
    Ufak bir örnek,
    Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

• Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Evet hocam ben sorduğumda imza gözükmüyordu ondan sordum

• Fan ayarları için bios q-fan controlden mi ayarlıyorsunuz yoksa all suite fan xpert üzerinden mi ? Hangisi daha sağlıklıdır ? All suite üzerinden overclockta yapılabiliyor ama bios daha sağlıklı geliyor bana
  • 9900k işlemci aldım ve kullanıma başladım. tabi alana kadar forumda o kadar çok "i9'lar yanıyor yanıyor" diye konu okudum ki tedirgin olmadım değil :D

boşta yani steam origin uplay ve chrome çalışırken ölçtüğüm sıcaklıklar 27 ile 35 derece arası değişiyordu. sonra cpu-z üzerindeki testi uyguladım 72 dereceyi gördüm.

bence yanmıyor :D
  • boogiee90 kullanıcısına yanıt
    Soğutucu ne ?
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    h100i V2 var hocam. eski sistemden kalma emektar
  • Intel'in yeni belası, kabusun devamı Spoiler güvenlik açığı oldu. Intel, 1. nesilden bu tarafa donanımsal seviyede Spoiler güvenlik açığından etkileniyor. ARM ve AMD, işlemcileri Spoiler güvenlik açığı'ndan etkilenmiyor hatta bu açıktan Ryzen işlemcilerin etkilenmediğini AMD onaylamış. Bu nedenle Spoiler adındaki kritik güvenlik açığı Intel'e özgü hale gelmiştir.

https://www.theregister.co.uk/2019/03/05/spoiler_intel_processor_flaw/
  • Vrout konusu biraz karısık gibi, dediğiniz gibi onu baz alarak llc en yuksek seviyeye çektiğim de bios vcore = vrout oluyor 1,91 vcore stabil , vdrop hiç olmuyor ama vcore yazan değer llc en yuksek seviyede oldugu için 1,26 1,30e kadar çıkıyor(dediğim gibi biosta 1,19) ve çok daha fazla ısınıyor.Yani vcore vrout değil yada bir offset istiyor olabilir,bayağı uğraştıktan sonra tekrar eski haline 1,25vcore daha dusuk llv (vrout resimlerdeki gibi) getirdim.
    ac/dc llc de mevcut buda corevid değerini etkiliyor manuel vcore için kullanıslı değil vcore offset ile kullanılabilir gibi.
    Son olarak biosta gene vr menusu altında ohm değerleri var, kurcalamak istemedim ama sanki burası ile ugrasarak vcore ve vrout gorulen değerler yakın olması sağlanabilir gibi.
  • Günlerdir boşuna uğraşıyormuşum, i5 9600k işlemciyi bir turlu stabil bir sekilde overclock yapamamıştım. Anakartın kendi otomatik ayarlarini(AI Optimized) denedim. 5.0ghz’de sorunsuz çalışıyor. Prime95(avx kapalı) testinde maximum 83 derece, 45dakikalık BF5 oyununda da maximum 75 derece görmüş.
    Bir türlü stabiliteyi yakalayamayan(Bende mavi ekran veya ekran olduğu gibi donup kalıyordu) arkadaslar AI optimized secenegini deneyebilir.
    Not: Benim anakart Asus, diger anakartlarda mevcut mu bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Günlerdir boşuna uğraşıyormuşum, i5 9600k işlemciyi bir turlu stabil bir sekilde overclock yapamamıştım. Anakartın kendi otomatik ayarlarini(AI Optimized) denedim. 5.0ghz’de sorunsuz çalışıyor. Prime95(avx kapalı) testinde maximum 83 derece, 45dakikalık BF5 oyununda da maximum 75 derece görmüş.
    Bir türlü stabiliteyi yakalayamayan(Bende mavi ekran veya ekran olduğu gibi donup kalıyordu) arkadaslar AI optimized secenegini deneyebilir.
    Not: Benim anakart Asus, diger anakartlarda mevcut mu bilmiyorum.
    hocam benim anakart gigabyt z390 pro ve oyle bi ozellik goremedim ama bende 9600k vardi carpanlari 51 yapip voltaji auto yaptigimda gayet stabil ve serin kaliyordu sicaklik degerlerini hatirlayamadim simdi

suan 9900k ya ve corsair 115i pro dan 150i pro ya gecmeme ragmen 1.30v voltaj ve 5.0 ghz yaptigimda ne stabil de serin oluyor islemci cayir cayir yaniyor acaba benmi yanlis yapiyorum biseyleri yada macun da mi sikinti var bilemiyorum

hayal kirikligi yasiyorum suan

• quote:

Orijinalden alıntı: nsar

hocam benim anakart gigabyt z390 pro ve oyle bi ozellik goremedim ama bende 9600k vardi carpanlari 51 yapip voltaji auto yaptigimda gayet stabil ve serin kaliyordu sicaklik degerlerini hatirlayamadim simdi

suan 9900k ya ve corsair 115i pro dan 150i pro ya gecmeme ragmen 1.30v voltaj ve 5.0 ghz yaptigimda ne stabil de serin oluyor islemci cayir cayir yaniyor acaba benmi yanlis yapiyorum biseyleri yada macun da mi sikinti var bilemiyorum

hayal kirikligi yasiyorum suan

Alıntıları Göster
    9600k'da 5.1ghz ile stabil ve stres testinde serinse gayet iyi değerlere sahipmişsiniz hocam.
    Ben 9900k'dan 9600k'ya geçtim. 9600k'yı anakartın kendi hazır ayarlarından 5.0 ghz yaptım ve bir fark göremedim 9900k ile.(Sadece Oyunda)
    Maalesef 9900k çok ısınan bir işlemci. Konu da açmıştım hatta ısınmasıyla ilgili.https://forum.donanimhaber.com/i9-9900k-cok-isiniyor--137044194

Ancak forumda 9900k sahibi bazı şanslı arkadaşlar var bizde ısınma sorunu yok diyorlar.
    Kasanızdaki havalandırma nasıl ?Ben soğutucunun fanlarını yanlış yönde takmışım ve düzelttiğimde yaklaşık 10 derecelik bir düzelme oldu. Buraya kasanın fotoğrafını atarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gamer007_

Bu mesaj silindi.
    Hocam alın tabi piyasanın %50 altında fiyat. Ancak hata olmuştur göndermezler büyük ihtimal..
  • 8700, 9600K ile aynı fiyat olsa bile daha mantıklı fakat attığın linkte satıcı hepsiburada değil, fiyat hatası var diye göndermezler.
  • Hocam fiyat duzeltilmis, ben siz yazdiginizda siparis vermistim belki gonderirler diye. İptal edilmedi henuz. Siz de umarim siparis vermissinizdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

9600k'da 5.1ghz ile stabil ve stres testinde serinse gayet iyi değerlere sahipmişsiniz hocam.
    Ben 9900k'dan 9600k'ya geçtim. 9600k'yı anakartın kendi hazır ayarlarından 5.0 ghz yaptım ve bir fark göremedim 9900k ile.(Sadece Oyunda)
    Maalesef 9900k çok ısınan bir işlemci. Konu da açmıştım hatta ısınmasıyla ilgili.https://forum.donanimhaber.com/i9-9900k-cok-isiniyor--137044194

Ancak forumda 9900k sahibi bazı şanslı arkadaşlar var bizde ısınma sorunu yok diyorlar.
    Kasanızdaki havalandırma nasıl ?Ben soğutucunun fanlarını yanlış yönde takmışım ve düzelttiğimde yaklaşık 10 derecelik bir düzelme oldu. Buraya kasanın fotoğrafını atarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Alıntıları Göster
    hocam havalandirma yone icerden disariya dogru on tarafda bu 9600k h115i ile ayni sistem en arkada egzoz fana iceriye ufluyor ust de 2 tane fav yeri var ama bos suan

kasayi degistircem ya 500d alicam yada baska bi cop sistem var 450d kurulu o kasaya gecicem resimleri pm den atarim ama dedigim gibi hersey onceki gibi

• Hk@n kullanıcısına yanıt
    müdür ben o sıra iş yerinde oldugum için sonrasında göremedim satıcının ürününü büyük olasılıkl son kalandı sanırım hayırlı olsun diyelim iyi fiyata geldi hemde baya iyi
  • 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.