Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (78. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.004
Cevap
19
Favori
148.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7677787980
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün bende sistemi ayağa kaldırabildim, z390 auros master i9 9900k ile hızlıca overclock denedim.
    Sanırım güzel bir cpu denk geldi 5ghz için 1,25v ile stabil görünüyor avx ile içinden geçemiyorum cunku noctua u12s canı anca yetiyor avx ile direk 100c+ cıkıyor, avx olmayan test ve renderler de en yuksek 88-90 arası görüyorum.Bakalım biraz daha uğraşacağım.Aio olmadan bile bu hızlar ve değerleri görebilmem beni çok mutlu etti.

Anakartın vrm tarafı çok ama çok iyi şu anakadar kullandığım anakartlar arasında en iyisi desem yeridir,resmen vcore sabitliyor milim kımıldamıyor ve verilen vcore değeri ile çok ufak sapma şeklinde(1,25v > 1,23v gibi).
    İşlemcinin stabil olduğuna kanaat getirirsem ram tarafına geçeceğim ryzende bayağı etkileniyordu bakalım intelde nasıl olacak.
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    quote:

en yuksek 88-90 arası

U12S fena iş çıkarmamış aslında. Ama yaz aylarında 100'leri görür bu durumda.

Oyun denediniz mi ? Sıcaklık ne durumda oyunlarda ? Oyun için topladıysanız, oradaki veriler daha önemli çünkü.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Beni de şaşırttı işin doğrusu, oyunlar da pek fazla deneyemedim ki zaten toplam oyun sayısı 7 felandır.
    forza horizan 4 var güncel ve çekirdekleri verimli kullanan onda en yuksek 65c gördüm.
    Bu arada u12SE aslında am4 soket destekli olan, ona lga 1151 kiti alıp taktım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

Dün bende sistemi ayağa kaldırabildim, z390 auros master i9 9900k ile hızlıca overclock denedim.
    Sanırım güzel bir cpu denk geldi 5ghz için 1,25v ile stabil görünüyor avx ile içinden geçemiyorum cunku noctua u12s canı anca yetiyor avx ile direk 100c+ cıkıyor, avx olmayan test ve renderler de en yuksek 88-90 arası görüyorum.Bakalım biraz daha uğraşacağım.Aio olmadan bile bu hızlar ve değerleri görebilmem beni çok mutlu etti.

Anakartın vrm tarafı çok ama çok iyi şu anakadar kullandığım anakartlar arasında en iyisi desem yeridir,resmen vcore sabitliyor milim kımıldamıyor ve verilen vcore değeri ile çok ufak sapma şeklinde(1,25v > 1,23v gibi).
    İşlemcinin stabil olduğuna kanaat getirirsem ram tarafına geçeceğim ryzende bayağı etkileniyordu bakalım intelde nasıl olacak.
    1.25v müthiş bir değer. Benim işlemci 5.0ghz baremine geldiğiniz an şaha kalkıyor. 1.35v altında stabilite sağlayamadım. Yinede Battlefield da dahi 65-67 derece max. aldığım değer. Gayet memnunum.
  • sky__walker kullanıcısına yanıt
    Valla bende şansızımdır ama güzel bir cpu denk geldi herhalde, zaten inanamadığımdan daha teste tabi tutacağım :) fazla iyimser rakamlar. Akşama bir iki foto atarım cinebench, realbench vs.
    bu arada cpu da lehimli olsada çakal intel gene yapacağını yapıp tim 'i kalın tutmuş.Youtube da bir iki video var zımpara ile 10C fark etmiş gene :D
  • VRVOUT değerleri ile ilgili bir bilgi sağlayacağım yeni farkettiğim.

Bildiğiniz üzere Gigabyte uygulamalarını yüklediğinizde VRVOUT değerleri HWinfo'da kayboluyor. Ancak arka planda APP Center sonlandırınca filan gözükebiliyor.

Lakin bugün karşılaştığım bir durum.

Bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra tekrar açtığımda Gigabyte uygulamaları yüklü ve çalışıyor olsa dahi VRVOUT değerlerini görmeye başlıyor.
  • quote:

cpu da lehimli olsada çakal intel gene yapacağını yapıp tim 'i kalın tutmuş

Çakallık yaptığı yok, solder için kalın tutulması gerek. Yoksa çatlar.
  • MSI Z390 TOMAHAWK kullanan var mı aramız da ? i9 9900k ile kullanıyorum anakartı hangi ayarlarda kullanıyorsunuz merak ettim.Yıllardır asus kullanıyordum alışınca msı garip geldi biraz.

1.336 volt ile 5.1-5.0 arası ghz çalışıyor şuan ısı olarak biraz daha iyi değerler alabilir gibi malum anakartta hala hakim değilim.Soğutucu corsair h110i

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alkımm -- 12 Mart 2019; 23:19:38 >
  • StreamRolleR kullanıcısına yanıt
    8700k da kullanılanın 2 katı olması normal diyorsunuz ? peki...
  • StreamRolleR kullanıcısına yanıt
    9700K ile değerlerim aşağıdadır. Ramlerim 3600 CL 15 15 15 normalde.
    Ancak bir türlü stabilite sağlayamadım. Bende 3333 cl 14 14 14 de kullanıyorum stabil.
    İşlemcilerin saat frekansları yanında bence IMC kalitesinin çok iyi olması lazım.
    Bizim odaklandığmız sadece işlemcilerin saat hızları oluyor.
    Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock
  • Selamlar, bende Asus TUF Gaming Plus z390 aldım, 9700k (ocsiz), 2080 ve 2x8 gb corsair vengance lpx 3200mhz ram ile kullanacağım. Anakart ısı, voltaj ya da başka bir durumdan problem yaratır mı? Bir kaç sitede Vrmleri, bilmem bişeyleri 6 phaseli, mosfetleri şöyle böyle diye yorumlar okudum ama bilgim olmadığı için bir çıkarım yapamadım. Sizce bu anakart beni üzer mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deltaeagle

Selamlar, bende Asus TUF Gaming Plus z390 aldım, 9700k (ocsiz), 2080 ve 2x8 gb corsair vengance lpx 3200mhz ram ile kullanacağım. Anakart ısı, voltaj ya da başka bir durumdan problem yaratır mı? Bir kaç sitede Vrmleri, bilmem bişeyleri 6 phaseli, mosfetleri şöyle böyle diye yorumlar okudum ama bilgim olmadığı için bir çıkarım yapamadım. Sizce bu anakart beni üzer mi?
    Giriş seviyesi bir kart. İmkan varsa Gigabyte Z390 Aorus Pro ya yönelin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • https://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-GENUINE-DELL-XPS-8930-PC-MOTHERBOARD-SOCKET-115XLM-DF42J-0DF42J-/192792939898

linkteki anakartı 9900k ve 1080ti için tavsiye edermisiniz acaba? bana uygun bir fiyattan gelecek. sadece kaliteli ve sorunsuz kart mı merak ediyorum.

• Görünürde bios güncelleme ile 9900k çalışması lazım.
    Lâkin aşağıdaki linke bir bak. Güncelleme haricinde soğutucu yönünden uyumsuzluklardan bahsedilmiş.

https://www.dell.com/community/XPS-Desktops/XPS-8930-support-for-Intel-9th-gen-CPU/td-p/6212925

Şahsi fikrim ne kadar uygun olacaksada anakart için yurtdışı ürün almamak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • i9 9900k’dan i5 9600k’ya geçiş yaptım. 4.9 ghz’ye yukselttim.Ancak voltajı manuel ayarlayınca stabil olmuyor ve mavi ekran veriyor. Otomatiğe aldım, sorun yok gibi. Prime 95 testinde maximum 80 dereceyi gördüm. Hwinfodan bakıyorum işlemci voltajı 1.3’e yükselmemiş bile, ancak 1.35v ayarlayınca stabil olmuyor. Anakart maximus XI Formula..
    Ramle alakası olabilir mi arkadaşlar ? XMP ile 4000mhz’de calisiyor. Dram Voltaj kısmında 1.35 gözüküyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

i9 9900k’dan i5 9600k’ya geçiş yaptım. 4.9 ghz’ye yukselttim.Ancak voltajı manuel ayarlayınca stabil olmuyor ve mavi ekran veriyor. Otomatiğe aldım, sorun yok gibi. Prime 95 testinde maximum 80 dereceyi gördüm. Hwinfodan bakıyorum işlemci voltajı 1.3’e yükselmemiş bile, ancak 1.35v ayarlayınca stabil olmuyor. Anakart maximus XI Formula..
    Ramle alakası olabilir mi arkadaşlar ? XMP ile 4000mhz’de calisiyor. Dram Voltaj kısmında 1.35 gözüküyor.
    Merhaba, i9 9900K'dan i5 9600K'ya neden geçtiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Digital Reaction

Merhaba, i9 9900K'dan i5 9600K'ya neden geçtiniz?

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam, overclock merakım var. 9900k maalesef stok haliyle bile çok fazla ısınıyor.Bilgisayarı sadece oyun amaçlı kullanıyorum. 2K'da oynuyorum. Henüz oyunda test edemedim ancak 9600k'nın yeterli geleceğini düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Merhaba hocam, overclock merakım var. 9900k maalesef stok haliyle bile çok fazla ısınıyor.Bilgisayarı sadece oyun amaçlı kullanıyorum. 2K'da oynuyorum. Henüz oyunda test edemedim ancak 9600k'nın yeterli geleceğini düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Anladım hocam,şahsen overclock hevesi için downgrade yapmazdım işlemciye,ben anakart veya psu ile ilgili işlemci sorun yaşıyor sandım o yüzden merak ettim.
    Tekrardan hayırlı olsun,oyun konusuna gelirsek oyununa göre değişir;mesela AC:Odyssey'de 9900K'ya göre çözünürlük 2K'da olsa performans farkı olur fakat çoğu oyunda sıkıntı yaşamazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Digital Reaction

Anladım hocam,şahsen overclock hevesi için downgrade yapmazdım işlemciye,ben anakart veya psu ile ilgili işlemci sorun yaşıyor sandım o yüzden merak ettim.
    Tekrardan hayırlı olsun,oyun konusuna gelirsek oyununa göre değişir;mesela AC:Odyssey'de 9900K'ya göre çözünürlük 2K'da olsa performans farkı olur fakat çoğu oyunda sıkıntı yaşamazsınız.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler hocam , BF5 oynuyorum sadece. Bakalım fark edecek mi
  • 1,2v denedim tam stabil galiba derken real bench testinde çakıldı. Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock
    1,25v stabil ama emin oldum artık.Resimde ki değerler için r20 üç defa çalıştırdım ara vermeden avx var ama hafif bir versiyonu sanırım.
    Son olarak Ryzen den aynı windows ile intele geçtim temiz kurulum istiyor belli cpuz bench bile düşük çıkıyor, ama şuan uğraşacak vaktim yok.Bir ara aradan çıkartacağım onu da.
  • 
Sayfa: önceki 7677787980
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.