Şimdi Ara

i9 9900k Çok Isınıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
2.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, yeni anakart ve işlemciye geçtim. i9 9900k işlemci ve asus maximus XI formula anakart,H115i pro işlemci soğutucu mevcut.
    İşlemci stok(4.7ghz) boşta 30-35 derece ancak prime95 testinde 85-90 arasına çıkıyor. Testte AVX kapatınca 75-80 oluyor maximum.
    Eski 1366 sistemde i7 980x 1.25 volt ile 4.26 ghzde maximum sıcaklık maximum 85 görüyordu.
    Anakart biosu güncel.

• Bekliyorum. Muhtemelen fan montajın doğru yaparsanız ve biostan dediğim gibi cpu fanının hızını ayarlarsanız sıcaklık düşer. Ancak ola ki sıcaklık düşmedi bence biostan çok az dediğim gibi çok az voltaj düşürün. Yani işlemcin 1.45 voltajda çalışıyorsa (core voltajı) onu 1.43- 1.42 ile deneyin baktınız stress testleri başarılı 1.40-1.39'ları denersiniz.

İlla 4.8 ghz'de çalıştırmanıza da gerek yok bu arada. Oyun için vs düşünüyorsanız size 1 fps katkısı bile olmaz. Çünkü o işlemci zaten ekran kartınızı komple fazlasıyla besliyor. Benim işlemcide öyle mesela.

Bana soracak olursan 4.8 GHz 1.45 voltaj 90 derece mi yoksa 4.6 GHz 1.35 voltaj 65-70 derece mi oyun oynamak istersin diye kesinlikle 2. seçeneği seçerim. Çünkü performans olarak aralarında neredeyse hiç fark yok (oyunlarda hiç fark yok karşılaştırma videoları var 0.1-0.2 fps fark ediyor) Serin sistem tabi ki her zaman daha iyidir, kafa rahat olur, uzun ömürlü olur.
  • Evet normal karşılaybilirsiniz bu durumu. Benzer donanımlarlarla aynı şeyi yaşayanlar mevcut.https://www.reddit.com/r/intel/comments/9udomk/9900k_cant_pass_prime95/
  • HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam, yabancı forumlarda i9 9900k işlemcide şanslılar ve şanssızlar olarak ayırmışlar. Sanırım ben şanssız kısımdayım
  • Hk@n kullanıcısına yanıt
    Render vs ile uğraşmıyorsanız pek şansız da sayılmazsınız. İ7 9900k ya sahip olmak bile kendinizi şanslı hissetmenizi sağlar. Takmayın derim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaç saat %100 yük altında kullanacaksınız ? Oyunlarda 75 derece vs. görürsünüz ki yüksek frekansdaki hızlarda normal bir derece. Ben de 6700k var 4.6 ghzde oyunlarda 65-75 derece arası değişkenlik gösteriyor. İlla 75 derecenin altında kullanmak istiyorum diyorsanız BIOS'dan işlemcini voltajını 0.1 0.1 şeklinde düşürün. Inanılmaz sıcaklık fark ediyor. Ben işlemciyi 4.8 GHZ 1.45 voltajda kullanıyordum oyunlarda 75-87 derece arası gidip geliyordu. BIOS'dan 4.6 ghz ve 1.32 voltaja ayarladım şuan yukarda dediğim gibi 65-75 derece arası. Rahatlıkla 10-15 derece düşürebilirsiniz bu şekilde.

Not: birde işlemci üzerinde tower fan kullanıyorsanız biostan 65 derece üstündeki dönme hızını arttırın ve kesinlikle iyi bir termal macunla ince bir şekilde tekrar macunlayın. Bu da biraz etki edecektir. Yukarda dediğimi de uygulamanızı öneririm. Bunlar dışında serinin son "K" lı işlemcileri performans odaklıdır ve pek çok testten geçirilir. Aslında bu işlemcilerin yük altında 85 dereceyi görmesi çok da sorun edilecek birşey değil ancak yine de benim yaptığım gibi yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psikotrex -- 8 Şubat 2019; 13:28:10 >

• Psikotrex kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler hocam, dün biosu standart ayarlara aldım. BF5 oynarken hw monitor programını açık bıraktım sıcaklık 92 lere kadar çıkmıştı. Ancak otomatiğe aldığım için işlemci de 4.8 hızlarına yükseldiği olmuş. Oyun sırasında genellikle 75-80 derecelerde çalışıyordu. 92yi anlık olarak gördü sanırım.
    Termal macun olarak noctua kullanıyorum, h115i soğutucu var ancak sanırım fan yönünü yanlış yapmışım. Radyatör önde ve radyatörün önündeki fanlar havayı kasa içine değil kasanın önüne üflüyor. Akşam fan yönünü değiştirip deneyeceğim. Sıcaklıkları bildiririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Cevabınız için teşekkürler hocam, dün biosu standart ayarlara aldım. BF5 oynarken hw monitor programını açık bıraktım sıcaklık 92 lere kadar çıkmıştı. Ancak otomatiğe aldığım için işlemci de 4.8 hızlarına yükseldiği olmuş. Oyun sırasında genellikle 75-80 derecelerde çalışıyordu. 92yi anlık olarak gördü sanırım.
    Termal macun olarak noctua kullanıyorum, h115i soğutucu var ancak sanırım fan yönünü yanlış yapmışım. Radyatör önde ve radyatörün önündeki fanlar havayı kasa içine değil kasanın önüne üflüyor. Akşam fan yönünü değiştirip deneyeceğim. Sıcaklıkları bildiririm.
    Bekliyorum. Muhtemelen fan montajın doğru yaparsanız ve biostan dediğim gibi cpu fanının hızını ayarlarsanız sıcaklık düşer. Ancak ola ki sıcaklık düşmedi bence biostan çok az dediğim gibi çok az voltaj düşürün. Yani işlemcin 1.45 voltajda çalışıyorsa (core voltajı) onu 1.43- 1.42 ile deneyin baktınız stress testleri başarılı 1.40-1.39'ları denersiniz.

İlla 4.8 ghz'de çalıştırmanıza da gerek yok bu arada. Oyun için vs düşünüyorsanız size 1 fps katkısı bile olmaz. Çünkü o işlemci zaten ekran kartınızı komple fazlasıyla besliyor. Benim işlemcide öyle mesela.

Bana soracak olursan 4.8 GHz 1.45 voltaj 90 derece mi yoksa 4.6 GHz 1.35 voltaj 65-70 derece mi oyun oynamak istersin diye kesinlikle 2. seçeneği seçerim. Çünkü performans olarak aralarında neredeyse hiç fark yok (oyunlarda hiç fark yok karşılaştırma videoları var 0.1-0.2 fps fark ediyor) Serin sistem tabi ki her zaman daha iyidir, kafa rahat olur, uzun ömürlü olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Psikotrex

Bekliyorum. Muhtemelen fan montajın doğru yaparsanız ve biostan dediğim gibi cpu fanının hızını ayarlarsanız sıcaklık düşer. Ancak ola ki sıcaklık düşmedi bence biostan çok az dediğim gibi çok az voltaj düşürün. Yani işlemcin 1.45 voltajda çalışıyorsa (core voltajı) onu 1.43- 1.42 ile deneyin baktınız stress testleri başarılı 1.40-1.39'ları denersiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam fanları radyatörü soğutacak şekilde monte ettim. Sıcaklık 30-35 arasında gidiyor bazen 28-29lara düşüyor. Prime95 avx kapalıyken max 71 derece, avx açıkken 81 derece gördü. Düzeldi çok şükür.
    4.8'e oc yapmamıştım aslında. Bios ayarlarını otomatiğe alınca anakart mı otomatik yükseltti anlamadım Bu arada Asus fan xpert üzerinden fanları fullspeed'e alıyorum hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Hocam fanları radyatörü soğutacak şekilde monte ettim. Sıcaklık 30-35 arasında gidiyor bazen 28-29lara düşüyor. Prime95 avx kapalıyken max 71 derece, avx açıkken 81 derece gördü. Düzeldi çok şükür.
    4.8'e oc yapmamıştım aslında. Bios ayarlarını otomatiğe alınca anakart mı otomatik yükseltti anlamadım Bu arada Asus fan xpert üzerinden fanları fullspeed'e alıyorum hocam.

Alıntıları Göster
    Güzel o zaman ama fanları full speed'e almanı önermem ses açısından. Bence derece derece ayarla özellikle 60'ın üzerine çıkınca fanlara yüklenmeye başlasın. Böylece video, film, internette sessiz olur pc

• Valla 3D Render almak için düşündüğüm işlemciydi bi türlü kısmet olmadı bana 8 veya 10 çekirdekti sanırım şuanki işimi %65 daha hızlı çözecek işlemdi pc 2 haftadır açık render alıyor
  • bendede 9900k var.. ben adaptive ile max 1.3v bütün çekirdekler 5ghz kullanıyorum. asus maximus x code ve corsair h110i ile (silent). prime yapmadım ama intel burn test (1 saat civarı)max 72 73 derece pc balkonda oda sıcaklıgı 10 15 derece..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcZaNeT -- 16 Şubat 2019; 21:46:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EcZaNeT

bendede 9900k var.. ben adaptive ile max 1.3v bütün çekirdekler 5ghz kullanıyorum. asus maximus x code ve corsair h110i ile (silent). prime yapmadım ama intel burn test (1 saat civarı)max 72 73 derece pc balkonda oda sıcaklıgı 10 15 derece..
    Fan yönlerini değiştirince sıcaklıklarda düzelme oldu. Stok kullanıyorum işlemciyi, dediğiniz testi yapınca 50 derecelerde geziniyor sıcaklık.(stress level maximumda). Prime95 testinde 1. seçenek işaretli ve avx kapalıyken 65-70'lerde geziniyor. Prime95 işlemciye standartların üstünde yükleniyor sanırım.
  • Arkadaşım işlemci sıcaklığın gayet normal Corsair ile ancak o kadar. AIO Set lerde en iyisi EVGA CLC280 bir sonraki tercihiniz bu setten yana olsun derim :)

9900K @4.7ghz 1.14v + 1080ti Mini Fullcover Block + 240mm 89mm Monsta + EK Full Nickel CPU Block LLC : Level 6 Default
    IDLE : 29
    LOAD : 73c Max

Benim şansım Batch Code iyi geldi bu sefer düşük voltajda gidiyor işlemci. Oda sıcak olmasa biraz daha düşüyor sıcaklıklar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alidarkstone

Arkadaşım işlemci sıcaklığın gayet normal Corsair ile ancak o kadar. AIO Set lerde en iyisi EVGA CLC280 bir sonraki tercihiniz bu setten yana olsun derim :)

9900K @4.7ghz 1.14v + 1080ti Mini Fullcover Block + 240mm 89mm Monsta + EK Full Nickel CPU Block LLC : Level 6 Default
    IDLE : 29
    LOAD : 73c Max

Benim şansım Batch Code iyi geldi bu sefer düşük voltajda gidiyor işlemci. Oda sıcak olmasa biraz daha düşüyor sıcaklıklar.
    Hocam 4.7 ise sizde mi stok kullanıyorsunuz? Pompanın onundeki fanlar 1200 rpm, 3000rpm fan taksam çok fark edermi ?

Stok kullanmıyorum. İşlemci sistemin sıcaklık durumuna göre eğer bios dan manuel'e çekip müdahale etmezsen 1-3 çekirdek arası boost overclock ile 5ghz'e çıkıyor yani tüm çekirdekler çıkmıyor :)

Bios içerisinde Sync All Core seçtikten sonra işlemci çarpanını 47 ye getiriyorum ve voltajı da 1.14v olarak veriyorum. Bu dediğim Asus Maximus XI Gene anakart üzerinde yaptığım ayar sizde farklılık gösterebilir. Ayrıca Speed-Step de kapalı durumda bende :) İşlemci default 3.6ghz bu arada 4.7ghz değil.

3000rpm lik fan lar kalın radyatörler için kafan ses kaldırıyorsa yada benim gibi test alıyorsan al birşey olmaz düşük devirde kullanırsın. Corsair ML120 veya ML140 Pro fanlar işini fazlasıyla görür.

Son olarak kasa içerisine bastığın havayı aynı hızda dışarı atman lazım. O yüzden 3000rpm lik fanlardan birini egzost fan olarak kullanırsan iyi olur.

Official Intel Specs :https://www.intel.com/content/www/us/en/products/processors/core/i9-processors/i9-9900k.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alidarkstone -- 17 Şubat 2019; 22:57:34 >

• alidarkstone kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam, ben sıcaklıklardan dolayı stok olarak kullanıyorum. Turbo ile 4.7 ghzde çalışıyor.
    1.14volt çok iyi 4.7 için. Prime95 testi denediniz mi ? Mavi ekran vermiyor mu ?
    Avx kapalı mı tutuyorsunuz ?

AVX Offset : Default (Yani hızı düşürmüyorum)
    Prime95 30DK test aldım sorunsuz 73C Max. Ekran kartı olmasa birde odam normalden biraz sıcak olmasa çok daha serin çalışır. Fanlar 1300rpm de sessiz serin takılıyor.
    Aynı işlemciyi arkadaşım kullanıyor aynı batch code a sahip işlemciler aldık Evga CLC280 ile max 63c görüyor 4.7ghz de.
    AVX Offset'i genelde 5GHZ'e çıktığını sananlar işlemci zarar görmesin diye değeri 2-4 arası belirleyip hızı düşürüyorlar zora gelince :) Instagram sayfamda var 5.1ghz testi de dahil. Aynı nick ile aratırsanız görebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alidarkstone -- 17 Şubat 2019; 23:29:40 >
  • alidarkstone kullanıcısına yanıt
    Avx otomatikte mi hocam ? Dediginiz gibi avx otomatikte ve 1.14 volt ile denedim ama ekran donuyor. 47 çarpan, speedstep kapalı.
    Voltajı manuel mi veriyorsunuz adaptive mi ?

• https://valid.x86.fr/3mrsjv - 5.2ghz
    https://valid.x86.fr/0pbwt1 - 5.3ghz

Voltajı manuel veriyorum her zaman. AVX Offset'e hiç müdahale etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alidarkstone -- 18 Şubat 2019; 0:2:7 >
  • Mesajım bulunsun eski sekılde. güzel konu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.