Şimdi Ara

İnsanlara maaşı nasıl yetiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
3
Favori
9.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'nin büyük çoğunluğu 3500-5500 lira maaş arası çalışıyor. Yahu bu paranın yetmesi benim gözümde imkansız. Hele ailen falan varsa bir de istanbul'da yaşıyorsan imkansız üzerine imkansız. En kıytırık evler 2500'den başlıyor azıcık güzel istersen 3500 liradan aşağı kira yok. Markete bir girip çıkman kafadan 300 kağıt. Kaliteli ayakkabı modelleri en az 450-500 den başlıyor. Milletin avrupa'da 20-30 euro'ya alıp sadece bakkala giderken giydiği kıytırık modeller burada ancak 200-250 liralardan satılıyor. Bir pantolon alsan 200 tl. Kaliteli bir polo yaka tişört alayım desen 100-150 lira. Ve daha pek çoğu....

Yani her şey o kadar pahalı ki insanların nasıl elektronik aletlere para biriktirdiklerini, nasıl araba aldıklarını, nasıl ev aldıklarını vesaire çok merak ediyorum. Aramızda da illaki bu maaşlara yakın çalışanlar vardır. Aydınlatırsanız sevinirim. Taktik falan var mı? Kölelik yaparak sadece karın tokluğuna çalışmıyor muyuz?

• Çok basit 21.yüzyılda 20.yüzyılın şartlarına göre yaşayıp geçiniyorlar.

Bu şekilde yaşayıp bundan 5-6 sene önce kredi ya da ailenin desteği ile ev ya da araba sahibi olunabiliyordu.

Şu an ise sadece insanlar ayın sonunu getirmeye çalışıyor. Kredi çekmek imkansız , Türk Lirası cinsinden para biriktirmek enflasyonun, dolar kurunun cirit attığı bir ülkede tamamen saçmalık

Kısacası yeni evlenen ya da yeni işe başlayan insanların düzgün bir araba , ev sahibi olması hayal…😴

aşırı derecede merak ettiğim bir konu, her yorumunu okuyacağım

yukarda adam 1.5k ya ev var demiş , hem de varoş olmayan bi yermiş... şimdi bir şey derdim de ban yerim.

konu sahibinin dediği gibi en dandik, gerçekten oturulabilecek 1+0 stüdyo veya hadi 1+1 olsun bu evler 2500den başlıyor. o da gerçekten MİNİMUM yani, bence normali 3k , ama hadi 2.5k olsun.

e bunun faturası var, tek başına yaşıyosun ve çok yakmıyosun etmiyosun diyelim yine 250 gider heralde?

e yemek ne dicek bu adam? günde 20 liraya ben şahsen doyamam yukardaki arkadaş gibi , dışardan bi tavuk döner alsan 20 lira olmuş zaten bu fiyata doyabilmenize şaşırdım. ha her gün zeytin peynir kuru ekmek yiyerek kahvaltı yapıyorsanız doyurabilir evet. işin kötüsü ben kendim yemek yapmayı da bilmiyorum o yüzden 20 hayatta yetmez neyse yetti diyelim 20x2x30 = 1200 lira sadece yemek , ulan 1 damacana su fiyatı olmus 20 lira daha ne konusuyoz neyse hadi sular beleş olsun

bu adam kıyafet ayakkabı almıcak mı dışarı çıkmayacak mı konsere hiç mi çıkmayacak spotify netflix üye olmuycak mı oyun almıycak mı ps5 pc falan almıycak mı? bunlara minimum ama minimum 1000 lira gider. bu da minimum.

sabahtan akşama kadar evde oturup çay içerseniz akşam da acun tv izlerseniz bu fiyatı düşebilirsiniz tabi.

daha dolu şey var da al ben bitirdim işte 5k yı

ne araba aldık ne ev aldık ne ehliyet kursuna yazıldık ne piyano dersine gittik hobiye para harcamadık vs hiçbir şey yapmadık para bitti işte.

ee abi nasıl yaşıyonuz siz allah aşkına? ANLAMIYORUM ANLAMIYORUM ANLAMIYORUM...

yukarda arkadaşın dediği mantıklı geldi bana da... millet gerçekten borç içinde yüzüyor olmalı , herkesin yüzbinlerce lira borcu var demek tek mantıklı açıklaması bu...

ya da , kimse asgari ücret falan almıyor, garson dediğimiz adam bile 7-8k para alıyor fakat biz bilmiyoruz.... bu da diğer seçenek.

Okuduğum en komik fıkra bu olabilir hocam kusura bakma da. "bizim evde peteği hiç yakmıyoruz bile. HİÇ. sıkı giyiniyoruz evde yorgan altındayız akşamları hiç ihtiyacımız olmuyor" ve "yani 5k ile 4 kişilik bir aile sağlıklı bir şekilde geçinir" cümlelerini aynı yerde okuyunca bi gülme geldi. Ev içinde yorganla gezmek, 7/24 kuru ekmekle çorba içmek sağlıklı yaşam değildir. Bunu normalleştirip şükretmek korkunç bir şey.

Kışın kombi açılmayan ev ne demek, 2021 yılında ne kadar acı bir şey. Bir de bunu gayet normal görüp bize yetiyor demek, insanları daha iyi yaşam şartları istediği için suçlamak, düzgün giyinip gezip tozmak istedikleri için lüks düşkünü gibi görmek hiç iyi bir durum değil. Bugün 4 kişilik bir ailenin ihtiyacı olan en düşük gelir 7-8bin liradır. O da minimum bir yaşam için anca yeter.

çok abartmışsın tüm fiyatları. tamam ekonomi çok kötü de en kıytırık ev 2,5k değil kesinlikle ve markete girip çıkmak 300 tl de olmuyor ailen olsa dahi. pantolon fiyatları 100 tlden başlıyor daha yeni aldım ayrıca hayatımda 400 liralık ayakkabı almadım almam da zaten. kalitelisi dediğin fiyattır belki bilmem.

1,5kdan ev bulunabilir nezih bir yerde olmaz ama çok varoş da olmaz. günlük şahsen yemek giderim 20 tl benim evde hazırlayıp yersem (beslenme de yapıyorum). sağlıksız da değil. 4 kişi yese ayda 2400 yapıyor. elektrik 100 su 130 tel 150 desen bulaşık teli deterjanı sıvı sabun falan ıvır zıvır 200 tl desen toplamda

1,5k+2400+330+250=4480 yapıyor. senede 2-3 kere kıyafet alışverişi yapar pantolon tişört alırsın 5k yetiyor işte az da olsa birikim yapılıyor.

ha güzel bir hayat değil gezme tozma olmaz yapılan birikim de ihtiyaçlara gider doğalgaz olur okul ihtiyaçları olur vs ama sağlıklı bir şekilde yaşanır.

Türkiye'de kayıt dışı ekonomi çok fazla.Vergisiz ek geliri olan milyonlar var.Ev,araba pahalı diyorsunuzda,pahalılık evinin arabasını ilk kez alana var.Ev, araba fiyatları artınca vatandaşın elindeki evin arabanında değeri artıyor. Annesi,babası köyde yaşayan erzağını bedavaya getiriyor.Babası 40 yaşında emekli olup 30 yıldır maaş alıyordur bu süre içinde çocuğuna birikim yapmıştır.Ailede gurbetçi vardır her ay 300 euro para atsa asgari ücretten fazla ediyor.Turizmcidir maaşı asgariden yatıyor ama döviz ile bahşiş alıyordur.Bu ve benzeri örnekler uzar gider.Ama atadan dededen kalan yoksa ve vergisini verdiği para üzerinden ayı geçirmeye çalışan varsa bu ülkede Mısır kölelerinden kötü şartlarda yaşar.

• 6.5K maaşım var, İstanbul'da yaşıyorum, ev kendimin, bana yetiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5000 olsa iyi cogu 4 yillik mezuna onu bile vermiyorlar

• Halkın çoğu borç içinde yaşıyor millet hayatını bankalara satıyor

Bu devirde bu pahalilikta 10,000 lira bile büyük para değil

3+1 ev en kötü 500,000 binden başlıyor İstanbul'da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz1907

6.5K maaşım var, İstanbul'da yaşıyorum, ev kendimin, bana yetiyor.

En zoru ev zaten hocam. Onu atlatmış olmanıza sevindim.

• Her insana aileden iyi kötü bir şeyler kalıyor. Babadan kalma ev olur araba olur veya en kötü düğün takıları falan derken bir şekilde hayatlarını kurmuşlar. Eğer aileden bir şey kalmadıysa zaten geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alkgs -- 14 Ağustos 2021; 14:15:35 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • çok abartmışsın tüm fiyatları. tamam ekonomi çok kötü de en kıytırık ev 2,5k değil kesinlikle ve markete girip çıkmak 300 tl de olmuyor ailen olsa dahi. pantolon fiyatları 100 tlden başlıyor daha yeni aldım ayrıca hayatımda 400 liralık ayakkabı almadım almam da zaten. kalitelisi dediğin fiyattır belki bilmem.

1,5kdan ev bulunabilir nezih bir yerde olmaz ama çok varoş da olmaz. günlük şahsen yemek giderim 20 tl benim evde hazırlayıp yersem (beslenme de yapıyorum). sağlıksız da değil. 4 kişi yese ayda 2400 yapıyor. elektrik 100 su 130 tel 150 desen bulaşık teli deterjanı sıvı sabun falan ıvır zıvır 200 tl desen toplamda

1,5k+2400+330+250=4480 yapıyor. senede 2-3 kere kıyafet alışverişi yapar pantolon tişört alırsın 5k yetiyor işte az da olsa birikim yapılıyor.

ha güzel bir hayat değil gezme tozma olmaz yapılan birikim de ihtiyaçlara gider doğalgaz olur okul ihtiyaçları olur vs ama sağlıklı bir şekilde yaşanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 16 Ağustos 2021; 12:31:15 >

• Yetmiyor zaten, ülkenin yarısı kıt kanaat geçiniyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • aşırı derecede merak ettiğim bir konu, her yorumunu okuyacağım

yukarda adam 1.5k ya ev var demiş , hem de varoş olmayan bi yermiş... şimdi bir şey derdim de ban yerim.

konu sahibinin dediği gibi en dandik, gerçekten oturulabilecek 1+0 stüdyo veya hadi 1+1 olsun bu evler 2500den başlıyor. o da gerçekten MİNİMUM yani, bence normali 3k , ama hadi 2.5k olsun.

e bunun faturası var, tek başına yaşıyosun ve çok yakmıyosun etmiyosun diyelim yine 250 gider heralde?

e yemek ne dicek bu adam? günde 20 liraya ben şahsen doyamam yukardaki arkadaş gibi , dışardan bi tavuk döner alsan 20 lira olmuş zaten bu fiyata doyabilmenize şaşırdım. ha her gün zeytin peynir kuru ekmek yiyerek kahvaltı yapıyorsanız doyurabilir evet. işin kötüsü ben kendim yemek yapmayı da bilmiyorum o yüzden 20 hayatta yetmez neyse yetti diyelim 20x2x30 = 1200 lira sadece yemek , ulan 1 damacana su fiyatı olmus 20 lira daha ne konusuyoz neyse hadi sular beleş olsun

bu adam kıyafet ayakkabı almıcak mı dışarı çıkmayacak mı konsere hiç mi çıkmayacak spotify netflix üye olmuycak mı oyun almıycak mı ps5 pc falan almıycak mı? bunlara minimum ama minimum 1000 lira gider. bu da minimum.

sabahtan akşama kadar evde oturup çay içerseniz akşam da acun tv izlerseniz bu fiyatı düşebilirsiniz tabi.

daha dolu şey var da al ben bitirdim işte 5k yı

ne araba aldık ne ev aldık ne ehliyet kursuna yazıldık ne piyano dersine gittik hobiye para harcamadık vs hiçbir şey yapmadık para bitti işte.

ee abi nasıl yaşıyonuz siz allah aşkına? ANLAMIYORUM ANLAMIYORUM ANLAMIYORUM...

yukarda arkadaşın dediği mantıklı geldi bana da... millet gerçekten borç içinde yüzüyor olmalı , herkesin yüzbinlerce lira borcu var demek tek mantıklı açıklaması bu...

ya da , kimse asgari ücret falan almıyor, garson dediğimiz adam bile 7-8k para alıyor fakat biz bilmiyoruz.... bu da diğer seçenek.

• Arkadaş da karın tokluğuna yaşarsınız anca demiş bu hesapla farklı bir sonuç çıkmıyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • alkgs A kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum hocam. Kimisine ev kalıyor, kimisine araba, yer yurt vs. Ve çoğu kişi de öyle yani. Mesela adamın köyde arazisi var, ordan gelen parayla oğullarına ev yapmış 3 katlı vs ev derdi ortadan kalkmış oluyor. Veya yer satıyor araba alıyor bu tür sorunlar ortadan kalktıktan sonra 5 6 bin maaş zaten yeterli gelir. Ha kalabalık aileye yetmeyebilir ama 1 2 çocuklu aileye veya tek kişiye yeter diye düşünüyorum. Hani çok lüks yasayamazsın o ayrı ama çok kötü durumda olmazsın yani. Ev deyip geçmemek lazım, kira derdi kötü. Öde öde bitmiyor. Aileden birşey yoksa eğer, bu devirde 1 ev 1 araba alabilen çok çok şanslıdır benim gözümde zaten.

• hobiler vs hiçbir şeyleri olmadığı için tatile de gitmiyorlar eğlence 0 zaten monoton hayat yaşadıkları için yetiyor sadece kira fatura ev için market alışverişi

• quote:

Orijinalden alıntı: vjdrsjejv

Arkadaş da karın tokluğuna yaşarsınız anca demiş bu hesapla farklı bir sonuç çıkmıyor.

arkadaşın verdiği rakamlar aşırıydı onları düzelttim biraz ama evet karın tokluğuna yaşanıyor 4 kişilik bir aile olunca 5k maaş ile.

@Epsilon arkadaş da yazdıklarım hakkında bir şeyler yazmış benimle de ileri geri konuşmuş ama konuya çağırma zahmetinde bulunamamış üstüne bloklamış ki en nefret ettiğim şeydir. madem bir şey söylüyorum yazdıklarım ve benim hakkımda en azından konuya çağır.

kendim varoş bir semtte oturuyorum ve minimum 1+1 daire 2,5k değil kesinlikle. 1,5k'ya daire bulunabilir hadi ona bulamadın şimdilerde çok suriyeli afgan geldi 2kya kesinlikle bulursun.

bizim evde peteği hiç yakmıyoruz bile. HİÇ. sıkı giyiniyoruz evde yorgan altındayız akşamları hiç ihtiyacımız olmuyor. dediğim gibi hasta olan olur vs o zamanlar yakarsın o kadar.

dışardan döner yersen yetmez tabi paran. evde kendin yapacaksın. yemek yapmayı bilmiyorum bahane değil öğreneceksin zor bir şey değil yemek yapmak aşçı olmayacaksın sonuçta. sabahları yumurta ekmek, öğlen makarna ve tavuk ya da peynir, akşamleyin biraz meyve. 20 tl yetiyor günlük. zeytin ekmek yemiyorum yani. bimden 5L'lik su alsan 2,75. 1 damacana nasıl 20 tl nereden içiyorsun suyu bilmiyorum.

"bu adam kıyafet ayakkabı almıcak mı dışarı çıkmayacak mı konsere hiç mi çıkmayacak spotify netflix üye olmuycak mı oyun almıycak mı ps5 pc falan almıycak mı? bunlara minimum ama minimum 1000 lira gider. bu da minimum."

hayatımda hiç netflix/spotify üyeliği almadım hiç konsede gitmedim senede 2 kere kıyafet alırım 2 pantolon 2 tişört 300 tl verirrim 1-1,5 senede bir kere ayakkabı alırım ki 150-200tl civarı para veririm. hayatımda ps5 zaten hiç olmadı. ilk bilgisayarımı 8 yaşında alındı 6 sene o haliyle kullandım sonra 2. el elden çıkma laptop 4 sene kullandım, son yaz çalıştım 4k ya laptop aldım yarısını ben verdim yarısını babam.ilk akıllı telefonumu üniye başladığımda aldım. yani hayır bahsettiğin şeyler o kadar önemli şeyler değiller. ayrıca müzikve film kültürüm oldukça iyi. youtube,soundcloud,bandcamp etc. ile müzik dinliyorum. tonla film sitesi de var zaten. ingilizce eğitimimi duolingo ve kitap okuyarak yaptım. liseyi açıktan okumama rağmen yazılım üzerinde kendimi çok kötü bir bilgisayarla bile olsa geliştirebildim. özetle bahsettiğin şeyler işlerin kolay yolları ama kesinlikle şart değil aynı şeylere biraz daha uğraşılarak ulaşılabiliyior.

"sabahtan akşama kadar evde oturup çay içerseniz akşam da acun tv izlerseniz bu fiyatı düşebilirsiniz tabi." dediğim gibi ingilizce eğitimi, sokakta oynamak, yazları çalışmak, ve yazılım kısmında kendimi iyi kötü geliştirmek ile geçirdim.

yapacağın hobi pahalı bir hobi olamaz tabi ki yapacak bir şey yok. top, boks, resim vs. para vermeden yapılabilecek tonla hobi var. piyano için ders almak da şart değil kardeşim piyano ile ilgileniyor onu da söyleyeyim. ucuza bir org aldı onunla çalışıyor.

yani 5k ile 4 kişilik bir aile sağlıklı bir şekilde geçinir. Gezme tozma dediğim gibi olmaz, pahalı hobiler edinemezsin ama kesinlikle güzel bir hayat yaşanılabilir.

Çocuklar zaten lise yaşlarına geldiklerinde yazları hafiften çalışmaya da başlar benim gibi. Ehliyet parasını falan zaten kendi çıkarabilir artık o yaşta. Üniversite için devlet yardım sağlıyor ve dediğim gibi yazları çalışıp harçlık biriktirilebilir, yine benim gibi.

ha gönül isterdi yazları gezilsin tozulsun, konserlere gidilsin, korsan sitelerde reklamlarla boğuşup el kadar ekranda film izlemek yerine açılsın netflix büyük ekranda hd çat diye izlenilsin. piyano nasıl çalınır, ingilzice nasıl öğrenilir diye dünyanın araştırmasını yapıp irademi sınayacağıma edineyim bir hoca rahat rahat öğreneyim. sittin senelik pcde hesap makinesi derlerken 10 saat beklemeyeyim, indirdiğim her programda uyumluluk sorunu çıkmasın, cs 1.6 dahi açamayan pcde web tabanlı oyunlara sarmayayım, olmadı. ama dünyanın sonu değil yine iyi kötü mutlu bir gençlik geçirdim.

işin özeti oluyor yani. ha bahsettiğim gibi ideal değil, keşke böyle olmasa ama oluyor işte. baştan yapılmaması lazım çocuk doğru düzgün bir gelir olmadan ya da kadının çalışması lazım. ama oluyor.

• @pcdaly tam göremedim yazdığını, bildirimden gördüğüm kadarıyla cevap veriyorum. dediğim gibi ideal, süslü bir hayat değil ama mutsuz bir hayat da değil bahsettiğim hayat.

• Türkiye'de kayıt dışı ekonomi çok fazla.Vergisiz ek geliri olan milyonlar var.Ev,araba pahalı diyorsunuzda,pahalılık evinin arabasını ilk kez alana var.Ev, araba fiyatları artınca vatandaşın elindeki evin arabanında değeri artıyor. Annesi,babası köyde yaşayan erzağını bedavaya getiriyor.Babası 40 yaşında emekli olup 30 yıldır maaş alıyordur bu süre içinde çocuğuna birikim yapmıştır.Ailede gurbetçi vardır her ay 300 euro para atsa asgari ücretten fazla ediyor.Turizmcidir maaşı asgariden yatıyor ama döviz ile bahşiş alıyordur.Bu ve benzeri örnekler uzar gider.Ama atadan dededen kalan yoksa ve vergisini verdiği para üzerinden ayı geçirmeye çalışan varsa bu ülkede Mısır kölelerinden kötü şartlarda yaşar.

• quote:

Orijinalden alıntı: themann41

Katılıyorum hocam. Kimisine ev kalıyor, kimisine araba, yer yurt vs. Ve çoğu kişi de öyle yani. Mesela adamın köyde arazisi var, ordan gelen parayla oğullarına ev yapmış 3 katlı vs ev derdi ortadan kalkmış oluyor. Veya yer satıyor araba alıyor bu tür sorunlar ortadan kalktıktan sonra 5 6 bin maaş zaten yeterli gelir. Ha kalabalık aileye yetmeyebilir ama 1 2 çocuklu aileye veya tek kişiye yeter diye düşünüyorum. Hani çok lüks yasayamazsın o ayrı ama çok kötü durumda olmazsın yani. Ev deyip geçmemek lazım, kira derdi kötü. Öde öde bitmiyor. Aileden birşey yoksa eğer, bu devirde 1 ev 1 araba alabilen çok çok şanslıdır benim gözümde zaten.

Vay be. Bizim ailede hiç bir şey yok. Dedemden kıytırık bir ev var sadece ondan da 150 bin lira geldi sadece.

• Hesaplarıma göre 50k bile yetmiyor. 10kdan az parayı nasıl yettiriyorsunuz?? sadece yemek yiyip evden işe işten eve mi gidiyorsunuz? Ev araba yazlık almayacak mısınız? aldıysanız upgrade etmeyecek misiniz? telefon pc tablet ayakkabı saat almayacak mısınız? Bir şey almak için yıllarca para biriktirilmez. Ömrünüz kaç yıl belli değil aylar içinde alamıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur.

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    Bizde de durum aynı hocam. Geçmişte çok fırsat gelmiş ama degerlendirememis büyükler.

• quote:

Orijinalden alıntı: themann41

Bizde de durum aynı hocam. Geçmişte çok fırsat gelmiş ama degerlendirememis büyükler.

Biz sürünücez hocam işte. Çocuklarımıza ileride bir ev bir araba bırakabilmişsek şükür ederim muhtemelen. Sağlam güzel bir ev desen en az 1 milyon civarı hatta biraz şehir içi 1.2 milyon falan. Güzel bir araba desen en az 400k. En az 1.5 milyon tl yatırım yapman lazım yani. Aylık maaşın ortalama 7k olsa 214 ay yapıyor. o da 17 yıl. Yani hiç yemeden içmeden böyle. Nereden baksan bu parayı biriktirmek bir ömür alır çalışan birine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 14 Ağustos 2021; 17:43:47 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.