Şimdi Ara

İnsanlara maaşı nasıl yetiyor? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
184
Cevap
3
Favori
9.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 9 ay
 • Cevaplayan Üyeler 97
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 7
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 12 saat 57 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 4
 • Favoriye Eklediklerim 3
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • trakyAli-1986 (18 mesaj) Old Mac New Clip (10 mesaj) BlackLead (7 mesaj) Epsilon (6 mesaj) themann41 (5 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (101 mesaj) Mobil (46 mesaj) Mini (5 mesaj) (10 mesaj) (22 mesaj)
 • @
89 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Yirikalische kullanıcısına yanıt

  Bu Yaz bırakın tatil yerlerine gitmeyi adamlar memleketine gitmek için bile daha senenin başında hesap yapıyor bazıları da çıkmış gecinilir ne olacak diyor.

  Bitkisel hayatta yaşarsa geçinir


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nerede yaşadığınla alakalı bir konu. Isparta Sütçüler'de 5500 lira aylık gelirle güzel hayat yaşarsın.   Ama Sütçüler'de 5500 lirayı NAH KAZANIRSIN.   


  Gelir adaletsizliğinin, şehirler arası gelir uçurumlarının etkisi bu işler. Herkesin işi çok zor. Gerçekten zor.


  ----------------


  Orta gelirlilere tavsiyem: Gelirinizi yurtdışına bağlamanın yolunu bulun. Yoksa kazançlarınız kuşa dönmeye devam edecek. Dar gelirlilerin hayatı kaymış zaten. Kısa vadede yapılabilecek hiçbir şeyin olmaması üzücü. Şimdi değişiklikler yapmaya başlasak orta vadede bir şeyler değişir. Adam 35 yaşında ise, 55 yaşında iken daha az süründüğünü görür hale gelir.


  Bunun dışında, hızlı iyileşmelerin arkasından hızlı kötüleşmeler geleceğini, geleceğinizden çaldığınızı hiç unutmayın. 2002-2009 arası sıçramadan ders alın. Para akarken yatırımı doğru yere yapsa idin, para kesildiğinde bu sefalete düşmezdin. Bunu gariban halka değil, bu düzeni yöneten yöneticilerimize söylüyorum. Önemli olan istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümedir. Garibana kendisinin olmayan eşeği buldurup sevindirirsen, kötü günde elinin altından eşek alındığında, eşeğe hiç sahip olmadığı o ilk günden de daha mutsuz olur. Çünkü bir zamanlar eşeği vardı. Aslen hiçbir zaman kendisinin olmamış olsa bile vardı... Bu salak döngüye bir daha girilmemesi için halkın yaşananlardan ders alması lazım.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

  evet elektriği biraz az hesapladım konunun bu kadar tutacağını düşünmemiştim hızlıca yazıp geçmiştim. dediğin gibi normalde elektrik 80-100 geliyor aslında düzelteyim onu hatta


  1,5kda nezih bir yerde bulamazsın diye yazdım zaten  Alıntıları Göster

  Elektrik 100 TL geldiği halde burada 50 TL yazıyorsan kimse senin iyi niyetli biri olduğunu düşünmez. Trol derlerse gücenmeyeceksin.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Micro_Processor

  Elektrik 100 TL geldiği halde burada 50 TL yazıyorsan kimse senin iyi niyetli biri olduğunu düşünmez. Trol derlerse gücenmeyeceksin.  Alıntıları Göster

  dediğim gibi konuya bu kadar kişinin bakacağını düşünmemiştim öyle kafadan hesap yapıp geçmiştim hızlıca. diğer yazdıklarım tutarlı.


  ve açıkçası umrumda değil kim bloklamış beni sadece komik buluyorum. çocuk gibi davranıyor insanlar. bir konuda katılmıyorsan yazarsın konuşur bakarız belki hatalı yazmışımdır belki yanlış düşünüyorumdur. adamlar blok atıp geçiyor sonra arkamdan atıp tutuyor karı gibi ona uyuz oluyorum.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 16 Ağustos 2021; 11:58:1 >
 • isimsiz755 kullanıcısına yanıt

  Dalga geçmeyi bırak insanların akıllarıyla niyedalga geçiyorsun


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

  dediğim gibi konuya bu kadar kişinin bakacağını düşünmemiştim öyle kafadan hesap yapıp geçmiştim hızlıca. diğer yazdıklarım tutarlı.


  ve açıkçası umrumda değil kim bloklamış beni sadece komik buluyorum. çocuk gibi davranıyor insanlar. bir konuda katılmıyorsan yazarsın konuşur bakarız belki hatalı yazmışımdır belki yanlış düşünüyorumdur. adamlar blok atıp geçiyor sonra arkamdan atıp tutuyor karı gibi ona uyuz oluyorum.  Alıntıları Göster

  Sen kaç yaşındasın bilmiyorum ama hiç bir fikrin olmadığı halde konuşuyorsun. Doğalgaz yakmayın diyorsun. Küçük bebeği olanlar, hastası, yaşlısı olanlar İstanbul'un buz gibi soğuğunda nasıl yaşayacaklar ? İnsan gibi yaşamak bu değil. Sen vasatı hatta ne vasatı vasatın altını normalleştirip insanların damarına basıyorsun. 4 kişi 100 TL elektrik ödüyorum diyorsun. Son gelen elektrik faturasını koy şuraya bakalım. Koyamıyorsan yalan söylediğine inanırım. Sana tavsiyem trollük yapıp zaten canı burnunda olan insanları daha da öfkelendirme.

 • İnsanca yaşayabilmek için 4 kişilik bir aileye kişi başı 4.000 tl'den 16.000 tl para girmesi lazım. Minimum tutar budur. Bu gelirle taksitli krediler ile ev araba alabilirsiniz. Geçiminizi de sağlarsınız. Zaten 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 9.000 tl çıktı. Benim dediğim bundan 7 bin tl fazlası.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Micro_Processor

  Sen kaç yaşındasın bilmiyorum ama hiç bir fikrin olmadığı halde konuşuyorsun. Doğalgaz yakmayın diyorsun. Küçük bebeği olanlar, hastası, yaşlısı olanlar İstanbul'un buz gibi soğuğunda nasıl yaşayacaklar ? İnsan gibi yaşamak bu değil. Sen vasatı hatta ne vasatı vasatın altını normalleştirip insanların damarına basıyorsun. 4 kişi 100 TL elektrik ödüyorum diyorsun. Son gelen elektrik faturasını koy şuraya bakalım. Koyamıyorsan yalan söylediğine inanırım. Sana tavsiyem trollük yapıp zaten canı burnunda olan insanları daha da öfkelendirme.  Alıntıları Göster

  yaşım 21. yazılarımda söyledim zaten hastanın olduğu zamanlarda falan doğalgaz yakılır diğer durumlarda yakılmaz diye.


  benim ailem 4 değil 6 kişilik. ve konuda yazdıklarım kendi geçim hayatım değil bazı yerlerinde kendimden örnek verdiğim teorik bir geçim hayatı.


  100tl elektrik 4 kişi için düşük bir rakam değil. annenin günün yarısı tv izlediği, çocukların da günün yarısını pcde geçirdiği ve babanın zaten evde olmadığı varsayılırsa. ben böyle biliyorum en azından ve kendi tecrübe ettiğim kadarıyla böyle. ha diyelim ki elektrik faturası abartalım diyelim 200 tl geliyor. o yaptığım hesapta neticede büyük bir damgası olmuyor. ama dediğim gibi izah ettiğim şekilde az önce 100 tl uygun bir rakam.

 • Hocam sizin evde hiçbir şey arızalanmıyor sanırım. Tesisat, Tv, telefon vs. Hadi klimanız ve doğalgazınız yok diye düşünüyorum, tüp de kullanılmıyor heralde. Kışın ısınma ihtiyacınız da olmuyor mu gerçekten?


  Diğer arkadaşların yazdıkları ufak birçok şey azgınlık değil çağın gereklilikleri. Allah korusun altınızda düşük model bir arabanız olsa, kullanmasanız bile o birikiminiz aracın sigortasına vergisine anca yeter. Karnınız doyuyor diye şükür etmek, Atatürkçülüğe ve bu milletin iradesine hakaret sayılır.

 • 10 sene önce 1 sene para biriktirip 15 bine güzel bir araba alabilirdin. şimdi bir senede 2000x12 ay biriktirsen anca şahin alırsın.

  Şu anda gene iyi sayılır, maaşı falan boşver. bu göçmenler yüzünden ülken kalmayacak.

  şeriata kafasında insanların yaşadığı bir ülke belkide 10-20 yıl içinde gerçekleşir.

  Türklerin azınlık olduğu, 1ay için 100-150 dolar asgari ücretle köle gibi çalışılan, 4 senelik okul bitirenlerin fabrika işçisi olduğu bir ülke geliyor...


  İzmirde bile kaliteli insanlar küçük bir azınlık oldu. orta seviye para kazanan herkez ihtiyaçlarını anca doyuruyor artık.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onderweb -- 16 Ağustos 2021; 13:19:17 >
 • iyi de herkes İstanbul'da yaşayacak diye bir şey yok, gelip durmayın buraya.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: snurce

  Hocam sizin evde hiçbir şey arızalanmıyor sanırım. Tesisat, Tv, telefon vs. Hadi klimanız ve doğalgazınız yok diye düşünüyorum, tüp de kullanılmıyor heralde. Kışın ısınma ihtiyacınız da olmuyor mu gerçekten?


  Diğer arkadaşların yazdıkları ufak birçok şey azgınlık değil çağın gereklilikleri. Allah korusun altınızda düşük model bir arabanız olsa, kullanmasanız bile o birikiminiz aracın sigortasına vergisine anca yeter. Karnınız doyuyor diye şükür etmek, Atatürkçülüğe ve bu milletin iradesine hakaret sayılır.

  izah ettiğim geçim hayatı teorik bir geçim hayatı, bazı yerlerde kendimden örnek vermemin sebebi teoriyi daha inanılır hale getirmekti. yazım da zaten birikim yapılmaz yapılsa bile arızalara, doğalgaza, ona buna gider o para diye yazdım. ayriyetten, olur da iş kaybedilirse veya baba hastalanırsa falan aile direkt sokakta kalır diye de yazdım. ha hepsini aynı mesajda yazmadım konu bu kadar tutar diye düşünmemiştim öyle yazıp geçmiştim. yazdıklarım bayağı dağıldı, millet de yanlış anladı beni.


  bahsettiğim geçim şeklinde zaten araba hayal toplu taşıma kullanmak gerekir.


  bunlar bir yana, ben şükredin,, halinizi kabullenin gibi bir şey söylemedim. benim dediğim şey; bu şekilde de yaşanılabilir olduğu, birçok şeyin mümkün olduğu. bu kadar. beterin beteri vardır tabi ama izah ettiğim geçim hayatı şükredilecek bir hayat değil dediğiniz gibi.


  edit: bu arada evet kışın ısınma ihtiyacımız pek olmuyor. benim zaten doğal olarak bi dayanıklığım var soğuğa karşı. onun üstüne alışkanlık da eklenince soğuk pek problem olmuyor. insan soğuğa bayağı alışabiliyor aslında bir süre maruz kalınca. ben şahsen duşumu da soğuk suyla alırım hem stresimi yatıştırıyor hem de iyi hissettiriyor. gün içinde genelde birazcık üşüyerek dolaşıyorum ama bir süre sonra vücut kendini kasmaya ve ısıtmaya başlıyor. geceleyin de yorgan altı zaten ısınıyorum. ha şu var ki benim bu durumum imkansızlıktan değil benim imkanım var ısınmaya, benim durumum biraz alışkanlık ve tercih meselesi.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 16 Ağustos 2021; 13:31:25 >
 • Kimse de 4 kişilik ailede çocukların sadece yemek ve giyim masrafı mı var demiyor. Çocuklar küçükse mamasından bezine bir çok harcama kalemi çıkıyor ki bunları kısmaya da çalışamazsın. Okul çağında ise daha da fena kırtasiye masrafından tut alınacak onlarca kitap ve sınav döneminde duruma göre kurs ücretleri de dahil oluyor. Bunları es geçerseniz de çocuğunuza büyük bir miras bırakamadığınızdan dolayı onu da daha kötü koşullarda yaşamaya itmiş oluyorsunuz. Karın tokluğuna yaşanır diye hesaplamalar yapmaya gerek yok. Çocukların ihtiyaçları zaten büyük kesimin bütçesini fazlasıyla aşıyor.

 • ne 3500-5000 arasi herkes iyi kotu iadere edecek kadar geciniyor ulkede. eksinin is ve maas bolumu var orada herkes 7000tl ustu kazaniyor.

 • 3000-3500 tl ıle gecınılır ama buyuk sehırlerde degıl malesef. ıst. ankara ızmır gıbı yerlerde sadece kıraya verırler o paraları.


  burada 120 m' yerler 1000 tl cıvarında merkezde.

  500-750 lira mutfak

  500 lira faturalar (kısın sadece 1 ay soguk olur burda. dogalgaz yok. tüp 120 tl sanırım 2 ay gıder. bızde elektrıklı var aylık 20 lira felan yansıyor o ayrı.)

  500 lira giyim.

  varsa 500-1000 tl bebe masrafı.  birikim için karı koca calısması lazım burada...

 • Çoğunun ek geliri var da ondan. Bakmayın milletin ağlamasına siz, bizdeki kadar fakir edebiyatı yapıp da hiçbir şeyden geri kalmayan başka bir toplum bulamazsınız. Dediğiniz mantığa göre halkın büyük çoğunluğunun aç bir şekilde sokak köşelerinde can verip ölmeleri gerekirdi lakin durum pek de öyle gözükmüyor.


  Maddi anlamda sorun yaşadığını iddia eden insanlara zerre kadar inanmıyorum. En kötüsünün bile sağda solda 1,000 dolardan az parası yoktur.

 • Kesinlikle insanlar nasıl hallerinden memnun anlayamıyorum. Bence öğrenilmiş çaresizlik ve umutsuzluk onları sahte bir memnuniyet durumuna sevk ediyor. Çünkü kendileri için başka bir hayatın var olabileceğini hayal dahi edemiyorlar. İnsan hayal edemediği şeyi nasıl arzulayabilir ki zaten? Ellerindeki gerçeklikle yetinmek zorundalar. Büyük bir cehalet aslında bu. Cahillikle gelen mutluluk yanılgısı. Aylık 10k maaş alıyorum ama istediğim gibi yaşamaktan çok uzağım. Yaşamsal gereksinimlerimi karşılıyorum ama hep tasarruf ederek. Kültür sanat için bazı aylar bütçe ayırmıyorum bile. Insanlarim gozune cok gelebilir ama aylik 10 bin ile bu kötü ekonomide para biriktirmeye calisarak kac yilda bir ev alabilirim? Kac yilda bir araba alabilirim? Marketten posetim yari dolu yari bos ciksam kasada 200 lira tutuyo. Eve geliyorum hic bisey aldigim yok aslinda bi yag bi yogurt biraz sebze meyve. Uzun lafın kısacı ekonomi b*k gibi ama cahiller hallerinden çok memnun. Tüm tarih boyunca olduğu gibi.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Epsilon kullanıcısına yanıt

  30 sene önce millet nasıl yaşıyorsa aynı tek fark yeni z kuşakları oturduğu yerden sallaması. 

 • Ben 4000 TL maaş alıyorum. Ev kira 1400 TL. Bankaya ödediğim aylık kredi 1600 TL. 3000 TL maaş aldığım saat gidiyor yani. Geriye kalan 1000 TL ile kredi kartı ekstre borcu, faturalar, market falan, yani geçinemiyorum, borcu borçla kapatmaktan 56 bin TL borcum oldu bankalara. N'apacağımı şaşırdım. Benden daha beterleri varmış çalıştığım fabrikada. Bu gidişat patlayacak kesinlikle ama ne zaman olur ve felaketin boyutu nerelere varır bilemem.

 • Doğruluk payı diye bir site kurmuşlar tamamen muhalif iddiaları yalanlamak ve akp yi haklı çıkarmak için sanal âlemde.
  Yağ fiyatlarının 2019 yılında 35 TL olup 2020 de çok arttığına dair iddiaların yalan olduğunu yazmışlar.
  https://www.dogrulukpayi.com/dogrulama/5-litre-aycicek-yaginin-2019-yilinda-35-tl-2020-de-60-tl-oldugu-iddiasi
  Bende ufak bir araştırma yaptım ocaktan ekime kadar 5litre ayçiçek yağ 40 tl yi görmüş en fazla . Kırlangıç Yudum gibi yağlar. Utanmadan 55 TL 2019 yılında 5 litre yag demişler.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.