Şimdi Ara

İnek sağma makinesinde kondansatör ne işe yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
1.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bizim inek sağma makinesi ilk çalıştığında çalışmıyor, az kaldırıp yere vurduktan sonra sonra çalışıyor. Bugün de bi söküp bakayım bi yerde temassızlık vardır dedim, resimdeki parça patlamış sanırım. Nette parçacılarda baktığımda da parçanın isminin kondansatör olduğunu öğrendim. Bu parçanın tam olarak görevi nedir, teknik altyapı bilgim yok ama böyle işlere meraklıyım, yenisini takarken dikkat etmem gereken bişey var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Motorlar için kullanılan bu tip kondansatörlere kalkış kondansatörü denir, arızalanırsa motor start almaz. Motorun çalışma voltajına ve watt değerine uygun bir tane takmanız yeterli.

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Cevabın için teşekkür ederim. Dün akşam tam dikkat etmedim ama yazı veya kod göremedim sanki, bu akşam tekrar açıp bakacam. Şayet herhangi bir kod yoksa ne özellikte kondansatör almalıyım yardımcı olurmusun? Makine 2.3 yada 2.5 kw, 220v elektrikle çalışıyor.

• Kondansatörün numarası bu arkadaşlar, şimdi bunu google amcada ne diye aratacağız, çok çeşitleri var çünkü. Sipariş vermem lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anaconda41 -- 19 Şubat 2018; 21:12:20 >
  • 25 mf 450v capacitor sanırım aradığınız parça.
  • kondansatörü sökmeden önce, uçlarını kısa devre etmeni öneririm. çünkü kalkış kondansatörleri fena çarpar.
  • Parçayı aldım artı ve eksileri Multimetre ile bulup taktım şuan sorunsuz çalışıyor. Bir tek 20 ile 25 yazıları değişik ama parçacı inek sağma makinesi için bunlar standart dedi.

• Makina-motor çalıştı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavi-kaplan

Makina-motor çalıştı mı?

Çalıştı

• İletken ve yarı iletken malzemeler nanosaniyeler içerisinde devreye girer ve işini yapar.

Resimde gösterdiğiniz kondansatör (kapasitör) devreden geçen elektrik akımını dengeli tutmaya, doğrultmaya yarasın diye içinde depolar. Bir taraftan sürekli dolarken ve diğer taraftan da sürekli boşalan su deposu gibi düşünün. 220 V depoluyorsa, aslında içinde genellikle 380 volt barındırır. Elektrik kesildiğinde veya devrede kendisini tetikleyen başka bir eleman yoksa kendi kendine içinde biriktirdiği voltaj sıfıra doğru döner.

Bütün besleme veya güç kaynağı kullanıcı klavuzlarında bu parçalar yüksek voltaj içerdiği için önce elektrikle irtibatı kesilerek ve bacakları birbirine değdirmek sureti ile deşarj edilerek işlem yapılmalıdır.

Yüksek voltaj içeren bir parça. 220 volt çarpar, ama 380 volt ve akım değerine göre; kalp krizinden, beyin hasarına, damar patlamalarına, et kopmasına kadar sebebiyet verebilir. şanslıysanız elektrikle irtibatı kesilir kesilmez boşalır. yoksa, içindeki yüksek akımlı enerji size boşalır. aman dikkat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mkozdogan -- 24 Şubat 2018; 19:42:24 >

• mkozdogan M kullanıcısına yanıt
    Bu güzel ve değerli bilgiler için çok teşekkürler. Şansıma herhangi bi çarpma olmadı, heralde patladığı için özelliğini kaybetmiş olmalı.

Bu aşırı voltaj düşmesinden patlayabilir mi? Bi ara voltaj düşmüş ama bizim jeton düşmediiiği için habire kurcalayıp çalıştırmaya çalıştık makineyi, sanıyorum o ara bozuldu.

• mkozdogan M kullanıcısına yanıt
    Böyle büyük kondansatörlerin çarptığını bilmiyordum. Allahtan bu zamana kadar işim olmadı. Bir kez tezgah testere içi açtım onda vardı ama elimi sürmedim.

• 220v ile çalışan elektronik karta sahip cihazların çoğunda filtre görevi gören girişte bulunan kondansatörler olur.

Eğer içindeki elektrik boşalmadan dokunursaniz çarpar. Dikkat etmek gerekir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aferin sana , helal olsun

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.