Şimdi Ara

Hoparlörden Gelen Lanet Cızırtı Sesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
99
Cevap
2
Favori
220.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar,Eski dandirik hoparlörlerim vardı topraklı priz olmasına rağmen bilgisayarı kapattığımda hoparlörü düğmesindende kapattığım zaman zzzz diye bi cızırtı geliyordu ,sinirlendim aldım fırlattım attım.

Şimdi yeni hoparlör aldım ana woofer dan yine cızırtı sesi geliyor.Bu neden oluyor.Komşuların bilgisayarındaki hoparlörleri bizzat denedim böyle birşey yok.

Sebebi nedir sizce?Kabloyu uzatmalı olarak topraklı prize takıyorum.Yani doğrudan prize değil ancak uzatmalı kablodada topraklı hat mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: serhatka

Anfinin dc beslemesine kapasitesi yüksek dc kondansator bagla ozaman kesebilir. Aynı sorun bende bir hapörlör vardı ondada oldu ben böyle çözdüm. Kondansator seçerken gerilim değerine dikkat et.

Alıntıları Göster
    Hoparlörden gelen cızırtı
    1-Eğer bilgisayar ve hoparlör açıkken oluyorsa ses kablosunda bir temassızlık vardır ya da ses giriş ucu tam oturmamıştır.
    2-Eğer hoparlör açıkken bilgisayar kapandıktan sonra da cızırtı varsa serhatka'nın da dediği gibi DC beslemenin çıkışına paralel elektrolitik bir DC kapasite bağlayarak DC çıkışındaki dalgalılığı ve elektromanyetik gürültü etkilerini giderebilirsin.
    3-Eğer hoparlörü kapattığında(Prize takılıyken düğmesinden kapatınca) hala ses varsa bunun sebebi transformatördeki foucault(girdap) akımlarıdır. Bu sesin her hoparlörde çıkmamasının sebebi transformatör kalitesinden kaynaklanmaktadır. Boşta çalışma akımı ve girdap akımı iyi sabitlenmemiş saclara sahip transformatörlerde bu tip seslere neden olabilirler. Çözüm transformatörü kaliteli bir eşdeğerli transformatörle değiştirmek olabilir.
  • arkadasım cızırtıyı ses kartıda yapabilir, ses kartına giden kabloyu söküp sadece fiş takılı oldugunda cızırtı yapıyormu baktın mı ? bide ses fazla acıksa cızırtı veya ses yapabilir bi dene bakalım ne olacak hadi kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: r2d2droids

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Anfinin dc beslemesine kapasitesi yüksek dc kondansator bagla ozaman kesebilir. Aynı sorun bende bir hapörlör vardı ondada oldu ben böyle çözdüm. Kondansator seçerken gerilim değerine dikkat et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhatka

Alıntıları Göster
    1-Eğer bilgisayar ve hoparlör açıkken oluyorsa ses kablosunda bir temassızlık vardır ya da ses giriş ucu tam oturmamıştır.
    2-Eğer hoparlör açıkken bilgisayar kapandıktan sonra da cızırtı varsa serhatka'nın da dediği gibi DC beslemenin çıkışına paralel elektrolitik bir DC kapasite bağlayarak DC çıkışındaki dalgalılığı ve elektromanyetik gürültü etkilerini giderebilirsin.
    3-Eğer hoparlörü kapattığında(Prize takılıyken düğmesinden kapatınca) hala ses varsa bunun sebebi transformatördeki foucault(girdap) akımlarıdır. Bu sesin her hoparlörde çıkmamasının sebebi transformatör kalitesinden kaynaklanmaktadır. Boşta çalışma akımı ve girdap akımı iyi sabitlenmemiş saclara sahip transformatörlerde bu tip seslere neden olabilirler. Çözüm transformatörü kaliteli bir eşdeğerli transformatörle değiştirmek olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi consyst -- 26 Ekim 2006; 23:22:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: consyst

Alıntıları Göster
    Cevap budur abi;

Ne yapmam gerektiğini ayrıntılı açıklarmısınız.Çok çok fazla bilgim yok,kusuruma bakmayın,ama çok rahatsız ediyor beni.

• quote:

Orijinalden alıntı: _ahmet_

Cevap budur abi;

Ne yapmam gerektiğini ayrıntılı açıklarmısınız.Çok çok fazla bilgim yok,kusuruma bakmayın,ama çok rahatsız ediyor beni.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

• arkadaşım beslemesine bi kondansatör atıp denedin mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesutttt

arkadaşım beslemesine bi kondansatör atıp denedin mi
    bence de once paralel kapasite baglamayi dene..voltaj degerine dikkat edersen ii olur. kolay gelsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcqo

bence de once paralel kapasite baglamayi dene..voltaj degerine dikkat edersen ii olur. kolay gelsin..

Alıntıları Göster
    kardesim bende X230 aldım 4 gün önce.bostayken çızırtı yapıyordu.sinirlendim geri verecektim.
    baktım mikrofon ayarının gelismisindeki 1micboost secenegi isaretli.kapadım orayı,kesildi o ses.
    suan dururken son ses açtıgımda bile hiçbir ses gelmiyor.kapalı gibi

eger yapamazsan msn den adım adım anlatabilirim

samet_demircioglu@hotmail.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EECFCE0DC -- 29 Ekim 2006; 14:22:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EECFCE0DC

kardesim bende X230 aldım 4 gün önce.bostayken çızırtı yapıyordu.sinirlendim geri verecektim.
    baktım mikrofon ayarının gelismisindeki 1micboost secenegi isaretli.kapadım orayı,kesildi o ses.
    suan dururken son ses açtıgımda bile hiçbir ses gelmiyor.kapalı gibi

eger yapamazsan msn den adım adım anlatabilirim

samet_demircioglu@hotmail.com

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar benimki düğmeden kapatıncada ses çıkartıyor.

Yani arkadaş belirtmiş; Eğer hoparlörü kapattığında(Prize takılıyken düğmesinden kapatınca) hala ses varsa bunun sebebi transformatördeki foucault(girdap) akımlarıdır. Bu sesin her hoparlörde çıkmamasının sebebi transformatör kalitesinden kaynaklanmaktadır. Boşta çalışma akımı ve girdap akımı iyi sabitlenmemiş saclara sahip transformatörlerde bu tip seslere neden olabilirler. Çözüm transformatörü kaliteli bir eşdeğerli transformatörle değiştirmek olabilir.

Sadece fişten çekersem ses kesiliyor.Bunun için basitinden ne yapmam gerekli sizce.

• quote:

Arkadaşlar benimki düğmeden kapatıncada ses çıkartıyor.

Yani arkadaş belirtmiş; Eğer hoparlörü kapattığında(Prize takılıyken düğmesinden kapatınca) hala ses varsa bunun sebebi transformatördeki foucault(girdap) akımlarıdır. Bu sesin her hoparlörde çıkmamasının sebebi transformatör kalitesinden kaynaklanmaktadır. Boşta çalışma akımı ve girdap akımı iyi sabitlenmemiş saclara sahip transformatörlerde bu tip seslere neden olabilirler. Çözüm transformatörü kaliteli bir eşdeğerli transformatörle değiştirmek olabilir.

Sadece fişten çekersem ses kesiliyor.Bunun için basitinden ne yapmam gerekli sizce.

Alıntıları Göster
    ?

• quote:

?

Alıntıları Göster
    Bu arada belirteyim,Ses bazen çıkıyor bazen çıkmıyor.Yani bu cızırtı sesi hoparlörü düğmeden kapattığımda bazen hiç ses çıkmıyor bazende cızzzz diye evin içinde ötüyor.
  • quote:

Bu arada belirteyim,Ses bazen çıkıyor bazen çıkmıyor.Yani bu cızırtı sesi hoparlörü düğmeden kapattığımda bazen hiç ses çıkmıyor bazende cızzzz diye evin içinde ötüyor.

Alıntıları Göster
    yükselteçin kalitesizliğinden olabilir.yükselteci olmayan hoparlörün varsa onları bir dene.
    kullanmadığım yükselteci içinde olan bir hoparlör var.
    fişe taktım ses düğmesini sonuna kadar açtım.boşta iken hop. den ses geliyor.
    hoparlörü bilgisayardan ayır.öyle bir bak bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: eloko

yükselteçin kalitesizliğinden olabilir.yükselteci olmayan hoparlörün varsa onları bir dene.
    kullanmadığım yükselteci içinde olan bir hoparlör var.
    fişe taktım ses düğmesini sonuna kadar açtım.boşta iken hop. den ses geliyor.
    hoparlörü bilgisayardan ayır.öyle bir bak bakalım

Alıntıları Göster
    hoparlörü bilgisayardan ayırdım ses yine aynı

• quote:

hoparlörü bilgisayardan ayırdım ses yine aynı

Alıntıları Göster
    hoparlörleri direk bağlayabilirsen bağla.anfi de birşeyler var
  • Sorun sanırım şebeke voltajının kararsızlığından kaynaklanıyor. Başımdan geçtiği üzere 210 voltun altına düşmesiyle ses başlıyor 206 volt civarı iyice sinir bozuyor. Benim UPS'i devreye aldığımda, yani voltajı 220'ye çıkarttığımda sesten eser kalmıyor. Eğer sorunun da aynen bunun gibi ise voltajı sabit tutacak bir psu ya da bir başka çözüme ihtiyacın var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: frhnk

Sorun sanırım şebeke voltajının kararsızlığından kaynaklanıyor. Başımdan geçtiği üzere 210 voltun altına düşmesiyle ses başlıyor 206 volt civarı iyice sinir bozuyor. Benim UPS'i devreye aldığımda, yani voltajı 220'ye çıkarttığımda sesten eser kalmıyor. Eğer sorunun da aynen bunun gibi ise voltajı sabit tutacak bir psu ya da bir başka çözüme ihtiyacın var...
    Bencede sorun bu ,Güzel tespit
    quote:

Orjinalden alıntı: frhnk

Sorun sanırım şebeke voltajının kararsızlığından kaynaklanıyor. Başımdan geçtiği üzere 210 voltun altına düşmesiyle ses başlıyor 206 volt civarı iyice sinir bozuyor. Benim UPS'i devreye aldığımda, yani voltajı 220'ye çıkarttığımda sesten eser kalmıyor. Eğer sorunun da aynen bunun gibi ise voltajı sabit tutacak bir psu ya da bir başka çözüme ihtiyacın var...

• quote:

Cevap budur abi;

Alıntıları Göster
    valla bunun tek çaresi içindeki trafoyu deiştirmektir ki bu da astarından pahalıya gelir bence yatmadan önce cihazı pirizden çıkar bu en mantıklı yol
    ikinci çözüm de bilgisayardan küçük bi 5vdc alıp ses anfisinin 220volt çıkışını bi switch'le kontrol etmek
    sen bilirsin eğer yaparım dersen yardımcı olabilirim ben kullanıyorum çok iyi çalışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: zoptrik

valla bunun tek çaresi içindeki trafoyu deiştirmektir ki bu da astarından pahalıya gelir bence yatmadan önce cihazı pirizden çıkar bu en mantıklı yol
    ikinci çözüm de bilgisayardan küçük bi 5vdc alıp ses anfisinin 220volt çıkışını bi switch'le kontrol etmek
    sen bilirsin eğer yaparım dersen yardımcı olabilirim ben kullanıyorum çok iyi çalışıyor.

Alıntıları Göster
    Biraz açıklarmısın kardeşim.
  • quote:

Biraz açıklarmısın kardeşim.

Alıntıları Göster
    12 volt bir röle alıyorsun.Röle bilgisayar açılınca aktif olup ses sistemini çalıştırıyor.İstersen resimle açıklanabilir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.