Şimdi Ara

indüksiyon ocak !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
7
Favori
95.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    siz ce nasıl ??

• Resmi veya linki felan yokmu??
  • Reklamı yeni başladı diye alet yeni sanmayın. Yıllardır var zaten indüksiyon ocaklar. İki yıl önce bir mutağını yaptığımız bir eve takılmıştı. Ama trifazdı, kaç evde trifaz hat var ki?
  • çalısma mantıgı tam olarak nedır acaba??
    slogan ları elınız yanmasın..

sonucta sıcak tencereyı tutarsan elın yıne yanar.. ama kac kısı normalde elını yanan aygaz a dokunduruyor kı
  • Uzuuun yıllardır özellikle sanayide induksyon fırını yada ocağı diye birşeyleri duymuşsundur. Uzakdoğu piyasasında -neden bilmiyorum- ev kullanımı için bu tip ocaklar çok yaygın iken bizim buralarda pek yok. Siemens te yeni birşey icatlamış gibi reklam yapıyor, bu yaşa gelene kadar reklamların büyük bir kısmının bilgilendirmekten çok , müşterinin parasıyla müşteriyi aldatmak amaçlı olduğunu öğrenmşisindir herhalde.

Neyse bildiğim kadarıyla , basitçe hava aralıklı bir trafo düşün , bunun sekonderi ocağın üzerine koyduğun metal kap oluyor. Elektrik akımı tencere üzerinden geçip tencereyi ısıtıyor. Elin metal olamadığı için trafonun sekonderi yerine geçmez, ısınmaz. Olay benim bildiğim bu , doğru veya yanlış. Yanlız bu ocağın üzerine koyacağın tencere tavanın ferromanyetik olması lazım ki akımı tamamlayıp ısınsın. Çelik tencerelerin çoğu bu özellikte değil. Altlarında alaşım -akütem- tabanlar var. Aluminyum zaten olmaz. Mutfağına induksiyon ocağı alıyorsan mutfaktaki kap kacağını da uygun olanlarıyla değiştirmeyi göze alman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i386 -- 22 Nisan 2005, 22:44:28 >

• 18 yil evvel Kanada da vardi bunlardan, orda zaten hersey elektrik ile calisiyor ucuz oldugundan, evimin isitmasi bile elektrikliydi. Ancak benim bildigim bu ocaklar cok elektrik yakiyor ....
  • bak transformatör u düsün
    primeri ocak sekonderi tencere sekonderi k1sadevre yaparsan ne olur
    sargilar isinir
  • i link yok mu?
    merak ettim
  • Birader, tencere kendi içinde kısa devre değil mi? Daha ne linki soruyorsun?
  • Bu linki inceleyin:http://www.keek-kitchen-appliances.co.uk/info_pages/dedietrich_hobsandmicrowaves.htm
    Yıllar önce hocalarımızda bahsederdi bu ocaktan. "elinizi dokunduğunuzda yakmayacak, ama tencereyi üzerine koyduğunuzda hemen pişirmeye başlayan bir yüzey düşünün" falan derlerdi. Siteden de anlaşıldığı gibi cihaz bir manyetik alan oluşuruyor. Bu alan içerisinde olan tava ya da tencerenin tabanı eğer ferro manyetik ise (cam tencere olmaz) oluşturulan bu alanda moleküler iç çarpışmalar nedeniyle (aynı indüksiyon döküm ocaklardaki gibi) metal ısınıyor ve dolayısıyla içindeki yemek pişiyor. Ocağın ısınmasını ve kızmasını beklemek gibi gecikme süreleri olmadığı, ayrıca çevreye de ısı saçarak kayıplar yaşanmadığı için seramik ve gazlı ocaklara oranla korkunç verimli bir teknoloji. En iyi verimin emaye kaplı eski metal tencerelerden alabilirsiniz diyor sitede...

• sonucta tencereyı tutunca yıne yanıyorsun
  • evet enerjiyi çevreye vermediğinden dolayı tasarruf yapabilir..ama resistanslı semaverlerdede aynı olay var..
    benim merak ettiğim bu ikini karşılaştırırsak ne kadar avanaj sağlıyor ..
    teknik değerlerini bilen var mı? birde ünalmış hocam ac akımı kondanserle çekmekten sözediyordu..acaba bundada kısmen böyle bişey olabilir mi? mesela 1000 watt çekiyordur ama saatler 900 yazıyordur???

birde ..indiksiyon ocak ile mikrodalga arasındaki farlar nedir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: uranium

evet enerjiyi çevreye vermediğinden dolayı tasarruf yapabilir..ama resistanslı semaverlerdede aynı olay var..
    benim merak ettiğim bu ikini karşılaştırırsak ne kadar avanaj sağlıyor ..
    teknik değerlerini bilen var mı? birde ünalmış hocam ac akımı kondanserle çekmekten sözediyordu..acaba bundada kısmen böyle bişey olabilir mi? mesela 1000 watt çekiyordur ama saatler 900 yazıyordur???

birde ..indiksiyon ocak ile mikrodalga arasındaki farlar nedir?

Aman hocam ben oyle bir sey dememisimdir (Eski yillarin basarisiz projesinden bahsediyorsun). Bu firinlarin sayaci yaniltmamasi lazim. Cunku sebeke dogrultuluyor ve DC tarafta enerji kullaniliyor AC tarafa da kullanildigi oranda yansir.
  • Neticede ne kadar elektrik tukettigini bilen yok mu ??

Yani her ay 300 YTL elektrik gelecekse , ben elimin yanma tehlikesini goze alirim ve AYGAZ veya Dogal GAZ a devam derim ...
  • o değil de eğer tencere akımı tamamlıyorsa biz kaşık veya süt falan dökersek nolucak???
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_cooker

ve

http://tr.wikipedia.org/wiki/İndüksiyonlu_Ocak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 10 Haziran 2011; 7:34:52 >
  • Verimi iyimi acaba bunların. Sanırım havyalarda bu yöntemle çalışıyor çünkü havyanın sargıları ısınmıyor.
  • merhaba arkadaşlar

indüksiyonlu ocak alıcam ama siemens bosch ve miele arasından hangisi seçilmeli? bilgisi olanlar yardım istiyorum.

şimdiden teşekkürler
  • bende Arçelik indüksiyonlu ocak var eğer tencere tava bulmakla ilgili bir sıkıntı yaşamazsanız güzel.. eğer bu ocaktan varsa evinizde su ısıtıcısı olmasına gerek hiç kalmıyor çok çabuk ısıtıyor..ayrıca temizliğide çok kolay oluyormuş..
  • Ben Bosch PIA611T16E modelinden indüksiyonlu ocak aldım. Üzerine özel tabanlı tenceresi ile koyduğun suyu elektrikli ketıl'dan daha çabuk ısıtıyor.

Yemekleri çok çabuk pişiriyor. Satıcı normal elektrikli ocaklara göre daha az enerji harcadığını söyledi ancak ben elektrik ve elektronik bilgime rağmen bunun sisteminin daha mı az yoksa dahamı çok yakacağını bir türlü tam olarak hesap edemiyorum.

aldım ama bir endişemde, acaba tenceredeki gıdalar sistemin manyetik alanından etkilenirmi?

Gıdalarda microdalga gibi moleküler bozulma yaparmı ve zaman içinde bununla bağlantılı olarak sağlık sorunlarına sebep olurmu?

Micro dalgalar gibi moleküler etkilenme oluyormudur?

Bu konuda gerçek bir bilgiye sahip arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa memnun oluruz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.