Şimdi Ara

Hükümet mısır çiftçisini nasıl sevdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
3.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
126 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://mobile.twitter.com/ecapa_aklinizi/status/1370294871332941824

1700 tl'ye yerli mısır almışlar çifçiden. Yurtdışından ise 1900 tl'ye almışlar

Yerli daha pahalıya satamasın diye birde 1900'e aldıkları mısırı 1700 tl'ye zararına piyasaya sürmüşler.

Hükümet bizi ÇOK SEVİYOR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 12 Mart 2021; 22:50:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu adamlar bu ülkeden nefret ediyor olmalı başka açıklaması olamaz. Ülkenin kaynaklarını eritmek için, sağa sola aktarmak için her yolu deniyorlar. Bunun gibi daha nicesi oldu. Sadece bu değil mesele.

Göz göre göre yapılan yolsuzluklar, liyakatsizlik sonucu berbat yönetilen kurumlar ve hala bunları destekleyen yüzsüzler.

Çiftçi bu durumdan memnun mu evet memnun. Araştırma yapılsın çiftçilerin %80 i akp ye oy veriyordur eminim.
    Amcalarım var doğuda hayvancılık yapıyor. 4 sene önce konuştuğumda hayvanları satamıyoruz demişti. Bende dedim ki yurtdışından ithalat yapılıyor o yüzden dedim. Olsun işler açılır dedi o geçici dedi. Yakın zamanda konuştum o hayvanlar hala duruyor ve satılırsa zarar ederlermiş. Dediklerimi hatırlattım ithal hayvanlar yüzünden diye. Adam olsun diyor yol yabtı diyor.

Yanlış anlamada çiftçinin hayvancılık yapanın haklarını zorla savunamam. Adam diyor ki ben savunmuyorum sana ne oluyor. Ben bu lafları duyduktan sonra ithalatın önünü sonuna kadar açmalarını hatta teşvik verilmesi gerektiğini, yerli üreticiden öşür vergisi alınması gerektiğini düşünüyorum. Bunu üretici istiyor çünkü. Halk istiyor akp yapıyor. Bu yüzden adamlar oy alıyor.
    Olm devlet aklı diye bişey var.
    Sizin kafanız basmaz. Bunda DA Reisin bir bildiği vardır elbet. Siz evde daha kariniza çocuğunuza laf edemezsiniz laf geciremezsiniz bursa gelmiş koca devleti neredeyse sıfır hata ile yöneten (Suriye 8 milyon multecu, feto , kandirilmak, s400, f35 , Habur, vize serbestliği !!!!!!) insanların yaptığı şeylerin alt metnini okumaya mi çalışıyorsunuz. Çalışmayın . Ona zekaniz yetmez. Siz sadece oy zamanı gidip oyunuzu verin devlet emin ellerde onun dışında varsa yiyin yoksa şükredin çapsizlar.

Hocam mecbur verecekler.

Şöyle ki,

Bu yıl traktör satışı patladı.

Çünkü yeni traktör alıyorsun 2 yıl ödeme yok sonra 5 yılda yavaş yavaş ödüyorsun (kredi şartlarını yanlış yazmış olabilirim ancak devlet uzun vadeli ödeme kolaylığı olan krediler veriyor) çiftçi bu krediler ile borcunu çeviriyor. Traktör alıyor, boru alıyor, ahır vb için kredi alıyor. Bu sebeple krediler kesilmesin diye mecbur oy verecekler.

Çiftçiler neden borçlu?

1. Devlet gerçekten vermesi gereken zirai destekleri vermediği için çiftçi rekabet edemiyor,
    2. Devlet üretimde yönetici rolünü iyi oynamıyor, bir yıl karpuz çok üretim olduğu için tarlada kalıyor ertesi yıl patates, herkes kafasına göre ekim yapıyor, devlet bu konuda çobanlık yapmıyor.
    3. Devlet çiftçiyi eğitmiyor ve örnek üretim (hayvancılık, bitki) tesisleri kurmuyor (halen tamamen kapalı ortamlarda küçük ve büyük baş yetiştiriliyor, koyun kuzu kapalı ağılda idrarındaki amonyağı koklayarak akciğerini hastalandırıyor, sağlığı bozuluyor, üreyemiyor, eti sağlıklı olmuyor, bir de üzerine yanlış besleniyor. Daha iyi verim verebilecek ırka yönelinmiyor. hala salma su kullanan yerler var)
    4. Ofis gibi sosyal - sivil toplum kuruluşu kültürümüz de yok. Tarlada domates 50 krş tezgahta 5 tl (çiftçiler birbirinizle kavga etmeyin, birbirinize destek olun örgütlenin hakkınızı aracıya yedirmeyin, her şeyi devletten beklemeyin)
    5. son olarak ürün pahalandığı zaman devlet benzer ürünü yurtdışından ithal edip piyasaya çiftçiden daha ucuza sürüyor.

Daha devamı vardır, ben çiftçi değilim, gözlemlediğim problemler kabaca bunlar. Hemen hepsi para harcamadan sadece planlama yaparak çözülebilecek sorunlar. Çiftçinin de bilinçlenip önce hakkını araması sonra diğer çiftçi kardeşine hasetlenmeyi bırakması ve el ele topluluk olabilmeyii başarması gerekiyor.

• Bu adamlar bu ülkeden nefret ediyor olmalı başka açıklaması olamaz. Ülkenin kaynaklarını eritmek için, sağa sola aktarmak için her yolu deniyorlar. Bunun gibi daha nicesi oldu. Sadece bu değil mesele.

Göz göre göre yapılan yolsuzluklar, liyakatsizlik sonucu berbat yönetilen kurumlar ve hala bunları destekleyen yüzsüzler.

• Lirikal Militan kullanıcısına yanıt

Tarımda da reform var açıklandı bugün  

• Çiftçiler gene koşa koşa malum partiye oy verir.

• Yarıdan fazlası artık günahını vermez. Basbayağı batıklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Tarımda da reform var açıklandı bugün  

Herkes bi tarafı ile gülüyor artık her açıklamaya :D

• Çiftçi bu durumdan memnun mu evet memnun. Araştırma yapılsın çiftçilerin %80 i akp ye oy veriyordur eminim.
    Amcalarım var doğuda hayvancılık yapıyor. 4 sene önce konuştuğumda hayvanları satamıyoruz demişti. Bende dedim ki yurtdışından ithalat yapılıyor o yüzden dedim. Olsun işler açılır dedi o geçici dedi. Yakın zamanda konuştum o hayvanlar hala duruyor ve satılırsa zarar ederlermiş. Dediklerimi hatırlattım ithal hayvanlar yüzünden diye. Adam olsun diyor yol yabtı diyor.

Yanlış anlamada çiftçinin hayvancılık yapanın haklarını zorla savunamam. Adam diyor ki ben savunmuyorum sana ne oluyor. Ben bu lafları duyduktan sonra ithalatın önünü sonuna kadar açmalarını hatta teşvik verilmesi gerektiğini, yerli üreticiden öşür vergisi alınması gerektiğini düşünüyorum. Bunu üretici istiyor çünkü. Halk istiyor akp yapıyor. Bu yüzden adamlar oy alıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Olm devlet aklı diye bişey var.
    Sizin kafanız basmaz. Bunda DA Reisin bir bildiği vardır elbet. Siz evde daha kariniza çocuğunuza laf edemezsiniz laf geciremezsiniz bursa gelmiş koca devleti neredeyse sıfır hata ile yöneten (Suriye 8 milyon multecu, feto , kandirilmak, s400, f35 , Habur, vize serbestliği !!!!!!) insanların yaptığı şeylerin alt metnini okumaya mi çalışıyorsunuz. Çalışmayın . Ona zekaniz yetmez. Siz sadece oy zamanı gidip oyunuzu verin devlet emin ellerde onun dışında varsa yiyin yoksa şükredin çapsizlar.

• Shipping maliyeti ve vergileri ile ithal daha pahalıya gelmiş olabilir.
    Bi iki tweet ile bu kadar kesin konuşmak doğru olmaz.
    Doğru da olabilir abartılmış da olabilir

• Bugün seçim olsa köylünün çiftçinin oy vereceği parti bellidir.

O yüzden, su veren itfaiyenin hortumunu sökeyim.  

•  

• Arkadaşlar bunda neden şaşırıyorsunuz? Onların görevi zaten bu ülkeyi bitirmekti, bunlara çiftçide dahil. Yani bunda şaşıracak bir detay yok. Ülkeyi gayet iyi istenildiği gibi batırıyorlar işte. Eğitimde ahlaksız, bilgisiz bir gençlik yetişti, adalet desen yok, üniversiteler açılarak eğitim değeri yok edildi, çiftçi bitirildi, kurumlar satıldı, insanlar canından bezdi ve koca ülkede sürekli sorun olmasından dolayı ahlaksızlık arttı. Bu zaten amaçlanandı. Neden şaşırıyorsunuz?

• Aşırı polarize bir insan Emin Çapa ve gerçeklerden ya da sonuç almaktan uzak yorumları var o yüzden muhtemelen eksiktir verdiği bilgi. Muhtemelen yetersiz üretim olduğundan ithalat yapıldı. Satılamadığı için ya da piyasa fiyatını yükseltmemek için de zararına satıldı. Ama Emin Çapa eğip bükmüş............................ Ha belki olayın kendi öyle ama tarım politikasını aklamak değil amacım, neden ithalata ihtiyaç duyuyoruz diye de ayrıca sormak lazım. Aranacaksa hata orada aransın.

• Helal olsun. Darısı tüm tarım ürünlerine

• Hocam mecbur verecekler.

Şöyle ki,

Bu yıl traktör satışı patladı.

Çünkü yeni traktör alıyorsun 2 yıl ödeme yok sonra 5 yılda yavaş yavaş ödüyorsun (kredi şartlarını yanlış yazmış olabilirim ancak devlet uzun vadeli ödeme kolaylığı olan krediler veriyor) çiftçi bu krediler ile borcunu çeviriyor. Traktör alıyor, boru alıyor, ahır vb için kredi alıyor. Bu sebeple krediler kesilmesin diye mecbur oy verecekler.

Çiftçiler neden borçlu?

1. Devlet gerçekten vermesi gereken zirai destekleri vermediği için çiftçi rekabet edemiyor,
    2. Devlet üretimde yönetici rolünü iyi oynamıyor, bir yıl karpuz çok üretim olduğu için tarlada kalıyor ertesi yıl patates, herkes kafasına göre ekim yapıyor, devlet bu konuda çobanlık yapmıyor.
    3. Devlet çiftçiyi eğitmiyor ve örnek üretim (hayvancılık, bitki) tesisleri kurmuyor (halen tamamen kapalı ortamlarda küçük ve büyük baş yetiştiriliyor, koyun kuzu kapalı ağılda idrarındaki amonyağı koklayarak akciğerini hastalandırıyor, sağlığı bozuluyor, üreyemiyor, eti sağlıklı olmuyor, bir de üzerine yanlış besleniyor. Daha iyi verim verebilecek ırka yönelinmiyor. hala salma su kullanan yerler var)
    4. Ofis gibi sosyal - sivil toplum kuruluşu kültürümüz de yok. Tarlada domates 50 krş tezgahta 5 tl (çiftçiler birbirinizle kavga etmeyin, birbirinize destek olun örgütlenin hakkınızı aracıya yedirmeyin, her şeyi devletten beklemeyin)
    5. son olarak ürün pahalandığı zaman devlet benzer ürünü yurtdışından ithal edip piyasaya çiftçiden daha ucuza sürüyor.

Daha devamı vardır, ben çiftçi değilim, gözlemlediğim problemler kabaca bunlar. Hemen hepsi para harcamadan sadece planlama yaparak çözülebilecek sorunlar. Çiftçinin de bilinçlenip önce hakkını araması sonra diğer çiftçi kardeşine hasetlenmeyi bırakması ve el ele topluluk olabilmeyii başarması gerekiyor.

• ananı da al gitler oy veriyor o zaman alır giderler şahlanmaya devam yerli çifçimiz göklerde

• kayihani K kullanıcısına yanıt

Kısacası önce çiftçiyi mağdur ediyorlar, sonra çiftçiyi borçlandırıyorlar ve diyorlar ki biz size yardım ettik para verdik oy verin.

Çiftçi ne yapıyor evet bunlar bize para verdi oy verelim yürüyün sandığa sonra gelsin dombıralar gitsin paralar.

• Bir şekilde oy alınacak, oy almak için planlar yapılacak.

Sağlıkta, sosyal yardımlarda, il müdürlüklerinin yönetimlerinde hepsinde değişik sistemler dönüyor.

• Atsınlar oylari daha ne denir.Teuva atindan bin beter.*cimizdeki dusman icimizdeki irlandalilar melaike kalir bu zihniyet karsis8nda.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.