Şimdi Ara

Hoparlörden Gelen Lanet Cızırtı Sesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
2
Favori
220.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • konu baya eskı :) . _ahmet_ aynı sorun benım z5500 umde var sen nasıl cozduysen bana anatabılırmısın yoksa bı ups alıp denıycem bosuna para vermeyım
  • (kapattım ses var diyorsun,) demekki devrede bir kaçak var, bu nedenle o belirttiğin sesi duyman normal,elektronik devrelerde uyum esastır,bazı durumlarda izoleli kablo kullanıp bu gibi zararlı akımların çıkarttığı seslerin nötr olması sağlanır,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 28 Şubat 2009; 21:26:59 >
  • Sorunu Nasıl Cozudunuz ?
  • aynı sorun bendede war ben bi prizden 8 tane alet çalısştırıyorum aynı anda hepside çalısıyo modemin fişini çıkarttığımda hoparlördeki cızırtı gidiyo
  • Kardeş bir de sinyal kablosunu (PC den hoparlöre giden) kontrol et ve onu 220 v taşıyan kablolardan uzak tut.
    @rallyman 23, Adaptörün büyük ihtimal SMPS ve cızırtıya o sebep oluyor.Aynı değerlerde başka bir adaptörle dene derim
  • modemin adaptörünü kast ediyorsunuz dimi
  • Evet modemin adaptöründen bahsediyorum. Bu tip bazı adaptörler, radyoda, amfide vs cızırtı olmasına yol açıyor. Ayrıca kimisinin çıkış jakına kontrol kalemi tuttuğunuzda bir kaçak akım bile olduğu gözlenebilir.
  • çok teşekkür ederim değiştiriyim o zaman adaptörü
  • Arkadaşlar benimde benzer bir sorunum var!

2+1 philips marka hoparlör fişe takılı olduğu her durumda cızırdıyor.. (bilgisayara bağlamasam bile, açma kapama düğmesi kapalı olsa bile yani fişe takılı her durumda)

Ben zaten bir süre önce ayrı bir bas ayarı olmadığı için basa giden kabloyu kesip bası devre dışı bırakmıştım.. Bu sorun ise hoparlörü aldığım ilk günden beri vardı hiç değişmedi.. Fiziksel bir müdahale ile bu sesten tamamen kurtulmam mümkün mü? Bası komple unutabiliriz sadece sağ ve sol hoparlörler çalışsa yeter..

Elektrik hattımda daha önce farklı bir sorun gözlemlemedim ve elektrik hattıma müdahale edemem, doğrudan hoparlöre müdahale etmek istiyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Arkadaşlar benimde benzer bir sorunum var!

2+1 philips marka hoparlör fişe takılı olduğu her durumda cızırdıyor.. (bilgisayara bağlamasam bile, açma kapama düğmesi kapalı olsa bile yani fişe takılı her durumda)

Ben zaten bir süre önce ayrı bir bas ayarı olmadığı için basa giden kabloyu kesip bası devre dışı bırakmıştım.. Bu sorun ise hoparlörü aldığım ilk günden beri vardı hiç değişmedi.. Fiziksel bir müdahale ile bu sesten tamamen kurtulmam mümkün mü? Bası komple unutabiliriz sadece sağ ve sol hoparlörler çalışsa yeter..

Elektrik hattımda daha önce farklı bir sorun gözlemlemedim ve elektrik hattıma müdahale edemem, doğrudan hoparlöre müdahale etmek istiyorum..

Mp 3 çalar gibi bir cihaz ile denediniz mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: dojge

arkadasım cızırtıyı ses kartıda yapabilir, ses kartına giden kabloyu söküp sadece fiş takılı oldugunda cızırtı yapıyormu baktın mı ? bide ses fazla acıksa cızırtı veya ses yapabilir bi dene bakalım ne olacak hadi kolay gelsin...

Kardeş Herkes bişeyler yazmış ama birde bunu dene: Bilgisayarın ve hoparlörün toprak hattında sorun varsa. yani ses kablosundan toprak akımı akıyorsa yapabilir bunu bir bunu dene birde kablonun dışını aluminyum folyo ile kaplayıp folyoyuda toprakla bak bakalım hala yapıyormu yapıyorsa ses kartında bir sorun olasıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Arkadaşlar benimde benzer bir sorunum var!

Mp 3 çalar gibi bir cihaz ile denediniz mi?

Hoparlörden gelen "cıız" sesi her türlü şekilde geliyor.. mp3/mp4 çalar bağlıyken, telefon bağlıyken, bilgisayar bağlıyken veya hiçbir şey bağlı değilken, hatta kapalı bile olsa ses geliyor, sadece fişe takılı olması yeterli ses gelmesi için..

• @fuckulteli Cihazın içini açıyorsun trafonun vidalarını güzelce sıkıyorsun kardeşim. İçindeki trafonun alt kısmı da temas etmemeli, trafo kulaklarının altına birer pul koyabilirsin.
  • Sağda gözüken şey titreşim ve cızırtı yapıyor.. Hoparlörü kapağını açınca titreşim çok az gibi gözüküyor ama kapağı kapattığımda titreşimin ve cızırtının sesi artıyor benim bunun cızırtısından kurtulmam gerek.. Evde yapabileceğim basit birşey yok mu? Bütün bu elektronik parçaların devre dışı bırakmak mümkün değil mi? Sadece iki hoparlörden ses gelsin yeter..

Hoparlörden Gelen Lanet Cızırtı Sesi

@Nipp10 Dediğiniz yöntemler belki titreşim biraz azalır ama sorunumu giderecek veya sorunumu sorun olmaktan çıkaracak birşekilde faydası olacağını sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: _ahmet_

Cevap budur abi;

3-Eğer hoparlörü kapattığında(Prize takılıyken düğmesinden kapatınca) hala ses varsa bunun sebebi transformatördeki foucault(girdap) akımlarıdır. Bu sesin her hoparlörde çıkmamasının sebebi transformatör kalitesinden kaynaklanmaktadır. Boşta çalışma akımı ve girdap akımı iyi sabitlenmemiş saclara sahip transformatörlerde bu tip seslere neden olabilirler. Çözüm transformatörü kaliteli bir eşdeğerli transformatörle değiştirmek olabilir.

Ne yapmam gerektiğini ayrıntılı açıklarmısınız.Çok çok fazla bilgim yok,kusuruma bakmayın,ama çok rahatsız ediyor beni.

Hocam aynı dertten muzdaribim bende.

270 wattlık kaliteli bir tarnsformatör kaçadır acaba.

• resimdeki trafo sorunu çözüm olarak yapılabilecek mekanik gürültü için bi süspansiyon sistemi yapabilirsin bu nasıl olur ayak vidalarını sök kalem yayları olur onlardan bul sistemin gövdesine yere paralel gelecek şekilde asılı montele.boşta sallansın sadece yaylar tutusun. başka bi yöntem trafoyu söküp dışarıya almak . bir de trafodan sonra dogrultma katını kuvvetlendirmelisin. kondansatörlerle . eger hiç bilgin yoksa bulaşma tehlikeli dir
  • quote:

Orijinalden alıntı: why_living

resimdeki trafo sorunu çözüm olarak yapılabilecek mekanik gürültü için bi süspansiyon sistemi yapabilirsin bu nasıl olur ayak vidalarını sök kalem yayları olur onlardan bul sistemin gövdesine yere paralel gelecek şekilde asılı montele.boşta sallansın sadece yaylar tutusun. başka bi yöntem trafoyu söküp dışarıya almak . bir de trafodan sonra dogrultma katını kuvvetlendirmelisin. kondansatörlerle . eger hiç bilgin yoksa bulaşma tehlikeli dir

Elektronikten pek anlamam, tenik bilgi yeterince yok. Gerekli alet malzeme vs. olsa denerdim ama uğraşmak fazla masraf yapmak istemiyorum zaten hoparlörden fazla bir beklendim yok.. Benim basa vs. bir şeye ihtiyacım yok. Sesi çıkartsın yeter.. Dediğiniz titreşimi aşaltma yöntemini veya benzer bir yöntemi deneyebilirim ( bu aklımda )

Bu parçaya doğrudan müdahale edemem sanırım ama devredışı bırakma vs. gibi bir şeyler olamaz mı, elektirik akımı vs. mi düşürmekte görev üstleniyor. Veya bu parçanın fiyatı aşağı yukarı ne kadardır.. 5 lria falansa değiştiririm. Ama fazla ise zaten hoparlör çok para etmiyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: dojge

arkadasım cızırtıyı ses kartıda yapabilir, ses kartına giden kabloyu söküp sadece fiş takılı oldugunda cızırtı yapıyormu baktın mı ? bide ses fazla acıksa cızırtı veya ses yapabilir bi dene bakalım ne olacak hadi kolay gelsin...

ewet benimde ses kartı yapıomuş kabloyu çıkardım ızırt çıkmıyor
    peki bu durumda ne yapabilirim ??
  • Ses kartıda onemlı benımde eski bir hoperlör vardı aynı cızırtı gelıyodu
  • Peki ses kartı neden bozulur bilen var mı ??
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.