Şimdi Ara

Herşey Daha Yumuşak ve Stutter’siz Oyun Keyfi İçin... PC Hantallaşıp Kasıyorsa (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
143
Favori
65.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    CPU'u için gereksiz kesme isteklerini önlemek rahatlatmak amacıyla gereksiz sürücüleri kurmuyorum bile (özellikle zayıf CPU'su olanlar için daha farkedilebilir) mesala bende bu Nvidia High Definition Audio yüklü bile değil. Ekran kartını MSI moduna alınca da mouse daha etkili ve gecikmesiz bir hissiyat veriyor...
  • Çok yararlı bir konu.
  • arkadaşlar setamda bir konuda ac origins deki stutter problemeini Intelligent standby list cleaner gibi program kullanarak çözüldüğü söylenmeiş win 10 da gerçi ben win 8.1 kullanıyorum ama işime yararmı bu programlar bilemedim genellikle bazı oyunlarda vampyr ve ac origins mesela düşük gpu kullanımı ile beraber stutter yaşıyorum
  • DWS programı Windows'u bozuyor sonrasında Origin uygulaması çalışmıyor, online login is currently unavailable hatası veriyor, format atmak zorunda kaldım belki Windows orjinal olduğundan dolayıdır bilmiyorum.
  • Benim Windows 10 orjinal ve DWS ile ilgili sıkıntı yaşamadım. Origin programında otomatik update açıksa yapılan güncellemede Origin de "online login is currently unavailable" hatası verdirtebiliyor. Origin'e güncelleme geldiğinde ben komple kaldırıp sonra Origin'i baştan kuruyorum. Bazen Origin önbellek verilerini temizlemekte işe yarar. DNS önbelleleği ve ağı sıfırlamakta öyle...

CMD de aşağıdaki kodları teker teker girip entere basın

netsh winsock reset
    netsh int ip reset
    ipconfig /release
    ipconfig /renew
    ipconfig /flushdns

Düzelmezse Ağ sıfırlama yapın:

Başlangıç düğmesini, ardından Ayarlar > Ağ ve İnternet > Durum > Ağ sıfırlama’yı seçin.
    Onaylamak için Ağ sıfırlama ekranında, Şimdi sıfırla > Evet'i seçin.

Origin önbellek verilerini temizleme ilgili ayrıntılar alttaki ilgili linkte "HOW TO CLEAR YOUR CACHE" başlığı altında Origin - Windows seçeneğinde View More başındaki + sembolüne tıklayın resimli olarak anlatılıyor
    https://help.ea.com/en/help/faq/clear-cache-to-fix-problems-with-your-games/

...........................

DWS yerine ShutUp10 programını önerebilirim hiçbir şeyi kaldırmaz "Securty" başlığı altında telemetrileri kapatırsınız ve sonra diğer kullanmadığınız uygulamarı...
    https://www.oo-software.com/en/shutup10

...........................

Sisteminizi hızlandırmak için Cacheman yazılımını da önerebilirim deneme amaclı 1 ay bedava kullanabiliyorsunuz oyunlardaki stutter ve pc hantallaşmasını önleyebiliyor

https://www.outertech.com/en/why-is-my-computer-so-slow
    https://www.outertech.com/

Cacheman'in hikayesi 1996'lara dayanıyor
    https://www.outertech.com/en/history-of-cacheman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 29 Temmuz 2019; 21:40:25 >

• Yararlı konu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler hocam.
  • Konuya bayağı emek vermişsin, emeğine sağlık.
  • Faramir kullanıcısına yanıt
    Ben de teşekkür ederim konunun altına ara sırada olsa faydalı bilgiler buldukça eklemeye çalışacağım. Herkesin konuya katkısını da beklerim...)
  • Konu için çok teşekkürler, gerçekten yararı dokundu. Aklıma takılan ise DPC latency üzerinde gösterilen gecikmeyi 500 altına indirebilmenin yolu var mı ? Windows 1903 ve Nvidia 431.36 yüklü.
  • Takip

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1903 de felaket stuttering sorunu var bu ram çözümü işe yarıyor ancak yine bir 1607 kadar stabil değil 1607 de sistem çok rahat ve kaymak gibi çalışıyor zaten nvidia forumunda birçok insan bu sürüme geçerek çözüm sağlıyor burda örneği bol konu aktif devam etmektehttps://forums.geforce.com/default/topic/1004600/geforce-drivers/all-games-stuttering-with-fps-drops-since-windows-10-creators-update/ 1903 deki stuttering problemini uzun süredir araştırıyorum sorunu yaşadığım için nvidia nın kullanıcılaara verdiği yanıtlar mevcut resmini ekliycem son 2 gündür hem 1607 hemde 1903 kurdum 2 farklı diskte test ediyorum bu yapılan stand by memory baya önemli ölçüde yok ediyor sorunu ancak yinede minimal kalıyor sorunu gideremiyen arkadaşlara tavsiyem 1607 denesinler özellikle battlefield da çok bariz farkı görüyorsunuz yağ gibi akıyor 1903 de tüm ayarlamalara rağmen minimalde yine takılma görüyorum şahsen tabi herkesin takacağı seviyede değiller ağustos sonunda bu sorunlar ile alakalı düzeltmeler gelecek denmiş ınsıder kullanan birkaç oyuncu ile sohbetimde stutter yaşamadıklarını söylediler tabi ne kadar gördükleri ile de alakalı bir vaziyet test edip görücez artık zahmet olmazsa çözsünler 1607 nin üstüne kaç tane sürüm geldi geçti hala devam ediyor kaç bin tl lik donanım alıyor millet microsoftun bugunda boğuluyoruz 1607 den beri birçok oyun ve sistemde test ettim dikiş tutturamıyorlar ağustos sonu gelecek düzeltmeyi merakla bekliyorum bakalım sözlerinde duracaklarmı yoksa kaç sürümde oldugu gibi sallanacakmı görücez.

Herşey Daha Yumuşak ve Stutter’siz Oyun Keyfi İçin... PC Hantallaşıp Kasıyorsa

Burda 2 ayarın testi fark ortada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okinkurt -- 4 Ağustos 2019; 2:25:3 >

• Z.E.U.S kullanıcısına yanıt
    İşletim sistemi (Windows) yüke girince maximum 500µs altına düşülmesine izin vermiyor. Bu alttaki linkte ClockRes kullanımını anlatırken not bölümünde açıklamaya çalıştım...Benim asıl hedefimse masaüstü boştayken Nvidia sürücüsünden kaynaklanan 1000µs cıvarındaki hıçkırık gibi olan dpc sıçramalarını önleyebilmekti mesela video izlerken veya müzik dinlerken 500µs yüksek buluyorum mesela Nvidia driver 398.82 nedense bu konuda en başarılı sürücü...
    https://forum.donanimhaber.com/windows-hizmetler-de-services-msc-calisan-set-timer-resolution-service--138512356?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

• okinkurt kullanıcısına yanıt
    Windows güncel işletim sisteminde bilinmeyen bir platform saati kullanıyor ve zamanlaması yüke girdiğinde 1000µs oluyor. Halbuki daha eski Windows 10 sürümlerinde bu durum 500µs'dir yani yarıya yarıya fark ediyor gecikme bu da oyunlarda varlık yüklenmesinden tutunda mouse ve klavye tepkisini bile daha olumsuz etkiliyor olmalı.

Sorun yaşadığınız oyunlarda Nvidia Kontrol panelde Bağlantılı Optimizasyon (Threaded optimization) ayarını kapatmayı denemenizi önerebilirim...Bu ayar çok çekirdekli ve HyperThreaded CPU'lu sistemlerde oyunlar için bağlantılı optimizasyon kullanımını kontrol eder. Performansı artırır ama bazen de tersine stutter ve gecikme yapıyor.

Windows 10 1607 sürümü ayrıca dithering'te de en başarılı sürümdür...(monitör banding)
    https://forum.donanimhaber.com/monitor-banding-sorunu-nvidia-kart-kullananlar-icin--138696319

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 4 Ağustos 2019; 18:14:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-84B7F5BB9

Windows güncel işletim sisteminde bilinmeyen bir platform saati kullanıyor ve zamanlaması yüke girdiğinde 1000µs oluyor. Halbuki daha eski Windows 10 sürümlerinde bu durum 500µs'dir yani yarıya yarıya fark ediyor gecikme bu da oyunlarda varlık yüklenmesinden tutunda mouse ve klavye tepkisini bile daha olumsuz etkiliyor olmalı.

Sorun yaşadığınız oyunlarda Nvidia Kontrol panelde Bağlantılı Optimizasyon (Threaded optimization) ayarını kapatmayı denemenizi önerebilirim...Bu ayar çok çekirdekli ve HyperThreaded CPU'lu sistemlerde oyunlar için bağlantılı optimizasyon kullanımını kontrol eder. Performansı artırır ama bazen de tersine stutter ve gecikme yapıyor.

Windows 10 1607 sürümü ayrıca dithering'te de en başarılı sürümdür...(monitör banding)
    https://forum.donanimhaber.com/monitor-banding-sorunu-nvidia-kart-kullananlar-icin--138696319

...
    Dediğiniz ayarı denedim hocam açık kapalı olarakta stuttering yaşadım 1903 de benim için sorunu çözen standby daki rami boşaltmak oldu hocam görev zamanlama ile 5 dakikada bir boşaltmaya ayarladım herhangi bir oyunda fps drop yaşamadım bu ayardan sonra 1607 nin sorunsuz versiyonu 14393.0 bunu güncelledimi buda stutter yaratıyor malesef ne kadar doğru bilmiyorum lakin ağustos sonu bu sorunların giderileceğini sölemişler umarım doğrudur çünki sistem ile uğraşmaktan sıkılmaya başladım şahsen 4 arkadaşımda bu ayarı denedik farklı sistemler kullanıyorlar her birinde faydalı sonuçlar çıktı diyebilirim özellikle battlefield serisinde muazzam fark gözlemledik bu arada konu ve bilgiler için teşekkürler butür rehberler görünce seviniyorum bizim forumlarda pek takan yok bu konulara güncelle geç mantığında herkes herşeyin günceli en iyisidir modunda devam ediyorlar sorgulamadan malesef.

Malesef öyle halbuki bu tür güncellemelerin yeterince test edilmediğini hatta bizim üzerimizde test edildiği ortada. Faydası olabileceğini düşündüğüm SILK Smoothness (Ipek Pürüzsüzlük) ayarının Nvidia Kontrol panelde nasıl aktif edileceğini konunun altına ekledim. Adından da anlaşılacağı gibi amacı stutter önlemek ve pürüzsüz yumuşak bir görüntü oluşturmak. Bu extra ayarı normalde göremezsiniz.

Herşey Daha Yumuşak ve Stutter’siz Oyun Keyfi İçin... PC Hantallaşıp Kasıyorsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 5 Ağustos 2019; 23:53:11 >

• quote:

Malesef öyle halbuki bu tür güncellemelerin yeterince test edilmediğini hatta bizim üzerimizde test edildiği ortada. Faydası olabileceğini düşündüğüm SILK Smoothness (Ipek Pürüzsüzlük) ayarının Nvidia Kontrol panelde nasıl aktif edileceğini konunun altına ekledim. Adından da anlaşılacağı gibi amacı stutter önlemek ve pürüzsüz yumuşak bir görüntü oluşturmak. Bu extra ayarı normalde göremezsiniz.

Deneyeceğim teşekkür ederim bu arada koktey sistem kullanıyorum ben ona update yapınca bozmuştu dedim birde temiz kurulum deniyim sonuç oyun açısından oldukça iyi oldu tabiki ram ayarınıda yaptım video aldım bf5 den gayet stabil 1607 seviyesine yaklaşmış işin ilginci millette mavi ekran veya oyun çökmesi gibi sorunlar olmulş kb4505903 update ile hiç biri başıma gelmedi temiz kurulum dışında denediğimde çok felaket stuttering ve sistem bozulmaları gördüm w10 home kurup denedim versiyon olarak sorunlar için 1*2 örnekhttps://forums.ubi.com/showthread.php/2105974-Crash-After-WIndows-update-KB4505903https://windowsreport.com/kb4505903-issues/ -https://answers.ea.com/t5/Technical-Issues/Battlefield-V-crashing-without-giving-any-error/td-p/7170854/page/8 bu sürüm eylülde gelecek düzeltmeler için biraz umutlandırdı beni tabi microsoft bu düzelttiğini geride bozabilir artık ne çıkarsa bahtımıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okinkurt -- 6 Ağustos 2019; 0:38:49 >

BF5 oyununa sahip değilim ama herkes şikayetciydi optimizasyonundan. Windowsa gelince bir yandan yapar bir yandan bozar. Windows 10 1709 kullanıyorum şimdilik yani platform saati TSC+Lapic yani QueryPerformanceFrequency 3.60938Mhz ve 1903 gibi bir versiyonda ise bilinmeyen bir platform saati kullanılıyor ve frekans değeri yani QueryPerformanceFrequency 10.00000Mhz'dir. Aslında gecikme ve stabilite açışından Windows 10 1607'nin LTSB versiyonunu kullanmak daha rahat olabilir...
  • quote:

BF5 oyununa sahip değilim ama herkes şikayetciydi optimizasyonundan. Windowsa gelince bir yandan yapar bir yandan bozar. Windows 10 1709 kullanıyorum şimdilik yani platform saati TSC+Lapic yani QueryPerformanceFrequency 3.60938Mhz ve 1903 gibi bir versiyonda ise bilinmeyen bir platform saati kullanılıyor ve frekans değeri yani QueryPerformanceFrequency 10.00000Mhz'dir. Aslında gecikme ve stabilite açışından Windows 10 1607'nin LTSB versiyonunu kullanmak daha rahat olabilir...
    Oyun olarak 1607 nin rakibi yok zaten hocam hala üstüne çıkan sürümler o akıcılığı sağlayamadı diğer diskimde 1607 kurulum var arada acıp oynuyorum bariz daha akıcı mesela bf5 de haritaya spawn olurken 3 er 5 er takıla takıla iniyor 1903 de 1607 de direk yağ gibi performans farkıda yok test ettiğim kadarı ile tavan fps olarak.

1607'de müzik performansıda daha iyidir...
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.