Şimdi Ara

Reshade Sharpen Effect & SweetFX (Oyunlarda tonlamalar ve bulanıklık giderilmesi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
35
Favori
31.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buradaki efektler oyunlardaki soluk tonları ve bulanıklıkları gidermeye yarıyor , aynı zamanda fxAA/smAA da kazandırıyor , aşağıda örneklerini de vereceğim gibi hemen her oyunda etkili oluyor yapmanız gereken tek şey dosyaları oyun exe sinin olduğu yere kopyalamak son zamanlarda sharpen effect olayı iyice geliştirildi ve tüm post process , tonemap gibi efeklerle birleşip tek bir dosyada toplandı buda "SweetFX" oluyor

Arkadaşlar SweetFX 2.0 ve beraberinde Reshade kullanımı ile artık Win 8-10 veya DX11 ve 64bit sorunları tamamen ortadan kalktı bende bunları kısa yoldan elde edebileceğiniz ve performans kaybını en az tutabildiğim bir SweetFX hazırladım ( dosyanın "SweetFX_settings" öğesinin değiştirmenize gerek bile yok hemen her oyunda bulanıklığı yeterli düzeyde giderip, renklerle çok fazla bir oynama yapmıyor )

Rar dosyası içinde klasörede bulunan ögeleri oyun exe sinin olduğu yere atıyoruz, eğer oyunumuz 32 bit ise Reshade32.dll olan dosyanın adını d3d11.dll olarak değiştiriyoruz, oyunumuz 64 bit ise bu sefer Reshade64.dll olan dosyanın ismini d3d11.dll yapıyoruz hepsi bu kadar, açılmama durumunda d3d11.dll yaptığımız dosyanın ismini dxgi.dll yaparak ta deneyebiliriz, dx9 oyunlarda ise bu dosyanın ismi d3d9.dll olacak tabiki

http://www76.zippyshare.com/v/nOGRl6J9/file.html

SweetFX Temel Anlatım
    iki çeşit ana modül var, biri manuel kurulum için vereceğim link de ki dosyaları oyun exe. sinin olduğu yere atıyoruz sonrasında altta vereceğim database sayfadan istediğimiz ayarı çekip ismini "SweetFX_settings" olarak değiştirdikten sonra diğer dosyaların yanına atıyoruz ve değiştiriyor

birde program modülü var burada olay daha rahat geliştirme imkanı sağlıyor size , vereceğim linkteki dosyaları herhnagi bir yere çıkartıyoruz "SweetFX_config" i çalıştırıp "add new game" den oyunumuz exe snini seçiyoruz daha sonra "save/load configration" dan "import preset" diyerek elimizde olan "SweetFX_settings" dosyalarından birini açıyoruz , bu isterseniz database den ayarlanmış olan dosyalardan biride olabilir daha sonra "load selectet preset" dersek seçilmiş olacak , ana ekranda istediğimiz ayarları tıklayarak value verebiliriz keyfinize göre düzenlersiniz artık ... en sonda "save new config" derseniz ayarlarınız kayıt olur , oyuna girmek kalıyor geriye :)

sweetfx ayarlarını oyun içinden "scroll lock" ile açıp kapayabilirsiniz
    NOT : oyun içinden on/off çalışmaz ise , "SweetFX_settings" belgesine girip "key_toggle_sweetfx" satırı karşısına 145 yazın "Scroll Lock" ile işlem yapabileceksiniz böylelikle

manuel kurulum için dosyalar
    https://www.guru3d.com/files_get/sweetfx_shader_suite_download,1.html

programlı kurulum
    http://sweetfx.thelazy.net/wp-content/uploads/2012/12/SweetFX-Configurator_standalone_1.3.3.zip

oyunlar için databse
    http://sfx.thelazy.net/games/

FXAA Injection
    tonlamlar içinde aşağıda verdiğim tonlardan seçerek beğendiğinizi uygulayabilirsiniz ( bunun için "injFX_Settings" dosyasını notpad le açıyoruz ve "SEPIA" başlığı altındaki "#define" nin karşısına istenilen ton ismini veya değerlerini giriyoruz ... yine aynı şekilde bloom dan gama ya , sharpen den fxAA ya tüm değerlerin value lerinin burdan değiştirebiliyoruz , "sharpen.h" dosyası dan da bazı sharpen değerlerinin değiştirebiliyoruz , gelişmiş ayarlardan talebi olan varsa söylesin bulmaya çalışırım )

FXAA Post Process Injection dosyaları
    https://app.assembla.com/spaces/fxaa-pp-inject/documents

AA ve Sharpen Effect ( hiç bir tonlamanın olmadığı sadece sharpen ve aa ile bulanıklığı gidren dosya )
    http://ulozto.net/xDwZf2t7/antiallias-and-sharpen-effect-rar

Not : tüm dosyalard oyun içinde scroll lock , pause veya f12 tuşu ile efekti kapatıp açabiliyoruz

ÖRNEKLER

SweetFX OFF
    Reshade Sharpen Effect & SweetFX (Oyunlarda tonlamalar ve bulanıklık giderilmesi)

SweetFX ON

SWEETFX OFF
    SWEETFX ON

SweetFX OFF
    SweetFX ON

- bu konuyla tanışmamı sağlayan @ disorderpunk arkadaşımada burdan teşekkur ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 15 Aralık 2022; 10:20:34 >

• 2 sorum var:

1-Performansı etkiliyormu?
    2-Ati nvidia ayrımı varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: asdfg_1453

2 sorum var:

1-Performansı etkiliyormu?
    2-Ati nvidia ayrımı varmı?

deus ex de 1-2 fps etkilediğini gördüm ama onun haricinde per. etkilediğine şahit olmadım , fxaa değerleri yüksek dosyalarda etkileyebilir

ati nvidia ayrımı yok
  • witcher 2 de de denemek lazım
  • Nasıl kuruyoruz peki bu dosyayı ? Direk oyun klasörünemi atıyoruz? Biraz ayrıntılı anlatırsan sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: feriox

Nasıl kuruyoruz peki bu dosyayı ? Direk oyun klasörünemi atıyoruz? Biraz ayrıntılı anlatırsan sevinirim.

yazdım ya nereye atılacağını
  • Evet hocam yazmışsın, insan gözünün önündekini göremiyor bazen Teşekkürler.
  • Daha önce ayrıntılı bir şekilde görmemiştim, öncelikle disorderpunk'ın olmak üzere ikinizinde ellerine sağlık çok yararlı bir paylaşım olmuş. Bu şekilde orjinalinden daha güzel görünüyor, her oyunda oluyorsa çok iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Kasım 2011; 16:12:25 >
  • evohan bu efekte iyi alıştın, ben de alıştım ne yalan söyleyeyim witcher 2 ile kendiliğinden geliyordu bu efekt ve en iyi orada kullanıldığını görmüş ve hastası olmuştum, şimdi tüm oyunları witcherlaştırabiliyorum

özellikle dead island'ın bloom ve bulanıklık çöplüğü oyun olması gözlerimi acayip yoruyordu ki şimdi onda da kullanılabildiğini görüp mesud oldum şimdi oyuna bir şans daha verebilirim sanırım

• wildlove @
    aynen öyle bende dead island da yaptığı güzelliği gördükten sonra sardım zaten dead island oynayacaksan yalnız konusunda bir göz at oyuna özel başkaca ayarlarda paylaştım
  • Dostum öncelikle güzel bir konu açmışsın Birazdan batman ac başta olmak üzere bir çok oyunda denicem eline sağlık
  • Epey fark etti,güzel
  • Bu kadar oyunda kullanıldığını bilmiyordum.En son MW 3'de denemiştimki resimlerden de görüldüyü gibi gözle görülür derece fark var
  • son dönemlerdeki oyunlarda konsol ayağına özellikle arka planlarda bulanıklık yüksek oluyor , büyük iş görüyor bu shapen effect

Batman dada baya fark ediyor gerçekten 7. veya 25. fxaa yı deneyin , 25 için gamayı kısarsınız biraz , tonuda "Wheat" yapın
  • bunu denemek lazım..
  • SS var mı acaba.? Eğer attıysan bende gözükmüyordur kusura bakma,iş yerinde Net Safe var da
    Eğer atmadıysan siteye upload edebilir misin.? İmageshack vs açılmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HastaManyak -- 10 Ocak 2012; 9:53:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HastaManyak

SS var mı acaba.? Eğer attıysan bende gözükmüyordur kusura bakma,iş yerinde Net Safe var da
    Eğer atmadıysan siteye upload edebilir misin.? İmageshack vs açılmıyor

ss ler ilk mesajda var ve görünüyor
  • DURSUN
  • Takip,
    Sınavlar bitsin deneyeyim bende.
  • Güzel bir olay ve fps değerlerini aşırı etkilemiyor olması iyi .
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.