Şimdi Ara

GTX 1080 Ti için 600 watt yetmez mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
6.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Konfigurasyonumu aşağıya yazdım.

Operating System : Windows 10 Pro 64-bit
    CPU : Intel Core i5 3570K @ 3.40GHz - Ivy Bridge 22nm Technology
    RAM : 16.0GB Dual-Channel DDR3 @ 800MHz (11-11-11-28)
    Monitor : Philips PHL288P6L 4K (3840x2160@60Hz)
    Motherboard : Gigabyte Z77-D3H (Intel Core i5-3570K CPU @ 3.40GHz)
    Graphics : MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Gaming X
    Storage : 223GB Corsair Neutron GTX SS (SSD) , 1863GB Western Digital WDC WD20EZRX-00D8PB0 (SATA)
    PSU : OCZ OCZ600SXS StealthXStream 600W Power Supply with Four +12V rails, ATX, and 120mm Fan

Ben bu haldeyken full hd olarak çoğu oyunu genelde yüksek ayarlarda performanslı bir şekilde oynuyordum. Herhangi bir sorun yoktu. Taaki bu sisteme ekran kartı olarak yine MSI'ın 1080 TI (MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti Gaming X) kartını takana dek. Oyunları 4K çözünürlükte ultra ayarlarda oynadım hep. Performansında bir sorun yok ama bazen bilgisayar restart ediyor kendini. Normal desktoptayken olmuyor ama sadece oyunlarda bazen (ultra ayarlarda) reset atıyor kendine.

Sıcaklıklar masaüstündeyken :

Anakart : 38
    CPU : 43
    Ekran Kartı : 39

sürekli osd ekrandan sıcaklıkları takip ediyordum sık sık bakarak. En son reset atmadan önceki o değerler de şöyle ;
    Sıcaklıklar oyun oynarken :

Anakart : 44
    CPU : 61
    Ekran Kartı : 65

Bana bu değerler sorunlu gelmedi aslında. Ama neden reset atıyor, darboğaz nerede anlayamadım. Acaba PSU'mu yetersiz? Yeni bir tane alsam sorunu çözer miyim?

Not : 1050 TI ile tekrar denedim, sistemde reset atma sorunu yok..

• PSU'inızi incelediğimde PCI-Express için ayrılan +12V4 kanalı var ve maksimum 18 amper çıkış verebiliyor(216watt). Elinizdeki ekran kartı ise 300 watt civarı bir tüketim değerine sahip. Yani kısacası PSU'iniz oldukça yetersiz. Üzerinde yazan 600 watt değerine aldanmamak gerek. 600 watt değerini daha sağlıklı dağıtabilmiş bir PSU olsaydı yeterli gelecekti.
    https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQfjBn29iw1oLUK1f86_0_hbymqPv5pNZsHS97cnwiPZH6JkCYfuw
  • Boştayken sıkıntı yok oyundayken atması PSU kaynaklı gibi gözüküyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • crysef kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: crysef

Boştayken sıkıntı yok oyundayken atması PSU kaynaklı gibi gözüküyor.
    Her oyunda farklı güç mü çekiliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dizapoen

Her oyunda farklı güç mü çekiliyor?

Alıntıları Göster
    Her oyun farklı yük binderebilir ekran kartına. Sorun çok yüksek ihtimalle PSU'dan kaynaklanıyor. 600 Watt pratikte yeterli ancak kullanmakta olduğunuz güç kaynağı eski bir model ve muhtemelen verdiği güç azalmıştır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1080 Ti için 600w fazla fazla yeter foruma kalırsan 1200w aldırırlar. Kullandığın power 12v kanalından 580w güç veriyor gayet güzel kaliteli bir power ama power uzun yıllar kullanıldıysa illa ki sorunlar yaşatabilir. Yeni power alacaksan da 600-650w ı geçme boşuna sistemine 8700K da taksan 1080 ti da 600w kaliteli bir power rahat rahat kaldırır. Neden 600-650 diyorum? çünkü birazdan bilgisizin biri çıkıp sana 850-1000w power aldırmaya kalkacak
  • Çok eski bir model zamanla yıpranma payıda oluşmuştur 600w diye değerlendirmemek gerekir ayrıca rail çıkışıda muhtemelen yetmiyor.
  • 1080ti 250tdp 1050ti ise 75tdp 4katı fazla tüketim var.

Kullandınız PSU eski ise kullanıldığı sürede yük durumuna göre PSU verdikleri değerler azalma olur büyük ihtimalle psudan kaynaklı

Her oyunda olmuyorsa her oyun gpu tam yüke sokmuodur örnk espor oyunlar 4kda 1080ti tam yüle sokmayabilir.

Yada AAA oyunda 4k yerine fhd açarsan işlemcide darboğaz olduğundan gpu tam yüke girmicektir.

Tam yüke girmediğinden fazla elektrik tüketmicektir GPU.

Bu arada eski driver kaldırdınızmı? Denetim masasından kaldırdıktan sonra DDU kurup güvenli modda kaldırın tekrardan driver indirin bu şekilde driver odaklı problemlerinde en aza indirisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İmzamdaki sistemi GTX 1080Ti 650w psu ile kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. 600w yeter de artar.
  • ocean-x O kullanıcısına yanıt
    650 watt 80+ olması belki etkendir sende. 4-5 yıl oldu benimki.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

1080 Ti için 600w fazla fazla yeter foruma kalırsan 1200w aldırırlar. Kullandığın power 12v kanalından 580w güç veriyor gayet güzel kaliteli bir power ama power uzun yıllar kullanıldıysa illa ki sorunlar yaşatabilir. Yeni power alacaksan da 600-650w ı geçme boşuna sistemine 8700K da taksan 1080 ti da 600w kaliteli bir power rahat rahat kaldırır. Neden 600-650 diyorum? çünkü birazdan bilgisizin biri çıkıp sana 850-1000w power aldırmaya kalkacak
    PSU seçiminde türlü türlü değişkenler var, arkadaşın şu anki donanımı yaklaşık 520 W kadar çekiyor 650 W lık kaliteli bir PSU yetecektir ama, bir iki ay sonra 1080ti almışken sistem değiştireyim, işlemci anakartıda güncelliyeyim derse sorun çıkabilir, bende Asus strix gtx 1080ti oc var, ve gpu frekansı 1700 civarlarına çıkıyor, alacağı yeni işlemciylede oc işine girerse oda güç tüketimini arttıracaktır.

Örneğin;
    https://resmim.net/f/gvRZnQ.jpg

Şu şekilde tavsiye edilen PSU 655 W, yıpranma yahut psu kalitesi faktörlerinide ele alırsak, böyle bir durumda 750-800 W civarı psu gerekecek, ben 3-4 yıl sistemi ellemiyeceğim derse 650 W yeter ama resimdeki olaylara girerse 750-800 W tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KanKoKan -- 11 Nisan 2018; 17:55:49 >

• dizapoen D kullanıcısına yanıt
    Sorunun psu ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Psu'nuz hala yeterli seviyede, tabii ki daha iyisini alabilirsiniz ancak şu anki yeterli.

Bellekleriniz 800mhz mi yanlış mı yazdınız ?

DDR3 bellek devri kapandı artık, sistemi darboğaza sokuyor bellekleriniz. Güncelleme yaparsanız fps değerlerinizde kayda değer artış yaşanacaktır. Ayrıca 1080ti'nin fanlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sıcaklık ani yükseldiği için siz değeri göremeden reset atıyor da olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan

PSU seçiminde türlü türlü değişkenler var, arkadaşın şu anki donanımı yaklaşık 520 W kadar çekiyor 650 W lık kaliteli bir PSU yetecektir ama, bir iki ay sonra 1080ti almışken sistem değiştireyim, işlemci anakartıda güncelliyeyim derse sorun çıkabilir, bende Asus strix gtx 1080ti oc var, ve gpu frekansı 1700 civarlarına çıkıyor, alacağı yeni işlemciylede oc işine girerse oda güç tüketimini arttıracaktır.

Örneğin;
    https://resmim.net/f/gvRZnQ.jpg

Şu şekilde tavsiye edilen PSU 655 W, yıpranma yahut psu kalitesi faktörlerinide ele alırsak, böyle bir durumda 750-800 W civarı psu gerekecek, ben 3-4 yıl sistemi ellemiyeceğim derse 650 W yeter ama resimdeki olaylara girerse 750-800 W tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    3570K + 1080 Ti lı sistemin 520w tüketmesi net şekilde İMKANSIZ

• Eğer seçtiği 1080ti modelinin boost hızı 1700 mhz lere çıkıyorsa, daha fazlasını bile çekebiliyor, 520W minimum değer, buyrun aşağıda linkler vericem hesaplayın, ama bu hesapları yaparken sistemdeki ssd, hdd ve kasa fanları gibi bileşenleri eksik etmeyin, hatta az birşeyde gpu overvoltage ı arttırın, zira bağzı kartlar kendiğinden bu değeri arttırıyorlar;

https://outervision.com/power-supply-calculator

http://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/

• quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan

Eğer seçtiği 1080ti modelinin boost hızı 1700 mhz lere çıkıyorsa, daha fazlasını bile çekebiliyor, 520W minimum değer, buyrun aşağıda linkler vericem hesaplayın, ama bu hesapları yaparken sistemdeki ssd, hdd ve kasa fanları gibi bileşenleri eksik etmeyin, hatta az birşeyde gpu overvoltage ı arttırın, zira bağzı kartlar kendiğinden bu değeri arttırıyorlar;

https://outervision.com/power-supply-calculator

http://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/
    Verdiğin site ile power hesaplanamaz. 3570K, SSD, HDD, 4 adet fan ve monitör için 220W güç tüketir gibi komik ötesi bir rakam çıkarıyor bu bileşenlerin 220w tüketme olayını tartışmaya bile gerek yok üzerine tek kelime dahi etmem eğer iddia eden varsa bu bileşenlerin 220w kullandığını ciddi ciddi bu işlerden zerre kadar anlamıyordur ki monitörün 12v kanalından güç tüketmediği de ayrı bir olay. Burada komple şebekeden çekilen güç hesaplanıyor

GTX 1080 Ti için 600 watt yetmez mi?

Ayrıca görüldüğü gibi 1080 Ti Rog Strix OC un 276W tükettiği de görülüyor. Bunun üzerine sistemde ne var da 250-300w tüketecek? yukarıda da dediğim gibi 3570k gibi 70w tdp değerine sahip bir işlemcinin yanında 5w tüketen ssd nin yada tanesi 2-3w ledlilerin 4w tükettiği fanların hangisi ekstradan 300w tüketim sağlıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: ocean-x

Sorunun psu ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Psu'nuz hala yeterli seviyede, tabii ki daha iyisini alabilirsiniz ancak şu anki yeterli.

Bellekleriniz 800mhz mi yanlış mı yazdınız ?

DDR3 bellek devri kapandı artık, sistemi darboğaza sokuyor bellekleriniz. Güncelleme yaparsanız fps değerlerinizde kayda değer artış yaşanacaktır. Ayrıca 1080ti'nin fanlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sıcaklık ani yükseldiği için siz değeri göremeden reset atıyor da olabilir.

1600 mhz.. eski tabi gene

• Bende corsair vs 600 ile asus gtx 1080 ti poseidon kullanıyorum ryzen 7 1700 ve 32 gb ram le gayet iyi bir sıkıntı yok. bence sorunun psu degil.
  • Arkadaşlar biraz kafam karıştı. Bu sistem 1050 ti ile hiç sorun çıkarmıyorken sadece aynı markanın 1080 ti olanıyla bazı oyunlarda reset atıyor kendine. O yüzden -sadece ekran kartı değişiyor- psu ile ilgiliymiş gibi bir düşünce ağır basmaya başladı ama sıcaklık değerleri de çok fazla değil.. bilemedim.. 1050 ti’a göre 1080 ti 4 kat fazla enerji harcıyormuş. Psu mantıklı gibi. Şirketteki bilgisayarlardan birinde deneyip test edeceğim.

• dizapoen D kullanıcısına yanıt
    Uzgunum ama pek psu degil gibi geldi bana deneyin bakalım anlarız.
  • Kısaca -YETER- artar bile bence.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.