Şimdi Ara

Gpu Voltajı Düşürerek Sıcaklık Azaltmak !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
5.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pekçok forum müdavinin bildiği gibi bilmeyenlerinde olduğu düşünerek ufak fakat önemli bir konuyu hatırlatayım dedim.

Bu sıcak yaz aylarında ekran kartının sıcaklığını düşürmenin fan hızını arttırmak dışında diğer bir yolu da gpunun voltajını düşürmektir. Eğer şanslıysanız ve elinizdeki gpu verimliyse stock saat hızlarında iken mevcut voltajı düşürerek sıcaklıklarda bir miktar düşüş yaşayabilirsiniz. Hatta voltajı düşürerek az da olsa overclock yapmak da pekala mümkün.

Bu şekilde MSI R7 370 üzerinde aynı fan devrinde 5-6 derece kadar düşüş yaşıyor. Stock voltaj 1163mv iken 1063 mv’a çektim.(-100mv kadar ) Bu şekilde yarım saat kadar GTA 5 ve Hitman oynadım ve birkaç benchmark denedim bir problem çıkmadı. Bu arada power limite dokunulmadı.

Stock voltaj : 1163mv yük altında 68-69 derece
    Undervolting : 1063mv yük altında 62-64 derece

Fakat BF1’de patladı. İlk olarak voltajı gene 1063mv ta bırakarak power limiti %20 yaptım gene yetmedi. Sonra voltajı biraz artırarak 1095mv yaparak tekrar stabilite sağladım.(-68mv kadar ).

BF1: 1095mv

Resimi temsili olarak voltajı düşürdüğümü göstermek ve o değerde çalışabildiğini göstermek için koydum. Orada testin başında olduğu için sıcaklık düşük 53 derece gösteriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 31 Temmuz 2017; 20:43:15 >

• Stok voltajda 68-69 derece demişsin gayet iyi sıcaklıklar. Voltaj düşürüp saat hızı düşürmezsen kararsızlık yapabilir kartın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • F355 Challenge F kullanıcısına yanıt
    Şuanlık bir sorun yok. Evet sıcaklıklar normal fakat daha düşüğüne hayır demem. Akıcılık ve fps değerleri vs normal gözüküyor bakalım. Aslında 28 nm 7850'den kalma Pitcairn gpusunun undervolting sonucu düzgün çalışması mucize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 31 Temmuz 2017; 20:59:49 >
  • konuya iştirak edelim.

380 990 mhz stok 80 fps 74 derece

eksi 81mv 800 mhz 77 fps 67 derece

fps dususu fazla degil ama sicaklik dususu bariz.witcher 3 gibi isinan oyunlarda bu yontem uygulanabilir.

• Kartınız 85 dereceyi geçmiyorsa, böyle atraksiyonlara gerek yok.
  • az elektrik az ısı iyi düşünmüşsün ama bu degerler normal standartlarda hesaplanmıs değerlerdir. az veye fazla vermek kartın ömründen yer gereken voltajı bulmazsa elektrik devreleri zarar görür
  • Ben o işi aşıp undervolting + overclock şeklinde editleyip bios flashlamistim r9 380 e 😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ayyas404 kullanıcısına yanıt
    Gereken voltajı alamazsa zaten artifact oluşur ya da crash yaşarsınız. Stabil şekilde kullanamazsınız zaten. Bunu belli eder ve siz de voltajı arttırırsınız bir kademe.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Hocam 80 diyelim bence ona. Ben kartımın 80 üstü çalışmasını istemem açıkcası.

• YoğunBelKası kullanıcısına yanıt
    Evet voltaj yetmediğinde zaten driver crash yaşıyorsun hata veriyor. Voltajı yükseltince düzeliyor.
  • Bu bf1 çok ilginç bir oyun. O.C. li fx8350 saatlerce prime 95 ten geçiyor, diğer oyunlarda hiç bir problem olmuyor iş bf1 e gelince arada sırada çakılıyor.

• warchief46 W kullanıcısına yanıt
    Kaç tane oyun denedim hiçbirinde problem çıkmadı 1063mv'da BF1'de ise biraz yükseltmek zorunda kaldım garip bir oyun dediğiniz gibi.

Aynı şekilde overclock yaparkende diğer çoğu oyunda 1175 mv 'da 1170/1600 mhz çalışırken BF1'de 1150 mhz'ı geçemiyorsun

Aynı şekilde stresst testlerinde 55-57 dereceyi geçmeyen işlemci BF1'de 60 larda çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 1 Ağustos 2017; 15:44:9 >
  • kartım ısınmasın diyosan kesin çözüm custom
  • Gigabyte gtx 1060 xtreme gaming kullanıyorum. Stok voltage 1,063 fakat ben 1.050 ye çekiyorum, max sıcaklık 61 derece fakat bir enteresanlık oluyor; gpu boost hızı yeri geliyor 2050 mhz ye kadar çıkıyor. 61 derecede ise oyundan oyuna değişiyor. Kimi oyunda 2050 mhz kimi oyunda ise 2038 mhz de kalıyor. Bu arada +20 power limit yapıyorum.
  • Pascal kartlarda voltaj ile oynayamıyorsun, bu nedenle nvidiada işe yaramayan bir durumdur.

Amd de ise overclock yapmayacaksan mutlaka undervolt işlemi yapılmalı.

• YoğunBelKası kullanıcısına yanıt
    bütün elektronik cihazlarda gerektiği kadar elektrik çeker ve kullanır ancak biz gereken voltajın altında değer verip birde oyun vb zorlayan yani fazla elektrik çekmesini gerektiren hareketlerde bulunursak cihazın ömründen yeriz

basit bir örnek vermem gerekirse arabanın gaz ayarını kısınca daha ekonomik olur ancak kısık gaz ayarında performanslı kullanım yaparsak gereken yakıtı alamadığından dolayı araç zorlanır ve çeşitli parçaların yıpranmasına sebep olur
  • ayyas404 kullanıcısına yanıt
    O yüzden dedik ya zaten. Düşük voltaj ile zorlayamazsın zaten. Oyundan atar. Crash olur desktop a döner. Hiç mi denemediniz allah aşkına ya
    Voltajın yetmediği yerde driver kartı korur merak etmeyin siz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YoğunBelKası -- 2 Ağustos 2017; 0:18:13 >
  • Ellemeyin Şu Voltajı. Hele Hele Düşürmek. Niye Düşürüyorsunuz Bırakın Sıcak Çalışsın Nolcak 70 Derecede

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • warchief46 W kullanıcısına yanıt
    Ben overclock işlemlerinden sonra stabilite testlerini BF ile yapıyorum, gerçekten iyi iş çıkarıyor bu konudaç
  • Beniö kart 60ı pek geçmiyor, 1070 amp extreme

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.