Şimdi Ara

'Gerekli Şeyler' protestosu: almayın aldırmayın!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
3
Favori
7.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  'Gerekli Şeyler' protestosu: almayın aldırmayın!

BU PROTESTO GEREKLİ ŞEYLER'İN TELİF VE YAYIN HAKLARINA SAYGI DUYUP TAMAMEN USLUPLARININ AŞAĞILAYICI OLMASINDAN DOLAYI YAPILMAKTADIR.

ARKADAŞLAR YAZI DÜZENİ AÇISINDAN DAHA KALİTELİ OLDUĞUNDAN YAZIYI KAYNAK SİTEDEN OKUMANIZ DAHA İYİ OLABİLİR: kaynak site:https://www.japonca.com.tr/gerekli-seyler-protesto/

PEKİ NEDEN?

Aşağıda Manga-tr ile Gerekli Şeyler arasındaki konuşmayı görüyorsunuz. Bu konuşmada, Gerekli Şeyler'den Deyvi Simoni, manga gruplarının hırsızlık yaptığını, devam etmeleri halinde ise tazminat talep edeceklerini, hatta hapse attıracaklarını SAYGISIZ bir uslupla söylemektedir. Kendisi bir kısım mangaların, Türkiye'deki yayınlama haklarını satın aldıklarını bu sebeple de manga sitelerin korsan yayın yaptığını belirtmektedir.
    1 - Dağdan gelip bağdakini mi kovuyorsunuz?
    Gerekli Şeyler yokken manga grupları vardı. Siz yokken o gençler buradaydı!
    2 - Saygı nedir bilir misiniz?
    Sırf paranız var diye sizden önce ve sizden yüzlerce kat kaliteli ve hızlı çeviri yapan gruplara korsan diyemezsiniz.
    3 - Mangayı Türkiye'ye siz mi getirdiniz?
    Hırsız ve korsan diyerek aşağıladığınız bu insanlar olmasaydı, şimdi size para kazandıran bu mangaları Türkiye'de kim tanıtacaktı?
    4 - Bu gruplar olmadan önce neden Türkiye'ye manga getirmediniz?
    Risk almak ZORO'nuza mı gitti.
    5 - Hukuk önünde herkesin eşit olduğunu unuttunuz mu?
    Yasal olarak telif haklarını elinizde tutuyorsunuz diye, dilediğiniz gibi hakaret edebileceğinizi ve tehdit edebileceğinizi mi sanıyorsunuz?
    6 - Noter ihtarı nedir bilir misiniz?
    Telif hakkı ihlali yapan bir internet sitesinin nasıl uyarılmasını gerektiğini bilen bir avukatınız yok muydu da, bireysel olarak mail attınız?
    7 - Siz gerçekten mangaların kendi becerilerinizle mi sattığınızı sanıyorsunuz?
    Sizin reklamınızı yapan gene manga siteleridir!
    8 - Kendi ayağınıza sıktığınızın farkında mısınız?
    Unutmayın ki Türkiye yayınlama haklarını alınca, size yanında okuyucular hediye gelmiyor.
    MANGA TR ile DEYVI SIMONI ARASINDAKİ KONUŞMA
    Günaydın Arkadaşlar, sitemizde yer alan bazı serilerin artık yayınlanamayacağından bahsedeceğim.
    Gerekli Şeyler Yayıncılık'tan gelen mailler aracılığıyla sitemizde yayınlanan "Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin" serileri hakkında uyarı aldık.
    Mail Konuşmaları
    GŞ - “GEREKLİ ŞEYLER YAYINCILIK
    Yaptiginiz korsan ceviriler
    Oncelikle cesaretinize hayran kaldik. Bir yayinevinin onbin hatta yuzbinlerce lira harcayip insanlara ulastirmaya calistigi mangalari siz boyle terbiyesizce, ahlaksizca yayinliyorsunuz helal olsun. Simdi biz Gerekli Seyler Yayincilik olarak Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin in turkiye yayin haklarinin sahibiyiz. Eger bir kac gun icinde bu mangalarin KORSAN yayinlari sitenizden kaldirmazsaniz, sonu hic iyi olmaz ve hayatiniz boyunca calisarak kazanamayacaginiz bir meblada tazminat oder hatta demir parmakliklarin arkasini ziyaret edebilirsiniz. INSANLARIN EMEKLERINI CALMAYIN, GIDIN ADAM GIBI SEYLERLE UGRASIN.
    GEREKLI SEYLER YAYINCILIK”
    Manga-TR - “Biraz daha resmi bir dil ile bize ulaşabilirseniz sevinirim.”
    GŞ - “Daha ne gibi resmi bir dil bekliyorsun anlamadim? Sence resmi bir dil hakediyor musunuz? Biz burda bu kitaplara yuzbinlerce lira telif hakki oduyoruz siz -BEDAVAYA- intenete koyuyorsunuz. Yapilan sey dogru mu? Hayir degil ve gelmis daha resmi bir dil ile ulasirsaniz diyorsun.
    Al benim adim Deyvi Simoni, Gerekli Seyler Yayinciligin kurucu ortagiyim. Ve ilk gonderdigim mesajdaki ciddiyetimi koruyarak, bu mangalarin siteden kaldirmanizi talep ediyorum. Talebimiz karsilanmazsa, yasal yollara basvuracagimizi belirtiyorum.”
    Manga-TR - Çevirileri Manga-tr.com yapmıyor. Site ile bağımsız kişi veya kişiler gerçekleştiriyor ve sisteme gönderiyorlar. Çalışalarınızdan sisteme kopyalanan bir şey göremedim. Türkiye'de serilerin telif haklarına sahip olan kurumlar bizimle iletişime geçtiğinde ilgili serinin sitemizde ki yayınına son veriyoruz. Sizden istediğimiz sadece daha düzgün bil dil ile bizimle iletişime geçmenizdi. Ne tehtid nede aşağalıyıcı bir dille. Kısa süre içerisinde kaldırılacaktır. İyi günler dilerim.
    Böylesine bir üslubla karşılaşınca bir çocuğun bize şaka yaptığını düşündük. Ama ne yazık ki doğruymuş. Ücret beklemeyen gönüllü çevirmen ve editörlerimizin emeklerini kaldırtılıp boşa çıkartıldı, emekleri çalanlar ortada. Adamlar o kadar para veriyorlarsa sonuçta kazanıp cebini doldurmak için yapıyorlar, babalarının hayrına değil. Biz sadece bu yeni kültürleri yayabilmek ve geliştirebilmek ve insanları mutlu etmek için yapıyorduk bu işi, sonuçta insanları mutlu etmek bize göre “ADAM GIBI SEYLER”le uğraşmaktı.
    Fansub grupları, çalışmalarının yayınlanmasına izin vermediklerinde de kaldırıyoruz, hakaret etmek, küçümsemek Gereksiz Şeyler bunlar.
    Böylelikle Bleach, Naruto, One Piece, Hellsing ve Shingeki no Kyojin serilerini artık yayınlayamıyoruz, bunun için okuyucularımızdan, emektar çevirmenlerimizden ve editörlerimizden özür dileriz.

arkadaşlar ayrıca duyarlı bir arkadaşımız bu protestoya destek için bir video hazırlamış ona da buradan ulaşabilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=ghXr7NP0BjI

• Keşke böyle kaba bir üslup yerine:

"Sizin Türkiye'deki anime ve manga kültürünü ne kadar geliştirdiğinizi biliyoruz. Fakat bizi de anlamalısınız, bu kültürü ülkemizde daha da yaymak için para harcıyoruz. Rica etsem, mangaların çevirisinin basılmış olan sayılarını sitenizden kaldırabilir misiniz?"

tarzında güzel bir üslup kullansalar, eminim ki birçok manga sitesi ve manga alıcısı destek verirdi bu duruma ve satışları çok daha yükselirdi. Yani öyle bir şey olsa, hiç manga okumamış ben bile alırdım sırf destek olmak için

Fakat böyle bir şey olmadı ki bu da adamların tek derdinin para olduğunun kanıtıdır. Bu yüzden bu hadiseyi tekrar gün yüzüne çıkarmak için çaba sarf edeceğim elimden geldiğince. En azından Facebook sayfamda ve üye olduğum gruplarda duyururum tekrardan.
    Elimden ne kadar gelirse artık
    Sizlerinde desteklerini beklerim bu konuda. Türkiye'de manga satamasın istiyorum gereksiz şeylerin
  • Bu kadar olmaz ya , ayıp denen bisey var usulunce telif haklarını satın aldık , sizin internette ücretsiz yayinlamaniz zarar veriyor mangalarin resmu olarak yayinlanmasini eminim sizde istiyorsunuz dur lütfen gerekli içerikleri kaldırın demek bu kadar zor olmamalı ya , ayriyeten Türkiye de manga kültürünü yayan 2 3 ciltlik gerekli seyler yayınları değil hatalarını harcayıp serileri guncele tamamen türkçe getiren fansub ekiplerinin gayreti dır, manga vadisinde 2 seneye yakin editörlük yaptım kesinlikle yaninizdayim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok sinir oldum yaa.Gel de komunist olma şimdi Ben şahsen bunlardan hiçbir ürün almayacağım.Umarım diğer arkadaşlar da buna uyarlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutunkolonyasi

Bu kadar olmaz ya , ayıp denen bisey var usulunce telif haklarını satın aldık , sizin internette ücretsiz yayinlamaniz zarar veriyor mangalarin resmu olarak yayinlanmasini eminim sizde istiyorsunuz dur lütfen gerekli içerikleri kaldırın demek bu kadar zor olmamalı ya , ayriyeten Türkiye de manga kültürünü yayan 2 3 ciltlik gerekli seyler yayınları değil hatalarını harcayıp serileri guncele tamamen türkçe getiren fansub ekiplerinin gayreti dır, manga vadisinde 2 seneye yakin editörlük yaptım kesinlikle yaninizdayim

Hiçbir şey anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rasyonal Sosyalist

quote:

Bu kadar olmaz ya , ayıp denen bisey var usulunce telif haklarını satın aldık , sizin internette ücretsiz yayinlamaniz zarar veriyor mangalarin resmu olarak yayinlanmasini eminim sizde istiyorsunuz dur lütfen gerekli içerikleri kaldırın demek bu kadar zor olmamalı ya , ayriyeten Türkiye de manga kültürünü yayan 2 3 ciltlik gerekli seyler yayınları değil hatalarını harcayıp serileri guncele tamamen türkçe getiren fansub ekiplerinin gayreti dır, manga vadisinde 2 seneye yakin editörlük yaptım kesinlikle yaninizdayim

Hiçbir şey anlamadım.

Ya moruk sinirle hizli hizli yazdim telefondan sozluk tahmini de acik kalmis corbaya donmus yazilar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rasyonal Sosyalist

quote:

Hiçbir şey anlamadım.

Ben 2. okuyuşumda anladım biraz.

• Yemesinler bizi... Sadece cevirip yayinladiklari sayilar internet uzerinden kaldirilabilir. Bunun usulu budur. Gerisine dokunamazlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: SonictheHedgehog-MZ

Yemesinler bizi... Sadece cevirip yayinladiklari sayilar internet uzerinden kaldirilabilir. Bunun usulu budur. Gerisine dokunamazlar.

Telifini aldıkları tüm serileri internetten kaldırtma hakları yasal olarak var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metroid

quote:

Yemesinler bizi... Sadece cevirip yayinladiklari sayilar internet uzerinden kaldirilabilir. Bunun usulu budur. Gerisine dokunamazlar.

Telifini aldıkları tüm serileri internetten kaldırtma hakları yasal olarak var.

Bildirim gelmemis, garip

TCCT den biriyle zamaninda konustugumda dedigim yonde yapilabildigini soyluyordu, onlar anlasma yoluna gitmisler o zaman... Serileri cevirenlerde bu adamlarla bu tur bir anlasma yapabilirse iyi olur, 700 sayilik serileri cevirmeden cevrilmis olan sitelerden kaldirtmasinin herhangi bir anlami yok.

• TÇÇT telifi alınmış serileri sitesinden otomatikman kaldırıyor zaten. Bunu bazen bildiri gelmeden de yapıyorlar. Kişilerle anlaşma filan yapma yok.
  • Telif hakları varsa haklılar ama..
  • quote:

Orijinalden alıntı: CorpseParty

Telif hakları varsa haklılar ama..

Haklılar da bunu bildirme şekilleri yanlış. Milletin isyanı da ona zaten. Bir nevi haklıyken haksız duruma düşme durumu.
  • quote:

Bunu hakaret ve tehdit ile mi karşı tarafı uyarmaları, doğru mu?
  • quote:

TÇÇT telifi alınmış serileri sitesinden otomatikman kaldırıyor zaten. Bunu bazen bildiri gelmeden de yapıyorlar. Kişilerle anlaşma filan yapma yok.

Onu demiyorum. Mesela New Avengers serisi 30 sayi.

New avengers in telif hakkini alan yayin evi ilk 5 sayiyi yayinladigi zaman tcct nin kendi sitesinde tum seriyi degil de ilk 5 i kaldirmasi gerekiyor. Yoksa atladigim bir kisim mi var bununla ilgili?

• quote:

quote:

TÇÇT telifi alınmış serileri sitesinden otomatikman kaldırıyor zaten. Bunu bazen bildiri gelmeden de yapıyorlar. Kişilerle anlaşma filan yapma yok.

Onu demiyorum. Mesela New Avengers serisi 30 sayi.

New avengers in telif hakkini alan yayin evi ilk 5 sayiyi yayinladigi zaman tcct nin kendi sitesinde tum seriyi degil de ilk 5 i kaldirmasi gerekiyor. Yoksa atladigim bir kisim mi var bununla ilgili?

Telif alındıysa o serinin tüm sayılarını kapsıyor demektir, TÇÇT direkt tüm seriyi kaldırır. En son Avenging Spider-Man serisinin tamamını kaldırdılar mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metroid -- 30 Mayıs 2015; 13:58:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

quote:

Hiçbir amaçları yokken onlarda aynı şekilde karşılık veriyorlar maalesef. Japonya'da çizilip satılan bu mangaları internette fansub gruplarınının sayesindeymiş gibi manga-severlere sunmak ve "emek verdik ulaa ne cüretle kaldırırsınız protesto edecez birşey almayın euısouıasf" şeklinde facebook sayfasında karşılaştığım yorumlar dahil olmak üzere bu şekilde protesto etmek benim kulağıma o kadarda hoş gelmiyor. Gerekli Şeyler'den daha önce hiç manga almadım, okumayı seven kişiler zaten bunu Japonca veya İngilizce olarak bunu alıp okuyacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naega- -- 30 Mayıs 2015; 15:48:13 >

• quote:

quote:

quote:

Hiçbir amaçları yokken onlarda aynı şekilde karşılık veriyorlar maalesef. Japonya'da çizilip satılan bu mangaları internette fansub gruplarınının sayesindeymiş gibi manga-severlere sunmak ve "emek verdik ulaa ne cüretle kaldırırsınız protesto edecez birşey almayın euısouıasf" şeklinde facebook sayfasında karşılaştığım yorumlar dahil olmak üzere bu şekilde protesto etmek benim kulağıma o kadarda hoş gelmiyor. Gerekli Şeyler'den daha önce hiç manga almadım, okumayı seven kişiler zaten bunu Japonca veya İngilizce olarak bunu alıp okuyacaktır.

Tamam.

• quote:

quote:

quote:

Kusura bakmada 10 liraya aldiklarini 60 liraya satip milleti dolandirmakta ustlerine olmayan yayin evleri var.

Sanki ulkede yolda gordugun kisilerin 9/10 u manga dir cizgi romandir vs okuyormus gibi davranmanin bir alemi yok. Gonullu olarak bu ise kendini verenler olmasaydi onlar boyle bir ise (telif hakkini alip yayinlama vs) kalkisacak kadar ileri gitmezlerdi.

Haa onlar saniyor mu ki boyle yapinca tum mangaci tayfa onlardan satin alacak? Torrent tir, download siteleridir carttur cuttur, ingilizce dahi olsa internet uzerinden okunacaktir yine.

• Saçma sapan işler. Telif haklarını aldın diye insanlar seni mi bekleyecek yıllarca devamı çevirilsin diye?Birde utanmadan güncele gelme niyetimiz yok yazmışlar. Bu insanların türkçe manga okuma hakkını gasp etmek değil midir ?Neyse zaten okuyacak adam ingilizce vs de okur. Şu yaptıkları haraket ile almaya niyeti olan adamları da vazgeçirdiler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GwynBlade -- 30 Mayıs 2015; 18:44:05 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Kusura bakmada 10 liraya aldiklarini 60 liraya satip milleti dolandirmakta ustlerine olmayan yayin evleri var.

Sanki ulkede yolda gordugun kisilerin 9/10 u manga dir cizgi romandir vs okuyormus gibi davranmanin bir alemi yok. Gonullu olarak bu ise kendini verenler olmasaydi onlar boyle bir ise (telif hakkini alip yayinlama vs) kalkisacak kadar ileri gitmezlerdi.

Haa onlar saniyor mu ki boyle yapinca tum mangaci tayfa onlardan satin alacak? Torrent tir, download siteleridir carttur cuttur, ingilizce dahi olsa internet uzerinden okunacaktir yine.

Benim merak ettiğim jump comics firması mangafox sitesini tehdit ediyor mudur?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.