Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

'Gerekli Şeyler' protestosu: almayın aldırmayın!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
91
Cevap
3
Favori
2.304
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Anime / Manga >> 'Gerekli Şeyler' protestosu: almayın aldırmayın!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1205 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: SonictheHedgehog-MZ

quote:

Orijinalden alıntı: kızgınjapon

quote:

Orijinalden alıntı: SonictheHedgehog-MZ

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: C E B R A I L

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: C E B R A I L

quote:

saçmalık belki tavırları yanlıştı ama kimse gereklişeylere sen haksızsın diyemez adamlar haklı birde burda korsanı desteklemişler şaka gibi

Telif haklarını almadan önce arkadaşlar bunları zaten çeviriyordu.
      Yani gereksizşeyler, çeviri yapan gönüllülerin hedef kitlesini oluşturmasını bekleyip, risksiz bir girişim yapma mantığıyla hazıra konuverdiler.
      "Parasını vermedik mi kardeşim, basın gidin" diyerek de terbiyesizlik yapmaları üstüne tuz biber oldu. Bu noktada korsan müstahaktır...

Bu işe ilk başladıklarında yola türkiyede manga basılsın diye çıkmadılar mı asıl şu an fançeviri yapanlar haksız bu işe ilk el atanlara saygısızlık yapıyorlar şişik egolarından bahsetmiyorum bile.

Basılı manga satın alanların azımsanmayacak çoğunluğu sektörü desteklemek, katkı vermek amacını benimsemişlerdir.
      Eğer adam, bu işi bedavadan yapanlara hakaret etmek yerine, mağduru oynasaydı haklılığını ve kazancını arttırırdı.
      Telif hakkını eserleri korumak için değil onlardan para kazanmak için ödediğini unutmamak gerekiyor. Aç gözlülük ve aşırı hırs kişinin uslubüne yansırsa istediği kadar haklı olsun, kimse onlardan birşey almaz ders olur...

Evet tavır yanlış amatörce ama yayınladıkları mangaların internet üzerinden kaldırılması konusunda haksızlar diyemeyiz.

Yayınlamayacakları sayıları kaldırtamazlar

Zaten yayınlanması illegal olan şeyin nasıl kaldıramazlar anlamadım [:

Telif hakkını aldıkları kadarını kaldırabilirler fazlasını değil Tüm seri onların kontrole girmez birkaç sayının telif haklarını aldılar diye. Ancak bastıkları ya da basacakları yayınlara telif hakkından dolayı dava açma hakkına sahiptirler. Bir sorun teşkil etse mangaka halleder zaten bu tür şeyleri çok takılmayın bunlara

Bir tek akıllı da 'gerekli şeyler' değil.
      Gönüllü Comic çevirisi yapanlarla, o serinin/sayının telif hakkını alıp basanların arasındaki ilişkiyi bu tür şeyleri az çok kurcalamış biri bilir zaten.

yasaların duyguları yoktur yaptıkları iş yasak illegal mi? yasak illegal.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Teğmen
      173 Mesaj
      Şaka gibi; o "korsan" olarak adlandırılan sitelerde çalışsaydınız veya en azından çalışan birini tanısaydınız, "çalışmaktan kastım destek olmak, herhangi bir karşılık almıyor onlar" "Gereksiz Şeyler" i hiçbir şekilde haklı bulmazsınız. Bu konunun unutulmasına üzüldüm açıkcası, bizimde sorunumuz bu işte. Her türlü konu bu şekilde unutulup gidiyor ülkemizde.

DH CEMİYYET-İ OSMÂNİYYE
      BAŞIBOZUKLAR
    • Yarbay
      13706 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: Fevkelade1i

Şaka gibi; o "korsan" olarak adlandırılan sitelerde çalışsaydınız veya en azından çalışan birini tanısaydınız, "çalışmaktan kastım destek olmak, herhangi bir karşılık almıyor onlar" "Gereksiz Şeyler" i hiçbir şekilde haklı bulmazsınız. Bu konunun unutulmasına üzüldüm açıkcası, bizimde sorunumuz bu işte. Her türlü konu bu şekilde unutulup gidiyor ülkemizde.

Nasıl unutulabilir... En azından ben unutmadım diyeyim
      Buraya yönlendirmiyorum herhangi bir şey alacak kişileri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      2214 Mesaj
      Haklı olmadıkları şeyi bide sert biçimde tepki getirince işler karışmış doğrusu

|
      |

Stay DETERMINED
    • Yarbay
      11249 Mesaj

Ben unutmadim. Gerekli Seyler'den cop sokmuyorum evime. (Gelen bir hediye var onu saymiyorum. :)) Halbuki yavas ciksa da manga fiyatlari yurtdisindan satin alima gore uygun oluyordu ama yapacak bir sey yok. Hakli olduklari durumda haksiz duruma soktular kendilerini. Halbuki yapici konussalardi su konuda daha once cok az alisveris yapmis biri olarak surekli oradan alisveris yapabilirdim.

|
      |
      Fevkelade1i kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      173 Mesaj
      Keşke böyle kaba bir üslup yerine:

"Sizin Türkiye'deki anime ve manga kültürünü ne kadar geliştirdiğinizi biliyoruz. Fakat bizi de anlamalısınız, bu kültürü ülkemizde daha da yaymak için para harcıyoruz. Rica etsem, mangaların çevirisinin basılmış olan sayılarını sitenizden kaldırabilir misiniz?"

tarzında güzel bir üslup kullansalar, eminim ki birçok manga sitesi ve manga alıcısı destek verirdi bu duruma ve satışları çok daha yükselirdi. Yani öyle bir şey olsa, hiç manga okumamış ben bile alırdım sırf destek olmak için

Fakat böyle bir şey olmadı ki bu da adamların tek derdinin para olduğunun kanıtıdır. Bu yüzden bu hadiseyi tekrar gün yüzüne çıkarmak için çaba sarf edeceğim elimden geldiğince. En azından Facebook sayfamda ve üye olduğum gruplarda duyururum tekrardan.
      Elimden ne kadar gelirse artık
      Sizlerinde desteklerini beklerim bu konuda. Türkiye'de manga satamasın istiyorum gereksiz şeylerin
      |
      |

DH CEMİYYET-İ OSMÂNİYYE
      BAŞIBOZUKLAR

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      Ee bu adamların mağazaları hala açık hala çeviri yapıyorlar.
      Kim alıyor da destek çıkıyor bu adamlara?

• Yarbay
      13706 Mesaj

Olaydan haberi olmayanlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      DARK_WORM kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      6767 Mesaj
      Sevdiğim mangakalara destek için artık alıyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeidaraSanji -- 8 Ağustos 2017; 21:19:57 >
      |
      |
    • Teğmen
      112 Mesaj
      Çoğu kişi birkaç ay içinde boykotu bırakmıştı zaten. Üstüne bir de son dönemdeki popüler shonenleri bastıkları için satışları devam ediyor. Slam Dunk basarlarsa ben de boykot kararımı bozarım. :D
      |
      |

• Çavuş
      44 Mesaj
      Uzun süre manga-anime çevirilerine yardım etmiş, bu iş için belli programları (ps vs.) kullanmayı öğrenmiş, Gerekli Şeyler denilen yayınevinin bastığı mangaları bu ülkede popüler etmiş topluluğun üyelerinden biri olarak Gerekli Şeyler boykotunu bırakmadık, bırakmayacağız.

• Teğmen
      173 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: Chizuru

Uzun süre manga-anime çevirilerine yardım etmiş, bu iş için belli programları (ps vs.) kullanmayı öğrenmiş, Gerekli Şeyler denilen yayınevinin bastığı mangaları bu ülkede popüler etmiş topluluğun üyelerinden biri olarak Gerekli Şeyler boykotunu bırakmadık, bırakmayacağız.

Olmasaydık; olmazlardı!! Boykotu destekliyorum, her zaman
      |
      |

DH CEMİYYET-İ OSMÂNİYYE
      BAŞIBOZUKLAR
Reklamlar
paykasa
SEO
SEO
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.