Şimdi Ara

Neon Genesis Evangelion hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
8.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 26 bölümlük seriyide, tüm filmleri de izledim. Özellikle serinin son bölümlerini ağzım açık bir biçimde izlememe karşın filmlere gelince işler karıştı. Açıkça söylemek gerekirse End of the Evangelion'dan hiç bir şey anlamadım, kafam allak bullak oldu. Anlamadım ki seri çok güzeldi de benim mi kafa basmadı yoksa felsefe yapıcaz millet anlamayacak diye zorlamışlar mı? Seriyi bitiren ve anlayan arkadaşlar biraz aydınlatabilir mi?

• Hideaki Anno bile bir EVA biriminin kaç metre olduğuna dair soruyu yanıtlayamadı. Doğaldır ilk izleyişte anlayamaman. Zira EVA'daki çoğu şey yönetmenin mülakatlarda söylediğinin aksine ancak bir başka izleyici ile tartışıp teori kurduğundan bir temele dayandırılabiliyor ama onda da bir kişinin ulaştığı sonuca bir diğeri varamıyor. (time loop teorisi haricinde)

Soruların olursa benim seriden anladığım kadarı ile yardıma hazırım ama sana önerim öncelikle "Evangelion: ReTake" adlı 8 ciltlik Doujin'i okumandır. Unofficialdır ama "better than original" bir plot'a dayanır en azından. Benzer şekilde eva-geeks adlı internet sitesinde hayran tartışmalarından elenerek oluşturulmuş bir plot yazılmaya çalışılıyor uzun süredir.

Gönül isterdi ki en azından Anno "şeyh uçmaz, müritleri uçurur" sözünde olduğu gibi izleyicileri kendi plot'larını yazmak zorunda bırakmasaydı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akuma_Blade -- 25 Haziran 2012; 1:09:51 >

• Seelee ve Nerv insanların yaradılıştan kaynaklanan kusurlarından dolayı asla mutlu olamayacaklarını düşünüyorlar, ve insanlığın parçalanarak tek bir varlığa dönüşmesine yol açan projeyi işleyişe sokuyorlar. Bu sırada Shinji bedenen Lilith'in içine giriyor ve aynı zamanda zihnen 25. ve 26. bölümlerde hayatı sorgulayarak depresyonuna çare buluyor ve bu projeyi reddediyor. Bu şekilde herkesin öldüğü dünyada canlı olarak sağ kalabiliyor. Asuka neden orada var onu bilemiyorum ancak. Sanırım insanlığa çoğalarak ikinci bir kez şans verilmesi için. Benim şimdilik anlayabildiğim kadarı bu.

• Asuka'nın orada sağ bulunması 3rd Impact gerçekleştiğinde hala EVA kokpitinde olmasıyla ilgili olabilir. SELEE'nin onun sağ kalmasını planladığını zannetmiyorum.

Plan kanımca başlamadan bitmişti çünkü Rei'lerden sonuncusu Longinus mızrağını uzaya attığında mızrak meleği delip geçip ay görüngesine oturdu. SELEEdekilerin proje sekteye uğramayacak mı, denemeli miyiz? filan dediklerini hatırla. Onlar tüm insanlığı aynı anda ortak varlığa yükseltmek için Shinji'yi cinnet geçirmeye zorladılar ve 3rd Impact'in ilk aşaması sona erdi. Ama ortaya çıkan cisimleşmş saf varlık boyununa yediği mızrakla beraber öldü. Shinji'nin Asuka'yı gördüğü sahnenin bu kısma ait plot'a ilişkin olduğunu düşünüyorum. "Diğer" son -Shinji'nin Rei ile birleşmesi- muhtemelen Anno'nun EVA'yı time loop'u sıfırlayarak reenkarnasyon karakterler üzerinden Rebuild of EVA gibi alternatif evrenlere bağlama çabası için bıraktığı açık kapı olmalı. Rebuild of EVA'da Asuka'nın isim ve orijininin değiştirilmesi yada en basitinden Shinji'nin sürekli dinlediği 24 parçalık kasetin Mari ile çarpıştıktan sonra 24'den sonra da devam etmesi buna bir gönderme gibi.

Bu durumda da Sadamoto'nun EVA manga'sı bile kendi içinde bir başka evrenin çıkmaz sokağa girdiği yer durumuna düşüyor zira 3rd Impact gerçekleşmeden Ritsuko Gendo'yu vuruyor!

End of Evangelion'un "diğer" sonu üzerinden time loop teorisini düşünürsek bile NERV personelinin -ve tabii Misato'nun- nasıl reenkarnasyona uğrayabildiği hususu plothole durumuna düşüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akuma_Blade -- 25 Haziran 2012; 4:39:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Akuma_Blade
    Hideaki Anno bile bir EVA biriminin kaç metre olduğuna dair soruyu yanıtlayamadı. Doğaldır ilk izleyişte anlayamaman. Zira EVA'daki çoğu şey yönetmenin mülakatlarda söylediğinin aksine ancak bir başka izleyici ile tartışıp teori kurduğundan bir temele dayandırılabiliyor ama onda da bir kişinin ulaştığı sonuca bir diğeri varamıyor. (time loop teorisi haricinde)

Soruların olursa benim seriden anladığım kadarı ile yardıma hazırım ama sana önerim öncelikle "Evangelion: ReTake" adlı 8 ciltlik Doujin'i okumandır. Unofficialdır ama "better than original" bir plot'a dayanır en azından. Benzer şekilde eva-geeks adlı internet sitesinde hayran tartışmalarından elenerek oluşturulmuş bir plot yazılmaya çalışılıyor uzun süredir.

Gönül isterdi ki en azından Anno "şeyh uçmaz, müritleri uçurur" sözünde olduğu gibi izleyicileri kendi plot'larını yazmak zorunda bırakmasaydı.

Bence Hideki Anno da bir şeylerin eksik olduğunu anlamış olacak ki adam Rebuild of Evangelion serisine başladı. Genelde doujinlere pek sıcak bakmam ama eğer açıklayıcı bir tarafı varsa bir baksam hoş olabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: Annihilan
    Seelee ve Nerv insanların yaradılıştan kaynaklanan kusurlarından dolayı asla mutlu olamayacaklarını düşünüyorlar, ve insanlığın parçalanarak tek bir varlığa dönüşmesine yol açan projeyi işleyişe sokuyorlar. Bu sırada Shinji bedenen Lilith'in içine giriyor ve aynı zamanda zihnen 25. ve 26. bölümlerde hayatı sorgulayarak depresyonuna çare buluyor ve bu projeyi reddediyor. Bu şekilde herkesin öldüğü dünyada canlı olarak sağ kalabiliyor. Asuka neden orada var onu bilemiyorum ancak. Sanırım insanlığa çoğalarak ikinci bir kez şans verilmesi için. Benim şimdilik anlayabildiğim kadarı bu.

Hocam o zaman anlamadığım kısımları ben net olarak belirteyim, Seelee ve Nerv'ün amacını anladım, Human Insturmentality Project teoride kafama oturdu gibi ama ben işin uygulama kısmını anlamadım. Mesela Adam ve Lilith dediğimiz varlıklar tam olarak nedir? Eva ve Angel'larla ne gibi bir bağlantıları var veya Longinus Mızrağı'nın burdaki işlevi nedir? Tek amacı Angel'ları öldürmek olamaz diye düşünüyorum. Son sahnede Asuka'nın hayatta kalması ve Shinji'nin onu öldürmeye çalışması ne alaka?

quote:

Orijinalden alıntı: Akuma_Blade

Asuka'nın orada sağ bulunması 3rd Impact gerçekleştiğinde hala EVA kokpitinde olmasıyla ilgili olabilir. SELEE'nin onun sağ kalmasını planladığını zannetmiyorum.

Plan kanımca başlamadan bitmişti çünkü Rei'lerden sonuncusu Longinus mızrağını uzaya attığında mızrak meleği delip geçip ay görüngesine oturdu. SELEEdekilerin proje sekteye uğramayacak mı, denemeli miyiz? filan dediklerini hatırla. Onlar tüm insanlığı aynı anda ortak varlığa yükseltmek için Shinji'yi cinnet geçirmeye zorladılar ve 3rd Impact'in ilk aşaması sona erdi. Ama ortaya çıkan cisimleşmş saf varlık boyununa yediği mızrakla beraber öldü. Shinji'nin Asuka'yı gördüğü sahnenin bu kısma ait plot'a ilişkin olduğunu düşünüyorum. "Diğer" son -Shinji'nin Rei ile birleşmesi- muhtemelen Anno'nun EVA'yı time loop'u sıfırlayarak reenkarnasyon karakterler üzerinden Rebuild of EVA gibi alternatif evrenlere bağlama çabası için bıraktığı açık kapı olmalı. Rebuild of EVA'da Asuka'nın isim ve orijininin değiştirilmesi yada en basitinden Shinji'nin sürekli dinlediği 24 parçalık kasetin Mari ile çarpıştıktan sonra 24'den sonra da devam etmesi buna bir gönderme gibi.

Bu durumda da Sadamoto'nun EVA manga'sı bile kendi içinde bir başka evrenin çıkmaz sokağa girdiği yer durumuna düşüyor zira 3rd Impact gerçekleşmeden Ritsuko Gendo'yu vuruyor!

End of Evangelion'un "diğer" sonu üzerinden time loop teorisini düşünürsek bile NERV personelinin -ve tabii Misato'nun- nasıl reenkarnasyona uğrayabildiği hususu plothole durumuna düşüyor.

Time loop ve alternatif evren olayı mantıklı geldi, ben en iyisi burada yazılanları aklımda tutarak seriyi bir kez daha izleyeyim.

• @çok da nickimde

Bunları evawikiden araştırarak yazıyorum.

Adam ve Lilith yaşamın tohumlarını taşıyan melekler, ancak bir gezegende ikisi aynı anda birlikte olamıyorlar. Birisinin yarattığı yaşam o gezegendeki tek yaşam olmak zorunda. Adam dünyaya ilk geliyor ve oraya kendi yaşam tohumları olan Angels'ı bırakıyor.Ancak Adam işini bitirene kadar yanlışlıkla Lilith'te dünyaya geliyor ve bu olayın sonucunda Lilith'in yaşam tohumunu taşıyan canlılar gezegeni dolduruyor. Adam ise pasif bir hale geliyor. Sonradan Selee tarafından güney kutbunda Adam bulunuyor ve Selee bir insan Dna'sını Adam ile birleştiriyor ve Second Impact ortaya çıkıyor. Bu deneyin sonucu olarak kesin olarak bilgi verilmese de Kaworu'nun ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu olaydan sonra Adam embriyo haline geliyor. Selee bu olaydan sonra bu embriyoyu kullanarak Evangelion'ları yaratıyor. Bu olaydan sonra Angellar kendilerini yaratan Adam ile birleşip dünyadaki tüm Lilith temelli yaşamı silebilmek için dünyaya saldırmaya başlıyorlar. Daha sonra ise Gendo İkari Adam embriyosunu Lilith ile birleştiriyor ve Third Impact başlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Annihilan

@çok da nickimde

Bunları evawikiden araştırarak yazıyorum.

Adam ve Lilith yaşamın tohumlarını taşıyan melekler, ancak bir gezegende ikisi aynı anda birlikte olamıyorlar. Birisinin yarattığı yaşam o gezegendeki tek yaşam olmak zorunda. Adam dünyaya ilk geliyor ve oraya kendi yaşam tohumları olan Angels'ı bırakıyor.Ancak Adam işini bitirene kadar yanlışlıkla Lilith'te dünyaya geliyor ve bu olayın sonucunda Lilith'in yaşam tohumunu taşıyan canlılar gezegeni dolduruyor. Adam ise pasif bir hale geliyor. Sonradan Selee tarafından güney kutbunda Adam bulunuyor ve Selee bir insan Dna'sını Adam ile birleştiriyor ve Second Impact ortaya çıkıyor. Bu deneyin sonucu olarak kesin olarak bilgi verilmese de Kaworu'nun ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu olaydan sonra Adam embriyo haline geliyor. Selee bu olaydan sonra bu embriyoyu kullanarak Evangelion'ları yaratıyor. Bu olaydan sonra Angellar kendilerini yaratan Adam ile birleşip dünyadaki tüm Lilith temelli yaşamı silebilmek için dünyaya saldırmaya başlıyorlar. Daha sonra ise Gendo İkari Adam embriyosunu Lilith ile birleştiriyor ve Third Impact başlıyor.

İşte bu bayağı açıklayıcı oldu. Şu evawiki'ye ben de bir göz atayım belki başka faydalı şeyler de bulabilirim.

• bende yeni bitirdim seriyi(26 bölüm + end of eva) çok manyak bir animeymiş. orjinal final çok karışıktı bu film daha iyi ama yine de karışık sayılır. galiba bilerek böyle yapmışlar. bu sayede herkes kişisel olarak farklı anlam ve sonuçlar çıkarabilir. direk bütün cevapları verince hayal gücü kullanmaya gerek kalmıyor. burada epeyce kullanmak gerekiyor ama.

birde rebuild ler var. ilk 3 ü çekilmiş 4. sonra gelecekmiş. onları da seyredeyim mi?
  • Bende bu anime serisine yeni basladim ama Shinji Ikari denen Third Child'a iyice ayar oldum. Kiz gibi aglar tavuk gibi korkar, birisi su veledi oldursede huzura ersem artik diye bakar oldum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

bende yeni bitirdim seriyi(26 bölüm + end of eva) çok manyak bir animeymiş. orjinal final çok karışıktı bu film daha iyi ama yine de karışık sayılır. galiba bilerek böyle yapmışlar. bu sayede herkes kişisel olarak farklı anlam ve sonuçlar çıkarabilir. direk bütün cevapları verince hayal gücü kullanmaya gerek kalmıyor. burada epeyce kullanmak gerekiyor ama.

birde rebuild ler var. ilk 3 ü çekilmiş 4. sonra gelecekmiş. onları da seyredeyim mi?

Kesinlikle izle. Tıpkı End of the Evangelion'da olduğu gibi orada da alternatif bir gerçeklik anlatılıyor. Özellikle ikinci film izlediğim en iyi anime filmlerden biri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Serinin tamamini izledim, OVA'larda bile Shinji'den iyice tiksinir oldum. Her yerde aglar zirlar, korkak tavuk resmen. Valla dayanamayacagim ben gidip vuracagim onu en sonunda. Bir anime karakteri bu kadar mi karaktersiz korkak kiz gibi olur anlamadim. Game of Thrones'daki Joffrey'den bile daha cok nefret ettim o derece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baelros

Serinin tamamini izledim, OVA'larda bile Shinji'den iyice tiksinir oldum. Her yerde aglar zirlar, korkak tavuk resmen. Valla dayanamayacagim ben gidip vuracagim onu en sonunda. Bir anime karakteri bu kadar mi karaktersiz korkak kiz gibi olur anlamadim. Game of Thrones'daki Joffrey'den bile daha cok nefret ettim o derece.

Animenin olayı biraz da bu gibi aslında. Karakterlerin sorunlu kişiler olması. Bence Shinji daha cesur atılgan bir çocuk olsaydı anime bu başarıyı elde edemezdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: çok da nickimde

quote:

Serinin tamamini izledim, OVA'larda bile Shinji'den iyice tiksinir oldum. Her yerde aglar zirlar, korkak tavuk resmen. Valla dayanamayacagim ben gidip vuracagim onu en sonunda. Bir anime karakteri bu kadar mi karaktersiz korkak kiz gibi olur anlamadim. Game of Thrones'daki Joffrey'den bile daha cok nefret ettim o derece.

Animenin olayı biraz da bu gibi aslında. Karakterlerin sorunlu kişiler olması. Bence Shinji daha cesur atılgan bir çocuk olsaydı anime bu başarıyı elde edemezdi.

Ama animede gecenler ile Shinji'nin karakteri bagdasmiyor. Hem zarar gormemek icin korkak tavukluk yapip kiz gibi agliyor sonrasinda etrafindaki herkes saldiri altinda olunca yine agliyor korkuyor. Birkac bolumde de cengaver gibi ortaliga atliyor. Hele hele en son bolumde yaptiklarinin mantikli bir aciklamasi kesinlikle yok.

OVA'nin basinda Asuka ile ilgili fantazi yapiyor ama hersey bittinde kiz savunmasiz yarali bir sekilde yerde yatarken kizin bogazina sarilip onu oldurmeye calisiyor. Bu kisiligi ile tamamen alakasiz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: çok da nickimde

quote:

Ama animede gecenler ile Shinji'nin karakteri bagdasmiyor. Hem zarar gormemek icin korkak tavukluk yapip kiz gibi agliyor sonrasinda etrafindaki herkes saldiri altinda olunca yine agliyor korkuyor. Birkac bolumde de cengaver gibi ortaliga atliyor. Hele hele en son bolumde yaptiklarinin mantikli bir aciklamasi kesinlikle yok.

OVA'nin basinda Asuka ile ilgili fantazi yapiyor ama hersey bittinde kiz savunmasiz yarali bir sekilde yerde yatarken kizin bogazina sarilip onu oldurmeye calisiyor. Bu kisiligi ile tamamen alakasiz

Sanırım onun amacı orada kendisinden başka bir canlı olduğunu anlayabilmek içindi. O yüzden asuka tepki verince bırakıyor.

• Anno Hideki bunu şunu düşünerek yapmıştır demek çok zor. Sonuçta Shinji'nin karakternini kasten oturmamış ve çelişkili yapmış olabilir veya bu kendisinin de fark etmediği bir hata olabilir. İşte bize de yorumlayacak mesele çıkıyor.

• çok da nickimde kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Evangelion hakkında bilgi sahibisiniz sanırım..Ben diziyi seyretmeden direk Evangelion 1.0 You are not alone ile başladım.Öncelikle çok hoşuma gitti ama şimdi de acaba diziyi izlemeden filmleri izlersem eksikmi kalırım korkusu sardı :)

Bundan sonraki planım Evangelion 2.0 ve 3.0 izlemekti.. Gerçi 2.0 için altyazı bulmakta zorlanıyorum oda ayrı konu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: merttt35

Selamlar,

Evangelion hakkında bilgi sahibisiniz sanırım..Ben diziyi seyretmeden direk Evangelion 1.0 You are not alone ile başladım.Öncelikle çok hoşuma gitti ama şimdi de acaba diziyi izlemeden filmleri izlersem eksikmi kalırım korkusu sardı :)

Bundan sonraki planım Evangelion 2.0 ve 3.0 izlemekti.. Gerçi 2.0 için altyazı bulmakta zorlanıyorum oda ayrı konu.

2.22 ve 3.33'ün çevirisini yapmıştım. yedincigemi'den indirebilirsin.
  • Akuma_Blade kullanıcısına yanıt
    teşekkür ettim divxplanet ve türkçealtyazı dakilerin senkronu tam uymadı birde sizinkini deneyeceğim..
  • bunun konusu ne arkadaşlar. kısaca anlatsanız. herkes bir şey yazmış.
  • Arkadaşlar,

Diziyi seyretmeden 1.11 - 2.22 ve 3.33 filmlerini seyretmek mantıklımı?Yoksa illa altyapı yapmak gerekirmi?

Cowboy Bebop önce filmi seretmiştim sonra diziyi bitirdim sıkıntı olmamıştı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.