Şimdi Ara

'Gerekli Şeyler' protestosu: almayın aldırmayın! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir (2 Mobil) - 11 Masaüstü2 Mobil
5 sn
103
Cevap
3
Favori
7.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

quote:

Orijinalden alıntı: SonictheHedgehog-MZ

quote:

Orijinalden alıntı: CorpseParty

quote:

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

quote:

Orijinalden alıntı: CorpseParty

Telif hakları varsa haklılar ama..

Bunu hakaret ve tehdit ile mi karşı tarafı uyarmaları, doğru mu?

Hiçbir amaçları yokken onlarda aynı şekilde karşılık veriyorlar maalesef. Japonya'da çizilip satılan bu mangaları internette fansub gruplarınının sayesindeymiş gibi manga-severlere sunmak ve "emek verdik ulaa ne cüretle kaldırırsınız protesto edecez birşey almayın euısouıasf" şeklinde facebook sayfasında karşılaştığım yorumlar dahil olmak üzere bu şekilde protesto etmek benim kulağıma o kadarda hoş gelmiyor. Gerekli Şeyler'den daha önce hiç manga almadım, okumayı seven kişiler zaten bunu Japonca veya İngilizce olarak bunu alıp okuyacaktır.

Kusura bakmada 10 liraya aldiklarini 60 liraya satip milleti dolandirmakta ustlerine olmayan yayin evleri var.

Sanki ulkede yolda gordugun kisilerin 9/10 u manga dir cizgi romandir vs okuyormus gibi davranmanin bir alemi yok. Gonullu olarak bu ise kendini verenler olmasaydi onlar boyle bir ise (telif hakkini alip yayinlama vs) kalkisacak kadar ileri gitmezlerdi.

Haa onlar saniyor mu ki boyle yapinca tum mangaci tayfa onlardan satin alacak? Torrent tir, download siteleridir carttur cuttur, ingilizce dahi olsa internet uzerinden okunacaktir yine.

Benim merak ettiğim jump comics firması mangafox sitesini tehdit ediyor mudur?

Mangafox sitesinin hostingi Çin'de olduğu için bir şey yapamıyorlar yoksa kaldırtırlardı tabi ki mangaları.

• Bu ne saygısızlıktır.
    Manga kültürü özgür ve serbest bir kültürdür sırf bir kaç kapitalist şirket para kazancak diye biz bu zevkimizden mahrum mu kalalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vestelden sonra alınmayacak markalar listesine bir yenisi daha eklendi

• quote:

Orijinalden alıntı: Shonen Jump

Vestelden sonra alınmayacak markalar listesine bir yenisi daha eklendi

Hakkıyla yapamadığın bir şeyi tekelleştirmek ne haddine

• Bence coluk cocuk yazmis bunlari adam mangapanda'dan aliyor ingilizceleri silip turkce ekliyor neyin teklif hakkiymis ki bu? Resimlerimi kullandiniz diye atiyorum manga panda telif hakki davasi acabilir fakat adi gecen firmanin internetteki mangalar uzerinde hicbir telifi yok hukuka aykiri bir kere bunlarin kesin satislari kotu boyle ne kadar kandirsak yeter zihniyetindeler

• "Öncelikle, bu kötü olayı yaşadıkları için çok üzüldük, cidden saçmalık boyutunda gelişmiş herşey...

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları "Türkçe yayın hakkı" olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar. Şuan Mangatr isterse tehdit suçundan dolayı tazminat davası bile açabilir durumda...

En kısa zamanda toplu halde hepimizden özür dilerler umarım. Bu tarz söylemleri hiçkimse haketmiyor. Hepimiz burda gönül işi yapıyoruz ve hiçbir kazanca sahip değiliz. Diyecek çok şey var aslında. Mangatr'ye, o serilerde görevli arkadaşlara ve özellikle bu iğrenç tavıra direk maruz kalan Arkadaşa büyük geçmiş olsun diliyorum."

Kaynak:http://www.mangavadisi.org/Konu-gerekli-seyleri-boykot-ediyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Litityum

"Öncelikle, bu kötü olayı yaşadıkları için çok üzüldük, cidden saçmalık boyutunda gelişmiş herşey...

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları "Türkçe yayın hakkı" olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar. Şuan Mangatr isterse tehdit suçundan dolayı tazminat davası bile açabilir durumda...

En kısa zamanda toplu halde hepimizden özür dilerler umarım. Bu tarz söylemleri hiçkimse haketmiyor. Hepimiz burda gönül işi yapıyoruz ve hiçbir kazanca sahip değiliz. Diyecek çok şey var aslında. Mangatr'ye, o serilerde görevli arkadaşlara ve özellikle bu iğrenç tavıra direk maruz kalan Arkadaşa büyük geçmiş olsun diliyorum."

Vaziyet boyle fakat onceki gunde full metal alc. Death note filan kaldirildi manga tr'nin duzeni hicbir ceviri sitesinde yok malesef olan okuyucuya oluyor zaten her zaman

• quote:

Orijinalden alıntı: Litityum

"Öncelikle, bu kötü olayı yaşadıkları için çok üzüldük, cidden saçmalık boyutunda gelişmiş herşey...

"" Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı""

Aha da dedigim sey dogru cikti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -_-_- -- 31 Mayıs 2015; 17:35:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• olayın tehdit yönünü vs geçiyorum, orası direkt saygısızlık zaten. şöyle de bir durum var, gerekli şeyler sadece kendi çevirileri kullanılırsa işlem başlatabilir çünkü türkiye'de kimsede yayınlama hakkı yok. bu sitelerse direkt ingilizce kaynaktan çeviriyor. bu yüzden hiçbir şey yapamazlar. içi boş bir tehdit, karşı dava açılsa yeridir.

edit: konuyu okumadan yazmıştım. iki üstte arkadaş bir link koyup açıklamış durumu zaten.

ben de fullmetal alchemist'i çok sevdiğim için çevirilerini her zaman alıyordum destek olma amaçlı, elimde ilk 5 mi 6 sayısı mı ne var (gerçi bunu arkabahçe de çeviriyor olabilir unuttum şu an), bundan sonra almayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Droogie -- 31 Mayıs 2015; 21:28:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Droogie

olayın tehdit yönünü vs geçiyorum, orası direkt saygısızlık zaten. şöyle de bir durum var, gerekli şeyler sadece kendi çevirileri kullanılırsa işlem başlatabilir çünkü türkiye'de kimsede yayınlama hakkı yok. bu sitelerse direkt ingilizce kaynaktan çeviriyor. bu yüzden hiçbir şey yapamazlar. içi boş bir tehdit, karşı dava açılsa yeridir.

edit: konuyu okumadan yazmıştım. iki üstte arkadaş bir link koyup açıklamış durumu zaten.

ben de fullmetal alchemist'i çok sevdiğim için çevirilerini her zaman alıyordum destek olma amaçlı, elimde ilk 5 mi 6 sayısı mı ne var (gerçi bunu arkabahçe de çeviriyor olabilir unuttum şu an), bundan sonra almayacağım.

Benzer hikaye nanatsuda da var yine 7gunah uzerine tavsiye ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: 0nime-N0-Kyo

quote:

Orijinalden alıntı: Droogie

olayın tehdit yönünü vs geçiyorum, orası direkt saygısızlık zaten. şöyle de bir durum var, gerekli şeyler sadece kendi çevirileri kullanılırsa işlem başlatabilir çünkü türkiye'de kimsede yayınlama hakkı yok. bu sitelerse direkt ingilizce kaynaktan çeviriyor. bu yüzden hiçbir şey yapamazlar. içi boş bir tehdit, karşı dava açılsa yeridir.

Benzer hikaye nanatsuda da var yine 7gunah uzerine tavsiye ederim

teşekkürler, ekledim listeme.

• Eger manga satarken sattıkları sayılar netten kalkıcaksa defolsun satmasınlar. yıllardır bir kazanc beklemeksizin cevirenlerin emegine yazık
  • http://youtu.be/w4dMRiHOmiw?t=28m42s

Arkadaşım Dost mükemmel bir şekilde anlatmış durumu.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 3 tane müşterileri vardı adamlar onları da ellerinden kaçırdı resmen...Kullanılan uslüp cidden çok kötü, para kazanılır kaybedilir ama itibar kaybedilirse geri kazanmak zor...
    Şu zamanda kağıda basılı yayın alan kaç kişi kaldı ki? Günlük gazeteler hariç dergi vs satışları yarı yarıdan fazla düştü. Bu adamların derdi ne anlamadım. Satın alanlar zaten (çoğunlukla) koleksiyoncular...

CNBC-e, Game Of Thrones'a altyazı ekliyorlar diye divxplanet vs.yi mahkemeye mi verdi? Hayır. Orjinal yayın gününün akşamı hd olarak yayınlayıp izleyicilerini elinde tuttu hatta arttırdı.
    GŞ de cüzzi bir üyelik ücreti ile netten hızlı bir şekilde yayınlayıverseydi (pdf) müşterilerini küstürmezdi ve her türlü hakkını arar ve destek bulurdu bence.

Ayrıca eklemek isterim:
    Bu yayın hakları konusu herkesin kafasını karıştırıyor; eğer ben zorrentten oyun indircem dersen "ooo hakkına giriyorsun, emek hırsızlığı haram vs" deniyor ama mp3 manga/anime olur, dizilerin bi ince gideri var çünkü tvde yayınlanıyor zaten ama filmler olmuyor çünkü sinemacıya değiyor ucu...Çık işin içinden çıkabilirsen (bu gariban ülkede nasıl satın alınacaksa?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C E B R A I L -- 6 Haziran 2015; 0:15:48 >

• Ah ah şeytan diyor 10 dolara alıp 75 liraya sattıkları bootleg figürler için "Bunları satmak için "gerekli şeyler"in var mı?" diyip yasal yollara başvur diye. Gereksiz herifler. Çok şükür bunlara para kazandırmadım, kazandırmam da. 4 tane manga telif hakkı aldı diye mafyaya bürünmüşler resmen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kitsune

Ah ah şeytan diyor 10 dolara alıp 75 liraya sattıkları bootleg figürler için "Bunları satmak için "gerekli şeyler"in var mı?" diyip yasal yollara başvur diye. Gereksiz herifler. Çok şükür bunlara para kazandırmadım, kazandırmam da. 4 tane manga telif hakkı aldı diye mafyaya bürünmüşler resmen.

+1.
  • Üslupları zaten iğrenç bir üslup. Oraya hiç girmeyeceğim bile.

Ama gerçekten bunlar bizi enayi mi zannediyor? One Piece en fazla 200'e kadar basılmış. İnsanlar salak mı beklesin? Güncele getirme niyetleri yok, mangaları takmıyorlar zaten bir de insanların hakkına el mi koyuyorlar? Evet İngilizce okuyabilirim ama kendi dilimde okumak benim hakkım değil mi? Onu bunu bırak İngilizce bilmeyenler ne yapacak?

Bahsettikleri mangalarda güncel olsalar hadi biraz daha az tepkili olabilirdim, onda da tam masum olmuyorlar ama neyse. Tam da yarın Shingeki no Kyojin'in 1. cildini almayı planlıyordum sırf destek olsun diye, vazgeçtim. Daha şimdiden kaybettiler bunlar.
  • Eğer cidden o uslübu kullandıysalar cidden yaptıkları saygısızızlık . Ama işin yasal boyutu var adamlar o teliflere belli paralar ödüyorlar aynısı çizgi roman (comics) içinde yapıyolar ama herhangi bi tartışma olmadı şimdiye kadar diye biliyorum
  • Sırf fahiş fiyatlar yüzünden bile orjinal olarak almam bu kadar basit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bydeprem -- 18 Haziran 2015; 17:16:51 >
  • daha önce iki üç adet mangasını almıştım ciltli olarak sadece bunlarmı var türkiyede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 19 Haziran 2015; 9:23:23 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.