Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (620. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.168
Cevap
710
Favori
808.634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 618619620621622
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ethiopia Yirgacheffe denemelisin hocam gayet beğeniyorum ben. Aynı siteden 250 gr paketini 16,5 tl alıyorum bayatlamadan bitirmiş oluyorum. @Matias12

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LENASSO -- 30 Ekim 2017; 10:12:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LENASSO

Ethiopia Yirgacheffe denemelisin hocam gayet beğeniyorum ben. Aynı siteden 250 gr paketini 16,5 tl alıyorum bayatlamadan bitirmiş oluyorum. @Matias12

Ondan çok bahseden oldu numune istedim sağolsun gondericek şuan 1 kg yeşil Etiyopya Djimmah Gr5 aldım kavurunca ne kadar azalıyor biliyor musunuz ? İlk defa kavuracagim :) hafta sonunda Sözen marka kahve çekme makinası alicagim eminonunden herkes çok övmüş bu markayı fiyatları da yazmıyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Matias12

quote:

Orijinalden alıntı: LENASSO

Ethiopia Yirgacheffe denemelisin hocam gayet beğeniyorum ben. Aynı siteden 250 gr paketini 16,5 tl alıyorum bayatlamadan bitirmiş oluyorum. @Matias12

Ondan çok bahseden oldu numune istedim sağolsun gondericek şuan 1 kg yeşil Etiyopya Djimmah Gr5 aldım kavurunca ne kadar azalıyor biliyor musunuz ? İlk defa kavuracagim :) hafta sonunda Sözen marka kahve çekme makinası alicagim eminonunden herkes çok övmüş bu markayı fiyatları da yazmıyor :)

Kavurma işine hiç girmedim, sözen değirmene bende sahibim gayet başarılı işini görüyor fazlasıyla.
  • Matias12 M kullanıcısına yanıt
    %15 civarı azalır kavurunca.
  • LENASSO kullanıcısına yanıt
    Hocam bende de el değirmeni var. Sözenin eminönündeki imalathanesinin yakınında başka bir imalathane daha var. Daha ucuz olduğu için sözenden değil de buradan almıştım. Ancak french press ayarında öğütme yaptığımda biraz fazla tozlu oluyor. Kahveyi ufak bir elekle elemem gerekiyor. Sözende bu sıkıntı var mı? Eğer yoksa bir tane de sözen alacağım şayet. Çoğu zaman öğütmeye üşeniyorum. elemesi falan hepten zor geliyor. Sözen kullanan diğer arkadaşlar da fikrini belirtirse sevinirim.
  • ozncb kullanıcısına yanıt
    Bu tür el değirmenleri öğütme boyutu büyüdükçe öğütmede tutarsızlık gösteriyor nilin dengesizce oynamasından dolayı. Sözenlerde de aynı sorun var, belki daha azdır. Bir tane daha el değirmeni alacaksanız, bu kez harionunkileri deneyin derim. Hem daha az zahmetliymiş, hem de içine sonradan yaptırılıp takılan bir parça ile mil daha az oynuyor bu sayede daha tutarlı eşit öğütme sağlıyormuş. Kahve forumunda bunu deneyenler memnun kalmıştı. Bundan bir üstü ya elektrikli değirmen ya da üst segment fiyatı 1000 tl ye varan el değirmenleri.
  • coupe96 kullanıcısına yanıt
    bu çekirdekler 2.çıtlamadan çok sonraya kaldı yanlışlıkla siyah renkteler o nedenle sağlıklı değerlendirme olmasa da bahsettiğim şeyler hakkında fikir verecektir

https://streamable.com/ahnlm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihgh3 -- 30 Ekim 2017; 14:43:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihgh3

bu çekirdekler 2.çıtlamadan çok sonraya kaldı yanlışlıkla siyah renkteler o nedenle sağlıklı değerlendirme olmasa da bahsettiğim şeyler hakkında fikir verecektir

https://streamable.com/ahnlm

hocam akış çok hızlı hiç zorluk görmeden su şaldır şaldır akıp gitmiş kahvenin içinden , öğütme ayarını biraz daha inceltin sepeti silme doldurun kahveyide kürdan ile biraz karıştırın kanallanmanın önüne geçmek için sonra tamp yapın
  • yaz sonrası ilk denemem. Brazil Moka Peaberry, mini fırına eklediğim sepet ile kavuruyorum. 180C de ilave ettiğim çekirdekler 13. dakkikada ilk çıtlama ve 3dk. sonra ikinci çıtlama başlangıcında aldım.

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

• tahaeray kullanıcısına yanıt
    hocam bu çekirdekleri ben de almıştım ama kokusu berbattı kavurunca - tadı da içilir değil, açıkçası robusta olmasından şüphelenmiştim

siz beğendiniz mi demleyince bakın bakalım
  • fatihgh3 kullanıcısına yanıt
    deneme paketi olarak aldığım çekirdeklerden, pazar günü kavurdum. çekirdekler robusta değilde daha çok rio minas gibi türk kahvesine elverişli gibi duruyordu.şuan için gaz salımı devam ediyor ve kokusu oldukça çekici geliyor, cuma günü demleme yaptıktan sonra sonuca göre bakıcam artık.

bugün dayanamayıp denedim kahve tahmin ettiğim gibi Türk kahvesi tipine uygun, V60 ile 18grX300ml oranında demledim bariz Türk kahvesi tadı var, biraz daha az kavrulabilirmiş. türk kahvesi için kavuranlara minas alternatifi olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahaeray -- 1 Kasım 2017; 12:33:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Matias12

Arkadaşlar bunlardan hangisini tavsiye edersiniz ?

Etiyopya Djimmah Gr5 alayım diyorum

Etiyopya Sidamo kullandım

Sade, Sütlü, Süt Köpüklü ve Kahve Kremalı

Olarak yaptığım tüm tarifler çok lezzetliydi.

Tavsiye ederim

• Arkadaslar bu delonghinin 450 550 papel araliginda birkac espresso makinesi var nasildir acaba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Starbuck'ın yeni çıkardığı Türk kahvesi çekirdeğini alıp deneyen var mı?
  • Espresso makinesini doğal malzemelerle temizleme yolu var mı ? İllaki özel olarak satılan pulycafflardan falan mı kullanmamız gerekiyor ?
  • ozgurr34 O kullanıcısına yanıt
    Kireç için falansa beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz sulandırıp en doğal çözüm bu, sorumluluk size aittir tabi.
  • ANTI- kullanıcısına yanıt
    Yok hocam kireçten ziyade kahve artıkları balçık gibi olmuş nerdeyse cihaz 2.el sanırm hiç temizlememişler.

• ozgurr34 O kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz ilaç daha mantıklı o zaman
  • Selamlar elimde Delonghi'nin KG79 Kahve ogutucusu var.Cok iyi olmadigini bilerek almistim tabiki ama, son zamanlarda ince-orta ayarlarda takilmaya basladi. Onun disinda da en ince ayarda dahi ceksem yine de araya french presste kullanilabilecekten daha da kalin cekirdekler karisiyor. Servise gondermem gerekir mi? Ne yapabilirim.Takilma sorununu yasayanlar var mi?

• Şişli-Mecidiyeköy-Taksim civarlarında bildiğiniz espresso makinesi tamircisi var mı?
  • 
Sayfa: önceki 618619620621622
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.