Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (557. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
809.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 555556557558559
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Resim koyma amacım, yarın öbür gün bu iki değirmenden birini alacak kişileri bilgilendirmek.Ben harioyu alırken, yerli ve yabancı kaynaklarda fazla inceleme görmemiştim.Dolayısı ile 105 liram çöpe gitmiş oldu.
  • false6 kullanıcısına yanıt
    Bu kalitede en ucuz Knock Feldgrind el değirmeni herhalde ama o da 150 $ . Bu da karşılaştırmaları

https://prima-coffee.com/blog/article/hand-grinder-comparison

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • thawne kullanıcısına yanıt
    Uzun ömürlü bir alet demiştininiz ama incelemede fazla plastik olduğu söylenmiş bunların kırılma ihtimali varmı sizce

• aldron A kullanıcısına yanıt
    Üst kapak sert plexiglass.Yüksekten dik bir şekilde düşerse kırılabilir.

Ayar somunu sert plastik.Sadece ayar yaparken kullanılacak bir parça.Bir şey olacağını sanmıyorum.İç kısmı zaten metal.Aşınma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Değirmenin şaftını tutan kısım da plastik kaplama.O kısımı zaten ellemiyoruz.Hangi malzemeden olduğunun bir önemi yok.

Yanında verilen 2 adet cam hazne, düşme sonucu kırılabilir.O boyda herhangi bir küçük kavanoz aynı görevi görecektir.Zaten bunlar da kavanoz :)

Unutmayalım ki pro öğütücülerin de bir çok aksamı plastiktir.Önemli olan sağlamlığı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xChernobilx

Arkadaşlar son 7 sayfayı okudum iyice kafam döndü buradaki herkes pro galiba kahve konusunda :)

Kahve olayına heves ettimde sinbo yada muadil bir marka filtre kahve manesi ve sözen değirmen almayı düşünüyorum. Kahveyi çekirdek olarak sanırım sanalbaharattan alacam çopu kişi orayı önermiş :) Kahve orta sertlikte aromalı kahveleri seviyorum ne önerirsiniz?

Ayrıca başlangıç için maks 200 tl bütçeli olacak şekilde sinbo veya başka marka filtre kahve makinesi ve sözen değirmen alacam. Bu ikili iymidir :) Önerirmisiniz :) Yönlendirin beni lütfen

Öncelikle kahve konusunda herkes fikir beyan ediyor ve herkesin damak tadı farklı bu yüzden bana kalırsa buradaki yazılanlardan çok kendi damak tadınıza hitab eden kahvelere yönlenmeniz. Ben, 3. nesil kahvede hem içimi kolay hemde tadı ticari kahvelere göre çok çok daha yerinde kavrulmuş olduğu için tercih ediyorum. Bu yüzden kahve çekirdeğinin ve kavuranın da bir etken olduğunu unutmamak lazım. Yani sırasıyla denediğim ve memnun kaldığım kavurma evlerini yazabilirim. Bunlar sırasıyla Coffee department, probador collectiva, petra ve en son karar kıldığım ve bu kalitede giderlerse boxxcoffee. Sitelerine arama motorlarından ulaşabilirsiniz. Kahve çekirdeğinin kavurmanın çok önemli olduğunu düşünüdüğüm halde demleme yöntemi ve suyunda çok önemi olduğunu boxxcoffee yi ziyaret ettiğim zaman tattığım kahve ile anladım.
    Demleme ekipmanı olarak Hario V60 ve sürahisi, değirmen olarak Hario Skerton kullanıyorum. Bunun yanı sıra tabikide hassas tartım var.
    Kahve çekirdeği olarakta filtre için Ethiopia Yirgacheffe Adoda, Burtukuna ve Costarica Palmichal favorilerim.
    Tabi bu demlemeyi yaparken çekirdeğin taze ve öğütmenin kahve içmeden hemen önce olmasına dikkat ediyorum.

Boxxcoffee den Altuğ bey in verdiği oranla kahvemi demliyorum V60 ta bunun ölçüsüde 20 gram çekilmiş kahve ile bunun 16.66 katı kadar su ekliyorum ve onlar kadar profesyonel bir iş çıkarmasamda beni tatmin ediyor.

Kişisel düşüncem kahve çekirdeğinin ve demleme türünün kahveyi çok etkilediği. Bu yüzden sıradan bir kahve makinesi ile bu tatlara ulaşamayacağınız kanaatindeyim. (Denedim olmadı maalesef (Moccamaster haricinde))

Şunu önerebilirim kahveyi yukarıda yazdığım kahve kavurma işi yapanlardan alabilirsiniz. Ayrıca ekipman olarakta biraz bütçenizi aşabilir ama 350 tl civari bendeki ekipmanlardan edinebilirsiniz. Ayrıca bu alacaklarınıza karar vermeden önce iyi bir 3. nesil kahveciden bu kahveleri denemelisiniz.

Hatalı bir bilgi vermiş isem bilir kişi arkadaşlarında bu yazdıklarıma cevap vermesini ve doğruyu yazmaları hepimiz için kazanc olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bck6579 -- 1 Mart 2017; 19:42:46 >

• Hocam alyan kaç numara gerekiyor iç kısmı sökmek için?Karar verdim ben de söküp temizleme yapacağım.
  • xChernobilx kullanıcısına yanıt
    Hocam aeropress yöntemini araştırın derim.Makineden ziyade.Ya da hario v60 a bakın derim.Kahvenin tadı onlarla çıkıyor.Düzgün kahve içmek için biraz 200 lirayı aşar masraf ama değer hani.Hario miniyi giriş için önerebilirim.Demleme yöntemlerinde sözen değirmen pek randumanlı değil.Kolaylık ve pratiklik olarak aeropress benim tercihim.Tabi her zaman parolamız şudur kahve taze kavrulmuş ve yönteme uygun öğütülmüş olacak.Yapmanın zevkine,kahve içmenin tadına varınca ayaklarınız yerden kesilecek ve bırakamayacaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: belki bir gün

Hocam alyan kaç numara gerekiyor iç kısmı sökmek için?Karar verdim ben de söküp temizleme yapacağım.

5mm alyan gerekiyormuş hocam, set olarak sipariş ettim bende yarın elimde olacak.
  • Aramızda kalita wave kullanan var mı?Hario'ya göre nasıl bir tat farkı vardır acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: osuleyman32

Az önce ikea da 3.50 tl ye 14 bardak kahve içtim. Mutluyum

14 bardak içilen kahveye mi şaşırsak, 3.5 tl ödemeye mi şaşırsak

Nasıl oldu peki?

Hario'da yetenekliyseniz kalita size yavan gelebilir. Kalita hatayı biraz daha kolay affediyor taban yapısı ve akış konusunda.
  • PimpJuice kullanıcısına yanıt
    Peki hario'nun yerine alternatif ne önerirsiniz? Özellikle daha gövdeli kahve almak için.
    Daha gövdeli bir kahve istiyorsanız seçiminiz metal filtreden yana olmalı bence. French press olur, Chemex üstüne KONE olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tekno_trend

quote:

Orijinalden alıntı: osuleyman32

Az önce ikea da 3.50 tl ye 14 bardak kahve içtim. Mutluyum

14 bardak içilen kahveye mi şaşırsak, 3.5 tl ödemeye mi şaşırsak

Nasıl oldu peki?

İkeada kahve 3.50 tl. İlk bardaktan sonrası sınırsız. Ama bardaklar yaklaşık 75 ml. Yani 75×14=1050 1 lt civarı kahve içmiş oluyorum aslında .

• quote:

Orijinalden alıntı: bck6579

quote:

Arkadaşlar son 7 sayfayı okudum iyice kafam döndü buradaki herkes pro galiba kahve konusunda :)

Kahve olayına heves ettimde sinbo yada muadil bir marka filtre kahve manesi ve sözen değirmen almayı düşünüyorum. Kahveyi çekirdek olarak sanırım sanalbaharattan alacam çopu kişi orayı önermiş :) Kahve orta sertlikte aromalı kahveleri seviyorum ne önerirsiniz?

Ayrıca başlangıç için maks 200 tl bütçeli olacak şekilde sinbo veya başka marka filtre kahve makinesi ve sözen değirmen alacam. Bu ikili iymidir :) Önerirmisiniz :) Yönlendirin beni lütfen

Öncelikle kahve konusunda herkes fikir beyan ediyor ve herkesin damak tadı farklı bu yüzden bana kalırsa buradaki yazılanlardan çok kendi damak tadınıza hitab eden kahvelere yönlenmeniz. Ben, 3. nesil kahvede hem içimi kolay hemde tadı ticari kahvelere göre çok çok daha yerinde kavrulmuş olduğu için tercih ediyorum. Bu yüzden kahve çekirdeğinin ve kavuranın da bir etken olduğunu unutmamak lazım. Yani sırasıyla denediğim ve memnun kaldığım kavurma evlerini yazabilirim. Bunlar sırasıyla Coffee department, probador collectiva, petra ve en son karar kıldığım ve bu kalitede giderlerse boxxcoffee. Sitelerine arama motorlarından ulaşabilirsiniz. Kahve çekirdeğinin kavurmanın çok önemli olduğunu düşünüdüğüm halde demleme yöntemi ve suyunda çok önemi olduğunu boxxcoffee yi ziyaret ettiğim zaman tattığım kahve ile anladım.
    Demleme ekipmanı olarak Hario V60 ve sürahisi, değirmen olarak Hario Skerton kullanıyorum. Bunun yanı sıra tabikide hassas tartım var.
    Kahve çekirdeği olarakta filtre için Ethiopia Yirgacheffe Adoda, Burtukuna ve Costarica Palmichal favorilerim.
    Tabi bu demlemeyi yaparken çekirdeğin taze ve öğütmenin kahve içmeden hemen önce olmasına dikkat ediyorum.

Boxxcoffee den Altuğ bey in verdiği oranla kahvemi demliyorum V60 ta bunun ölçüsüde 20 gram çekilmiş kahve ile bunun 16.66 katı kadar su ekliyorum ve onlar kadar profesyonel bir iş çıkarmasamda beni tatmin ediyor.

Kişisel düşüncem kahve çekirdeğinin ve demleme türünün kahveyi çok etkilediği. Bu yüzden sıradan bir kahve makinesi ile bu tatlara ulaşamayacağınız kanaatindeyim. (Denedim olmadı maalesef (Moccamaster haricinde))

Şunu önerebilirim kahveyi yukarıda yazdığım kahve kavurma işi yapanlardan alabilirsiniz. Ayrıca ekipman olarakta biraz bütçenizi aşabilir ama 350 tl civari bendeki ekipmanlardan edinebilirsiniz. Ayrıca bu alacaklarınıza karar vermeden önce iyi bir 3. nesil kahveciden bu kahveleri denemelisiniz.

Hatalı bir bilgi vermiş isem bilir kişi arkadaşlarında bu yazdıklarıma cevap vermesini ve doğruyu yazmaları hepimiz için kazanc olacaktır.

Hocam çok güzel bilgiler vermişsiniz :) Hario v60 02 alacam ona karar verdim fakat baktığımda birkaç detayı daha varmış bilemedim :) Kettleını almak lazımmı? Birde hangi filtre kağıdını almak lazım? Hario porselen olanı düşünüyorum buarada

• quote:

Orijinalden alıntı: belki bir gün

Hocam aeropress yöntemini araştırın derim.Makineden ziyade.Ya da hario v60 a bakın derim.Kahvenin tadı onlarla çıkıyor.Düzgün kahve içmek için biraz 200 lirayı aşar masraf ama değer hani.Hario miniyi giriş için önerebilirim.Demleme yöntemlerinde sözen değirmen pek randumanlı değil.Kolaylık ve pratiklik olarak aeropress benim tercihim.Tabi her zaman parolamız şudur kahve taze kavrulmuş ve yönteme uygun öğütülmüş olacak.Yapmanın zevkine,kahve içmenin tadına varınca ayaklarınız yerden kesilecek ve bırakamayacaksınız.

Hocam sözen değirmenin dışında hangisini önerirsiniz?

• false6 kullanıcısına yanıt
    thawne kullanıcısına yanıt
    comandantenin bir alt kalitesi (araştırdıklarıma göre) handground precision 275 tl civarı..fotoğraf makinası lenslerinden esinlenerek tasarlamışlar aleti

bu arada comandante siparişim 2 gün önce geldi ama çekirdek olmadığından ve evdeki kahvenin bitmesini beklediğimden dolayı bir türlü deneyemedim

birde bunun çekim ayarı nerden oluyor thawne üstadım ? altta bir ayar düğmesi var ama işaret yeri belli değil üzerinde küçükten büyüğe 3 tane dişli resmi var ama yönünü ben anlayamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ereli63 -- 2 Mart 2017; 0:38:19 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bck6579

quote:

Hocam çok güzel bilgiler vermişsiniz :) Hario v60 02 alacam ona karar verdim fakat baktığımda birkaç detayı daha varmış bilemedim :) Kettleını almak lazımmı? Birde hangi filtre kağıdını almak lazım? Hario porselen olanı düşünüyorum buarada

Kettle dan ziyade Drip pot deniyor adına. Ben aldım gerçi kullanıyorum ama herkesin o kadar bütcesi olmayabilir. Amerikada gördüğüm normal bizdeki çaydanlıkların ucuna taktıkları bir yöntemle drip pot gibi su akışını sağlayan eminönünden sanırım 3-5 tl civarı bulabileceğiniz bir aparat var. Kirpi süzgeç gibi çaydanlığın ucuna takıyorsunuz ve hario nun kettle ına 200 tl vermek zorunda kalmıyorsunuz. Hario v60 02 nin kendi filtresi var ve 100 adedi 27 tl gibi bir fiyat. Kahve ekipmanları satan hemen hemen tüm sitelerde bulunuyor.
    Bunun yanı sıra Hario Decanter de alabilirsiniz v60 02 ile aynı görevde.

• ereli63 E kullanıcısına yanıt
    Üst kapağı yerine yerleştirip, alt kısımdaki ayar somununu saat yönünde sıkacaksınız.Tamamen sıkınca 2-3 defa çıt çıt diye ses gelecek.O kısımları saymadan gevşeteceksiniz.25 click filtre, 28-30 click hario v60, 40-45 click arası french press.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Eyvallah üstadım

Peki Türk kahvesi için de çekiyormuydu bu alet? Evet de lütfen bukadar paraya çekmezse kahrolurum

Birde çekerken hızlı veya yavaş döndürmek kaliteyi etkilermi? cevaplarınız için teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 555556557558559
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.