Şimdi Ara

Finike'de ev almak ne derece doğru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
8.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, ben Kocaeli'nde yaşıyorum. Yakın zamanda emekli oldum. Elime bir miktar para geçti. Sağlık nedeniyle Akdeniz bölgesinde yaşamayı planlıyorum.
    Özellikle Antalya Alanya arasında sahile yakın bir köy ilk tercihim. Günlerdir arama yapıyorum ama en uygun fiyatlı evler hep Antalya'nın batısındaki "Finike" ilçesinde.
    Burada birkaç soru kafamı kurcalıyor:
    1- Finike'de evler neden diğerlerine göre en az yüzde 25 daha ucuz?
    3- Finike'de bir sorun mu var?
    3- Bu sene Turizm epey geriledi. Bu yüzden emlak fiyatları düşer mi?
    4- Bekleyeyim mi? Yoksa Finike'den ev alayım mı?
    5- Finike'de kışın hava ne kadar soğuk oluyor? Kışı basit bir ısınma ile atlatabilir miyiz?

• quote:

Orijinalden alıntı: AcemiDj

Arkadaşlar, ben Kocaeli'nde yaşıyorum. Yakın zamanda emekli oldum. Elime bir miktar para geçti. Sağlık nedeniyle Akdeniz bölgesinde yaşamayı planlıyorum.
    Özellikle Antalya Alanya arasında sahile yakın bir köy ilk tercihim. Günlerdir arama yapıyorum ama en uygun fiyatlı evler hep Antalya'nın batısındaki "Finike" ilçesinde.
    Burada birkaç soru kafamı kurcalıyor:
    1- Finike'de evler neden diğerlerine göre en az yüzde 25 daha ucuz?
    3- Finike'de bir sorun mu var?
    3- Bu sene Turizm epey geriledi. Bu yüzden emlak fiyatları düşer mi?
    4- Bekleyeyim mi? Yoksa Finike'den ev alayım mı?
    5- Finike'de kışın hava ne kadar soğuk oluyor? Kışı basit bir ısınma ile atlatabilir miyiz?

Neden finikede evler ucuz ?
    finike antalyaya 3-4 saat uzaklıkta bir ilçe. yol çok virajlı ve ormanlık yollardan geçmiştik.
    WV Passatla 80'km yi geçmeyerek 3-4 saate zorla gidebilmiştik. tahmince 200-300 km arası.
    finikenin merkezde heryer köy yeri gibiydi. Cumartesi günü bile bir tane açık market yoktu. finikede turizm denilen birşey zaten yok.
    birkaç düzgün plajı vardı orası dahada uzaktı. normal halk plajı falan yoktu. göl gibiydi yerel köylü şalvarlı halk giriyordu.
    ( O gün gidiş geliş birkaç yere daha uğradık, gitmişken gezmiştik 900 KM yol yaptık. sadece O gün. gittiğimiz yer finike ve finikeye yakın birkaç yer kemer vs vs. )

Alanya'nın köylerinde yapamazsınız. en azından istanbuldan gelip yapamazsınız. hastane postane 40-60 km uzaklıkta olur.
    alanya konaklı beldesi bile berbat bir yer. aşırı derece yobaz. dışarıdan gelen turizmcileri bile kabul etmediklerini, konuşmadıklarını vs vs öğrendim. (eski yan komşumuz oraya taşınmıştı.)

Alanyada araç almaya gittik ve bir tane expertizci bulamadık. ve kısmen dolandırılmış olduk. çünkü çoğu sorunu usta söyleyemedi.

Turizm çok çok geriledi evet. antalya merkezde bir tane rus turist göremiyorum. kalitesiz gürcüler, kazakistanlılar vs vs var.

Ev kiraları aşırı derecede arttı. turizm olmadığı halde, ev kiralayıp iş bulmaya çalışan zırbırtılar olduğu sürece ev kiraları inmez artar. satılık evlerde artıyor.

bu arada antalya merkez bile gelişmemiş bir yer, ilçelerinde hiç yapamayabilirsiniz. hayat şartlarınız nasıl bilmiyorum ama, normal insan burda yaşamaz. ancak uç noktalar yaşayan bitik insanlar buraya geliyor. (bizim gibi.)

Ayrıca antalyanın hiçbir ilçesinde 100.000 tl gibi düşük fiyatlara sahile yakın ev yok. en az 5-10 KM.
    ---------------
    Gelelim Isınma Sorununa

Antalya Merkezde bile hasta olacak derecede soğuklar oluyor bu kış. ankara soğundan çok daha kötüydü.
    hastalıkları saymazsanız evden dışarı çıkmazsanız, 18.000'lik normal bir klima ile ayda + 200 lira elektrik parası ödeyerek kışı geçirebilirsiniz.
    ilçelerinde ise kalorifer ya da soba yakmak şart. ev fiyatları düşmez, en iyi ihtimalle aynı seviyede kalır.

(Doğu illerini sevmem. ama bana 2 seçenek sunulsa, Bitlis Tatvan mı ? Yoksa Antalya Finike mi ? Gerçekten bitlis tatvan derim. 20 yıl önceki hali bile Antalya finike'nin şimdiki halinden güzeldi. van gölü falan. muhteşem yerler. finikede o güzelliği göremedim.)

(Kocaeli-Kandıra'dan ev alın hepsinden iyi. en azından huyunu suyunu bildiğiniz yer olur.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferci_Cildiz -- 25 Mayıs 2016; 1:57:37 >

• hiç bulaşmayın.
  • İsmail_Yaman İ kullanıcısına yanıt

yıllar oncekı yorumunuzu gordum merak ettim neden :) ?

• Ferci_Cildiz kullanıcısına yanıt

finike için dedıklerınızın halen arkasındamısınız?

• İlk soruyu soran arkadaş yıllar önce sormuş ama şu anda Finike'de ev fiyatları özellikle merkezde çok fazla ve diğer bölgelerle de neredyse yakın fiyatları var. Finike merkezde 500.000 TL'den 2.000.000 TL'ye kadar satılık evler var.

Köylerde elbette daha uygun fiyata daireler bulunur ama Finike ile Antalya'daki diğer bölgedeki evlerin fiyatlarını rakamlarla ve son yıllardaki aratışa göre kıyaslamak gerekir. O zaman gerçekten Finike'deki evlerin fiyatı Antalya'daki diğer şehirlere göre uygun mu değil mi belli olur. Antalya satılık daireler için son 5 yılın ortalama satış fiyatını bu linkini verdiğim sitede "Bölge Raporu" bölümünden detaylı inceleyerek karar verilebilir. Antalya'daki tüm şehirler için son 5 yılın satış ortalam fiyatları tablolar halinde yayınlanmış.

• dijitaldunya1 D kullanıcısına yanıt

finikedemi yaşıyorsunuz?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.