D

Teğmen
04 Kasım 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 14 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Günümüzde, dünya genelinde doğal kaynaklarımızda ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Çevreye verilen zararları olabildiğince en aza indirmek, toprağı ve ürünü daha doğru kullanmak alınacak önlemlerin başında gelmektedir.


Doğru ve akıllı tarım ile kaynaklarımızı koruyabiliriz. Toprağı daha doğru kullanıp, ürünleri daha iyi yetiştirebiliriz. Bunları akıllı tarım ile sağlayabiliriz. Akıllı tarım, geliştirilmiş teknolojik cihazlar ve geliştirilmiş ürünler ile yapılan bir tarımdır. Akıllı tarım ile ilaç ve gübre gibi kimyasal zirai kullanımların azaltılması, su gibi doğal kaynaklarında daha az verimli kullanılması hedeflenmektedir.


Akıllı tarım, endüstri 4.0 süreci ile çiftçileri ve tarımsal alanları dijital dönüşüme döndürüyor. Akıllı tarım teknikleri ve araçları ile toprak, su, gübre, sıcaklık, ışık gibi faktörler analiz ediliyor. Ayrıca sulama, ilaçlama ve hasat zamanları tahmin edilebilir.


^#iot #nesnelerininterneti #akıllıtarım #tarımteknolojisi

Okta, Kimlik ve Erişim Yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden birisidir. Kurumların veri ihlaline, kimlik bilgilerine ve kişisel verilerine, erişim izni olmayan kişilerin ulaşmasını engellemeye çalışna ürünleri vardır. Okta’nın sunmuş olduğu ürünler koruma temelli bir yaklaşıma sahiptir. Şirket içinde bulunan tüm erişim noktaları için güvenlik sağlamaktadır.


Okta ürünlerini Türkiye’de de kullanan şirketlerin sayısı da son yıllarda giderek artıyor. Siber saldırıların artması ile, çok sayıda şirket çeşitli güvenlik uygulamalarına yönelmeye başladı. “Identity and Access Management” yani “Kimlik ve Erişim Yönetimi” ve “Uyarlanabilir Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama” de bunlardan bazıları. Okta da bu ürünleri ile veri ihlali gibi sorunlara çözümler sunuyor.


Sadece kurumsal hesaplar değil, bireysel hesaplarımızın güvenliği de çok önemli duruma geldi. Kimlik hırsızlığı ile hemen hemen her gün siz de etrafınızda karşılaşıyorsunuzdur. Örneğin Facebook, Twitter, Instagram hesapları çalınan insanları siz de görüyorsunuz. Teknolojide doğru güvenlik önlemleri alınmazsa her an her şey maalesef başımıza gelebilir.


Bugün birçok kuruluş, kimlik, cihaz, ağ veya konum tarafından aksi kanıtlanana kadar herkes için “sıfır güven” (Zero Trust) yaklaşımını benimseyen güvenlik ilkelerini kabul ediyor. Sıfır güven yaklaşımı modelini uygulamak için kimlik yönetimi ile bir projeye başlamak, yönetim ve güvenlikte ilk adım olacaktır.


Kimlik ve erişim yöntemi; çeşitli organizasyonların birden fazla uygulama, konum, cihaz ve kullanıcının farklı kurumsal veri ve kaynaklara erişim yetkisinin kontrol edilmesidir.


Kimlik ve erişim yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’de büyük partnerleri de bulunmaktadır.


Okta Nedir? Okta Güvenlik Çözümleri

Son yıllarda hemen hemen bir çok alanda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka teknojileri, GPT-3 ile artık bir adım daha öteye gitmektedir. Tabi ki de herkesin sormakta olduğu soru olan nedir bu GPT-3 sorusuna gelin beraber bir açıklık getirelim. Kelimenin tam anlamı Generative Pre-Training Transformer 3 olarak bilinen GPT-3, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulmuş, OpenAI şirketinin üzerinde uzun yıllardır çalıştığı bir yapay zeka teknolojisi olarak bilinmektedir.


GPT-3 Nedir? GPT-3 Nasıl Kullanılır? GPT-3 Tehlikeli Mi? (emirname.com)

Toprak verimliliğinin daha fazla arttırılması, birim alanda daha fazla ürün üretmek, üretilen ürünün besin değerinin fazla olması için toprak analizini yaptırmak gerekmektedir. Toprak analizi hakkında detaylı bilgiye Toprak Analizi Nedir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Gübre kullanımı çiftçilerin giderlerinin yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir bölümüne denk gelmektedir. Bu sebepten ötürü çiftçi gübreyi doğru alanda doğru miktarda kullanmak, maliyeti azaltmak zorundadır. Toprak testi, gübre kararlarının nasıl alınması gerektiği hakkında önemli bilgiler bize vermektedir.


Topraktan örnek almadan daha önce tarla gezilerek kabataslak bir şekilde toprak ve arazi özellikleri hakkında ön bilgiye sahip olunmalıdır. Çünkü toprak yapısı aynı tarlanın içinde bile daha farklı gözlemlenebilmektedir.


Link: Toprak Analizi Nedir? Toprak Analizi Nasıl Yapılır? Dijital Tarım (tarladayiz.com)

Hashtag: #Toprak Analizi #OrganikTarım #Toprak #Gübre #Organik

Hakkında
Forum İmzası:
Hayat ve bilgi paylaştıkça güzeldir.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 104
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 157
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 3)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 53 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.