Şimdi Ara

Rayiç Bedeli ve Satış Farkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
1.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba umarım acilen bir cevap gelir 🙏🏻

Bulunduğumuz semtte son 3 ayda ev fiyatları uçmuş durumda 15-20 senelik evler bile milyondan fazla değere satılıyor. Uzun süredir ev arayışındayız 900binlik bir ev bulduk 150-200bin kadar kredi çekip evi almak istiyoruz ama aklıma takılan bir sorun var emlakçı rayiç bedelini 250 gösteririz alıcıya 250Bin öderiz bana aracı olarak kalanı ödersiniz dedi. Evin rayiç bedelini 250Bin ₺ gösterecekmiş bunun üzerine bunu çok düşük bulduk çünkü bu civarda evler milyona satılıyor yani rayiç 650-800 olmalı dedik. Gidip soruşturduk rayiç için 215bin gibi bir sayı söylendi. Tabi şaşırdık. 2 milyona satılan evler de mi bu rayiç bedelini gösteriyor şimdi? Bilen biri aydınlatabilir mi garip bir durum geldi 1-2 milyonluk para ödeyip 250bin bedel göstermek garip değil mi? Yani satış bedeli ve gösterilen arasında uçurum var. Bu durumu bilen biri açıklayabilir mi?

• Up up
  • Hocam şaşıracak bir şey yok.

Bir milyon gösterirseniz 40 bin tapu harcınız var.

250 bin gösterirseniz 10 bin.

Yalnız problemler çıkarsa kayıtlarda 250 bin ödediniz gözükür. Bir sebepten satış iptali oldu mahkeme yoluyla sonradan diyelim. Fena olur.

• cemsinan kullanıcısına yanıt

Yani bu rayiç bedeli sadece tapu masrafını mı etkiliyor satışta? Adam komisyonunu normal satış fiyatından alıyor.

Ve bir soru daha ne gibi sebepten iptal olabilir?

• technophobia T kullanıcısına yanıt

Hocam yüzbinlerce lira veriyorsunuz, hiç mi bu konuları çok iyi bilen birini bulamadınız. İyi bilen birine danışın. Çok iyi olur.

Emlakçıya o kadar para vereceksiniz. Net sorular sorun ve cavaplarınızı alın.

Ben gazete haberi okumuştum. Kadın evlilik süresince edinilen malların ortaklığını öne sürerek kocasının sattığı daire için dava açmıştı. Sonucu hatırlamıyorum da hakim o satışın iptaline karar verdiyse buyrun bir sebep. (O nedenle satışı yapan adamın karısının onay belgesini isteyin filan deniyordu da hala devam ediyor mu o iş bakmak lazım) Bunun dışında ihtilaflı arazilerden tutun da eski tapu kayıtları vesaire gibi durumlar da olabilir. Korkutmak da istemem. Uzmanı da değilim. Bilene sorun. Kararlarınızı verin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 4 Nisan 2022; 20:19:18 >
  • technophobia T kullanıcısına yanıt

Evet tapu harcıyla alakalı. Ve ödediğiniz paranın resmi ispatı ile.

• Rayiç bedel düşük olursa tapu masrafınız az olur. Genelde alıcı öder ama ikna edebilirseniz satıcı ile bölüşebilirsiniz. Eğer ki rayiç bedel, satış bedeli ile aynı olursa satıcı açısından paranın nereden geldiğinin ispatı kolay olur. Yine, eğer rayiç bedel yüksek olursa siz satarken de yüksekten gösterebilirsiniz, gelirle ilgili sorun yaşamazsınız.

• BrainJack kullanıcısına yanıt

Ben de böyle düşünüyorum ve şu an aklıma takıldı emlak vergisi de mi bununla alakalı? Yani uçmuş fiyat üzerinden olduğu için neredeyse 20 yıllık eve daha yüksek vergi mi ödemek zorunda kalırırz yoksa rayiç bedeli sadece tapu masraflarını ilgilendiren bir konu mu?

Teşekkür ederim yarın daha detaylı konuşacağım ama emlakçıya kalınca hiç sorun olmaz, çok güvenilir, bugüne kadar kimse mağdur olmamıştır falan filan.. yani son zamanlarda ev alıp satan tanıdık da olmayınca mecbur buralarda tecrübeli biriler vardır diye yazmak zorunda kaldım

• rayiç bedeli çektiğiniz kredi miktarından daha düşük gösteremezsiniz.

• Merhaba arkadaşlar, emlak beyan değeri ile rayiç değer aynı mıdır?

Belediye rayiç bedeli arsa m2 değeri üzerinden mi hesaplanır? Örneğin brüt 87 net 70 M2 bir dairenin arsa payına oranı (391 toplam arsa, daireye düşen 9/78 arsa payı) 45 m2 olan bir dairenin arsa m2 rayiç değeri 2.341 tl ise 45x2.341 üzerinden hesaplayıp 105.345 rayiç bedeldir diyebilir miyiz?

Mal sahibi daha önce 105.000 üzerinden emlak beyanı vermiş.

Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mı?
  • Konu eski ama güncel veriler içeriyor o zaman hortlatıyorum müsadenizle.

Rayiç bedeli tapudan öğrenebilirsiniz, onun altında alım /satım yapamazsınız.

Biz de arsa arıyoruz; 3M sınır koyduk, genelde 2,5 civarı fiyatlılarla görüşüyoruz ve hangi arsa için emlakçıyı arasak "yalnız arsa sahibi burasını rayiç bedel üzerine satmıyor ona göre" diyor. Sebep ise tapu harcı değil, eğer arsayı/evi aldıktan 5 yıl dolmadan satıyorsa zenginleşme vergisi çıkıyor. Tapu harcının onun payına düşeni de zaten siz ödediğiniz için orası onun pek umurunda değil, asıl düşündüğü kısım zenginleşme vergisi emlak sahiplerinin.

Yalnız emlak için kredi çekiyorsanız, tapu dairesine bankanın avukatı geliyor, kredi evraklarını veriyor dolayısı ile çektiğiniz kredi tutarının altında satış yapamazsınız. Satıcıyı bir şekilde en azından çekilen kredi tutarına ikna edip satışı yapabilirseniz sonrasında tapu harcı pişmanlık dilekçesi verip kalan ödemeyi yapabilirsiniz. Böylece hem siz legal duruma gelirsiniz hem de satıcıya tapu harcı cezası ve de zenginleşme vergisi de çıkacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: DiveMaster

Konu eski ama güncel veriler içeriyor o zaman hortlatıyorum müsadenizle.

Rayiç bedeli tapudan öğrenebilirsiniz, onun altında alım /satım yapamazsınız.

Biz de arsa arıyoruz; 3M sınır koyduk, genelde 2,5 civarı fiyatlılarla görüşüyoruz ve hangi arsa için emlakçıyı arasak "yalnız arsa sahibi burasını rayiç bedel üzerine satmıyor ona göre" diyor. Sebep ise tapu harcı değil, eğer arsayı/evi aldıktan 5 yıl dolmadan satıyorsa zenginleşme vergisi çıkıyor. Tapu harcının onun payına düşeni de zaten siz ödediğiniz için orası onun pek umurunda değil, asıl düşündüğü kısım zenginleşme vergisi emlak sahiplerinin.

Yalnız emlak için kredi çekiyorsanız, tapu dairesine bankanın avukatı geliyor, kredi evraklarını veriyor dolayısı ile çektiğiniz kredi tutarının altında satış yapamazsınız. Satıcıyı bir şekilde en azından çekilen kredi tutarına ikna edip satışı yapabilirseniz sonrasında tapu harcı pişmanlık dilekçesi verip kalan ödemeyi yapabilirsiniz. Böylece hem siz legal duruma gelirsiniz hem de satıcıya tapu harcı cezası ve de zenginleşme vergisi de çıkacaktır.

Bu konuda doğru bilgi alamadığım bir durum var.

3M'e ev satın almak istiyorum ve kredi kullanacağım. Eksper 2.8M değer gösterse ve ilk evim olduğu için 1.4M kredi kullanabilsem, tapuda satış 1.4M üzerinden gösterebilir miyim yoksa eksper değeri olan 2.8M'i mi göstermek zorundayım? Çünkü bu durumda bankaya 2.8M'e ev alacağım diye başvuruda bulunmuş oluyorum ancak kullandığım kredi miktarına (%50'sine) satın almış olarak gözükürüm. Bu durum sorun yaratır mı?

Ev sahibi değer kazanç vermemek için maksimum 1.5M gösterebileceğini belirtti.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.