Şimdi Ara

Fiat linea 1.6 multijet sakin kullanımda şehir içi 8.5 litre yakıt tüketimi hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
5.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar fiat linea 1.6 multijet 120.000 km lerde aracım var ve sakin kullanımda şehir içi 8.5 litre yakıt tüketimi veriyor yol bilgisayarında. Şehir öyle çokta trafiği olan bir şehir değil dur kalklar var elbette fakat dakikalarca bekletmiyor ışıktan ışığa durup kalkılıyor ve bu dur kalklarda sakin sakin, devir 3000 lere gelmeden vites atılıyor. Genellikle motor yeni ısındığında gidilecek yere varılmış oluyor, kısacası motor soğukken yolculuk yapılıyor.

Aracın yağ ve filtre bakımları yapılalı 7000 km oldu, lastikler 4 mevsim lastik. Bu yakıt tüketimi normal mi arkadaşlar veya normal değilse buna neler sebep olabilir?

Şehir dışı tüketimi konusunda bir sıkıntı yok bu arada onuda eklemek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanDar05 -- 1 Aralık 2021; 16:3:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam yiğidi öldür hakkını yeme demişler, uzun yolda klimayı açıp 6.vitese alıp 120 ye hızı sabitleyince 3.8-4.2 litre arası yakıyor ve yokuş vs. Dinlemiyor en ufak bi çekiş düşüklüğü olmuyor gerçekten kuvvetli bir motor, özellikle ara hızlanmalarda çok seri ve yüksek hızlarda dahi canlı bir motor. Ayrıca yokuşta hızınızı düşürmek zorunda kalıp hızlanmaya çalıştığınızda da kolayca geri topluyor

• Soğuk motor önemli ayrıntı. Bence normal. Lineam yok ama geçmişte kiraladığım bir araç.

• 1.6 mjet için normal bir tüketim.

Fikir vermesi açısından, 1.3 mj punto ile şehir içi özellikle kışın 6.5-6.8 tüketimim olurdu.

1.6 mj bravo ile kışın 7.5-9 arası tüketimim oluyor.

• Çok geç vites değiştiriyorsun. Max 2300-2400 devirde vites değiştir. Max torkunu 1900-2000 devirden itibaren veriyor. Dizel motor devir çevirerek Max torkuna ulaşmadığı için yüksek devire gerek yok. Eski turbosuz dizeller devirli kullanılıyordu ama yeni nesil öyle değil

• kısa mesafeli şehiriçi yol + soğuk motor + dizel araçta 3000 devirde vites değişimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 1 Aralık 2021; 17:13:47 >
  • Soğuk motor
    Işıktan ışığa durmak

8.5 tüketim. Çok normal. Bu durumdayken ortalama hızınız nedir onuda söyleseydiniz ?

2.0 tdi ortalama hız 18 civarında soğuk motordan sıcak motora kadar hep ufak ufak ilerlemeli ara sokaklar falan 9.0-9.5 litrelerde geziyordu Gayet normal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 1 Aralık 2021; 17:27:32 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nasıl yani? Hani dizeller şehir içi 5 litreyi geçmezdi?

• CapriceClassic kullanıcısına yanıt

Multijet kadar tirt bi motor yok. Neymis saglammis. Biz de sanayiden cikamiyorduk zaten

• Nasıl normal olabilir ya ?

1.2 atmosferik, lineadan 100 kg daha ağır aracımla ben 8.5 tüketiyorum Denizli sıkışık trafikte!

• Yahu kışın şehir içi 4-5 km’lik sabah git akşam gellerde 8,5 yakması çok normal. Isınsan kadar iyi yakar. Boşuna uzun mesafe yapanlar almıyor dizeli.

• Evet linea 1,6 müthiş bir motora sahiptir fakat yakıtı dikkatli kullanımda bile 6,5-7,5lt arası oluyor.
    Şimdi ki otomatik benzinli arabam da o kadar yakıyor.

• 1.6 Multijet gaddar motordur, torku güçlüdür sınıfındaki diğerlerine göre fazla yakar.

Ayrıca italyanlar devirli motoru sevdikleri için bunu multijet motorada yansıtmışlar.

2.000 devir altı resmen ölü.
    Düşük devirlerde kullansan araç kurum bağlıyor, yüksek devirde de fazla yakıyor.

• 1.3 ü için değil ama 1.6sı için normal sayılır, şehiriçi/şehirdışı çok farkediyor

• HemşireZED kullanıcısına yanıt
    Hocam dizel motor sıcak çalışmayı sever. Heleki yüksek hacimli dizel motor tamamen sıcakalışms uzun yol mantığı ile üretilmiştir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Fikir vermesi açısından;
    Focus 3.5 dizeli işe git gel kullanıyorum.13+13 km seklinde. Sakin trafik 5.1 yakiyor. Motor yolun yarisinda hararet 90a geliyor anca.

Antalya çok soğuk olmadığı için yaz kış arasında 0.3 lt oynuyor.
    Arkadaşımda da 1.3 Linea var. Uzun yolda Focustan fazla yakıyor kısa mesafe denemedik.

• 1.3 Multijet şehir içi yol bilgisayarimda 5.9-6 geçmiyor.
    Soğuk motor,dur-kalk yapılıyor. Hava soğuk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yıgıdo5858 -- 1 Aralık 2021; 23:33:42 >
  • Tüketim paylaşırken şehir içi, şehir dışı, sıkışık trafik vs. Sözler kullanmak yerine tüketilen yakıt miktarı ve ortalama hız paylaşılırsa çok daha dogru yorum yapılabilir.

Kendi aracım da mjet 2. Ankara da yaşıyorum. Sabah ve akşam sıkışık trafikte Çankaya Kızılay arası gidip geliyorum. Ortalama hızım 20 - 25 km. Yakıt tüketimimse ortalama 8 lt.

Sabah işyerime vardığımda motor 2 yada 3 çizgi ısınmış oluyor. Akşam eve gelirkense yarı yolda tam ısınıyor.

Tecrübelerime göre mjet motorlarda gaz pedalı ekonomi yapması kolay olsun ve konfor artsın diye uzun bir yola sahip. Normal dizel bir araçtan nerdeyse 2 katı uzun gaz pedalı var aracımda. Pedalın altında yumurta varmış gibi sürdüğümde tüketim dci motordan çok farklı değil. Fakat biraz seri ve yüksek devir kullanımda tüketim değerleri hemen değişiyor. Hele ki spor modda 2.0 dizel kadar yakıt tüketiyor.

Siz de sürüş tarzınızı ufak ufak törpüleyerek bu tüketimi canınızı sıkmayacak seviyelere getirebilirsiniz diye düşünüyorum.

• Normal, bende benzer değerler alıyorum. Yüksek torklu dizeller genelde böyle.

• Kullanım tarzınız, lastik türünüz, hava koşulları, güzergahın kısalığı ve dur kalklar göz önünde bulundurulduğunda tüketiminiz normal görünüyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • san_jose kullanıcısına yanıt

Hocam 0.9 tce clio 4 ü olan arkadaşım 6.5 litre yakıt tükettiğini söylüyor aracının, bu tarz rakamları duyunca benim rakamım bana fazla geliyor açıkcası.

Uzun yolda rakipsiz ama dizel motor orası ayrı konu tabiki

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.