Şimdi Ara

Dizel araçta siyah duman

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
15.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, yaklaşık 15 gün kadar önce palio 1.3 mjet araç aldım. Bir kaç gündür dikkat ediyorum ilk çalıştırmada acayip yağ olduğunuda bilemedim mazot olduğunuda bilemediğim egsozdan koku geliyor, afaç rölantide iken gaza yüklenince ve araç seyir halinde iken vitesi atıp gaza yüklrndikten sonra aynadan baktığımda biraz siyah duman atıyor ve daha sonra çıkmıyor, bunun nedeni ne olabilir, mazotu total exellium almıştım en son. Soğuktan dolayı olabilirmi, teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aracın kilometresi ile alakalı olabilir yakıt verimli yanmıyor olabilir.
  • Üç ihtimal var , turbo hortumu catlamistir, intercoler hortumu catlamustir ya da hava yakıt karışımı ayarlanmalidir. Bunlar değilse turbo da sıkıntı vardır.

• Hocam anlık oluyor sürekli değil yani

• ceykıb kullanıcısına yanıt
    3.5'tan 4 etti

• Siyah dumanlı Dizel araçlar insan sağlığına da çok zararlıdır.

Bazı apaçiler de siyah duman atmayı marifet sanıyor, bilerek yaptırıyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Siyah dumanlı Dizel araçlar insan sağlığına da çok zararlıdır.

Nedeni hakkında fikriniz varmı hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: -)KraL(-

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Siyah dumanlı Dizel araçlar insan sağlığına da çok zararlıdır.

Nedeni hakkında fikriniz varmı hocam

Motoru kurum bağlamış olabilir.

• Genelde siyah duman enjektöre işaret eder benim bildiğim.
  • quote:

Arkadaşlar, yaklaşık 15 gün kadar önce palio 1.3 mjet araç aldım. Bir kaç gündür dikkat ediyorum ilk çalıştırmada acayip yağ olduğunuda bilemedim mazot olduğunuda bilemediğim egsozdan koku geliyor, afaç rölantide iken gaza yüklenince ve araç seyir halinde iken vitesi atıp gaza yüklrndikten sonra aynadan baktığımda biraz siyah duman atıyor ve daha sonra çıkmıyor, bunun nedeni ne olabilir, mazotu total exellium almıştım en son. Soğuktan dolayı olabilirmi, teşekkürler

Anlık hızlanmada dizeller duman atar fakat multijetler daha belirgin duman atıyor
  • senersongur kullanıcısına yanıt
    Senersongur bey aramıza tekrardan hoşgeldiniz:)

• araca carbon clean yaptırırsan kısacası temizletirsen tahminen geçer, ayrıca araca chiptuning yapılmış olabilir daha önce, bundan dolayı da duman atıyor olabilir, enjektör ayarlarından da yapabilir ama bence temizletme sonrası geçecektir, daha yeni renault kangoo araçta aynı durumu bu şekilde hallettik
  • Aynı şey focusta başıma gelmişti. İntercooler hortumunda kaçak vardı. Sonrasında araba turboda dağıttı. Sat gitsin.

• 2005 Model Albea dizel sahibiyim. Motordan atılan siyah dumanın nedeni blokların içinde biriken kurumları atması. Yani şöyle anlatim. devirsiz kullandığında biriken kurum yüksek devir çevirdiğinde yanmanın yüksek olması sebebiyle temizlenip egzostan atılıyo. Asıl o dumanı atmazsa endişe etmek gerekir. Fakat bu dumanda koku olmaz. Eski sobalardaki is gibi düşün. onun gibi bi malzeme işte. Mavi duman atarsa o zaman yağ yakıyo denir ve o mavi duman hiç kesilmez.
  • quote:

Arkadaşlar, yaklaşık 15 gün kadar önce palio 1.3 mjet araç aldım. Bir kaç gündür dikkat ediyorum ilk çalıştırmada acayip yağ olduğunuda bilemedim mazot olduğunuda bilemediğim egsozdan koku geliyor, afaç rölantide iken gaza yüklenince ve araç seyir halinde iken vitesi atıp gaza yüklrndikten sonra aynadan baktığımda biraz siyah duman atıyor ve daha sonra çıkmıyor, bunun nedeni ne olabilir, mazotu total exellium almıştım en son. Soğuktan dolayı olabilirmi, teşekkürler

Bir motorun siyah duman atması silindir içinde kötü yanma olduğuna işarettir.

-Silindir içinde yanma için yeterli hava yoksa, yakıt yeterli oksijenle buluşamayacağından bir kısım yakıt yanarken bir kısım yakıt da kavrulur ve siyah duman olarak atılır ve de silindir duvarında kurum olarak birikir.
    -Silindire aşırı yakıt püskürtülmesi.Yukarda yazdığımın tam tersi durum fazla yakıt yanma için yeterli oksijen bulamaz.

Sizin de aracınızda turbo da turbo hortumları ya da intercooler da çatlak ya da gevşeklik yoksa yakıt sistemi ve enjektörlerinizin gözden geçirilmesi gerekir.

• Dizel araçlarda ilk çalıştırmada olur diye biliyorum, Onno ustanın cevabında okumuştum..
  • Sebep kötü yanma ve kurum birikmesidir.
    Çözüm:

1- Emme manifold temizliği: Wynn's in EGR Walf temzileyicisini öneririm.
    2- Yakıt ve egsoz sistemi temizliği: Würth ürünlerini tavsiye ederim.
    3- En son ise bir süre bir depo mazota 1lt gelecek şekilde gazyağı karıştırın. Çözücü özelliği sayesinde temizliğe yardımcı olur.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra kara duman kalmayacağı gibi çekiş de fazlası ile artar.
  • Size servise gitmeden yapacağınızı söyleyeyim biraz benzeri benim araçta vardı şuan geçti.
    Aracin motoru tam olarak ısındıran sonra dik ve uzun bir yokuşta 4.viteste aracı yüke sokun 3-4bin devir aralığında devam edin. Daha sonra yarım saat 5.vites 90-100km aralığında devam edin motor içindeki kurumları temizlemiş oluyor.
    Ha bunu yaptığınız halde sorun devam ediyorsa o zamab servis yolu gözükür

• Euro 4 motor ise dpf filtresi yok
    Euro 5 motor ise dpf var yani dpf yok ise biraz dunan atar

• Arkadaşlar 2.0 crdi aracım arada bir rengi tam olarak çözemediğim duman problemi var.Hava filtresi yağ yağ filtresi değiştirdm kesinlikle kötü yakıt alınmadı aracın çekişinde en ufak bi sıkıntı yok ama sık sık olmasada arada bir duman atıyor ama ne duman !!! Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.