Şimdi Ara

Fiat Doblo 1.9D motor ömrü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
1
Favori
155.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaslar bizde1.9d 2004 model araç var araç hor kullanımadı tahminen kaç bin gider?

• Düz dizel motor;en fazla 75.000-80.000 km gider.Sonrasında segman atılması gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

Düz dizel motor;en fazla 75.000-80.000 km gider.Sonrasında segman atılması gerekir.

neden?

düz dizeller genelde bakımları tam olmak şartıyla 300-400 bin km gider. nerden çıktı şimdi 75-80 bin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kudal

quote:

Düz dizel motor;en fazla 75.000-80.000 km gider.Sonrasında segman atılması gerekir.

neden?

düz dizeller genelde bakımları tam olmak şartıyla 300-400 bin km gider. nerden çıktı şimdi 75-80 bin?

Yanlışınız var.Hiçbir doğal emişli dizel motor o kadar gitmez;gidemez.Segmanlar dayanmaz.
    Ek olarak bahsi geçen araçtan belki 20 tanesinin motorunu indirdik zamanında ve hepsine de segman atıldı yeniden;yani motor yenilemesi yapıldı ve en iyiy dayananı 76 bin kusür km'deydi.O yüzden yazdım.
    Şöyle örnek vereyim kendimizde geçen seneye kadar 1999 model Fiat Scudo 1.9TD vardı.Araç üzerindeki motor bahsi geçen 1.9D'nin Turbolu versiyonuydu.Sattığımızda 160 kusür bin km'deydi.Bir sefer kapak filan açılmadı.Turbo besleme olduğu için bu da.Turbo besleme sayesinde motor fazla hırpalanmıyor;daha rahat çalışıyor bu sayede daha uzun gidiyor.En kısa şekliyle böyle.Düz dizellerde ise böyle bir durum söz konusu değil.
    Hatta geçende açtığınız Saxo 1.5D alınır mı konusuna da yazacaktım ama fırsatım olmadı.Almayı düşündüğünüz 1.5D'lere de bulaşmayın.Daha doğrusu düz dizel motorlara yanaşmayın derim.Nerdeyse her 50-60 bin km'de motor yaptırırsınız.

• quote:

hocam 80 bin km olması az değilmi piyasada 200 ile 300 bin km arası partner 1.9 d ve caddy sdı dolu acaba bunlar sizin dediğiniz gibi bu kmlerde motormu yaptırdı yoksa orjinal motor ilemi bu kmlere geldiler
  • atmosferik dizel rahat 300.000 bin km yapar

Gerci fiatin dizel motorlari hakkinda pek bilgim olmasada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NayirNolamaz -- 31 Aralık 2009; 2:48:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Warrıor Sako

quote:

hocam 80 bin km olması az değilmi piyasada 200 ile 300 bin km arası partner 1.9 d ve caddy sdı dolu acaba bunlar sizin dediğiniz gibi bu kmlerde motormu yaptırdı yoksa orjinal motor ilemi bu kmlere geldiler

@Warrior hocam orjinal motorla çok zor o km'leri yapmaları.

Bahsettiğim Doblo 1.9D'den ziyade yığınla Partner-Berlingo 1.9D 71 Hp,Kangoo 1.9D 65 Hp,Scudo 1.9D 71 Hp motoru yapmışızdır.Dedim ya Scudo TD aldık zamanında.Sırf bu Turbo motoru bekledik TR'ye gelsin diye o zaman 1 sene fazladan.Ama başkalarının araçları 70-80K'lerde kapak açılırken bizimki 160K gitti hiç sorunsuz.Şu anda sattığımız adam da 180K filan yapmıştır rahat hâlen yağ-su kontrolü ile motor gider sorunsuz.
    Yukarıdaki saydığım motorlara Ducato ve Boxer'ların 2.5D ve 2.8D motorlarını da eklemek isterim.
    Kısaca Turbo beslemeli dizel motor illa ki doğal emişli düz dizel motordan daha iyi bir performans,kullanım ömrü sunuyor.
    Şu anda Multijet'ler bile hor kullanılanları 300K'larda kapak açtırmaya başladı..
    Yani ben yaptıklarımızdan yola çıkarak bunu söylüyorum.Keza babam da bu konuda böyle düşünüyor ki kendisi 1970'ten beri bu işi yapıyor.Usta yani.
    Düşünmekten ziyade görünen köy kılavuz istemez hesabı.

Hatta yetkili servisken babamın biz Scudo'yu aldığımızdan yaklaşık 3-4 ay sonra gelen servis müdürüne dediği lafı unutmam.Bu arabaların niye düz motorlusunu ilk getirip;satıp da sonra Turbolularını getirdiniz diye..O da birşeyler dedi geçti doğal olarak.:)

• düz dizel nasıl km yapmaz ha fiat reno falan beceremez o başka isuzular düz dizel eskileri 1,5 milyon yapıyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kudal

quote:

neden?

Yanlışınız var.Hiçbir doğal emişli dizel motor o kadar gitmez;gidemez.Segmanlar dayanmaz.
    Ek olarak bahsi geçen araçtan belki 20 tanesinin motorunu indirdik zamanında ve hepsine de segman atıldı yeniden;yani motor yenilemesi yapıldı ve en iyiy dayananı 76 bin kusür km'deydi.O yüzden yazdım.
    Şöyle örnek vereyim kendimizde geçen seneye kadar 1999 model Fiat Scudo 1.9TD vardı.Araç üzerindeki motor bahsi geçen 1.9D'nin Turbolu versiyonuydu.Sattığımızda 160 kusür bin km'deydi.Bir sefer kapak filan açılmadı.Turbo besleme olduğu için bu da.Turbo besleme sayesinde motor fazla hırpalanmıyor;daha rahat çalışıyor bu sayede daha uzun gidiyor.En kısa şekliyle böyle.Düz dizellerde ise böyle bir durum söz konusu değil.
    Hatta geçende açtığınız Saxo 1.5D alınır mı konusuna da yazacaktım ama fırsatım olmadı.Almayı düşündüğünüz 1.5D'lere de bulaşmayın.Daha doğrusu düz dizel motorlara yanaşmayın derim.Nerdeyse her 50-60 bin km'de motor yaptırırsınız.

363.000'de üst komşumun dizel atmosferik saxo'su hatta bizde adamcagız. Kızdı sana, apartmanda 3 Saxo sahibiyiz hepimiz kızıdk

• W201 ve W124 kasa dizel Mercedeslerdeki motorlarda aynı şekilde düz dizel motorlar değilmidir arkadaşlar. Bu motorlar genelde 400-500 bin'e kadar motor yapmayı gerektirmeden gidiyorlar. İlanlarda 600 binlerde satılan otomatik vitesli dizel Mercedeslerde var. Bir tanıdığımda 200D var 86 model bir kaç sene önce 400 binde alıp, alır almaz motor yaptırmış, şu an arabaya bildiğiniz kırsal motorini bile çok görüyor, aracı kamyoncuların kullandığı yağla çalıştırıyor sürekli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Details

363.000'de üst komşumun dizel atmosferik saxo'su hatta bizde adamcagız. Kızdı sana, apartmanda 3 Saxo sahibiyiz hepimiz kızıdk

Kızmayın.
    Saxo değil ama C15 First var ticari araç.O da öyledir.Dayanmaz.Isuzu'lara lafım yok;piyasada kendini kanıtlamış dizel ustasıdır.
    Keza Mercedes Benz'de öyledir.Ama bilhassa Peugeot-Citroën-Fiat 3'lüsünün 90'ların ortasındaki teknolojileriyle ürettikleri doğal emişli düz dizel motorları ne yazık ki böyle.Bir yerden salladığımı filan sanmayın.Kaç sefer dediğim gibi kapak açıldı segman atıldı dükkanda.Tek bir modele de değil.Partner,Berlingo,Doblo,Ducato,Scudo,Boxer vs.
    Bunların arasına yukarıda bahsi geçen Caddy Sdi ve eski kasa Combo D'yi de katabilirim.Çünkü onların da başka ustalar tarafından dediğim km'lerde kapak açılıp segman atıldığını gördüm.
    En basitinden J9'lar.Üzerindeki 2500cc motora Allah'ın her kışına girmeden önce kaç kişinin tekrar tekrar motor yaptırdıklarını bilirim sanayide.Yapılanlar da o 1 senede 35-40K km anca yapar.
    10 numara yağ işi ise;çalışır hiçbirşey de olmaz.Aynı motorin gibidir.

• arkadaşın dediği doğru benim kuzende vardı kısa sürede motor bitti o da takasa verdi aracı, berbat bir motor, ayrıca tüketimide fazla. o ara polislerde de vardı saydırıp duruyorlardı.
  • bende 2007 model şirket aracı peugeot partner 1.9 D turbosuz var. 120 bin kmde ve daha motorla ilgili bir sıkıntı yaşamadım. servis bakımlı ve sadece 10 bin km rutin bakımı yapılıyor.
  • quote:

Arkadaş doğru söylüyor,düz dizellerin motor ömürleri azdır,62 000 km motor yaptırmış yakınım var...
  • Kötü yakıt kullanmışlardır, hararet falan yaptırmışlardır , 60 bin de hiç bir motor bitmez.
  • Bizde zamanında Kangoo 1.9D Partner 1.9 D fln kullandık şirkette hiçbirinede motor yaptırmadık.Yalnız Kangoo'da bir problem oldu araba durduğu yerde tam gaz çalışmaya başladı durduramadık araba kol çıkardı.O da segman bitmesi değil yani.
  • Bizim de devlet dairesinde 91 model 2,5 toyota pickuplar var 400.000-600.000 arası km'de araçlar ve daha hiç birine motor yapılmamış. Bir de devlet dairesinde araçların nasıl kullanıldığını bilirsiniz... Anca zayıf ekipman (segman, piston vb.) kullanılıyorsa bu bahsettiğiniz modellerde o modellere has bir durum söz konusu olabilir, yalnız atmosferik dizeller hakkında böyle bir genelleme yapılması doğru değil...
  • 80.000 km gidecek bir motoru üretici asla piyasaya sürmez. Hele dizel motor konusunda usta bir firma olan Fiat bunu yapmaz.

Sürekli kötü yakıt, değiştirilmeyen filtre ve yağ nedeniyle 100.000 i görememesi motorun suçu değildir. Size denk gelenler bu kapsama giren talihsiz motorlardır.
  • Banada biraz mantıksız geldi.Bu tür ticari araçlar bazıları 80 bini 6-7 ayda yapıyor.Öyle olsa kimse bu araçları almaz bana kalırsa
  • Bir yanlışlık olmasın? Düşük devirli ve yüksek sıkıştırma oranı yüzünden gayet sağlam üretilen atmosferik dizel motorlar doğaları gereği yüzbinlerce kilometre yapabilir. Bizim öğrendiğimiz, duyduğumuz buydu, ticari araçların durumu da ortada.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.