Şimdi Ara

Fiat Doblo 1.9D motor ömrü (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
1
Favori
155.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Normal şartlarda düz sistem dizel motorların milyon km yapması lazım.

Kara düzen dizel motorlar sağlam bloklu olurlar. İçlerinde turbo ve modern sistemlerdekine benzeyen enjektör gibi çok fazla hassas aksam barındırmazlar. Bir de bunların üstüne mazot gibi gazyağına benzeyen, hatta bir çeşit yağ olan bir yakıtla çalıştıklarından motor kendiliğinden yağlanır. Bu motorları aşırı devirsiz ve de aşırı devirli kullanmadığınız sürece teorik olarak çok rahat yukarıdaki kilometrelere sorunsuzca ulaşırlar.

Ancak bizdeki kara düzen dizellerde çok kalitesiz dizel kullanıldığından onlar bile illallah demişler anlaşılan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haluk 23 -- 15 Eylül 2020; 13:12:17 >
  • Düz dizel olduğu içn fazla gitmez
  • ben konyada cificilik yapmaktayım nissan contry 2001 model cift kabin kullanıyorum sınıfının tutulmayanı diye geciyor 86 hb lik motor 184 binde turbo falanda yok hic bi sıkıntısıda yok senede 2 defa yag degişir 6 ay süreyle 20.50 traktör yagı kullanırım sulama amaclı kullandıgım kamyon motorları var toptan yag geldigi icin başka yagda almam toz camur her türlü ortamda bulunur bir gram bile yag esmeden calışır ustasına gösterdim bi sorun varmı bi 184 bin daha calıssında ozman baklaım dedi usta yani söyledigi 300 350 bin arası dedi 99 model mıstsıbissi kamyon kullanıyorum 105 hb yol tozu yüzünden sekmen piston sorun var sanırsam şimdide fıat dublo dizel almayı düşünüyordum 2 el 2002 2004 model arası ruhasıtında otomobil yazanlardan araştırma yaparken buraya girdim turbolu alayım ozamn
  • 80.000km
  • 1.9 turbolu nasıl peki burda yazılanlar göre iyi ben bu tür arabalardan fazla anlamam ama herkez dublo al diyor konfor motor gibi multijetleri öneriyor herkes
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dolcevita-

1.9 turbolu nasıl peki burda yazılanlar göre iyi ben bu tür arabalardan fazla anlamam ama herkez dublo al diyor konfor motor gibi multijetleri öneriyor herkes

Biz bugün 2.el 2003 model aldık bakalım hocam..hayırlısı olsun
  • işyerinde 1.9jtd var.alan motor soğuk sıcak demeden basıyor.şuan 330 bine yaklaştı.bakımı 313 binde olması gerekiyodu hala yapılmadı.motorda tık yok son derece canlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

Düz dizel motor;en fazla 75.000-80.000 km gider.Sonrasında segman atılması gerekir.

1999 berlingo 1.9D kullanıcısıyım ilk sahibiyiz araç 215.000 kmde dediğine göre mucize bu :D
    tamirci oludğun için hep bozuk arabalar gelir sana ondan bu kanıya vardın ama ilk defa senden duydum bu konuyu.taksicilerin albeaları 600.000 gideninide gördüm 400binde araç kullanımı aldığınız yakıt ve bakımlarla ilgili bir konu bu..
  • bende 1.9 d (turbosuz) 2002 fiat doblo vardı 145 binde motoru patladı yeni motor taktırmıştım fakat 5 bin km sonra o da dağıl dı ama şunu söylemem gerek ki kullanılan mazot ve

periyodik bakımlarını aksatmamak gerekiyor. 10 binde bir bakımının yapılması gerekiyor ve motoru fazla zorlamıcan sonuçta ticari bir araç. vede hangi marka model

olursa olsun aracına bakarsan oda sana bakar :) ama 80 bindede tabiki gitmez.
  • Nerede eski sağlam Atmosferik dizeller azizim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Nerede eski sağlam Atmosferik dizeller azizim.

nerdesi falan yok kardeş hepsi yerinde duruyor. birisi çıkmış fiat a dizel motor ustası diyor, birisi düz dizellerin hepsine laf ediyor. ağzı olan konuşuyor...
  • arkadaşlar 3 ay önce doblo 1.9 D cargo modeli vardı ve ilk sahibiydik ben böyle bir araba görmedim horda kullanılmadı ama 157.000 de motor bitti,ustaya götürdük 2.500 tl masrafı var dediler, sattık ve şimdi volvo v40 aldık çok memnunuz en azından doblo gibi saçma sapan masraflar çıkartmıyor.(belkide doblonun bu modeli böyledir bilemeyeceğim.)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kudal

quote:

Düz dizel motor;en fazla 75.000-80.000 km gider.Sonrasında segman atılması gerekir.

neden?

düz dizeller genelde bakımları tam olmak şartıyla 300-400 bin km gider. nerden çıktı şimdi 75-80 bin?

Yanlışınız var.Hiçbir doğal emişli dizel motor o kadar gitmez;gidemez.Segmanlar dayanmaz.
    Ek olarak bahsi geçen araçtan belki 20 tanesinin motorunu indirdik zamanında ve hepsine de segman atıldı yeniden;yani motor yenilemesi yapıldı ve en iyiy dayananı 76 bin kusür km'deydi.O yüzden yazdım.
    Şöyle örnek vereyim kendimizde geçen seneye kadar 1999 model Fiat Scudo 1.9TD vardı.Araç üzerindeki motor bahsi geçen 1.9D'nin Turbolu versiyonuydu.Sattığımızda 160 kusür bin km'deydi.Bir sefer kapak filan açılmadı.Turbo besleme olduğu için bu da.Turbo besleme sayesinde motor fazla hırpalanmıyor;daha rahat çalışıyor bu sayede daha uzun gidiyor.En kısa şekliyle böyle.Düz dizellerde ise böyle bir durum söz konusu değil.
    Hatta geçende açtığınız Saxo 1.5D alınır mı konusuna da yazacaktım ama fırsatım olmadı.Almayı düşündüğünüz 1.5D'lere de bulaşmayın.Daha doğrusu düz dizel motorlara yanaşmayın derim.Nerdeyse her 50-60 bin km'de motor yaptırırsınız.

efendim sallamayiniz hicbir dizel motor falan diye piyasa 1.5 2 milyonda kamyon otobüs dolu daha motor yaptirmamis..

• s.a arkadaslar bilmem nasip olurmu bende bu yakınlarda kimseye danışmadan yıl başında 1.9 TD scudo aldım benim amacım yük taşımak veya ticaret yapmak degil sadece arkadaşlarla birleşip iş yerine gidip gelmekti lakin afyon biraz değil baya bir soğuk oldu -30 gördü hatta geçti. Neyse sizinde dikkatinizi dağıtmayayım ben yaklaşık 1000 km sonra yağını , yağ filtresini, mazot fitresini, hava filtresini değiştirmem gerekiyor buralarda parça bulmak sıkıntı daha siftah yapacam çünki bana kargo ile gönderebilecek ankara da bir yedek parçaçı lazım para havale yöntemiyle bilgisi olan yardımcı olabilecek olan arkadaşlar bana bi yardımcı olabilirmi hepinize saygılarımı sunuyorum...
  • 80-90 binde dizel aracın motor istemesi normal değildir. Ancak kalitesiz yağ veya gecikmeli yağ bakımı hararet v.s gibi nedenlerle bu mümkün. Düzenli bakımları yapılan 1.9 partnerimi 180.000 KM kullanıyorum. Hiç bir sorun yok. Galeri ve motorcu baktı motoru güzel dediler. Yani araca kullanana göre motor ömrü değişir. Gereksiz polemiklere gerek yok. Sonuçta kulaktan dolma değil yaşayarak edinilen bir tecrübe. Saygılar
  • şirketin reno symbolu var 1.5 dCi 85 bine yaklasti tik yok gayet guzel calisiyor. Dahada gider yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cıdden sasılcak bı durum neler yazmıslar 60 bınde en fazla 100 bınde motor yaptırırsın denmıs bızde 2000 partner var sıfır almıstık arabayı hala bızde 13 senedır suan 200 bınde arac tek yapılan motor masraf olarak kısın arac cok zorlayınca kol cıkardı blok patlattı o baska bı masraf cıkarmadı bıze suanda hala bızde arac yaptırdık gene bınıyoruz ama kullanıcıdan kullanıcıya degısır motor bıtmesı bız aracı babam ve ben kullanıyoruz ancak cok dıkkatlı kullanmak gerek cok zorlamadan ve hor kullanmadan kesınlıkle bı 200 bın daha yapabılcemızı dusunuyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bahsedilen 1.9 D düz motor kullamaktayız. 12 yıldır . Fiat scudo ewet araçta peugout üretimi motor bulunmakta. ve suan araba 200.776 km de ve suana kadar motora tornavida bile demedi. ve aynı performansında. ve sırf bu konuyu gördüm diye üye oldum. ben böyle sacmalık duymadım. bu motorlar bakımı zamanında aksatılmadan yapılırsa 400 bin km rahat görür.
  • delinin biri kuyuya taş atmış olayı olmuş yine burda
  • Konu hortlayacak ama, 2003 1.9D doblo var bizde. 8 senedir kullanıyoruz. 165 bin km.'de motor yedi. Nedeni de Amasya'da bir trafik kazası geçirdi ve radyatör patlattı. İmkansızlıktan o şekil arabayı 7 km. kullandık. Doğal olarak motor haşlandı.

Bu tip, amacı yük taşımak ve dolaşmak olan hafif ticari bir araca 80 bin km. ömür vermek çok komik bir durum olur. // Şuan 225 bin de bir sorun yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MinTDestek -- 26 Ocak 2014; 23:52:43 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.