Şimdi Ara

Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
106
Cevap
4
Favori
145.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Rica ederim işinizi gördüyseniz çok sevinirim 😀

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyilmaz99

Burada belki bir başkasına yararlı olur düşüncesiyle Kaçak Akım Rölesi ile ilgili yaşadığım zorlu bir deneyimi paylaşmak istiyorum.
    çünkü ben de birçok yorumu okuyarak değerlendirme yapabilmeyi başardım.

Yeni aldığımız evde sigorta kutusu hiç hoşuma gitmemişti. birden fazla linye ve priz aynı sigorta ile ve yüksek amperli bağlanmıştı. Her bir hattın sigortsını ayırmak ve sigortaları değiştirmek için siemens marka 10 amper 16 amper ve 20 amper sigortalar ile Siemens KAR aldım. Aliexpress'den Dın Rail Volt ve Amper göstergesi ile Yüksek Alçak gerilim kesici aldım. Yeni bir sıva üstü sigorta kutusuna monte ettim. Fakat KAR bağlar bağlamaz otomatik atıyordu. Kabloları tek tek bağladığımda sorunun mutfak hattında olduğunu anladım. sadece mutfak hattını eski sisteme bağlayarak birkaç gün daha kontrol ettim ve internetten araştırma yaptım.

Mutfak pirrizleri hem faz hemde nötr bağlandığında ayrı ayrı da olsa ilginç bir şekilde KAR atıyordu. ilginçtir ki Mutfak hattında 10 adet piriz vardı ve hepsi de tek bir hattan geliyordu. Bundan dolayı sorunu bulmak hiç de kolay değildi. İlk önce mutfaktaki tüm fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, aspiratör vs. söktükten sonra tekrar denedim fakat yine de sorun çözülemedi. Daha sonra da tüm pirizleri sökerek sıfırlama yapılıp yapılmadığını kontrol ettim. Hiç bir sıfırlama veya kaçak vs. yoktu. Daha sonra buatları açtım 3 adet buatda bulunan tüm kabloları söktüm ölçü aleti ile priz sortilerini konttrol ettim. Bir priz ve ana kolon şüpheli gözüküyordu ilk önce en yakın 2 priz kablolarını bağladım ve test ettim sorun çıkmadı. Daha sonra bir gurup piriz daha bağlayıp test ettim. fakat bu sefer KAR attı. Çözüme yaklaşıyordum. Bu gruptaki kablolardan bir tanesini söktüm KAR atmadı fakat bu kabloların prizi ortada yoktu. Sanırım mutfak dolapları altında kalmıştı . Büyük bir ihtimalle kablo uçlarından kaçak vardı. ortalıkta gözükmeyen ve hiçbir işe yaramayan bu prize ait kabloları sökerek iptal ettim. Bundan sonra tüm tesisatı yeniden sağlam bir şekilde monte ettimç Sorunu bu şekilde çözdüm.

Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor

Ölçü aleti çok iyi yaa. ray tipi mi

?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Burada belki bir başkasına yararlı olur düşüncesiyle Kaçak Akım Rölesi ile ilgili yaşadığım zorlu bir deneyimi paylaşmak istiyorum.

Yeni aldığımız evde sigorta kutusu hiç hoşuma gitmemişti. birden fazla linye ve priz aynı sigorta ile ve yüksek amperli bağlanmıştı. Her bir hattın sigortsını ayırmak ve sigortaları değiştirmek için siemens marka 10 amper 16 amper ve 20 amper sigortalar ile Siemens KAR aldım. Aliexpress'den Dın Rail Volt ve Amper göstergesi ile Yüksek Alçak gerilim kesici aldım. Yeni bir sıva üstü sigorta kutusuna monte ettim. Fakat KAR bağlar bağlamaz otomatik atıyordu. Kabloları tek tek bağladığımda sorunun mutfak hattında olduğunu anladım. sadece mutfak hattını eski sisteme bağlayarak birkaç gün daha kontrol ettim ve internetten araştırma yaptım.

Mutfak pirrizleri hem faz hemde nötr bağlandığında ayrı ayrı da olsa ilginç bir şekilde KAR atıyordu. ilginçtir ki Mutfak hattında 10 adet piriz vardı ve hepsi de tek bir hattan geliyordu. Bundan dolayı sorunu bulmak hiç de kolay değildi. İlk önce mutfaktaki tüm fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, aspiratör vs. söktükten sonra tekrar denedim fakat yine de sorun çözülemedi. Daha sonra da tüm pirizleri sökerek sıfırlama yapılıp yapılmadığını kontrol ettim. Hiç bir sıfırlama veya kaçak vs. yoktu. Daha sonra buatları açtım 3 adet buatda bulunan tüm kabloları söktüm ölçü aleti ile priz sortilerini konttrol ettim. Bir priz ve ana kolon şüpheli gözüküyordu ilk önce en yakın 2 priz kablolarını bağladım ve test ettim sorun çıkmadı. Daha sonra bir gurup piriz daha bağlayıp test ettim. fakat bu sefer KAR attı. Çözüme yaklaşıyordum. Bu gruptaki kablolardan bir tanesini söktüm KAR atmadı fakat bu kabloların prizi ortada yoktu. Sanırım mutfak dolapları altında kalmıştı . Büyük bir ihtimalle kablo uçlarından kaçak vardı. ortalıkta gözükmeyen ve hiçbir işe yaramayan bu prize ait kabloları sökerek iptal ettim. Bundan sonra tüm tesisatı yeniden sağlam bir şekilde monte ettimç Sorunu bu şekilde çözdüm.

Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor

Dijital gerilim / akım ölçer göstergesi güzelmiş, AliExpress'den bende sipariş vereyim dedim ama sigorta panomda kar taktıkdan sonra yer kalmadı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: major24

Bizimki siemens 40 lik fakat gok gurlemesi ile atiyor. Acaba bozulmus olabilir mi ?

Gök gürültüsünü bilmiyorum ancak nemlenen malzemeler elektriği ilettiğinden küçük akımlı kaçak oluşturuyor olabilirler.
    Ama gök gürlediği anda atması biraz garip. Tesadüf olmasın? Zaten gök gürlemesi şimşek-yıldırımdan bir kaç saniye sonra duyuluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeNNiSeR

quote:

Dijital gerilim / akım ölçer göstergesi güzelmiş, AliExpress'den bende sipariş vereyim dedim ama sigorta panomda kar taktıkdan sonra yer kalmadı :)

Maalesef Voltmetre arızalandı. neden bilmiyorum Kalibrasyonu bozuldu. 500 volt üzerinde gerilim gösteriyor. ince bir ayar var kalibrasyon için fakat o da şimdi 220 değerlerine hiç yaklaşmıyor bile.

• Hortlatmış gibi olacağım ama merhaba
    Öncelikle belirtmek isterim ki, kaçak akımın veya sigortanın atması, onların bozuk olduğunu göstermez veya kötü bir şey değildir. Tam aksine bir şeyler doğru gitmiyordur. Sorunun kaynağını çözmek gerekiyor.
    Kaçak akım atmasının en büyük sebeplerinden biri, adı üstünde kaçak akım olmasıdır. Kullandığınız cihazlardan birinin faz kısmı temassızlık yapıp, şaseye değiyordur. Veya prizlerin birinde sıkıntı olabilir, gevşemiştir vs vs. Başlığı açan arkadaş sorununu çözmüş olabilir, ama aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için söylüyorum. Bence profesyonel bir yardım alın ve elektrikçi çağırın. Çünkü elektriğin şakası olmaz.

Elektrikçi beni kazıklar diye korkanlar için bence ürünleri siz alırsanız sorun kalmaz.
    Amperini danışarak alabilirsiniz ama örnek olarak bir tane bırakıyorum.
    Umarım bu sorunla karşılaşanlar sorunsuz çözerler.

İkisi de iyi markadır. İkisini de gözünüz arkada kalmadan kullanabilirsiniz:

Siemens:https://www.3faz.com/simens-5sv4314-0-hata-akimi-koruma-anahtari-fi-kacak-akim-koruma-rolesi-40a-230v-30ma-monofaze-faz-notr-70mm

Schneider:https://www.3faz.com/schneider-kacak-akim-koruma-2p-40a-30ma-230v-kacak-ez9r33240

• Merhabalar, benim de evimde KAR atmaktadır. Mutfak tezgahının metal kısımlarında dokunduğumda ufak bir çarpma hissediyorum terlik giymediğim zaman. Buradan kaynaklı olabilir mi teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bugün bizim de yağmur yağarken birden siemens marka kaçak akım rölesi attı ardından dışarı ışıdı ve çok şiddetli bir yıldırım sesi duyduk. Normalde yağmurda ve gök gürültüsünde hiç atmazdı ama bugün attığına sevindim çünkü hiç bu kadar şiddetli bir yıldırım duymamıştım kesin bir yerlere yıldırım düştü. Atmasa belki de cihazlar zarar görecekti. Bu zamana kadar da hiç gereksiz atmamıştı.

• Rölenin markası nedir ? Evde toprak hattı varmı . Normal bir rolde kaçak akım varsa atar , gök gürlemesi ile 30ma değerinde bir akım indukleniyorsa ya rölenin tipi markası ile alakalı olabilir yada gök gürlemesi yamur ile birlikte düşünürsek yamur yağdığında bir yerde kaçak oluyor demek ki? Ev tek katılımı ? Son katmi? Evin sadece bir bölgesi ile alakalı olma ihtimali olabilir, bir ihtimal televizyon antenini sokup deneyin bakalım gene aticakmi.

• değerli arkadaşlar benim KAR ile ilgili sorunum var. her gün aynı saatte aynı dakikada atıyor,sigortalar ve KAR simens , tesisatım yeni, yeni bina, zamanlayıcı herhangi birşey çalışmıyor , kombim var , akıllı ev sistemi var audinin ama onada faz ile nötür bağlı toprak bağlı değil, KAR dan sonra sigortaya giriyor, sigortadan sonra akıllı ev sistemine giriyor.. prizlerin ve anahtarların arkasında akıllı evle ilgili modüller var ama modüller sadece faz giriş çıkışı var kontrol edebilmek için. GÜNÜN YADA YILIN SORUSU BU KAR NEDEN AYNI ZAMANDA HERGÜN ATAR , BİZ BULAMADIK YARDIM LÜTFEN
  • coolhawk1 C kullanıcısına yanıt
    sorunu buldum simens kaçak akımdan kaynaklanıyor, yenisiyle değiştirmeme rağmen aynı sorun oldu, kaçak akımı başka marka ile değiştirip sorunu çözdük.
  • coolhawk1 C kullanıcısına yanıt
    aynı sorun bende de var. Bi sebepten KAR değiştirdim. Siemens taktım ancak hergün 17:30-18:00 arası atıyor. Ne marka alarak çözdünüz sorunu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akkal -- 16 Aralık 2018; 20:55:57 >
  • Öncelikle hangi prizin attırdığını bulursan sorunu %50 çözmüş olursun

Önce mutfaktaki prizlerin nem alıp almadığını kontrol edin çay felan kaynarken buharın her hangi bir prizle teması var mı kotnrol edin varsa teması ayırmak için slikon çekin
    Bulaşık makinesi ve tezgah altı prizleri kontrol edin nem alabileceği yer var mı diye
    sonra banyolardaki prizlere gelin tek tek nem temasını bulun ve varsa sorunu çözün
    eğer prizin nem temasını kesemezseniz prizin iptalini durdurun
    Sakın kaçak akımı iptal edin felan diyen olursa kanmayın mutlaka tesisattaki sorunu çözün İleride kaçak akım olmadığı için çarpılabilirsiniz
  • KAR'ın hergün atması ile ilgili yaşadığım sıkıntıyı yeni bir başlıkta detaylı anlattım

Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor
  • Merhaba,

Konuyu hortlatiyrum ama bende se aynı garip sorun var. Yeni müstakil ev, tüm tesisat siemens ve kablolar yanmaz kablo. Elektrikcim tüm tesisatı hakkıyla yaptı ama kışın yıldırım düştüğünde siemens kar atıyor. Kacak akım, nem , vs yok.
    Sorun nedir anlayamadık, parafudr takmak çözüm olabilir mi?

• Bizde yaklaşık 1 yıldır kaçak akım rölesinin kafasına göre atmasından şikayetçiydik.

Ev 8 senelik tesisat sağlam, legrand kaçak akım rölesi vardı son 1 senedir atmalar başladı kaçak akım bozuk diye siemens aldık birşey fark etmedi bazen birkaç gün atmıyor bazen gecenin 3-4'ünde evde hiçbir şey çalışmazken 5-10 dakikada bir üst üste atıyordu. Kaçak olma ihtimali olan herşeyi fişten çektik, eski prizleri yeniledik bağlantıları kontrol ettik ama çözemedik. Ayrıca elektrik gidip geldiğinde de atma yapıyordu, 2 elektrikçi çağırdık onlarda çözemedi.

En sonunda Schneider'in Si tip bağışık-selektif kaçak akım rölesini taktık sorun çözüldü. Düz AC tip kaçak akım rölesine 2.5 kat pahalı fakat evdeki cihazlarınızdan ve tesistanızdan eminseniz hatalı şekilde açma yaptığını düşünüyorsanız kaçak akım rölenizi bağışık-selektif tip bir röle ile değiştirmek çözüm olabiliyor.

• Bende de trifaze günsan 40a 30 ma kar var kafasına göre atıyor.
    Evde doğru düzgün çalışan bir alet yokken bile atıyor.
    Schneider markayla değiştirmeyi düşünüyorum bakalım ne olacak...

• Merhaba

8 ay önce Sıfır daire aldım ve elektrik hattında sorun yoktu. Fakat son 15 gündür dairenin kaçak akım rolesi atıyor. Önceden yağmur sonrası daha fazla atıyordu ama dün kuru havada hiçbişey yokkende atmaya başladı. Kaçak akım rolesni kaldırıyorum bazen 3-4 saat sonra bazen 1 gün sonra gene atıyor. Elektronik altleri fişini çektim durum gene aynı. Kaçak akım rolesi 25A 30ma Fişleri kontrol ettim ne yapmalıyım. 25A yetmiyor olabilir mi? Sigorta ve kaçak akım rolesi resimde ekliyorum.
     Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b.unal1987 -- 10 Haziran 2019; 15:0:11 >

• b.unal1987 B kullanıcısına yanıt
    Konu eskiymis ama ayni sorunu yasiyorum. Benim sigortalar ve kacak akim rolesi resimdekiler ile ayni. Durduk yere KAR atiyor. Cozum bulabildiniz mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: msty85

Konu eskiymis ama ayni sorunu yasiyorum. Benim sigortalar ve kacak akim rolesi resimdekiler ile ayni. Durduk yere KAR atiyor. Cozum bulabildiniz mi?
    Kaçak akım rölesi atıyorsa evde muhakka kaçak yapan bir alet var demektir. Elektrikçi çağırıp kaçak yapan şey ne ise bulduracaksınız.

Çamaşır makinesi,

Bulaşık makinesi,

Elektrikli şofben,

Elektrikli kombi,

Ketıl ve türevleri,

Elektrikli fırın...

İçinde ısıtıcı rezistans bulunan bu ve benzeri cihazlar kaçak akım rölesini attırabilir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.