Binbaşı
29 Ağustos 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 134 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhabalar,

Kredi cekecektim ancak nakit avansin krediden daha ucuz olmasi cok garibime gitti.

12 ay vadeli 5 bin tl cekmeye calissam, enparada:

1. Nakit avans: 1.36 aylik faiz ve 465.79TL aylik odeme
  2. Kredi cekersem: 1.89 aylik faiz, ve 483.39TL aylik odeme

ben bu durumda neden kredi cekeyim ki? Kredinin daha karli olmasi gerekmiyor mu? Nakit avans cekince sonradan ekstra odeme falan mi cikiyor?

Bilen biri aydinlatirsa simdiden tesekkur ederim!

Merhabalar,

Raspberry Pi ile UART ve SPI arasinda ESP32 ile iletisim kurmak arasinda kaldim. UART data transfer rate isimi goruyor ancak SPI daha stabil gibi seyler okudum internette, bu konuda tecrubesi olan var mi? SPI kullanirsam daha stabil (daha az gecikme ve veri kaybi) elde edebilir miyim? UART bazi durumlarda donuyor ve 4 saniye sonra tekrar basliyor vs.

Bunun yaninda SPI ile birden fazla slave kontrol ettigimiz durumlarda bir gecikme yasar miyim? Yani 2 slave var diyelim, ben diger slave ile iletisim kur dedigim andan itibaren ne kadar surede stabil bir hale gelir iletisim? Cunku ornegin GPIO ile yaptigimda bu isi LED yakip sondurmek icin bir sure beklemem gerekiyor, ancak bu durumda yuksek hizli iletisimi kesmek istemiyorum. Bu konuda tecrubesi olan var mi?

Tesekkurler!

Fedora 36 linux ile ses alamiyorum:

1. ilk denememde hicbir cihaz yoktu
  2. reboot yaptiktan sonra sonra ise ses karti yerinde bu cikiyor: Tiger Lake - LP Smart Sound Technology Audio Controller
  3. youtube kapatip actigimda ise playback hatasi veriyor ve asla ses cikmiyor

Test tuslarinda ses yok, youtube video oynatirken sesin ciktigini goruyorum ancak hic ses duyulmuyor.

Ayrica kulakligi taktigimda da inanilmaz derecede dusuk ses geliyor, linux icin ses karti surucusu yok mu acaba?

daha once benzer bir sorunla karilasip cozum bulabilen oldu mu?

edit 1: kulagimi dayadigimda ses geliyor ancak inanilmaz kisik, sanki amplifier calismiyor

edit 2: bunu denedim calismadi: `sudo dnf install alsa-firmware` , https://www.reddit.com/r/Fedora/comments/riqbu0/no_sound_and_no_touch_screen_after_fedora_35

merhabalar, kyk internetini sinirsiz yapmak icin bir anlatim mevcut:

scientia potentia est
Kotalı KYK interneti - Scientia potentia est
https://afeser.duckdns.org/2022/07/05/bir-diger-sacmalik-kotali-kyk-interneti/

Hocamlar, malumunuz VW DSG sansimani sorunlu gibi konular dolanip duruyor forumda.

Sizce bu kadar eski model yari-otomatik honda alinir mi? Alinirsa neye dikkat etmek lazim, surerken anlasilir mi? DSG gibi cikar mi :/

Arabadan anlayan ustadlar aydinlatirsa ne guzel olur :)

Selam ben universite ogrencisiyim ve yazi yazmayi seviyorum.

Bugun okuldan bir arkadas blog kurmus rastgele yazi yaziyormus, ben de ingilizcemi gelistirmek ve bilgi birikimi olsun diye yazi yazmak istedim ancak ne hakkinda yazacagimi bulamadim.

Bilgisayar muhendisligindeyim su an, akliniza gelen bir konu var mi sunun uzerine yazilabilir falan? Donanim uzerine yazsam falan mi diye dusundum ornegin ancak yuzlerce ingilizce kaynak var zaten cok benzerlerini yazmak sadece ingilizcemi gelistirecek, diger insanlara faydali da olabilecek bir oneriniz var mi?

Hocamlar bu ikisi arasinda performans ve dayaniklilik acisindan nasil bir fark var?

Bir tanesi 10 bin TL digeri ise 15000TL, neden bu kadar fark oluyor?

Arkadaşlar ikisi de çok benzer performans veriyor, fiyatı da aynı.

Hangisini tavsiye edersiniz?

Bunun yanında önerebileceğiniz f/p ürünü var mı işlemci olarak (aklınızda anakart varsa o da olur :))

Teşekkürler!

Merhabalar,

Yeğenlerim için oyun oynanabilecek(minecraft, gta5, veya şimdiki gençlerin oynadığı diğer oyunları) ve dayanıklı bir laptop arıyorum. Küçük yaşta oldukları için eski bilgisayarlarını hep kırmışlar, 8 bin tl civarına gövdesi ve mümkünse ekranı sağlam laptop önerilerinizi bekliyorum :)

Şimdiden teşekkürler

Merhaba hocamlar,

neural net training icin (tensorflow/torch) GPU almak istiyorum ancak fiyatlar ucmus gitmis :/ Azure icin ogrenci kredisi de bitti ve cloud kiralama sansim da kalmadi fiyatlardan dolayi. Ayda 4 5 gun 24 saat neural network training yapabilecek, geriye kalan zamanlarda da mining yapabilecegim onerisi olan var mi?

Acikcasi cok param da yok, GTX 1650 bakiyordum ancak 4GB ve cogu model sigmaz gibi duruyor icerisine :/ Yeni seriler de 20k fiyat istiyorlar, RTX3050 var gordugum, bunun disinda alternatif onerisi olan var mi? RTX3050 alinir mi?

tesekkur ederim simdiden :)

Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.059
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 97.080 (Bu ay: 1.670)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 707 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.