Şimdi Ara

Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
4
Favori
145.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ev icindeki elektrik tesisatina bagli kar ayri. O sadece ev icindeki prizlere vs bagli. Disardaki ana hatta bagli. Ayni anda calismiyor.

Bekleyeyim o zaman, belki arkadaslardan birisi, 2 kar arasindaki farki soyler. Bende dolandirildim mi, yoksa dolandirilmadim mi onu gormus olurum 🙂

degisen adaptoru daha takip denemedim ama su ana kadar yani dun kar degisikliginden sonra bir sorun gorunmuyor. Stabil sekilde sistem calisiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikiy -- 14 Nisan 2022; 19:30:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ikiy İ kullanıcısına yanıt

Marka model için ayrı konu açablirsiniz.

Yalnız KARın hassasiyeti var. Sizin ilk resimlerde 30mA yazıyordu, düşük kaçak akım değerleri çok daha kolay atar.

Ana hatta bağlı dediğiniz KAR toptan tüm hattı üzerinden geçiriyorsa, aynı hatta bağlı 2 adet KAR var demektir. Yok bu anahat dediğiniz sadece dış ortam bahçe kısmının hattına geçiriyora, o zaman KARlar ayrıdır.

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Herhalde ic kar, dis hatta bagli. Yani soyle ; ic kari kapattigimda, evin butun elektrigi kesiliyor ama dis panodaki elektrik saati calisiyor.

Dis panodaki kar i kapattigimda ise sayac dahil herseyi kesiyor. Bilmiyorum nasil baglanti yapildi yada neye istinaden boyle yapildi.

Ayri bir konu acip sorayim, elbet yardimci olurlar diye dusunuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ikiy İ kullanıcısına yanıt

Ayni hatta iki KAR var dediginize gore

Karlar ayrilip sadece tek tarafa calistirilabilir

Elektrik saati calisabilir KAR saatten sonra olur Ama ilk KAR kapatildiginda ev kesiliyorsa zaten ev hatti cift KARdan geciyor demektir/

• Arkadaşlar merhaba, sürekli olmamakla beraber son günlerde haftada 1-2 kaçak akım rölesi atıyor. Ne evdeki şalter ne de panodaki şalter atıyor. Sadece röle atıyor. Marka model Resmi mevcut.
    Problem nedir acaba ?  Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deepbluee61 -- 23 Mayıs 2022; 18:36:34 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • bizim de 1-2 ayda bir yapıyor bunu. çıldıracağım tatile gitmek dert oldu, yemişim kaçak akımını sökeceğim ya, eskiden böyle röle mi vardı attımı atardı şalter ne işe yarıyor 2 bin liralık mal çöp oluyor evde yokken.

• benim ki de yağmurda atıyor bunun çözümü evdeki bütün buatları açıp kabloları ayırıp kontrol etmek olacaktır

• Yurtdışına taşındım çözüldü. TR'de ben de delleniyordum sürekli atmasından. Burda da aynı sistem var ama sorun yok, enteresan. İŞçilik kaynaklı diyeceğim de çok var bu sorunu yaşayan (sıfır binada dahil)

TEsisatı yapamayan müteahhitin evi depremde ne olur o düşündürüyor asıl..

• Kaçak akım rölesiyle 2 hafta uğraştım, buraları çok okudum sonunda buldum.

Teşekkür ederim.

2 haftadan fazla uğraştım kaçak akımla.

Elektrikçi geldi, çay makinası deyip gitti.

Makinayı çektik yine aynı.

Onlarca deneme yaptım bu süreçte.

Sonunda hatayı kablolu 3'lü prizde buldum.

Priz anahtarlı ve lambalı.

Lamba patlamış ve bu da kaçağa neden oluyormuş.

Lambayı çıkarsam da olmadı, anahtarı da iptal edeceğim.

Ek bilgi

Bunu yazdıktan 12 saat kadar sonra yine attı KAR

Artık bütün nötr ve toprak kablolarını sökmeye karar vermiştim.

Sonra fişsiz, doğrudan bağlantılı cihaz var mı diye sordu bir arkadaşım

Kombi ve elektrikli şofben var

Önce şofbeni sökeyim dedim ve şofbeni söktükten sonra gerçekten düzeldi.

Yaklaşık bir hafta oldu artık KAR atmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi velican81 -- 31 Ocak 2023; 22:16:6 >
  • bu meret bazen evde yokken atıyor. yağmurda atıyor. elektrik gidip geliyor atıyor. bir türlü çözemedim. elektrikçiye gittim konuyu izah ettim röleyi değiştireyim dedim yok abi röleyle ilgili değil evde bağlı olan cihazların hepsini tek tek kontrol et dedi. e ettim, hepsini söktüm taktım yok gene bulamadım. buat içlerine bakıcam artık..

• CaptainJack kullanıcısına yanıt
    röleyi schneider ile değiştirin.

• ecrasniann kullanıcısına yanıt

olmazsa öyle yapayım. yoksa kafayı yemek üzereyim. evde yokken attığında büyük problem oluyor

• CaptainJack kullanıcısına yanıt
    benimde öyleydi, değiştirdim bir daha gereksiz yere hiç atmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecrasniann -- 11 Mart 2023; 19:2:17 >
  • ecrasniann kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim hocam deneyeceğim

• Yeni eve taşındım. İlk başlarda böyle bir sorun yaşamamıştık. 2 hafta önce eve geldiğimiz de k.a.r kendi kendine atmıştı. Sonra dün yine kendi kendine attı. On/off kısmını ON yapmaya çalıştım, olmadı. Tüm prizlerin fişini çektim. Denedim, yine olmadı.
    -Yaklaşık yarım saat sonra tekrar denedim bu sefer ON kısmına getirdim.
    -Bugün de ev dışında iken kendi kendine tekrar OFF olmuş, eve gelince kaldırdığımda ON oldu.
    -rölenin markası resimde görüldüğü gibi günsan, legrand ya da shneider ile değiştirmeyi düşünüyorum.
    -elektrikçi 300ma ile değiştirelim falan da dedi.

Yorumlarınızı bekliyorum

Evdeki kaçak akım rölesi durmadan atıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akemals42 -- 1 Nisan 2023; 1:18:21 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• akemals42 kullanıcısına yanıt

Konu içine ve benzer konularda çokça incelendi bu hususlar. Sebep arsa atması için, işini yapıyordur KAR ve yenisi de aynı sonucu verir.

Kar'ı açarken yani kaldırırken, atma sesi-tepki vererek mi düşüyor yoksa hiç tutmadan geri mi iniyor??? Kar tutmadığı sıralarda elektriği kesip de kaldırmayı deneyin. Yine tutmuyorsa arıalı olabilir. Tutarsa ON pozisyonunda, elektriği verip de deneyin. Elektrik geldiği anda sorun çıkıyorsa hatta sorun olabilir. Yani elektrik sebebiyle tutmadığını kesinleştirmek için deneyin. BU fikirlerle mekanik arızalanıp da elektrikten bağımsız sorun mu çıkarıyor anlarsınız belki.

Siz dedikten sonra konunun en başından 10 yıl önce itibari ile yazılan herşeyi okudum.
    Akşam evde iken atan KAR ı kaldırırken hiç tutmadan geri iniyor, tüm sigortaları indirip denedim yine durum aynı, hatta bu halde iken ana elektrik hattının şalterini de indirdim, öyle denedim durum yine aynı..
    Yarım saat sonra KAR ı kaldırdım bu sefer tuttu. Sanki bişey aşırı ısınmış, soğuduktan sonra çalışıyor gibi..
    (Bina da jeneratör de bulunuyor. )

Tutmadığı zamanda Kar'ın kablolarını söktüğünüz halde tutmuyorsa arızalı olduğu düşünülür.

Kablolarını söküp o şekilde denemememiştim. Peki yaklaşık yarım saat sonra tutması konusu

Bu parçanın tutmaması zaten arıza. Ama tutmamaya başladığı anda tüm kabloları söküldüğünde yani sistemden ayrıldığında yani yani ele alındığında halen daha tutmuyorsa kesin kendisinde birşeyler olduğunu düşündürür. Kablo ayırmak farkında olmadan elektriğin kesilmemiş olması ve ya nötr yani esasında sigortaya bağlı olmayan hatta garip ya da hatalı işlemler olmasına karşı

Ancak iç yapıları garip garip bişiler standart dışı çıkmış olabilir mi piyasaya tartışmak lazım. Yani ufak ve uzun süren bir kaçak akım, anlık olarak attıramayıp da çok uzun sre sonra ısınmaya sebep olabiliyor mudur incelemek lazım. cihazın sıcaklığını da kontrol edersiniz.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.