Şimdi Ara

EMİNOTO, BİRARABAM VEYA FUZULOTO'DAN ARABA ALAN?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
4
Favori
139.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, benim 8 bin lira civarında birikmiş param var. Bir araba almak istiyorum. Çok lukse kaçmak ve yıllarca onun borcunu ödemek istemiyorum. Sorun cikartmayacak bir araba olsun yeter. Ama arabayı faizsiz almak istiyorum. Bunun için de önümde katılım bankaları ve eminoto, birarabam ve fuzuloto gibi sistemler var. Bu sistemlerle araba alanlar veya tanıdıkları olanlar var mı? Güvenilir midir? ayrıntıları nelerdir? Ayrica benim için taksitle ve faizsiz bir şekildearaba alabileceğim başka bir şey var mı? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler herkese.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyu saçma sapan yerlere çekmeyin. Ne alaka şimdi bu konuyla. Allah Kuran'da açıkça faiz haramdır diyor. Ve ben de Kur'an'a inanıyorum. Bu emir de bu yüzden beni bağlar. Sen takar mısın bilmem bu emri. Umarim takiyorsundur. Takmazsan da senin bileceğin iş ama bana karisamazsin. İnancıma saygısızlık edemezsin.
    quote:

Orijinalden alıntı: acipinsan

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

quote:

Bu klasik tartışmaya hiç girmeyelim. Bu çok tartışılmış bir konu. Fikrinize saygı duyuyorum. Kısmen de haklı buluyorum. Ben sadece bu daha az şüpheli olduğu için buna yanasmaktan yanayım. Benim de mantigima tam yatmıyor aslında. Diğeri kesin faiz ve benim inancıma göre haram.

Değinmek istediğim 2 konu var;

1- Bahsettiğiniz firmalardan Fuzul Oto'dan yıllar önce bir araç almıştım ve üşenmesem mahkemeye verip dolandırıcılık davası açacaktım ama üşendiğim için peşini bıraktım. Bu olay 10 ya da 11 yıl önce olmuştu.

2- İktisatta, faiz ile katılım payı arasında hiçbir fark yoktur. Aralarında herhangi bir fark olmadığı için, aralarındaki farkları açıklamak gibi bir durum da maalesef yoktur. Sizin gibi iyi niyetli ve muhafazakar bazı arkadaşlarım/büyüklerim ile bu konuyu masa başında konuştuğumuzda, yani farkları değil de benzerlikleri konuştuğumuzda tamamı katılım bankaları ile çalışmaktan vazgeçti.

Size tavsiyem, eğer iyi niyetinizi korumak ve ileride pişman olmamak gibi dertleriniz varsa, faizden uzak durduğunuz kadar katılım payı denen işten de uzak durun.

Peki teşekkürler. Sahsen benim de aklıma çok yatmıyor ama o daha az şüpheli olduğundan dolayı onu düşünmüştüm. Ozaman en iyisi katılım bankalarından da uzak durmak. Eminoto en iyi seçenek gibi duruyor şu an için. En çok ona güvendim bu sistemler arasında. Onun da organizasyon ücretine faizle aynı diyeceksiniz gerçi şimdi de.

Size olayı olanca basitliği ile özetleyeyim;

Hani bazı tekstil mağazalarında "Peşin alımda %20 indirim" diye bir uygulama vardır ya, işte o aslında taksitli alımda faiz olduğunu tersten söylemektir.

Herhangi bir ticari faaliyette normal bedel dışında, zamana yayılan ödemeler için istenen her ek bedel aslında faiz karşılığıdır. İnsanlar kendilerini kötü hissetmesin diye isimler ya da ödeme şekilleri değişir ama özünde tamamı "Başkasına ait parayı işletme bedeli" olarak tanımlanır.

Faizsiz bankacılık denen şey de budur. Sizin paranızı alır ve size "Faiz" yerine "Kar payı" adı altında bir "Faiz" öder ve sizin paranızı, aynı normal bankalar gibi riski en düşük olan taliplere dağıtır. Bu dağıtımın karşılığında bankalar doğrudan "Faiz" adı altında pay bekler ve gelmemesi durumunda da borçlunun malına el koyarken, faizsiz bankacılar da farklı isimlerle aynı sonuca ulaşır.

Adı her ne olursa olsun, bir kurumdan 1 yıl sonra ödemeli para alıyorsanız ve aldığınız paradan fazlasını ödüyorsanız ya da bir kuruma para yatırıyorsanız ve 1 yıl sonra yatırdığınız paradan fazlasını alıyorsanız, bunun adı sadece ve basitçe FAİZ'dir. Hangi fetvada kimin ne dediği, hangi kitapta kimin ne yazdığının hiçbir önemi yoktur; bu FAİZ'dir.

Faiz konusu beni rahatsız eden bir konu değildir ve bu kadar detaya girmemin nedeni, ileride gerçekle karşılaştığınızda sizi çok rahatsız etmesi ihtimalidir.
    acipinsan a kullanıcısına yanıt
    A acipinsan demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Bu klasik tartışmaya hiç girmeyelim. Bu çok tartışılmış bir konu. Fikrinize saygı duyuyorum. Kısmen de haklı buluyorum. Ben sadece bu daha az şüpheli olduğu için buna yanasmaktan yanayım. Benim de mantigima tam yatmıyor aslında. Diğeri kesin faiz ve benim inancıma göre haram.

Değinmek istediğim 2 konu var;

1- Bahsettiğiniz firmalardan Fuzul Oto'dan yıllar önce bir araç almıştım ve üşenmesem mahkemeye verip dolandırıcılık davası açacaktım ama üşendiğim için peşini bıraktım. Bu olay 10 ya da 11 yıl önce olmuştu.

2- İktisatta, faiz ile katılım payı arasında hiçbir fark yoktur. Aralarında herhangi bir fark olmadığı için, aralarındaki farkları açıklamak gibi bir durum da maalesef yoktur. Sizin gibi iyi niyetli ve muhafazakar bazı arkadaşlarım/büyüklerim ile bu konuyu masa başında konuştuğumuzda, yani farkları değil de benzerlikleri konuştuğumuzda tamamı katılım bankaları ile çalışmaktan vazgeçti.

Size tavsiyem, eğer iyi niyetinizi korumak ve ileride pişman olmamak gibi dertleriniz varsa, faizden uzak durduğunuz kadar katılım payı denen işten de uzak durun.
    Hocam ben %100 hazineye bağlı devlet bankasında çalışan bi bankacıyım. Milyonlarca kredi verdim şu ana kadar naçizane görüşüm muhtemelen sizin kadar dini bilgim yok ama faiz kısmını şöyle yorumlamak istiyorum.

Örneğin 200bin 120 ay kredi çektin toplamda 350 bin geri ödemesi var. Yani banka-enflasyon-ileri vadeli ortalama bi oran koyar ve bu faiz diye adlandırılır yani 10 sene sonra aldığın evin değeri yaklaşık değeri 350bin gibi hesaplar

Diyelim 12 ay vadeli çektin 1 sene sonra aldığın ev 220.000 gibi hesaplar.

Bunun nedeni işte ben sana peşin para verdim ben de seni kazıklıyorum diye değildir. Bunun nedeni tahmini enflasyon ve ülke verilerdir.

Sen bugün aldığın ekmeği, suyu, giyimi, eğitim harcamalarını vs 1 sene sonra, 10 sene sonra aynı fiyata alamadığın gibi banka da bankadan aldığın para karşılığını taahhüt ettiğin vade sonra bu hesaplamaları yaparak geri almak isteyecektir. Bu arz talep gibi, üretim tüketim gibi, cari borç enflasyon gibi bir çok nedenden dolayıdır.

Faizin haram kısmı şöyle daha mantıklı olabilir. "vadeli mevduat" yani paradan para kazanma. - hoş onun da açıklaması var- ama emeksiz kazanç sağlamak kulağa daha nahoş bir eylem olarak nitelendirilebilir.

Bir diğer konu ise bu bahseettiğin firmalar peki nasıl kazanıyor. Onlar da sizlerden alınan taksitleri, aidatları, adları değişen farklı komisyonları bankalarda fonlara yatırıyor. Böylelikle onlarda sizlerden aldığı parayı enflasyona yenik düşürmemiş oluyor. Günlük paraları işliyor siz sabit ücret ödüyorsunuz ama alacağınız şeyin tarihini onlar belirliyor. Buna da kura diyolar. Belki de asıl faiz budur bilemiyorum.

En başta belirttiğim gibi devlet bankasının tüm kazancı devlet hazinesine gider. Ordan ülke için yatırımlar yapar, tarım desteklemeleri ödenir, burslar karşılanır gibi gibi. Konuda adı geçen kuruluşların hepsi özeldir ve şahsın biri yada birileri kazanır onu zengin eder.

Hepsi bu kadar kimseyi incitmeden yazmak istedim. Kusur veya yazım hatası olduysa affola. Hangisi günah hangisi değil herşeyin kararı fikir ve inanç özgürlüğü sizin.

Sağlıcakla.
  • Sonra ağlıyolar dolandırıldıkdiye.finansal okuryazarlık dersi zorunlu olmalı.

• E katılım bankaları da faizle alıyor. Sadece faizin oradaki adı katılım payı.
  • Ben alacaktım işten çıktığım için paramı geri çektim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: labidu

Sonra ağlıyolar dolandırıldıkdiye.finansal okuryazarlık dersi zorunlu olmalı.

Tamam buyrun aydınlatın cahilligimi. Biz de aglamayalim sizin gibi çok bilgili insanlar sayesinde.

• imperio_o kullanıcısına yanıt

• flowerhorn kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı hocam. Sizce güvenilir mi peki? Nereden alacaktiniz? Çıkınca paranızı verdiler mi?

• quote:

Hayırlısı hocam. Sizce güvenilir mi peki? Nereden alacaktiniz? Çıkınca paranızı verdiler mi?

30 bin tl lik organizasyona girdim . Aylık 1500 tl veriyordum.1100 TL organizasyon ücreti verdim , 4000 bin tl de peşinat verdim .2 ay daha önce araç ücretini almak için peşinat verdim.Peşinat vermek zorunda değilsiniz ama organizasyon ücretini vermek zorundasınız . Bu organizasyon ücreti alacağınız paraya göre değişiyor . Alacağınız para yükseldikçe organizasyon ücreti de yükseliyor.8 ay , aylık 1500 tl ödedim ve yaklasık 15.000 tl ye tamamladım verdiğim ücretleri . O zaman istersem 30 bin tl araç parasını alıp taksitlere devam edebilirdim fakat işten ayrıldığım için 15.000 tl ve 1100 tl organizasyon ücretinin hepsini aldım yani içeride param kalmadı . En azından birikim oldu . Bana göre güvenilir . Sözleşme maddeleri çok açık . Yanlış hatırlamıyorsam 15 tane çok kısa maddeleri var okuyup anlıyorsun zaten .
    Size bir ödeme çizelgesi oluşturuyorlar . Benim ödemem gereken taksit sayısı 16 idi. Yarısına gelince , yani 8 ay taksit ödeyince paramı geri çektim . Eğer yarısına gelmeden paranızı çekmek isterseniz organizasyon ücretinin yarısını da alabilirsiniz . Mesela 4 ay 1500 tl ödediniz yani 6000 tl. Çıkmak istediğinizde 6000 tl + 550 tl organizasyon ücretini geri alırsınız . 8 ay ödeseydiniz 12.000 tl +1100 tl alırdınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flowerhorn -- 20 Ocak 2018; 1:49:41 >

• flowerhorn kullanıcısına yanıt
    Peki size aracınızı kaçıncı ayda vereceklerdi? Araç için herhangi bir şart var mı hani hasar kaydı olmayacak veya şu yaşın altında olacak gibi şartlar? Ben de girersem peşinatli sisteme girip 25 bine veya 30 bine girmek istiyorum. şu an 8 bin lira bir peşinat çıkar. Siz ne zaman bu organizasyon ücretini verdiniz?(yıl olarak yani)

Ayrıca zamanı gelince parayı verip git araba al mı diyorlar yoksa arabayı bul biz mi alalım diyorlar?

Çok soru sordum hakkınızı helal edin. Cevaplarsaniz çok sevinirim.

• quote:

Peki size aracınızı kaçıncı ayda vereceklerdi? Araç için herhangi bir şart var mı hani hasar kaydı olmayacak veya şu yaşın altında olacak gibi şartlar? Ben de girersem peşinatli sisteme girip 25 bine veya 30 bine girmek istiyorum. şu an 8 bin lira bir peşinat çıkar. Siz ne zaman bu organizasyon ücretini verdiniz?(yıl olarak yani)

Ayrıca zamanı gelince parayı verip git araba al mı diyorlar yoksa arabayı bul biz mi alalım diyorlar?

Diyelim taksitlerin yarısına geldin. Sana diyorlar ki artık araba alabilirsin . Bir tane araba bul satıcı ile anlaş sonrasında ben size paranızı havale edeceğim o şekilde alın diyorlar. Diyelim taksitlerin yarısına geldiniz fakat araç bulamadınız. Bu durumda taksitleri ödemeye devam ediyorsunuz ne zaman araç bulursanız o zaman size paranızı havale ediyor. 20 gün içinde para sizde kalıyor eğer aracı almaktan vazgeçerseniz tekrar emin evim e parayı havale ediyorsunuz . Ayrıca araca satılamaz ibaresi koyuyorlar taksiyleriniz bitmeden satamıyorsunuz. Fakat şöyle bir şey olur. 8 taksit ödediniz aracı aldınız geriye 8 taksit kaldı. Bu taksitlerin hepsini aynı anda da ödeyebilirsiniz bu durumda aracın satılamaz durumu kaldırılır
    Ben aralık 2016 da girmiştim bu organizasyona
    Yardımcı olabildiğim kadar yardımcı olmaya calısırım size. Helal olsun lafı mı olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flowerhorn -- 20 Ocak 2018; 2:7:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: flowerhorn

quote:

Diyelim taksitlerin yarısına geldin. Sana diyorlar ki artık araba alabilirsin . Bir tane araba bul satıcı ile anlaş sonrasında ben size paranızı havale edeceğim o şekilde alın diyorlar. Diyelim taksitlerin yarısına geldiniz fakat araç bulamadınız. Bu durumda taksitleri ödemeye devam ediyorsunuz ne zaman araç bulursanız o zaman size paranızı havale ediyor. 20 gün içinde para sizde kalıyor eğer aracı almaktan vazgeçerseniz tekrar emin evim e parayı havale ediyorsunuz . Ayrıca araca satılamaz ibaresi koyuyorlar taksiyleriniz bitmeden satamıyorsunuz. Fakat şöyle bir şey olur. 8 taksit ödediniz aracı aldınız geriye 8 taksit kaldı. Bu taksitlerin hepsini aynı anda da ödeyebilirsiniz bu durumda aracın satılamaz durumu kaldırılır
    Yardımcı olabildiğim kadar yardımcı olmaya calısırım size. Helal olsun lafı mı olur :)

Çok teşekkürler bilgiler için. Peki araç şu yaşta olacak filan diye bir şart var mı?

• Öyle yada böyle faiz vericeksin katılım payı vs adı altında kimse babasının hayrına bişey yapmaz, git bankadan al kredini istediğin aracı istediğin zaman al kafan rahat olsun.

• eminden senede 2 defa ikinci el araç alırım

memnunum

• quote:

Orijinalden alıntı: ileri iade

quote:

peki 9 yaşındaki kızla evlenmek sizin inancınıza göre ne hocam?

Konuyu saçma sapan yerlere çekmeyin. Ne alaka şimdi bu konuyla. Allah Kuran'da açıkça faiz haramdır diyor. Ve ben de Kur'an'a inanıyorum. Bu emir de bu yüzden beni bağlar. Sen takar mısın bilmem bu emri. Umarim takiyorsundur. Takmazsan da senin bileceğin iş ama bana karisamazsin. İnancıma saygısızlık edemezsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

eminden senede 2 defa ikinci el araç alırım

memnunum

Teşekkürler paylaşıminiz için.

• Fuzul ile emin oto mu açıyor bu konuları?

• Adam tipik ateist her ateistin sorduğu soruyu soruyor neden 9 yaş sorusu.Oysa binlerce kez 9 yaş değil 9 aybaşı olarak geçtiği açıklandı neyse cevap vermeyin.Hocam bunlara boş verin

• quote:

quote:

quote:

Çok teşekkürler bilgiler için. Peki araç şu yaşta olacak filan diye bir şart var mı?

Öyle bir şartları yok istediğiniz aracı alabilirsiniz?

• Yeni trollük de bu sanırım

• quote:

quote:

quote:

quote:

Öyle bir şartları yok istediğiniz aracı alabilirsiniz?

Anladım. Çok teşekkür ederim. İyi günler.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.