Şimdi Ara

EMİNOTO, BİRARABAM VEYA FUZULOTO'DAN ARABA ALAN? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
155
Cevap
4
Favori
139.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: acipinsan

Bu klasik tartışmaya hiç girmeyelim. Bu çok tartışılmış bir konu. Fikrinize saygı duyuyorum. Kısmen de haklı buluyorum. Ben sadece bu daha az şüpheli olduğu için buna yanasmaktan yanayım. Benim de mantigima tam yatmıyor aslında. Diğeri kesin faiz ve benim inancıma göre haram.

Değinmek istediğim 2 konu var;

1- Bahsettiğiniz firmalardan Fuzul Oto'dan yıllar önce bir araç almıştım ve üşenmesem mahkemeye verip dolandırıcılık davası açacaktım ama üşendiğim için peşini bıraktım. Bu olay 10 ya da 11 yıl önce olmuştu.

2- İktisatta, faiz ile katılım payı arasında hiçbir fark yoktur. Aralarında herhangi bir fark olmadığı için, aralarındaki farkları açıklamak gibi bir durum da maalesef yoktur. Sizin gibi iyi niyetli ve muhafazakar bazı arkadaşlarım/büyüklerim ile bu konuyu masa başında konuştuğumuzda, yani farkları değil de benzerlikleri konuştuğumuzda tamamı katılım bankaları ile çalışmaktan vazgeçti.

Size tavsiyem, eğer iyi niyetinizi korumak ve ileride pişman olmamak gibi dertleriniz varsa, faizden uzak durduğunuz kadar katılım payı denen işten de uzak durun.

• quote:

Orijinalden alıntı: webbie

quote:

Bu klasik tartışmaya hiç girmeyelim. Bu çok tartışılmış bir konu. Fikrinize saygı duyuyorum. Kısmen de haklı buluyorum. Ben sadece bu daha az şüpheli olduğu için buna yanasmaktan yanayım. Benim de mantigima tam yatmıyor aslında. Diğeri kesin faiz ve benim inancıma göre haram.

1- Bahsettiğiniz firmalardan Fuzul Oto'dan yıllar önce bir araç almıştım ve üşenmesem mahkemeye verip dolandırıcılık davası açacaktım ama üşendiğim için peşini bıraktım. Bu olay 10 ya da 11 yıl önce olmuştu.

2- İktisatta, faiz ile katılım payı arasında hiçbir fark yoktur. Aralarında herhangi bir fark olmadığı için, aralarındaki farkları açıklamak gibi bir durum da maalesef yoktur. Sizin gibi iyi niyetli ve muhafazakar bazı arkadaşlarım/büyüklerim ile bu konuyu masa başında konuştuğumuzda, yani farkları değil de benzerlikleri konuştuğumuzda tamamı katılım bankaları ile çalışmaktan vazgeçti.

Size tavsiyem, eğer iyi niyetinizi korumak ve ileride pişman olmamak gibi dertleriniz varsa, faizden uzak durduğunuz kadar katılım payı denen işten de uzak durun.

Peki teşekkürler. Sahsen benim de aklıma çok yatmıyor ama o daha az şüpheli olduğundan dolayı onu düşünmüştüm. Ozaman en iyisi katılım bankalarından da uzak durmak. Eminoto en iyi seçenek gibi duruyor şu an için. En çok ona güvendim bu sistemler arasında. Onun da organizasyon ücretine faizle aynı diyeceksiniz gerçi şimdi de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: flowerhorn

quote:

quote:

quote:

Peki size aracınızı kaçıncı ayda vereceklerdi? Araç için herhangi bir şart var mı hani hasar kaydı olmayacak veya şu yaşın altında olacak gibi şartlar? Ben de girersem peşinatli sisteme girip 25 bine veya 30 bine girmek istiyorum. şu an 8 bin lira bir peşinat çıkar. Siz ne zaman bu organizasyon ücretini verdiniz?(yıl olarak yani)

Ayrıca zamanı gelince parayı verip git araba al mı diyorlar yoksa arabayı bul biz mi alalım diyorlar?

Çok soru sordum hakkınızı helal edin. Cevaplarsaniz çok sevinirim.

Diyelim taksitlerin yarısına geldin. Sana diyorlar ki artık araba alabilirsin . Bir tane araba bul satıcı ile anlaş sonrasında ben size paranızı havale edeceğim o şekilde alın diyorlar. Diyelim taksitlerin yarısına geldiniz fakat araç bulamadınız. Bu durumda taksitleri ödemeye devam ediyorsunuz ne zaman araç bulursanız o zaman size paranızı havale ediyor. 20 gün içinde para sizde kalıyor eğer aracı almaktan vazgeçerseniz tekrar emin evim e parayı havale ediyorsunuz . Ayrıca araca satılamaz ibaresi koyuyorlar taksiyleriniz bitmeden satamıyorsunuz. Fakat şöyle bir şey olur. 8 taksit ödediniz aracı aldınız geriye 8 taksit kaldı. Bu taksitlerin hepsini aynı anda da ödeyebilirsiniz bu durumda aracın satılamaz durumu kaldırılır
    Ben aralık 2016 da girmiştim bu organizasyona
    Yardımcı olabildiğim kadar yardımcı olmaya calısırım size. Helal olsun lafı mı olur :)

Çok teşekkürler bilgiler için. Peki araç şu yaşta olacak filan diye bir şart var mı?

Öyle bir şartları yok istediğiniz aracı alabilirsiniz?

Anladım. Çok teşekkür ederim. İyi günler.

Rica ederim.

Bazı kişilerin söylemlerine takmayın , yok 9 yaşında bilmem ne yok banka faizi ile aynı filan. Siz doğrusunu yapıyorsunuz merak etmeyin :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

quote:

Peki teşekkürler. Sahsen benim de aklıma çok yatmıyor ama o daha az şüpheli olduğundan dolayı onu düşünmüştüm. Ozaman en iyisi katılım bankalarından da uzak durmak. Eminoto en iyi seçenek gibi duruyor şu an için. En çok ona güvendim bu sistemler arasında. Onun da organizasyon ücretine faizle aynı diyeceksiniz gerçi şimdi de.

Size olayı olanca basitliği ile özetleyeyim;

Hani bazı tekstil mağazalarında "Peşin alımda %20 indirim" diye bir uygulama vardır ya, işte o aslında taksitli alımda faiz olduğunu tersten söylemektir.

Herhangi bir ticari faaliyette normal bedel dışında, zamana yayılan ödemeler için istenen her ek bedel aslında faiz karşılığıdır. İnsanlar kendilerini kötü hissetmesin diye isimler ya da ödeme şekilleri değişir ama özünde tamamı "Başkasına ait parayı işletme bedeli" olarak tanımlanır.

Faizsiz bankacılık denen şey de budur. Sizin paranızı alır ve size "Faiz" yerine "Kar payı" adı altında bir "Faiz" öder ve sizin paranızı, aynı normal bankalar gibi riski en düşük olan taliplere dağıtır. Bu dağıtımın karşılığında bankalar doğrudan "Faiz" adı altında pay bekler ve gelmemesi durumunda da borçlunun malına el koyarken, faizsiz bankacılar da farklı isimlerle aynı sonuca ulaşır.

Adı her ne olursa olsun, bir kurumdan 1 yıl sonra ödemeli para alıyorsanız ve aldığınız paradan fazlasını ödüyorsanız ya da bir kuruma para yatırıyorsanız ve 1 yıl sonra yatırdığınız paradan fazlasını alıyorsanız, bunun adı sadece ve basitçe FAİZ'dir. Hangi fetvada kimin ne dediği, hangi kitapta kimin ne yazdığının hiçbir önemi yoktur; bu FAİZ'dir.

Faiz konusu beni rahatsız eden bir konu değildir ve bu kadar detaya girmemin nedeni, ileride gerçekle karşılaştığınızda sizi çok rahatsız etmesi ihtimalidir.

• Ben dürüstlükten yanayım, faize faiz diyenle çalışmayı doğru buluyorum. Faize başka isim takan jet fadıl türevlerine prim vermemek gerek. Ben bunlarla çocukluğumda tanıştım, esnaf cocuğuyum. Bir gün dükkanda yalnızken iki adam dükkana girdi, sanki ben içerde değilmişim gibi bizim eşyalar üzerinden pazarlık yapmaya başladılar. 50 tl'lik 18 lt çiçekyağını 1 yıl vadeli tenekesi 75 e alıyor musun diye sordu diğerine, karşı tarafta 50 teneke alıyorum dedi ve el sıkışıp çıktılar. Ben şok oldum, küçük olduğum için anlamadım, babam gelince sordum. Faizci onlar bir daha gelirse kov demişti. İşte faize başka isim takanları duyunca aklıma bu olay gelir

• acipinsan A kullanıcısına yanıt
    Faiz olmaması için aracı kendileri alıp sana vadeli satmaları lazım.

Senden para alıp sana doğrudan para veriyorsa teknik olarak faiz oluyor diye biliyorum.

Sen beğen, biz peşin alıp sana taksitle satalım diyorlarsa olabilir.

• Yeni bir faizsiz sistem kurdum hocam bende. Şahsen ben kurdum. Faiz haram olduğu için haram olmayan ziaf sistemi kurdum. Bir nevi ticaret. Mesela sen 30000₺lşk araç almak istiyorsun. Bana söylüyorsun, ben aracı alıyorum sana 50000₺ye satıyorum. Taksitle ödemek istesen evin, para edecek neyin varsa ipotekliyorum ve fiyat 60000₺ oluyor.

Bak yanlış anlama sakın. Bu sistem faiz değil. Faize karşıyız. Hatta faizin tam zıttı bir sistem. ZİAF sistemi. Araştırın bakın. Kuranda ziaf sistemi harammı diye. Bulamazsınız çünkü değil. Katılım payı, organizasyon ücreti, hepsi aynı işte. Bana katılın. Kar edin. Bak benimkinin adı faiz de değil. :)

• arabistan'da kızların yaşları ergenlik çağına girmelerinden itibaren sayılmaya başlanırdı. sözgelimi doğumunun dokuzuncu yılında ergenliğe giren bir kız çocuğu sıfır yaşında kabul edilirdi. bu hesaba göre bu kız dokuz yaşında evlendiğinde ise beden yaşı 18 olurdu.

bu sebepten hz. aişe'nin dokuz yaşında evlenmesi bizim toplumumuzda 18-19 yaş sınırına denk gelir.

ne dediniz?

• Hz Ali zamanından itibaren dine peygambere sövmede birçok sapık fırka ortaya çıkmış. Ne hikmetse son 20yıldır Hz Aise annemizle ilgili bu konu var.Anlatılsa da bu ateist kesim bu tür konuları yayacaktır. 'Diyanet '9yaşında evlenilir 'diye fetva verdi' yalanı ortaya çıktığı halde ;yazmaya devam eden andavalları muhattap almaya gerek yok .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volyas -- 20 Ocak 2018; 15:5:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktassa

Yeni bir faizsiz sistem kurdum hocam bende. Şahsen ben kurdum. Faiz haram olduğu için haram olmayan ziaf sistemi kurdum. Bir nevi ticaret. Mesela sen 30000₺lşk araç almak istiyorsun. Bana söylüyorsun, ben aracı alıyorum sana 50000₺ye satıyorum. Taksitle ödemek istesen evin, para edecek neyin varsa ipotekliyorum ve fiyat 60000₺ oluyor.

Bak yanlış anlama sakın. Bu sistem faiz değil. Faize karşıyız. Hatta faizin tam zıttı bir sistem. ZİAF sistemi. Araştırın bakın. Kuranda ziaf sistemi harammı diye. Bulamazsınız çünkü değil. Katılım payı, organizasyon ücreti, hepsi aynı işte. Bana katılın. Kar edin. Bak benimkinin adı faiz de değil. :)

Adam sana direk 30 bin verip sana git arabayı al ama bana 50 bin öde derse haram

Ama 30 bin seyi kendi alip sana 50 bin olarak satarsa haram degil

Boylesine bir dusunce sistemi olabilir mi ya. Resmen dinde açık ariyorsun. Yani diyorsun ki ben haramdan korkuyorum ama 30 binlik mala 50 bin vercej kadar enayi ama dinde açık bulacak kadar çakalım.

Ulan el oğlu neler yapiyor. Bizimkiler daha faiz haram mi kıçıma su kacti abdestim kacar mi yazik ki 100 once bizim icin kan dökmüş ecdada atalarimiza....

• Ben gittim konuştum dedim elimde 15000 TL var alacağım araç 35000 TL dedim tamam dediler şimdi sizin istediğiniz tutar 50000 üstü olmadığı için peşinatı sisteme dokuyoruz paranızı da 1 yıl ödeme yaptıktan sonra örnek olarak bugün başladın 2019 Ocak da sana parayı veriyor tabi sen o zaman aynı aracı 35000 e bulabilirsen neyse taksitleri ödüyorsun bunlarda başlangıç paranı 12000 TL olarak belirliyor 3000 TL Katılım ücreti istiyor. Birde çekiliş sistemi var o hiç kafama yatmadı eğer ilk çekiliş bana çıkarsa ekstra katılım ücretinden 4000 TL daha verecekmisim dedim niye böyle bizim de çalışanlarımız var bizde kira ödüyoruz dediler her neyse ben bu işe bulasmadim ama sonrası çok sıkıntı haftada 2 gün fix aradılar artık gına gelene kadar aradıklarında sert ama hakaret etmeden birdaha aramayın kardeşim dedim istemiyorum dedim sisteme de girmiyorum daha aramiyorlar olay böyle idi fikir verirmi bilmem . Araba da almadım bu arada

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Peki size aracınızı kaçıncı ayda vereceklerdi? Araç için herhangi bir şart var mı hani hasar kaydı olmayacak veya şu yaşın altında olacak gibi şartlar? Ben de girersem peşinatli sisteme girip 25 bine veya 30 bine girmek istiyorum. şu an 8 bin lira bir peşinat çıkar. Siz ne zaman bu organizasyon ücretini verdiniz?(yıl olarak yani)

Ayrıca zamanı gelince parayı verip git araba al mı diyorlar yoksa arabayı bul biz mi alalım diyorlar?

Çok soru sordum hakkınızı helal edin. Cevaplarsaniz çok sevinirim.

Diyelim taksitlerin yarısına geldin. Sana diyorlar ki artık araba alabilirsin . Bir tane araba bul satıcı ile anlaş sonrasında ben size paranızı havale edeceğim o şekilde alın diyorlar. Diyelim taksitlerin yarısına geldiniz fakat araç bulamadınız. Bu durumda taksitleri ödemeye devam ediyorsunuz ne zaman araç bulursanız o zaman size paranızı havale ediyor. 20 gün içinde para sizde kalıyor eğer aracı almaktan vazgeçerseniz tekrar emin evim e parayı havale ediyorsunuz . Ayrıca araca satılamaz ibaresi koyuyorlar taksiyleriniz bitmeden satamıyorsunuz. Fakat şöyle bir şey olur. 8 taksit ödediniz aracı aldınız geriye 8 taksit kaldı. Bu taksitlerin hepsini aynı anda da ödeyebilirsiniz bu durumda aracın satılamaz durumu kaldırılır
    Ben aralık 2016 da girmiştim bu organizasyona
    Yardımcı olabildiğim kadar yardımcı olmaya calısırım size. Helal olsun lafı mı olur :)

Çok teşekkürler bilgiler için. Peki araç şu yaşta olacak filan diye bir şart var mı?

Öyle bir şartları yok istediğiniz aracı alabilirsiniz?

Anladım. Çok teşekkür ederim. İyi günler.

Rica ederim.

Bazı kişilerin söylemlerine takmayın , yok 9 yaşında bilmem ne yok banka faizi ile aynı filan. Siz doğrusunu yapıyorsunuz merak etmeyin :)

Eyvallah çok teşekkürler. O tipleri çok iyi tanıyorum hocam. Onlar da er ya da geç görürler hakikatleri. Umarım bu dünyada olur.

• Fuatk78 F kullanıcısına yanıt
    Eyvallah bilgiler için. Ben de iki gün önce aradım ama o gün bugündür daha beni arayacaklar. Benimle de ilgilenmediler nedense. Fakir de değilim 🤔

• faiz diye birsey yoktur. tek birsey vardir o da kira. yani siz bir ev araba alirken bir para kullaniyorsaniz paraya kira odersiniz. araba kiraladiginizda da ev kiraladiginizda da bu boyle.

misal 200 bin tltlik bir evim var. size 1000 tl ye kiraya veriyorum. 10 sene boyunca kirada oturacaksiniz. enflasyonu katmadan hesapladigimizda 120 bin tl para tahsil edecegim sizden. ve siz 10 sene sonunda benim evimden bir civi bile alip cikamayacaksiniz. valizinizi alip gideceksiniz. hemde 10 sene icinde benim evim merkezi olacagindan degeri de artacak.

2. bur durum. ben bankayim ve size 200 binlik bir ev yerine 200 bin tl veriyorum. ve diyorum ki bu paranin kirasi 1000 tl. sen bana her ay 1000 tl odeyeceksin. ama 10 sene sonunda bana 200 binimi geri odeyeceksin. hatta 10 sene sonra 200 bin odemek zor olur. bunu ben 120 ye boleyim 1600 tl olarak anapara ode 1000 tl de kira ode diyorum. boyle bir durumda siz 200 bin ile ev alirsaniz gorunuste faiz oduyor olacaksiniz ama aslinda kira oduyorsunuz. 10 sene sonunda degeri artmis bir ev sahibi oluyorsunuz gene totalde 120 bin odediniz ama bu sefer elinizde 1 ev var. yukaridaki ornekte civi bile alamadiniz evden.

veya parayi bir kenara birakalim. ben koyun tuccariyim. koyun 500 tl. 200 bin tl degerinde koyun veriyorum size. ve diyorum ki aylik 2 koyun kira alacagim sizden. yani 400 koyun veriyorum size ve her ay sizden 2 koyun kira aliyorum. yani 1000 tl kira. ve 3 koyun da anapara aliyorum. 1500 tl. toplam 5 koyun aliyorum. ama sizin koyunlariniz buyuyor uruyor cogaliyor. onlarin sutuyle vs para kazaniyorsunuz. her ay 5 koyun veriyorsunuz ama 400 koyun zaten 10 tane yavruluyor. 120 ay sonunda koyun sayiniz 1000 e geliyor. ayni kredi gibi ev gibi kira odediniz. ve anapara odediniz. ve 1000 koyununuz oldu.

simdi size soruyorum en buyuk gunah faiz mi kira mi? ev kiralama ornegini de dusunun. hangisi bir kulun canini daha cok yakiyor.

• doctor I kullanıcısına yanıt
    Hahahaaa. Dinde açık arayan ben miyim? Ben olanı ironi şeklinde anlattım. Ha arabayı sen alıp parasını onlardan almışsın, yada arabayı resmiyette onlar ucuza almış sana pahalıya satmış, aradaki farka da ticaret usülü vade farkı demişler. İyilik yapacaksan hiçbir bedel almadan, yada sadece GERÇEK! masrafın var ise al. Aksi taktirde bankalar da aynı masrafı yapıyor. Onlar faiz diyorlar, sen ticaret.

O arabayı önce sen alıp ötekine aktardığında ticaret mi yapıyorsun yoksa aklın sıra faiz vermemek için yaratanı kazıklamaya mı çalışıyorsun?

Katılım Payı. Her katılım bankasının sitesinde bir hesaplama aracı bulunuyor değil mi? Yaz oraya 10,000TL 3 aylık getirisi ne diye. Size göre kar payı. Hemen bir yüzde hesaplama ile 3 ay sonra size kaç para yatacağını NET olarak söylerler. Tıpkı FAİZ veren bankalardaki gibi. Ama arada fark var. Bankadaki haram, bunlarda helal. Neden? Çünkü bunlarınkinin ADI KAR PAYI.

Ne hikmetse bu firmaların hiçbirisi de zarar etmezler. Öyle ya. Bunları savunanların en büyük destekçi sözü kara kar, zarara zarar. Döviz , altın gibidir yani. Gelin görün ki zarar ettiği görülmemiştir. Yani düzenli olarak zarar veya bir zarar, bir ay kar eden yoktur. Çünkü bir katılım bankası zarara geçerse, biz paraya önem veren müminler, faizden kaçmak için hemen paramızı kurtarmak için HELAL YOLLU olan diğer bir bankaya koşarız. Altın, döviz neden mi almayız? Ya onların aylık getirisi belli değil hem de kaybetme riski var. Kar payında yok.

Olmadı mı? Oldu tabi. Kombassan Holding en güzel örneklerinden.

Neyse konuyu açan arkadaşımız araba örneğini vermiş. Belli ki kendisi dini bazı temellere önem veriyor ve saygı duyuyorum. Ama gerçekten de elzem bir durum yoksa, zaruriyet oluşmamışsa bunlara da bulaşmaması en önemlisi. Sadece reklamlarda kar payı, katılım ücreti, faizsiz demekle o iş Allah huzurunda öyle olmuyor.

• quote:

Eyvallah bilgiler için. Ben de iki gün önce aradım ama o gün bugündür daha beni arayacaklar. Benimle de ilgilenmediler nedense. Fakir de değilim 🤔

Olayın fakirlik le ne alakası var çözemedim de emin oto filan saçma geliyor bana

• Fadıl Akgündüz bunu beğendi.

• quote:

Orijinalden alıntı: aktassa

Hahahaaa. Dinde açık arayan ben miyim? Ben olanı ironi şeklinde anlattım. Ha arabayı sen alıp parasını onlardan almışsın, yada arabayı resmiyette onlar ucuza almış sana pahalıya satmış, aradaki farka da ticaret usülü vade farkı demişler. İyilik yapacaksan hiçbir bedel almadan, yada sadece GERÇEK! masrafın var ise al. Aksi taktirde bankalar da aynı masrafı yapıyor. Onlar faiz diyorlar, sen ticaret.

O arabayı önce sen alıp ötekine aktardığında ticaret mi yapıyorsun yoksa aklın sıra faiz vermemek için yaratanı kazıklamaya mı çalışıyorsun?

Katılım Payı. Her katılım bankasının sitesinde bir hesaplama aracı bulunuyor değil mi? Yaz oraya 10,000TL 3 aylık getirisi ne diye. Size göre kar payı. Hemen bir yüzde hesaplama ile 3 ay sonra size kaç para yatacağını NET olarak söylerler. Tıpkı FAİZ veren bankalardaki gibi. Ama arada fark var. Bankadaki haram, bunlarda helal. Neden? Çünkü bunlarınkinin ADI KAR PAYI.

Ne hikmetse bu firmaların hiçbirisi de zarar etmezler. Öyle ya. Bunları savunanların en büyük destekçi sözü kara kar, zarara zarar. Döviz , altın gibidir yani. Gelin görün ki zarar ettiği görülmemiştir. Yani düzenli olarak zarar veya bir zarar, bir ay kar eden yoktur. Çünkü bir katılım bankası zarara geçerse, biz paraya önem veren müminler, faizden kaçmak için hemen paramızı kurtarmak için HELAL YOLLU olan diğer bir bankaya koşarız. Altın, döviz neden mi almayız? Ya onların aylık getirisi belli değil hem de kaybetme riski var. Kar payında yok.

Olmadı mı? Oldu tabi. Kombassan Holding en güzel örneklerinden.

Neyse konuyu açan arkadaşımız araba örneğini vermiş. Belli ki kendisi dini bazı temellere önem veriyor ve saygı duyuyorum. Ama gerçekten de elzem bir durum yoksa, zaruriyet oluşmamışsa bunlara da bulaşmaması en önemlisi. Sadece reklamlarda kar payı, katılım ücreti, faizsiz demekle o iş Allah huzurunda öyle olmuyor.

Kusura bakmayin ben ironi yaptiginizi anlamamisim yoksa sizinle ayni fikirdeyim. Sozum yazdigim gibi dusunenlere yoksa size degildi

• benim arkadasim girdi bana mantikli gelmiyor.

bikere adi faiz degilde katilim parasi organiasyon ucreti vs diye fazladan miktar aliyorlar senden faizi pesinen vermis oluyorsun sonra odemeye basliyorsun

Turkiye de araba piyasasi 6 ayda veya 1 senede olaganustu derecede degisiyor hal boyle olunca odemeye basladiginda anlastigin tutari 6 ay sonra aldiginda istedigin arabayi alamama ihtimalin cok yuksek once oduyorsun sonra sahip oluyorsun cok sacma.

ayrica ornegin 60 bin liralik bir araba alma niyetiyle odemeye basladin sonra baktin zorlaniyorsun veya baska bir yatirim sansi dogdu 30 veya 40 bin liralik araba alma niyetine girersen bunu yapamiyorsun. Alacagin arabayi emin oto experi goruyor ve sana alip alamayacagini soyluyor sen de onun kararina bagli olarak arac aliyorsun. yine sacma.

onun yerine parayi bankadan ceker cebimde tutarim 6 ay icerisinde kelepir veya piyasanin altinda bir arac illa bulurum kafamda rahat olur param cebimde beyin berrak uyurum gece.

• quote:

Eyvallah hocam aynı şekilde ben de saygı duyuyorum.Daha önce diğer finansman araçlarıyla ilgili başlık açan arkadaşlar olmuştu. O konulara bakmanızı öneriyorum
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.