Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!! (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
673
Cevap
8
Favori
324.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Walla Kardeşim Çok Güzel Bi Wireless Olmuş.... Ellerine Sağlık.Ellerin Dert Görmesin
  • calısma ıcın tsk ederız bu gıbı konulara ıhtıyacımız vardı
  • eywallah kerdeş sağol

peki be yukarıdaki anteni yapsan bilgisayarın neresine takacam hp 6196 kullanıyorum lutfen yardımcı olursan sevimirim
  • poyrazgtr34

Selam

HP HP PAVILION DV6196EA tipi notebook larda wireless miniPCI kart yardımıyla saplanmaktadır (bkz. Aşağıdaki resim MAIN ve AUX yazan konektörler harici anten konektörleri). Bu kart üzerinde harici anten bağlama yuvaları mevcuttur. Yapman gerekli işlem bu yuvalara uygun bir pigtail (ara kablo) almak. Bu aşamadan sonra antenin cinsi ne olursa olsun bilgisayarına bağlayabilirsin. mkbatur adlı arkadaş forum içerisinde böyle bir kablodan bahsetmişti.

MINIPCI KART
     El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!

MKBATUR Arkadaşın bahsettiği kablo
     El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!
  • hocamm benim bilgisayarda dışardan o kartı takacak yer yok bulamadım ne olur yardım (HP 6196 kullanıyorum) içini açtırmam gerekmiyor değil mi????
    (arkadaşlar sizin kadar dört dörtlük bilgisayar kullanıcısı değilim biraz acemi işi anlatırsanız sevinirim lütfen)
  • pringles kutusunun biraz daha geniş olanından var bende bununla ne gibi bişey yapabilirim?
    pringles kutusuyla yapıldığını duydum ama bi link bulamadım,
    link bilen var mı onla ilgili, çünkü tam hesapları bilmiyorum, onlar lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: poyrazgtr34
    hocamm benim bilgisayarda dışardan o kartı takacak yer yok bulamadım ne olur yardım (HP 6196 kullanıyorum) içini açtırmam gerekmiyor değil mi????
    (arkadaşlar sizin kadar dört dörtlük bilgisayar kullanıcısı değilim biraz acemi işi anlatırsanız sevinirim lütfen)

Belirttiğim kart genelde bilgisayrın altındaki kapaklardan birinini altında bulunur dolayısıyla bu kapaklardan birini açman gerekecektir. bunun için bilgisayarının kitapçığına bakabilirsin orda yazar.
  • Aşağıdaki linkte benim yaptığım teneke anten var içerisinde her türlü bilgi mevcut. Boyutlar hesaplamalar gerekli programlar herşey var.

http://forum.donanimhaber.com/m_12976524/tm.htm

Aşağıdaki linklerde ise yine benim yaptığım alternatif antenler var.

Açtığım tüm anten konuları:
    1. El Yapımı Wireless Anten (Cantenna)
    2. El Yapımı Wireless Anten (Yagi-Uda 15-17 dB)
    3. El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
    4. El Yapımı Wireless Anten (Patch 7.5 dB)
    5. El Yapımı Wireless Anten (Patch2 10 dB)
  • quote:

Orjinalden alıntı: lightt

Aşağıdaki linkte benim yaptığım teneke anten var içerisinde her türlü bilgi mevcut. Boyutlar hesaplamalar gerekli programlar herşey var.

tam aradığım şey buydu işte,
    bakalım umarım becerebiliriz,
    çok sağol.
  • way be millet neler yapiyor güzel calisma tebrikler
  • quote:

Orjinalden alıntı: MAG

quote:

Aşağıdaki linkte benim yaptığım teneke anten var içerisinde her türlü bilgi mevcut. Boyutlar hesaplamalar gerekli programlar herşey var.

tam aradığım şey buydu işte,
    bakalım umarım becerebiliriz,
    çok sağol.

beneki kutunun ölçüleri şöyle,
    uzunluk 188mm
    çap 108mm,
    bu uygun mudur? ve hesapları nasıl yapmalıyım?
  • quote:

uzunluk 188mm
    çap 108mm,

Teneke anten linkine ekledim cevabı. Bu başlıktan devam etmeyelim antenler karışmasın.
  • Zevkle kelime kelime hazmederek okudum.Bir mühendis olarak gurur duydum öncelikle.Çok hoş , ellerinize saglik.
  • gerçekten güzel çalışma olmuş, eline sağlık. sormak istediğim bişey var.
    ben şu tarz --> link kamera sistemini bilgisayara bağlayarak görüntüyü başka bir yerden izlemek istiyorum, fakat mesafe 50 metreyi geçmekte ve bir duvar bunu engelleyebilecek durumda.yaptığın bu anten, bu kamera sisteminde çalışır mı, çalışmazsa bu sisteme uygun piyasada satılan ya da kendi çabamla yapabileceğim bir mesafe arttırıcı var mı?
  • quote:

quote:

uzunluk 188mm
    çap 108mm,

Teneke anten linkine ekledim cevabı. Bu başlıktan devam etmeyelim antenler karışmasın.

ewet benim de sonradan aklıma geldi o yüzden aynı mesajı bi de oraya attım.
  • Lightt kardeş ben Yagi model anteni kafaya koydum yapmak için fakat YagiModeler simülasyonu -13.16dB gibi sonuçlar veriyor, nedir bunun sırrı yardımcı olursan çok sevinirim çünkü bi türlü elime malzemeleri alıp yapıma başlayamadım da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan1581 -- 10 Haziran 2007; 15:06:14 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: psykopat81

Lightt kardeş ben Yagi model anteni kafaya koydum yapmak için fakat YagiModeler simülasyonu -13.16dB gibi sonuçlar veriyor, nedir bunun sırrı yardımcı olursan çok sevinirim çünkü bi türlü elime malzemeleri alıp yapıma başlayamadım da

Hımmm şimdi orda önemli birkaç nokta var birinci modeli tam uygulayabildinmi şöyle yapmanı tavsiye ediyorum. Öncelikle Yagi-Modeller altındaki antenlerden bizim modelimize uygun olarak 16 elemanlı bir model seç. Dha sonra herbir elemanın özelliklerine girip gerekli uzaklıkları ve boyutları gir. Çok önemli bir nokta anten elemanlarını değiştirdikçe şekil anlamsız bir görünüm kazanacak, ancak son elemanıda girdikten sonra program şekli yeniden boyutlandıracak ve anlamlı bir görünüm ortaya çıkacaktır. Her elemanın orta noktasına göre uzaklıkları gir. Birinci eleman en soldaki eleman ve boyutu 60.3 mm mesafesi 0, gibi devam et ve modeli oluştur ondan sonra çalıştır.
  • quote:

quote:

Lightt kardeş ben Yagi model anteni kafaya koydum yapmak için fakat YagiModeler simülasyonu -13.16dB gibi sonuçlar veriyor, nedir bunun sırrı yardımcı olursan çok sevinirim çünkü bi türlü elime malzemeleri alıp yapıma başlayamadım da

Hımmm şimdi orda önemli birkaç nokta var birinci modeli tam uygulayabildinmi şöyle yapmanı tavsiye ediyorum. Öncelikle Yagi-Modeller altındaki antenlerden bizim modelimize uygun olarak 16 elemanlı bir model seç. Dha sonra herbir elemanın özelliklerine girip gerekli uzaklıkları ve boyutları gir. Çok önemli bir nokta anten elemanlarını değiştirdikçe şekil anlamsız bir görünüm kazanacak, ancak son elemanıda girdikten sonra program şekli yeniden boyutlandıracak ve anlamlı bir görünüm ortaya çıkacaktır. Her elemanın orta noktasına göre uzaklıkları gir. Birinci eleman en soldaki eleman ve boyutu 60.3 mm mesafesi 0, gibi devam et ve modeli oluştur ondan sonra çalıştır.

şöyle söyleyeyim simülasyon programında iletken kalınlığı değerini değiştiremiyoruz dolayısıyla bende iletkenler arası mesafeyi girdim (yani iletken orta noktalar arası mesafeyi değil ara mesafeyi). Hangisi önemli, orta noktalar arası mesafemi yoksa ara mesafe mi? iletken kalınlığı değişince bu mesafeleri nasıl ayarlıyoruz? bunu sormamın amacı çok küçük oynamalarda bile dB de ciddi oynamalar oluyor. Birde programın güvenilirliği nekadar, sonuçta programdaki örneği bire bir yapmak mümkün değil, en küçük oynamalarda ciddi farklar oluyorsa obsesif olmamak elde değil. Kaynak projede mm'nin onda biri gibi değerler var bunların çok önemi varmı, çünkü bunları koruyamayacağımız çok açık. çok soru sordum kusura bakma, ama bu anteni yapmak istiyorum. Yapmak istememin sebebide başkalarını sömürmek değil kimse yanlış anlamasın. Amacım belediyemizin mütaitlerle ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında lüks dairelerin tam ortasında park yapması ve buradan bu özel şahıslara bol keseden internet yayını yapmasından dolayı ve bende kendimi mütavazi bir evde oturan ve bu parkın biraz arka sokaklarında olan evimde özel bir insan olarak görmemden dolayı bu hizmetten yararlanmak istememdir
    Son birşey kusura bakma:Frequency değerini kaç girmem gerekir? neden?
    çap kalınlığının değiştirilebilrliğini sonradan farkettim ama sorum hala geçerli
    Segments in 1/2 nedir kaç olmalıdır ve neden
    kazanç(Gain=15.21dBi)değerimi önemli yoksa (f/b=43.07 dB) değerimi önemli saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan1581 -- 10 Haziran 2007; 18:46:32 >
  • quote:

şöyle söyleyeyim simülasyon programında iletken kalınlığı değerini değiştiremiyoruz dolayısıyla bende iletkenler arası mesafeyi girdim (yani iletken orta noktalar arası mesafeyi değil ara mesafeyi). Hangisi önemli, orta noktalar arası mesafemi yoksa ara mesafe mi? iletken kalınlığı değişince bu mesafeleri nasıl ayarlıyoruz? bunu sormamın amacı çok küçük oynamalarda bile dB de ciddi oynamalar oluyor. Birde programın güvenilirliği nekadar, sonuçta programdaki örneği bire bir yapmak mümkün değil, en küçük oynamalarda ciddi farklar oluyorsa obsesif olmamak elde değil. Kaynak projede mm'nin onda biri gibi değerler var bunların çok önemi varmı, çünkü bunları koruyamayacağımız çok açık. çok soru sordum kusura bakma, ama bu anteni yapmak istiyorum. Yapmak istememin sebebide başkalarını sömürmek değil kimse yanlış anlamasın. Amacım belediyemizin mütaitlerle ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında lüks dairelerin tam ortasında park yapması ve buradan bu özel şahıslara bol keseden internet yayını yapmasından dolayı ve bende kendimi mütavazi bir evde oturan ve bu parkın biraz arka sokaklarında olan evimde özel bir insan olarak görmemden dolayı bu hizmetten yararlanmak istememdir
    Son birşey kusura bakma:Frequency değerini kaç girmem gerekir? neden?
    çap kalınlığının değiştirilebilrliğini sonradan farkettim ama sorum hala geçerli
    Segments in 1/2 nedir kaç olmalıdır ve neden
    kazanç(Gain=15.21dBi)değerimi önemli yoksa (f/b=43.07 dB) değerimi önemli saygılar

Evet fark ettiğin üzere çap ile oynayabiliyorsun. Oyüzden bu konuya değinmiyorum.
    Evet boyutlar önemli, elemanların boyutları ama bu genelde antenin kazancına değil çalışma frekansı üzerinde etkili mikro dalya seviyesinde çalıştığımız için boyutlar milimetrik ve hassas çalışmak gerekiyor. Hangi kalınlıkta elemanı kullanırsan kullan orta noktalar arasındaki mesafeyi esas almaya çalış. Not: elemanlar arsındaki uzaklık ta önemli ancak orta noktalar ile çalışırken eleman arası mesafe hata otomatik olarak yarıya düşer.
    Segments in 1/2 yarım dalga bouyunda anten üzerindeki segment sayısını belirtiyor. Kazanç olarak Gain yazan önemli. Diğeri f/b (front to back ratio) değeri antenin kendi içindeki kazanımıdır.
    Tüm simülasyon programları hata içerir. Nedeni gayet basit program anten etrafındaki ortamı ideal uzay olarak almaktadır,
    halbuki ağaçlar evler duvarlar canlılar güneş aklına gelebilecek herşey anteni etkileyecektir.
    Gelelim günelirlik olayına simülasyon programları oldukça günevilirdir. Ben diğer programlar ilede hemen hemen aynı sonuçları elde ettim, ama bu program (script aslında) kullanım kolaylığına sahip. Sonuçlara güvenebilirsin.

Frekans değeri olarak wireless aygıtında kullanacağın frekansı girmelisin. Türkiye'de cihazlar genel olarak 11. kanalı kullanıyor. Kanallar frekansları ise şöyle (GHz):
    Ch1 = 2.412
    Ch2 = 2.417
    Ch3 = 2.422
    Ch4 = 2.427
    Ch5 = 2.432
    Ch6 = 2.437
    Ch7 = 2.442
    Ch8 = 2.447
    Ch9 = 2.452
    Ch10 = 2.457
    Ch11 = 2.462
    Ch12 = 2.467
    Ch13 = 2.472
  • çok teşekürler. bugün başlıyorum yapmaya
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.