Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
672
Cevap
8
Favori
320.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 221
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 110
 • Ortalama Mesaj Aralığı 6 gün 14 saat 2 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 8
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • lightt (110 mesaj) a_kosif (52 mesaj) _iLKeR88_ (33 mesaj) Yeni Klasör (20 mesaj) aahmety (16 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (10 mesaj) Mobil (3 mesaj)
 • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere bu sefer el yapımı bir yagi anten projesini anlatacağım. Daha önceden anlattığım Teneke Anten (cantenna) projesi gibi tamamen eldeki elemanları kullanarak yapılmaya çalışıldı.  Kullanılan malzemeler:

  1. Anten omurgasını oluşturmak üzere 9mm çapında 50 cm uzunluğunda tahta parçası. Arkadaşlar anten yapılırken tahta ve türevi malzemelerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü organik yapıları gereği WiFi sinyalleri soğurmaya eğilimleri vardır. Hele birde ıslandıkların da su emdikleri için WiFi sinyalleri tamamen üzerlerine çekecektirler. Ancak eldeki malzemeleri kullanacağımız için ben bunu seçtim. Kullandığım malzeme aslında marangozların kullandığı "kavele" adı verilen malzeme. Orijinal olarak 1.2 m boyundadır adedi 1 YTL dir. Bizim dükkanda bundan kırık bir parça buldum (yeterli düzgünlükte) o yüzden bunu kullanmaya karar verdim. kullanabileceğiniz diğer malzemeler her türlü PVC boru, Epoxy çubuklar, fiber çubuklar.

  Orjinal boyut

  Orjinal boyut  2. Yeteri kadar 6 lık (2.75 mm çapında) bakır iletken. Ben 1.5 m lik bir parçadan kullandım. Metresi 75 YKr.  3. 1mm kalınlığında 4 mm genişliğinde 120 mm uzunluğunda bakır levha. Elimde bulunan bakır levhadan 4 mm kalınlığında bir şerit kestim 150 mm uzunluğundaydı. Bunun fiyatı hakkında herhangi bir fikrim yok. Tahminim bakırın kilosu 20 YTL üzeridir alacağınız 15x15 cm boyutlarında bir levha 2-3 YTL olacaktır.

  Orjinal Boyut  4. Bir adet plastik sandalye ayaklığı. Hani şu demir sandalyelerin altında olur, zemini çizmesin fazla ses çıkarmasın diye takılır. Boyutları ise şöyle 22 mm çap 25 mm yükseklik. Tanesi 20 YKr.

  Orjinal Boyut  5. 5m RG 58/U kablo. Daha önceden anlattığım Teneke Anten (cantenna) projesin deki kablo. Kablo ile ilgili detaylar orada mevcut. Ancak yine altını çizerek belirtmek istiyorum RG 58/U kayıp oranı yüksek bir kablodur. Elimde bu olduğu için bunu kullandım  6. 1 adet RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu). Dişi erkek takım halinde 10 YTL.  7. Çeşitli el aletleri.  Yapım Aşamaları:  Öncelikle Projenin temelinden bahsetmek istiyorum. Proje asıl olarak Build your own 2.4Ghz 15dbi Yagi adresinde incelenmiş olan commercial yani bildiğiniz satın alınan antenin bir reverse-engineering versiyonu. Projenin temelini oluşturan çizim aşağıda. Aynı çizimin pdf formatındaki dosyası ise BURADAN indirilebilir.

  Şekli incelediğinizde aslında oradaki elemanların 3.3 mm kalındığında çubuklar olduğunu göreceksiniz. Ne yazık ki ben bu kalınlıkta bakır bulamadığım için projeyi elimdeki bakır iletkene göre yeniden projelendirdim. Projelendirme esnasında http://fermi.la.asu.edu/w9cf/yagipub/index.html adresindeki YagiModeller java Applet ini ve “4nec2” simülasyon programını kullandım. 4nec2 programına http://home.ict.nl/~arivoors/ adresinden ulaşabilirsiniz.  Yagi-Uda tipi antenler Metal-Array yani metal dizi tipinde antenlerdir. Yukarıda görülen şemadaki metal elemanlar arasındaki uzaklıklara sadık kalarak anten projesini gerçekleştirdim. İlgili simülasyon sonuçlarına aşağıda değineceğim.  1. Öncelikle gerekli olan metal elemanları hazırladım. Çubukların boyutları çok önemli, bu yüzden kumpas kullandım. Çubukların kesimini mini taşlama cihazımla (bolca Dremel olarak tanımlanan cihaz) gerçekleştirdim. Tavsiyem çubukları verilen boyutlardan 2-3 mm uzun kesip daha sonra uygun boyuta, taşlayarak ya da törpüleyerek ve sık sık ölçerek getirmeniz. Uzundan kısaya doğru çubukları hazırlayın, böylece herhangi bir ölçüm hatası ve/veya yanlışlık sonucunda çubuğu olması gerekenden daha kısa yaparsanız bir alt boydaki çubuk haline getirebilirsiniz. Malzeme ziyan olmaz. Aşağıda ilgili resimler görülmekte.

  Orjinal Boyut

  Orjinal boyut  2. Daha sonra metal çubuklar arasındaki mesafeleri ağaç çubuk üzerine tek tek işaretledim. Örnek olarak ilk noktayı işaretledikten sonra ikinci nokta bu noktadan 23.70+2.75=26.45 mm uzakta olmalı böylece iki metal çubuk arası 23.70 mm olacaktır. Farklı kalınlıklarda eleman kullanacak arkadaşlara buna dikkat etsinler. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum, kullandığım bakır zaten ince daha ince metal eleman kullanmayın, 3mm den aşağı inmemekte büyük fayda var. İşaretlemede yine kumpas kullandım.

  Orjinal boyut  3. Bu aşamada tahta çubuğu uygun boyuttaki uçla deldim. Ben burada 2.5 mm uç kullandım. Böylece çubukların deliklere sıkıca geçmesini sağlamış oldum. Aslında pekte seçenek yok yani piyasada 2.75 mm çapında sıradan uç bulmak oldukça zor. Arkadaşlar delikler esnasında çok hassas çalışılması gerekiyor yani simetrik olarak delmeniz gerekli ki bütün metal çubuklar aynı hizada olsun. Eğer dikkat etmezseniz benim gibi birkaç delikte kaçıklık olabilir. Aslında bunun için en uygun çözüm ayaklı matkap kullanmak lakin benim ulaşabildiklerime 2.5 mm matkap ucu bağlanamıyordu. Tavsiyem öncelikle ince bir uçla delik için bir kılavuz açmanız daha sonra kalın uçla bunu genişletmeniz. Ben ilk yamuk delikten sonra 1 mm uç kullanarak kılavuz delikler açtım.

  Orjinal boyut

  Orjinal boyut  4. Sonraki aşamada elimdeki bakır çubukları uygun pozisyondaki deliklere simetrik olacak şekilde geçirdim. Bunun için çekiç kullandım, yani bir nevi çaktım onları. Mümkün olduğu kadar acele etmemekte ve dikkatli davranmakta yarar var her ne kadar bakır çabuk düzeltilebilse de çubukların simetrisini bozmak iyi değil.

  Orjinal boyut  5. 50.8 mm lik parçayı da çaktıktan sonra, anten için en önemli parçalardan biri olan loop aşamasına geldim. Bu aşama önemli arkadaşlar anteninizin empadansını belirleyen aşama ve dikkatlice yapılmalıdır. 50 Ω luk kablo kullandığımız için 50 Ω luk bir loop yapmaya çalışıyoruz. Loop ayrıntıları şekilde mevcut. Loop’un yuvarlatılmış kenarları için, 4mm enindeki bakır levhayı 15mm çapındaki bir silindirin üzerine aşğıdaki şekildeki gibi sardım. Şekilde görülen nesne benim mini taşlamanın spiral ucu.

  Orjinal boyut  6. Daha sonra bakır levhanın fazlalıklarını şekilde görüldüğü gibi kesiyoruz. Burada loop şeklinin bozulmamasına özen gösterin.

  Orjinal boyut

  Orjinal boyut  7. Sıra geldi bu loop için bir yerleştirme platformu oluşturmaya. Sandalye ayağını dibinden 8mm lik bir delik ile deldim. Daha sonra bu deliğin alt noktasından 4mm aşağıda, ayağın yanlarında simetrik olacak şekilde iki adet 4 mm uzunluğunda yarık açtım. Hazırladığım loop elemanını dikkatlice açarak şeklinin bozulmasına izin vermeden bu yarıklardan geçirdim ve aşağıda görüldüğü gibi loop elemanını elde ettim. Önemli olan hazırladığınız lopun bakır çubuklarla simetrik olması ölçüler değişebilir.

  Orjinal boyut  9. Daha sonra hazırladığım bu elemanı tahta çubuk üzerindeki uygun yere getirdim. 8mm lik bir delik olduğu için tahtaya sıkı sıkıya geçti dolayısıyla sabitleme problemi yaşamadım.

  Orjinal boyut  10. Daha sonra son ve en uzun bakır çubuğu da yerine çaktım ve kabloyu hazırladığım loop üzerine aşağıdaki şekillerdeki gibi lehimledim. Lehim olayı önemli arkadaşlar çok sağlam ve kablonun ekranlamasını bozmayacak bir lehimleme yapmak gerekiyor. Lehimleme esnasında ayrıntılı resimler çekmeyi unuttum, bu yüzden sadece sonuçların resimleri var.

  Orjinal boyut

  Orjinal boyut  11. Son olarak kabloyu tahta üzerine kablo toplayıcılar ile sabitledim ki hareket esnasında loop yapısı bozulmasın. İşte antenin son hali.

  Orjinal boyut

  Orjinal boyut  Evet arkadaşlar şimdide antenle ilgili söylediğim simülasyon sonuçlarına sıra geldi. Aşağıda bahsettiğim programla yapılmış simülasyon sonuçları mevcuttur.

  Orjinal boyut  Şekildende anlaşılacağı üzere antenin kazancı 15 dB civarı. Antenin ön arka kazancı ise 29 dB civarı. Ancak şu varki simülasyonda loop kalınlığını bağımsız belirtmek mümkün değil. burdan 1-2 dB ekstra kazanç sağlayabiliriz. Sonuç olarak antenimiz 15-17 dB kazanca sahip. Benim 5 m li kablodaki kaybım 5 dB.  Sonuçlar:  Anteni kendi kullandığım modem üzerinde deneme şansım olmadı. Ancak sağa sola çevirirken. daha önceden yakalayamadığım iki erişim noktası buldum. Aşağıda NetStumbler görüntüsü bulunmakta.

  Orjinal boyut  Antenle iyice oynadım ve çekim gücünü en yüksek yapana dek yön ve polarizasyonunu değiştirdim. Bu esnada yakaladığım en güçlü sinyal aşağıda görülmekte.  TP-Link Wireless Client Utility

  NetStumbler  Orjinal boyut  Evet arkadaşlar son olarak şunları söylemek istiyorum. Anteni evin içinden kullanıyorum (odanın yeri gereği) bu yüzden sonuçları öyle düşünün. Evimin bulunduğu yer gereği etrafta WiFi kaynağı bulmak zor. Antenin dışarı monte edilmesi ve WiFi kaynaklarının bol olduğu bir ortamda testi mümkünolursa onlarıda ekleyeceğim. Antenin farklı bir versiyonunu yapmayı düşünüyorum malum bu tahta olayı pek hoş olmadı onu düzeltmek ve kolay montaj edilebilir hale getirmek istiyorum. Onu tamamladığımda buraya ekleyeceğim.  Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.  El Yapımı Yagi Uda 2  Arkadaşlar proje yukarıdaki projenin aynısı, sadece omurga olarak çok daha güzel görünen PVC boru kullanıldı dolayısıyla ayrıntılı anlatım yapmayacağım.  Gerekli yerlerde ayrıntıya girilecektir.  Yapım Aşamaları  1. Omurga olarak bu sefer 25mm çapında 50cm uzunluğunda PVC su borusu tercih ettim. Fiyatını tam olarak bilemiyorum tahminime göre metresi 1 YTL civarı.  2. Boruyu iki tarafından simetrik olacak şekilde kurşun kalemle işaretledim ve uygun büyüklükteki delikleri açtım. Boru burada iğrenç durumda siz siz olun alınca borunuzu güzelce yıkayın.  Boru yıkandıktan sonra

  3. Loop yerleşim yerini boru üzerinde işaretledim. Aşağıdaki resimlerde neden böyle işaretlediğimi anlayacaksınız bu yüzden ayrıntıya girmiyorum arkadaşlar.  Üstten görünüş

  Yandan görünüş

  4. Yukarıdaki üsten görünüşteki geniş çerçeveyi uygun bir şekilde kesip çıkarttım. Not: Ben mini taşlama cihazının kesici uçlarını kullandığım için kayıp biraz fazla oldu.  5. Hazırladığım aktif parçayı uygun yerine yerleştirdim.  Üstten görünüş

  Yandan görünüş.

  Alt kısmın kapalı olması gerekiyordu ancak delerken kaçırdığım için komple oymak zorunda kaldım. Daha sapırlı çalışırsanız alt kısımda 4mm genişliğinde 1mm yüksekliğinde bir yarık açıp hazırladığınız aktif elemanı buradan geçirin, zira benim amacım buydu.  Alttan görünüş

  Boru içi görüntüsü Aktif parçaya (loop) yakın taraftan. Şekilde aktif parçanın lehimleme yerleri çok güzel görülüyor.  Boru içi görüntüsü antenin ön tarafından.  6. Aktif parçayı sabitleyip borunun içinden geçirdiğim kabloyu aktif parçaya lehimledim. Aktif parçayı sabitlemek için PVC türevli yapıştırıcılar kullanmaya özen gösterin silikon tavsiye etmiyorum arkadaşlar. Hiçbirşey bulamazsanız japon yapıştırıcısı kullanın. Önce lehimlemeyi yapıp daha sonra yapıştırın ki lehimin ısısından yapıştırıcı çözülmesin.  7. Son olarak anteni dış alanda kullanmak için bir anten kelepçesi alıp arka kısmına monte ettim. Kullandığım kelepçe biraz kalın, daha incesi daha uygun olacaktır.

  Boru boyunu biraz daha uzun tutup kelepçeyi daha geriye takmakta fayda var.

  Ayrıca ben bulamadım eğer siz bulursanız kelepçeyi alırken dişli parçanın arka tarafının düz olmasına özen gösterin montaj kolaylığı açısından. (kelepçe 15-65 mm çapındaki borular için uygundur)

  Şu an itibariyle aktif parça için çıkardığım parça kayıp olduğu için yerine monte edemedim, bulur bulmaz onda takıp işlemi tamamlayacağım.  Sonuçlar  PVC omurga kullanmanız kesinlikle önerilmektedir. Delikleri açarken yapabileceğiniz hataların telafisi kolay olmaktadır. Yumuşak bir malzeme olduğu için işlenmesi kolay. WiFi Uygulamalar için ideal bir malzeme.


  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 5 Ekim 2008; 16:58:59 >  |
  |
 • Yarbay
  7695 Mesaj
  hocam güzel bir çalışma olmuş birde bununla elde ettiğin verimi bize aktarabilirsen ve ekran görüntüsüyle falan pekiştirirsen çok daha güzel olur.  bu arada resimler çıkmamış.tıklayıp girmede sorun yok.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: WarSaw

  hocam güzel bir çalışma olmuş birde bununla elde ettiğin verimi bize aktarabilirsen ve ekran görüntüsüyle falan pekiştirirsen çok daha güzel olur.  bu arada resimler çıkmamış.tıklayıp girmede sorun yok.
  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  hocam güzel bir çalışma olmuş birde bununla elde ettiğin verimi bize aktarabilirsen ve ekran görüntüsüyle falan pekiştirirsen çok daha güzel olur.  bu arada resimler çıkmamış.tıklayıp girmede sorun yok.

  Evet henüz çözemediğim bir sebepten dolay mesajın gerisi kayıp. Resimler düzeltildi benim hatam yanlış linkleri almışım.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  384 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  hocam güzel bir çalışma olmuş birde bununla elde ettiğin verimi bize aktarabilirsen ve ekran görüntüsüyle falan pekiştirirsen çok daha güzel olur.  bu arada resimler çıkmamış.tıklayıp girmede sorun yok.

  Evet henüz çözemediğim bir sebepten dolay mesajın gerisi kayıp. Resimler düzeltildi benim hatam yanlış linkleri almışım.

  Alıntıları Göster
  bravo ya uğraşmış buraya bu çalışmayı koymuşsun tebrikler bende wireless anten meraklısı olarak bu antenide yaparım köşeye koyarım :)
  |
  |
 • Yarbay
  7695 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: recepky

  bravo ya uğraşmış buraya bu çalışmayı koymuşsun tebrikler bende wireless anten meraklısı olarak bu antenide yaparım köşeye koyarım :)

  Alıntıları Göster
  baya uğraşmışsın ortaya farklı birşey çıkartmışsın yalnız merak ettiğim birşey var bu aletin çıtası ahşaptan mı olur genelde yoksa senmi böyle bir tasarımda bulundun acaba?

  birde çekim gücü olarak çok dişe dokunur gelmedi ama seninde dediğin gibi odanın konumu itibariyle çok etki eder.  son olarak aklıma gelmişken cantenna yı orada takınca kaynak bulma ve sinyal durumu ne oluyor değişme varmı?bence cantenna daha iyi sonuç verir.(istediğin kaynağın yönünü bulmak kaydıyla tabi)
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: WarSaw

  baya uğraşmışsın ortaya farklı birşey çıkartmışsın yalnız merak ettiğim birşey var bu aletin çıtası ahşaptan mı olur genelde yoksa senmi böyle bir tasarımda bulundun acaba?

  birde çekim gücü olarak çok dişe dokunur gelmedi ama seninde dediğin gibi odanın konumu itibariyle çok etki eder.  son olarak aklıma gelmişken cantenna yı orada takınca kaynak bulma ve sinyal durumu ne oluyor değişme varmı?bence cantenna daha iyi sonuç verir.(istediğin kaynağın yönünü bulmak kaydıyla tabi)

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  baya uğraşmışsın ortaya farklı birşey çıkartmışsın yalnız merak ettiğim birşey var bu aletin çıtası ahşaptan mı olur genelde yoksa senmi böyle bir tasarımda bulundun acaba?

  birde çekim gücü olarak çok dişe dokunur gelmedi ama seninde dediğin gibi odanın konumu itibariyle çok etki eder.

  Hayır ahşap olmaz yukarıda belirtmiştim, genelde pvc, epoxy gibi WiFi sinyalleri soğurmayacak malzemeden yapılır. Ahşap seçmenin nedeni elde onun olması.

  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  son olarak aklıma gelmişken cantenna yı orada takınca kaynak bulma ve sinyal durumu ne oluyor değişme varmı?bence cantenna daha iyi sonuç verir.(istediğin kaynağın yönünü bulmak kaydıyla tabi)

  Cantenna 10 dB civarı bu anten 15 db ve kabloyuda unutma 5 dB kayıpvar. Cantenna bu sinyalleri yakalayamıyor (benim konumumdan dolayı) ancak bu yakaladı. Zaten yagi antenler uzun mesafe antenleri olarak tasarlanıyor. Ben yaginin daha performaslı olmasını bekliyorum.
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  baya uğraşmışsın ortaya farklı birşey çıkartmışsın yalnız merak ettiğim birşey var bu aletin çıtası ahşaptan mı olur genelde yoksa senmi böyle bir tasarımda bulundun acaba?

  birde çekim gücü olarak çok dişe dokunur gelmedi ama seninde dediğin gibi odanın konumu itibariyle çok etki eder.

  Hayır ahşap olmaz yukarıda belirtmiştim, genelde pvc, epoxy gibi WiFi sinyalleri soğurmayacak malzemeden yapılır. Ahşap seçmenin nedeni elde onun olması.

  quote:

  Orjinalden alıntı: WarSaw  son olarak aklıma gelmişken cantenna yı orada takınca kaynak bulma ve sinyal durumu ne oluyor değişme varmı?bence cantenna daha iyi sonuç verir.(istediğin kaynağın yönünü bulmak kaydıyla tabi)

  Cantenna 10 dB civarı bu anten 15 db ve kabloyuda unutma 5 dB kayıpvar. Cantenna bu sinyalleri yakalayamıyor (benim konumumdan dolayı) ancak bu yakaladı. Zaten yagi antenler uzun mesafe antenleri olarak tasarlanıyor. Ben yaginin daha performaslı olmasını bekliyorum.

  Alıntıları Göster
  Bravo orijinal birçalışma olmuş Benzerlerini bekleriz.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  264 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Tefendi

  Bravo orijinal birçalışma olmuş Benzerlerini bekleriz.

  Alıntıları Göster
  anten similasyon programının linkini verebilirmisin
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: enderkutlu

  anten similasyon programının linkini verebilirmisin

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: enderkutlu  anten similasyon programının linkini verebilirmisin  Evet arkadaşalar zaten konunun içinde yazmıştım tekrar veriyorum  http://fermi.la.asu.edu/w9cf/yagipub/index.html adresindeki YagiModeller java Applet

  4nec2 programınahttp://home.ict.nl/~arivoors/ adresinden ulaşabilirsiniz.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  423 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  quote:

  Orjinalden alıntı: enderkutlu  anten similasyon programının linkini verebilirmisin  Evet arkadaşalar zaten konunun içinde yazmıştım tekrar veriyorum  http://fermi.la.asu.edu/w9cf/yagipub/index.html adresindeki YagiModeller java Applet

  4nec2 programınahttp://home.ict.nl/~arivoors/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  Alıntıları Göster
  reklam olan kısmı göremiyorum nasıl görebilirim
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: vurucu

  reklam olan kısmı göremiyorum nasıl görebilirim

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: vurucu  reklam olan kısmı göremiyorum nasıl görebilirim

  Hocam bunu anlamadım çok özür diliyorum. Konunun içinde reklam yoktur, sadece kaynak gösteriyorum.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  263 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  quote:

  Orjinalden alıntı: vurucu  reklam olan kısmı göremiyorum nasıl görebilirim

  Hocam bunu anlamadım çok özür diliyorum. Konunun içinde reklam yoktur, sadece kaynak gösteriyorum.

  Alıntıları Göster
  sag taraftaki reklam sutunundan bahsedio arkadaslar.. lutfen adminler o reklamlara kapanma sansi versinler.. cok kotu bi sekilde duruo orda ve konuyu okuyamioruz... tesekkurler
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: bhdrctr

  sag taraftaki reklam sutunundan bahsedio arkadaslar.. lutfen adminler o reklamlara kapanma sansi versinler.. cok kotu bi sekilde duruo orda ve konuyu okuyamioruz... tesekkurler

  Alıntıları Göster
  Arkadaşlar reklam barı problemi yüzünden konuyu 2. Kez düzenledim. Tüm resimler 800*600 boyuta küçültüldü ve altlarına orjinal resim linkleri eklendi. Eski konularda resimler otomatik olarak boyutlandırılıyordu, fakat buradaki sorunu çözebilmiş değilim. Yönetici arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  |
  |
 • Er
  2 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  Arkadaşlar reklam barı problemi yüzünden konuyu 2. Kez düzenledim. Tüm resimler 800*600 boyuta küçültüldü ve altlarına orjinal resim linkleri eklendi. Eski konularda resimler otomatik olarak boyutlandırılıyordu, fakat buradaki sorunu çözebilmiş değilim. Yönetici arkadaşlardan yardım bekliyorum.

  Alıntıları Göster
  Ohaaa  Senin meslek nedir abi?
  |
  |
 • Binbaşı
  1142 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yetmissekiz

  Ohaaa  Senin meslek nedir abi?

  Alıntıları Göster
  Peki bu anteni hem modem de hemde bilgisayarda kullanabilirmiyiz ? yani hem alıcı olarak hemde verici olarak ?

  Modeme taksam verim alırmıyım yoksa bilgisayar alıcısı içinmi bu ?
  |
  |
 • Yarbay
  3313 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: rasit019

  Peki bu anteni hem modem de hemde bilgisayarda kullanabilirmiyiz ? yani hem alıcı olarak hemde verici olarak ?

  Modeme taksam verim alırmıyım yoksa bilgisayar alıcısı içinmi bu ?

  Alıntıları Göster
  Süper bir çalşma olmuş ne diyim ellerine sağlık

  Ben şimdiye kadar en fazla reflektör ile yönlendirme yaptım ilerisi çok zahmetli
  |
  |
 • Yüzbaşı
  501 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: yetmissekiz

  Ohaaa  Senin meslek nedir abi?

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: yetmissekiz

  Ohaaa

  Senin meslek nedir abi?

  "Ohaaa" kısmını pek anlayamadım. Meslek kısmı ise Elektrik Elektronik Y. Müh.  quote:

  Orjinalden alıntı: rasit019

  Peki bu anteni hem modem de hemde bilgisayarda kullanabilirmiyiz ? yani hem alıcı olarak hemde verici olarak ?

  Modeme taksam verim alırmıyım yoksa bilgisayar alıcısı içinmi bu ?

  Hem modeme hem alıcıya, WiFi anten gördüğün her yerde kullanabilirsin. Yalnız şöyle bir durum var modem anteni 360 derecelik yayın yapar etrafında her yönedoğru. Bizim yagi anten ise doğrultusu yönünde max 30 derecelik bir yayın yapar. Yani eğer modeme takarsan anteni kullanıcının bulunduğu tarafa doğru çevirmelisin eğer kullanıcılar zıt yönlerde ise bu anten uygun olmaz. kullanıcı tarafında bu anteni gönül rahatlığı ile kullanabilirsin yapman gereken kaynağın olduğu yöne doğru çevirmek.  quote:

  Orjinalden alıntı: yetmissekiz

  Süper bir çalşma olmuş ne diyim ellerine sağlık

  Ben şimdiye kadar en fazla reflektör ile yönlendirme yaptım ilerisi çok zahmetli

  Teşekkür ederim gerçekten yorum olması beni çok sevindiriyor. Bence daha çok eğlendirici elbecerisi gerektiriyor azıcık biraz matematik ve birazda hayal gücü. sen böyle yapmazsında başka türlü yaparsın hiç problem değil çalışsın ve işini görsün herşeyden önemliside hem öğrenmiş oluyorsun hemde paran cebine kalıyor. Düşünsene bu anteni satın almaya kalksan cebinden çıkacak miktar abartısısz 150 YTL den aşağı değil.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 1 Mayıs 2007; 15:49:17 >
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: lightt

  quote:

  Orjinalden alıntı: yetmissekiz

  Ohaaa

  Senin meslek nedir abi?

  "Ohaaa" kısmını pek anlayamadım. Meslek kısmı ise Elektrik Elektronik Y. Müh.  quote:

  Orjinalden alıntı: rasit019

  Peki bu anteni hem modem de hemde bilgisayarda kullanabilirmiyiz ? yani hem alıcı olarak hemde verici olarak ?

  Modeme taksam verim alırmıyım yoksa bilgisayar alıcısı içinmi bu ?

  Hem modeme hem alıcıya, WiFi anten gördüğün her yerde kullanabilirsin. Yalnız şöyle bir durum var modem anteni 360 derecelik yayın yapar etrafında her yönedoğru. Bizim yagi anten ise doğrultusu yönünde max 30 derecelik bir yayın yapar. Yani eğer modeme takarsan anteni kullanıcının bulunduğu tarafa doğru çevirmelisin eğer kullanıcılar zıt yönlerde ise bu anten uygun olmaz. kullanıcı tarafında bu anteni gönül rahatlığı ile kullanabilirsin yapman gereken kaynağın olduğu yöne doğru çevirmek.  quote:

  Orjinalden alıntı: yetmissekiz

  Süper bir çalşma olmuş ne diyim ellerine sağlık

  Ben şimdiye kadar en fazla reflektör ile yönlendirme yaptım ilerisi çok zahmetli

  Teşekkür ederim gerçekten yorum olması beni çok sevindiriyor. Bence daha çok eğlendirici elbecerisi gerektiriyor azıcık biraz matematik ve birazda hayal gücü. sen böyle yapmazsında başka türlü yaparsın hiç problem değil çalışsın ve işini görsün herşeyden önemliside hem öğrenmiş oluyorsun hemde paran cebine kalıyor. Düşünsene bu anteni satın almaya kalksan cebinden çıkacak miktar abartısısz 150 YTL den aşağı değil.

  Alıntıları Göster
  helal olsun
  |
  |
 • Binbaşı
  1142 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: refqref

  helal olsun

  Alıntıları Göster
  Notebooklar için pcmia wifi kartlar var onlar için harici anten girişi olan varmı bildiğiniz ?
  |
  |
 • Binbaşı
  1087 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: rasit019

  Notebooklar için pcmia wifi kartlar var onlar için harici anten girişi olan varmı bildiğiniz ?

  Alıntıları Göster
  çok güzel bir çalışma paylaşımın için teşekürler...
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
Ko Cuce
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.