Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
672
Cevap
8
Favori
325.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşım öncelikle yaptığın çalışmalar çok güzel seni tebrik ediyorum.Sorum şu bende arkasına çıkarılıp takılabilen anten bulunan bir us robotics wireless modem var şöle aklıma geldi kayıp bu kablolarda azımsanmıyacak kadar fazla çatıya bu anteni yapsam modeimn girişine maksimum 1-2 metre kabloyla bağlasam herhangibir leptopla çatıya çıkıp her çevirdiğim yönde arkadaş bana yardım edip bende çevirsem oda tek tek tarasa 100-200 m ilerde alışveriş merkezinde şifresiz kablosuz bağlantı var oradan yararlanmak istiyorum.Sonra oranın sinyalini diyelim yakaladım cat5 kabloyla modemden bilgisayara gödersem interneti , modemide iyi muhafıza etsem acaba 200m ötedeki alışveriş merkezinin wireless ini görme imkanım varmı.Kesin görmem önemli değil zaten bana çok fazla masraf yaptırmayacak sadece o senin kullanıdığın anten kablosundan alacam.

2.sORUm acaba o kabloyu diyelim biryerden buldum kesip az kayıp yapmak için 2 metreye düşürebilirmiyim.Bu malzemeleri nerde bulabilirim_?İstanbulda kartalda oturuyorum eğer elinde bulunuyorsa parayı hesabına gönderirim sende elinde bulunuyorsa istersen bana kargoyla kablo gönderebilirmisin?

NOT:Bu yazıda kullanıdığım Türkçe çok berbattı ama özür dilerim çünkü çok acele ettim.
    Ve pci-kartla wireless modem arasında büyük fark olurmu çekim araasında?Çünkü bina 10-15 metre civarı
    ben 1.katta oturuyorum oradan buraya sinyal kablosu döşemeye ne bütcem yeter nede sinyal yeter.
    Bu arada alışveriş merkezini çatıdan direk görebiliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarikanarya567 -- 11 Haziran 2007; 9:27:21 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sarikanarya567

Arkadaşım öncelikle yaptığın çalışmalar çok güzel seni tebrik ediyorum.Sorum şu bende arkasına çıkarılıp takılabilen anten bulunan bir us robotics wireless modem var şöle aklıma geldi kayıp bu kablolarda azımsanmıyacak kadar fazla çatıya bu anteni yapsam modeimn girişine maksimum 1-2 metre kabloyla bağlasam herhangibir leptopla çatıya çıkıp her çevirdiğim yönde arkadaş bana yardım edip bende çevirsem oda tek tek tarasa 100-200 m ilerde alışveriş merkezinde şifresiz kablosuz bağlantı var oradan yararlanmak istiyorum.Sonra oranın sinyalini diyelim yakaladım cat5 kabloyla modemden bilgisayara gödersem interneti , modemide iyi muhafıza etsem acaba 200m ötedeki alışveriş merkezinin wireless ini görme imkanım varmı.Kesin görmem önemli değil zaten bana çok fazla masraf yaptırmayacak sadece o senin kullanıdığın anten kablosundan alacam.

2.sORUm acaba o kabloyu diyelim biryerden buldum kesip az kayıp yapmak için 2 metreye düşürebilirmiyim.Bu malzemeleri nerde bulabilirim_?İstanbulda kartalda oturuyorum eğer elinde bulunuyorsa parayı hesabına gönderirim sende elinde bulunuyorsa istersen bana kargoyla kablo gönderebilirmisin?

NOT:Bu yazıda kullanıdığım Türkçe çok berbattı ama özür dilerim çünkü çok acele ettim.
    Ve pci-kartla wireless modem arasında büyük fark olurmu çekim araasında?Çünkü bina 10-15 metre civarı
    ben 1.katta oturuyorum oradan buraya sinyal kablosu döşemeye ne bütcem yeter nede sinyal yeter.
    Bu arada alışveriş merkezini çatıdan direk görebiliyorum.

Öncelikle selam ve teşekkürler,
    Düşündüğün sistem gayet mantıklı modemi çatıya çıkarıp ethernet kablosuyla bağlanmak yani. Anten kablosunu ise istediğin kadar kısaltabilirsin ne kadar kısa okadar iyi.
    Kablo için ise İstanbulda oturuyorsun bu işin merkezi orası İstanbul 'u hiç bilmiyorum ama elektronik malzeme satıcıları meredeyse bu kablolardan orda bulabilirsin (kadıköy yada karaköy deydi yanlış hatırlamıyorsam). benim kargo yapmam çok daha pahalıya gelecektir. İctanbulda kablo daha ucuz.

• walla bukadar çalışmaya rağmen çekmesede olur kardeş yaa canın sağolsun..
    güzel çalışma...
  • Merhaba arkadaşlar elimde 3,5 dBi LIK Wireless antenleri var, mesala bunlardan 5 tanesini bir tane wireless kartında toplamak mümkün olur mu????
  • quote:

Orjinalden alıntı: aydintiryaki

Merhaba arkadaşlar elimde 3,5 dBi LIK Wireless antenleri var, mesala bunlardan 5 tanesini bir tane wireless kartında toplamak mümkün olur mu????

Hayır mümkün olsaydı 10 tane yönlü anteni bağlardın bütün şehir senin olurdu
  • ben dikkatli inceleyemedim mi acaba o bakır tellerin uzunlukları nelerdir ? bi de arasındaki mesafeler her yerde eşit değil gibi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: can_globe

walla bukadar çalışmaya rağmen çekmesede olur kardeş yaa canın sağolsun..
    güzel çalışma...

Çekiyor çekiyor merak etme foruma karşılaştırmalı testi bile ekledim gayet güzel çekiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aydintiryaki

Merhaba arkadaşlar elimde 3,5 dBi LIK Wireless antenleri var, mesala bunlardan 5 tanesini bir tane wireless kartında toplamak mümkün olur mu????

Anten çoklamak teorik olarak mümkündür ancak pratikte bu iş biraz zahmetli. Mikrodalga splitter cihazları kullanılarak yapılabilir ancak mümkün olan bağlantı sayısı korkarım 5 i geçmez. Benim bu güne kadar gördüğüm bölücüler bir giriş ve 2 çıkışa sahipti.
  •  El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!

Antenin Aynısından yaptım. Şu kadarını söyleyeyim : ya ben milimetrik olarak hepsini çok iyi bir şekilde ayarlamama rağmen bir hata yaptım ya tahta kullandığımdan dolayı olmadı ya da bu anten 15db felan değil. Önceden antensiz olarak kullandığımda aldığım sonuçların aynısını hatta biraz daha düşüğünü alıyorum.
  • selam light kardeş
    uzun uzun anlatmışsın ama resimlerle beraber kafam karıştı bi türlü anlayamadım
    bakır çubukların boylarını ve aralarında ki uzaklığı tek tek buraya yazabilir misin?

hatta paintte bir taslak çizip üzerinde gösterirsen süper olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: kreston
    Antenin Aynısından yaptım. Şu kadarını söyleyeyim : ya ben milimetrik olarak hepsini çok iyi bir şekilde ayarlamama rağmen bir hata yaptım ya tahta kullandığımdan dolayı olmadı ya da bu anten 15db felan değil. Önceden antensiz olarak kullandığımda aldığım sonuçların aynısını hatta biraz daha düşüğünü alıyorum.

Selam

Öncelikle yaptığın çalışmayı bizimle paylaştığın için teşekkür edeyirum ilk defa olan birşey.
    Öncelikle belirtmek istediğim bir kaç nokta var.
    Arkaya taktığın yansıtıcının fokus noktası antenin aktif elemanı üzerine düşmeli.
    Yönlü bir anten olduğu için eskiden yakaladığın bazı AP leri yakalayamaman normal ama yakaladığın AP lerin sinyal seviyelerinde eskiye göre artış olmalı.
    Antenin polarizasyonu önemli kendi ekseni etrafında çevirip denemeyi dene.
    Tahta yada pvc boru arasında çok bir fark yok ama işçilik çok önemli.
    Kullandığın kablonun boyu ve cinsini belirtirsen sevinirim.

Şimdilik bu kadar

• Evet o Bakır çubukların boyutları önemli değilmi ? Göremedim ben uzunluklarını ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: recepky

selam light kardeş
    uzun uzun anlatmışsın ama resimlerle beraber kafam karıştı bi türlü anlayamadım
    bakır çubukların boylarını ve aralarında ki uzaklığı tek tek buraya yazabilir misin?

hatta paintte bir taslak çizip üzerinde gösterirsen süper olur

Mesajın "Yapım Aşamaları" kısmında PDF çizimi mevcut aşağıdaki resimde benim Autocad çizimim PNG formatında. Umarım yardımcı olur.
    NOT: Resmi farklı kaydet yada resmi göster gbi seçeneklerle orjinal boyutta görüntüleyiniz.

El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB) !!Yeni Anten Eklendi!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 18 Haziran 2007; 21:45:12 >

• Merhaba beyler bu anteni üşenmedim bende kumpassla ugrasa ugraya yaptım fakat delik delme asamasında bir arkadas gelid yanıma illa yaardım edecem die ok dedik dikkatli dell . plastik borumu bir gosreniz :) delik deşik oldu. neyse test sürüşüne cıktım ama benim 120Cm anten +7dbi Yönlü anten ikiliemesini gecemedi hatta cok daha kotu sonuclar aldım canakla ortalama 3,5kmden 11mbit ile baglanırken YAni antenimiz malesef cuvalladı (haa bu degil ki yagiler bu işi yapamaz) buyuk olasılıkla heyecan ve cabuk yapmaya calısmamdan kaynaklanan problemler olmuş olabilir ama verim alamadım ne yalan söyliim çatıcan bindirdigim canagı binbir zahmetle yine takmak zorunda kaldım :) hehe neyse güzel bir deneyim oldu ellerine bilegine saglık kardeşim yinede cok tesekkurler paylaşımın için :)

Saygılarımla Minik_Eşek...
  • quote:

Orjinalden alıntı: MiNiK_eSeK

Merhaba beyler bu anteni üşenmedim bende kumpassla ugrasa ugraya yaptım fakat delik delme asamasında bir arkadas gelid yanıma illa yaardım edecem die ok dedik dikkatli dell . plastik borumu bir gosreniz :) delik deşik oldu. neyse test sürüşüne cıktım ama benim 120Cm anten +7dbi Yönlü anten ikiliemesini gecemedi hatta cok daha kotu sonuclar aldım canakla ortalama 3,5kmden 11mbit ile baglanırken YAni antenimiz malesef cuvalladı (haa bu degil ki yagiler bu işi yapamaz) buyuk olasılıkla heyecan ve cabuk yapmaya calısmamdan kaynaklanan problemler olmuş olabilir ama verim alamadım ne yalan söyliim çatıcan bindirdigim canagı binbir zahmetle yine takmak zorunda kaldım :) hehe neyse güzel bir deneyim oldu ellerine bilegine saglık kardeşim yinede cok tesekkurler paylaşımın için :)

Saygılarımla Minik_Eşek...

Selam
    Antenin resimlerini buraya koyabilirmisin bir bakalım bizde görmüş oluruz ayrıca 120 cm çanak oldukça yüksek dB değerine sahiptir. Şu çanak ve 7.5 dB yönlü anten ikilisininde resimlerini koyarsan çok güzel olur. 3.5 km çok başarılı bir mesafe çünkü. Yagi ile bu mesafe zor tabi tahmini mesafesi zaten 1-1.5 km maks. ise 2.5 km olarak geçiyor. Not: yagi antenlerde karşılıklı görüş çok önemlidir, yayılım açısı çok dar (30 derece).

• arkadaşım emeğini paylaşmışsın tebrik ederim ilk bakışta zahmetli görünsede ihtiyaçlara cevap verebilecek boyutta bi projebunun yarısı boyutlarda bi anten 65 $ ve performansıda tartışılır, emeğine sağlık...
  • light bu anten en iyi performansı ch8 de vericek sanırım anten 2.447 ghz. de ch11 de çok fark yaparmı yada ch11 içinde anten elemanlarının ölçülerini çizim olarak verebilirmisin ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: rasit019

light bu anten en iyi performansı ch8 de vericek sanırım anten 2.447 ghz. de ch11 de çok fark yaparmı yada ch11 içinde anten elemanlarının ölçülerini çizim olarak verebilirmisin ?

Farkı göremezsin. Zaten yapım aşamasındaki ufk tefek hatalar bant genişliğini değiştiriyor, tüm kanallarda kullanılabilir.
  • arkadaşlar nihayet kabloyu bulabildim ve antenimi deneme fırsatım oldu. sonuçlar harika normal antenle 1 frekans yakalıyorken aynı noktadan bununla 7 tane frekans yakaladım üstelik milimetrik delikler açamamama, antenim normalden biraz daha kısa olmasına rağmen harika çekiyor herşey için teşekkürler. geliştirmeye devam
  • arkadaşlar şu kullanmadığınız taslak antenlerinizi garibanlarla paylaşabilirsiniz mesela benimle
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.