Yarbay
20 Temmuz 2001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
97 üye
Görüntülenme
Toplam: 270 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Arkadaşlar merhabalar her şeyden önce uyarmak isterim ki bu konularda el yatkınlığını bilgi ve tecrübeniz yok ise işi ehline bırakın. Sonuçta hayati tehlike var.


Dün arızalanan Aden kombimin onarımı kendim yaptım. Kısaca önce arızadan bahsedeyim. Öncelikle ara ara ısıtmama problemi yaşıyordum. Sonrasında kombinin fan açmadığını fark ettim. Fanı elimle kontrol ettim sonrasında sıcak suyu açarak röleleri dinledim sesler tutarlı olmadığı, sıcak suyu açtığım esnada hafif vuruşlar yaptığımda kombinin çalıştığını görünce arızanın rölede olduğunu anladım. bir elektronikçiye giderek 48tl ye resimde işaretlediğim iki röleyi aldım. Kendim değiştirdim ve kombi kaldığı yerde çalışmaya devam etti.


  • Ek bilgi NAİS markalı röle yerine alttaki PANASONİC marka taktım bulunamazsa diye bilgi amaçlı onu da yazıyorum.


İhtiyacı olabilecek kişiler için paylaşıyorum. Elektronik malzeme sökme konusunda tecrübeniz yoksa herhangi bir tv tamircisi aldığınız parçaları uygun rakama değiştirecektir.


Kolay gelsin...

Kaynak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı kur korumalı mevduat sistemi, an itibarıyla ülkenin öncelikli gündemi. 

Vatandaşlar Dövize Dayalı Mevduat sisteminin detaylarını öğrenmeye çalışırken, ekonomistler de değerlendirmelerini paylaşıyor. 

Tüm bu gelişmelerin ardından bugün, sosyal medyada 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 'Dövize Çevrilebilir Mevduat'la (DÇM) ile ilgili yorumları gündeme geldi. Özal, 'bilgisizliğin vesikası' olarak tanımladığı sistemin, vatandaşın sırtına inanılmaz bir yük bindirdiğini ifade ediyor ve sistemi yürüten dönem hükümeti için de 'Kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular' diyor.


İnşallah bu hatadan ders alınır!Dönemin başbakanı Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'nin 17 Eylül 1989 tarihli haberinde uygulamayı ve ağır bilançosunu şöyle anlatıyor:

İnşallah gençlerimiz bundan ders alır. Bir daha böyle hesapsız kitapsız hatalar yaparak, gelecek nesilleri zor taşınan yük altına sokmaz. 84-89 arasında bu ödemeleri yapmasaydık aile başına herkese 1 milyon TL para ödeyebilirdik. 9 bin ilave okul, 900 orta boy fabrika, 500 hastane ve 4 bin km otoyol daha yapardık. 100 bin insan iş sahibi olabilirdi. İşte geçmişin hatalarının bir topluma ne kadara mal olduğunun basit bir bilançosu budur.1970li yıllarda o zaman kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular. Tam 221 bankaya borçlandık ve Türkiye bunları ödeyemedi.


Bütün yükü vatandaşa yıktılarÖzal, söz konusu haberde ayrıca 84-89 arası yaşanan enflasyon-emisyonun ortalama yüzde 50'sinin DÇM ödemeleri yüzünden yaratıldığını söylüyor. 

Özal, DÇM'lerin yükünün yıllarca halka yüklendiğini vurgulayarak 'Benim memurum, işçim, esnafım diyenler, DÇM'nin yükünü vatandaşın sırtına yıktılar, orta direğin sırtına yıktılar. Bu borcu siz ödediniz' ifadelerinde bulunuyor.Dövize Çevrilebilir Mevduat nedir? Türkiye'de daha önce uygulandı mı?Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM) hesapları ilk kez 1967 yılında, dışarıdan döviz girişini teşvik etmek amacıyla açılmıştır.

O dönem yurtdışındaki işçi ve ihracatçılar ilk DÇM hesaplarını açmış, toplamda 3,5 milyar dolar kadar döviz Türkiye'ye girmiştir. DÇM sisteminin para arzı artışına ve enflasyonun hızlanmasına neden olduğunun anlaşılmasının ardından ise kullanımına sınırlandırmalar getirilmiştir.

Kahreden haberin ardından ulaşamadıklarım

Whatsapp
Facebook
Twitter

Acaba neden?
Merhabalar

Qnb finans banka ait düşük limitli bir kredi kartım var ve bir takım alışverişlerimi bu kart üzerinden yapıyorum. Bu gün telefonuma kredi kartını ödemediğime dair bir sms geldi ve müşteri hizmetleri ile görüşmem sonucu kredi kartımın borcunun ödenmemiş olarak gözüktüğünü takibe alındığımı söylediler bende ısrarla ödeme yaptığımı söylemem üzerine konu netleşti.

Durum şundan ibaret 500 tl limiti olan asıl kartıma tanımladığım sanal kartım ile bir alış veriş yapmışım. ve dönem içinde gelen borç asıl kartıma bağlı olan sanal kart ile ayrıymış dolayısı ile sanal karta ayrı ödeme, asıl karta ayrı ödeme yapmam gerekliymiş. yani sanal kartı ödememiş görünüyorum.

Kullandığınız banka ve bu durum varmı yok mu bilgi verirseniz sevinirim
14.11.2017 bu gün benzine 7 kuruş motorinde 10 kuruş indirim var
08.11.2017 bu gün yarın Motorine 10 - 12 krş civarı zam... Muhtemelen Perşembe yada cumaya
07.11.2017 bu gün yarın benzine 12krş civarı zam...
Merhabalar

Bu gün E-Devlet sayfamda biraz araştırma yaparken "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/iade İşlemleri" başlıklı konuyu gördüm ve sorgulamamı gerçekleştirdim.

Bu sayede adıma açılmış bütün telefon hatlarını, varsa borçlarını, para iadelerini icra takiplerini gördüm. Benim hiç bir takibim olmamasına karşılık Türktelekom' dan 2,89 tl alacaklı olduğumu hatta bunu adıma açılmış olan banka ibanı ile kolayca talep edebileceğimi öğrendim.

link aşağıda lakin önce baska bir sayfadan önce e-devlet şifrenizle giriş yapmanız yada arama kısmından borç alacak sorgulama diyerek aratmanız gerek.

Belki konu daha önce açılmış olabilir. Lakin taze bilgi olarak şuracıkta duruversin.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/iade İşlemleri

https://www.turkiye.gov.tr/btk-mobil-sabit-internet-kablo-tv-uydu-isletmecilerinden-borc-ve-alacak-sorgulama
ELİMDE KALMADI.....Resimler:


Elimde son 1 set abs krom havalandırma çerçeve seti kaldı.
Fiyatı pazarlıksız 75 tl.
Kargo alıcıya ait.
Sabiha gökçen - Via port asia çevresi elden teslim edebilirim
Diğer türlü ödeme sonrası kargo şeklinde satılıktır.
İletişim için 0543 225 82 94


Benim sıkıntım bölgemde sürekli ADSL arızalarının olması ve Sabit telefon üzerinden interneti kullanamam. ADSL arızalı iken 4G üzerinden yani Gsm firmalarının sağladığı internet üzerinden haberleşme sağlamak istiyorum

yani adsl arızalandığında otomatık olarak vınn diye bilinen internete yönlendirme yapmak istiyorum bunu Cisco modemler yapabiliyor ama ben daha uygun bir donanımla bunu nasıl yaparım
Merhaba arkadaşlar

Kiracı olarak oturduğum 10 yıllık süre içersinde mütahit kombisi olarak piyasada nam salmış Demirdöküm markası ve servisinde çekmediğim kalmadı. İlk Aden serisiyle başlıyan maceram İstanbula taşınmamla Neva serisi ile devam etti, Durduk yere baca hataları, basınç hataları ve en son olarak ta F04 gaz yokluğu yada iyonizasyon hatası olarak devam etti. En son hatayı almayı başladığımda gelen servisin " Anakart arızalı değişmesi gerek, toplamda servisle beraber 350 - 400 tl tutar" sözü kulağımda çınlamaya başladı. Ev sahibi ile yaşadığım sağlam verdim sağlam isterim tartışmasının ardından öncelikle anakart, sonrasında mevcut anakartı tamir ve en son olarak ta kendim tamir yollarını araştırmaya başladım. Servisin toplamda istediği max 400 tl tutarın ikinci el kombi fiyatı olduğunu, Sıfır anakartın 200 - 250 Tl arasında bulunabileceğini ve tamir işinin ise neredeyse standart olarak 80 tl olduğunu öğrendim. Eski kartınızın yanında 80 tl vererek tamirli kartı alıp uğraşmadan devam edebiliyorsunuz. Amma velakin bulunduğum noktadan bu işi yapabilmem için birde kargo parası işin içine girince inatla kendim tamir edeceğim dedim ve araştırmaya başladım. Gördüöki konu ile alakalı bilgilerin çoğu kart alma yada onarma yönündeydi. kart üzerinde bulunan komponentlerden bir kaç tanesinin arızalı olduğunu bulduğum videodan değerlendirerek sadece 8 lira vererek 3 komponeti değiştirdim ve kombim problemsiz çalışmaya başladı.

Öncelikle belirtmek isterim bu sorumluluk isteyen ve yanlış ellerde ölümlere bile sebebiyet verebilecek bir durumdur. Ben teknisyen oluşumun ardına sığınarak bu işlemi gerçekleştirdim. Eğer bu tip konularda ehliyet sahibi değilseniz tavsiyem servisine yaptırmanız yada ilgili parçaları alıp televizyon tamircilerine değiştirtmeniz.

Sonrasında önemli olan durum ise hangi durumda bu parçaları değiştirmeniz gerektiğidir.


- Kombim sürekli ateşleme yapıyor, alev oluşuyor fakat max 10 sn içinde sönüyordu, bunu 3 defa yaptıktan sonra F4 hatası veriyordu. Eğerki kombiniz bu durumda ise değiştirmeniz yada değiştirtmeniz gereken parçalar resimlerde mevcut
Lütfen eliniz yatkın değil ise işi ehline bırakın..!
Hakkında
Konum: İstanbul, Pendik
Meslek: Bilgi İşlem Sorumlusu
Forum İkinci El İmzası:
ÖNEMLİ NOT BANA 0543 225 82 94 NOLU TELEFONDAN ULAŞMADAN PROFİLİME İTİBAR ETMEYİNİZ
Hakkımda:
Fosil Grubu (Dikkat içerde dedeler var)
Elbet ALLAHın adını kullanarak bireşeyler yapmaya çalışanlar ALLAHtan belalarını bulacaklarıdır
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Peugeot
Operatör
Türk Telekom
ISS
TTNET
Takım
Galatasaray
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 3 gün
Mesaj Sayısı: 2.714
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 8.409
İkinci El Bölümü Mesajları: 4.734
Konularının görüntülenme sayısı: 359.607 (Bu ay: 551)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 483 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.