Şimdi Ara

Dolandırıcılar ürüne alıcı gibi çağırıp gasp edeceklerdi,

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
4
Favori
28.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
244 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, işim ve hobim gereği çok fazla ürün alıp satıyorum fakat başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Foruma ve sahibinden.com’a bir msı notebook ilanı vermiştim bu sabah numarasının sonu 13-22 olan biri aradı ve bir süre konuşmadan sonra fiyatta anlaştık. Zeytinburnunda dükkanları olduğunu kızının çizim yapacağını getirebilirsem iyi olacağını ve dükkanda nakit olarak ödemeyi yapacağını söyledi. Uyku sersemi işimde olmadığından ve götüreceğim yerin bir dükkan olduğundan tamam getiririm dedim. Günümüz türkiyesinde herkese dolandırıcı gözüyle baktığımızdan direk dükkana girmeyi veya oraya çok yaklaşmayı hiç düşünmedim.

Konum zeytinburnunda “fıkır fıkır” diye bir giyim mazağasıydı önünden geçmeden baya uzakta bir yerde oturdum. Dükkanı uzaktan izliyorum çay falan içiyorum o ara ben geldim dükkanın önündeyim diye aradım. Tahmin ettiğim gibi gel bekliyorum diyen adam ben dükkanda değilim işte babam parayı verecek o görmesin bizim eleman bilgisayara baksın muhabbeti yaptı. Bende parayı görmeden ürünü kimseye gösteremeyeceğimi söyledim gelecekseniz sizi bekleyim dedim. Tamam geliyorum dedi ben hala oraya yanaşmıyorum nasıl bir işin içine düştüm onu anlamaya çalışıyorum. Dükkanın önüne kimler gelecek kimler sağı solu kesiyor görünmeyecek bir yerden orayı izliyorum önümde de taksi durağı var hani olayı anlayım atlar giderim diye bekliyorum. Eleman baksın muhabbetinden sonra satışa %1 bile ihtimal vermedim.

Tam kalktım taksiye binip gözükmeden uzaklaşayım dedim baktım bir çocuk dükkana giriyor elinde ürün kutusu var. Notebook olduğu belli yaşı da çok değil yani o çocuğu da benim gibi çağırmışlar fıkır fıkır’a gel demişler ya gaspedecekler yada daha beteri başına gelecek.

Haliyle risk almam gerekti elimde ürün çocuğun yanına koştum fıkır fıkır denilen dükkanın önünde kardeşim bunlar beni de çağırdı dolandırıcılar uzaklaş buradan taksiye bin kaç falan dedim. Çocuğun elinde de msı notebook vardı ya dolandırıcı marka seçiyor yada en pahalılara bakıyordu bilmiyorum. Daha cümlem bitmeden çocuk hadi ya off diyip kaçmaya başladı zaten. Ben bunları çocuğa söylerken fıkır fıkır dükkanında 2 saattir duran adam gelin satış mı falan diye bizi dükkana çağırıyordu. Telefondaki dolandırıcı da o kişi için benim kiracım demişti. Gerçekte neyi bilmem ama o dükkana bırak ben geleyim alayım gibi bir dolandırma şekli değildi oda işin içindeydi. Yoksa 10 liraya kot satan adam bizi niye satış mı gelin diye çağırsın. Bende hemen taksiye bindim uzaklaştım ve bu dolandırıcıyı tekrar arayıp milleti çağırmışsın buraya elinde notebookla millet fıkır fıkıra geliyor dedim yok falan hala kıvırıyor. Sonra klasik dolandırıcı moduna girdi ve küfür etmeye başladı.

Oraya 15 - 16 yaşında çocuklarda gidecek artık silahlamı tehtid ederler, bıçaklamı tehdit ederler, alıp kaçarlar diğerleri biz bilmiyoruz mu derler bilemem. Fakat oradaki insan tiplerine baktığımda şunu söyleyebilirim üründen değil canınızdan bile olabilirsiniz. Zaten ortam bir anda 10 kişi sana yüklenecekleri bir ortam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JeaLeusy -- 13 Ekim 2019; 20:38:17 >

• 2. el Alışverişlerinizi güvenlikli kapalı AVM'lerde yapın. Yok "test edecem" fln oturur bir masaya oradada test eder. "şu dükkana gel" "bu mahalleye gel" yok "avm'ye girmem kapısında buluşalım" fln hiç maceraya girme.. "Hadi Selametle" de gönder.. büyük meblağ ise zaten avm'deki Bankmatiğe paraları yatırın sahte para olma ihtimalide söz konusu
    Abi bu konu dışındaki insanlar nasıl bir topluluk ? Siz şaka mısınız, siz deli misiniz, siz evden çıkmıyor musunuz ? Aileniz, arkadaşlarınız, ön iliklediğiniz patronlarınız size kötü mü davranıyor ? Ulan çocukları kandırıyorlar 15-16 yaşında çocukları gasp edebilirler, sakat bırakabilirler, öldürebilirler yada hayatı boyunca unutmadıkları bir gün yaşatabilirler. Sizin gibi zebaniden, şakadan komikten başka birşeyden anlamayan ınsanlar için herşey ne kadar normal.

Ne haliniz varsa görün lafım bu aptal aptal yazanlara ve bunun önüne geçmeyen foruma siz herşeyi hakediyorsunuz. Şu konuya bile böyle saçma yorumlar atıyorsanız siz bu hayatta ne olabilirsiniz ne başarabilirsiniz. Cidden merak ediyorum sabah uyanıp akşama kadar ne yaşayıp ne gördüğünüzü tedavi olması gereken sorunlu insanlarsınız.

Teknolji forumunu getirdiğiniz hale bak tehlikeli bir durumdan haber veriyoruz dalga geçiyor.
    14 senedir sahibinden comda hacimli satış yapmış biri olarak yani çok fazla satışım oldu her tipe, altın kuralları söyleyim size

1-Asla satıcının ayağına gitmeyin mal ayağa gitmez oturduğunuz yerde evinize yakın bir cafe belirleyin alacak kişiyi direk oraya çağırın ilandada bunu belirtin hiç lafı uzatmadan geliyorsan oraya gelirsin tarzı konuşun tüm satışları orda yapın ayağa gittiğinizde bir sürü entrikaya maruz kalabilirsiniz gereksiz pazarlıklar nasıl olsa ayağıma gelmiş çene çalıp malı almamalar, gasp tarzı şeyler düşük ihtimaldir ama olurmu olur birebirde darp şekliyle gasp zorda planlı gasp olma ihtimalinde adrese gitmeyen öyle bir şeye maruz kalmaz zaten hadi boşluğuna geldi gittin acemisin, işte acil işimiz var pc lazım biz esnafız 3-5 gün sonra gel paranı al diyen adamın çayını içip 2 taşşak geçip çıkın gelin o dükkandan daha önce ilk zamanlar 2 kere başıma geldi taksi tuttu bana gittim dükkanlarına baktım şebeke adamlar geyik yapıp geldim zaten dalga geçmeye başlayınca umutları tükeniyor nazikçe bunu yemezler msjı veriyorsunuz adamın umutuda kalmıyor dolandırmaya neyse ilk başta dediğim gibi asla ayağa gitmeyin

2-Telefon numaranızı asla ilana koymayın aşırı gereksiz insan sizi arayacaktır memleketin bütün telefon feşistleri bu sitede toplanmış olduğu için numara görmedikleri ilanlara pek yanaşmazlar yani sana msj yazıcakta sen o msjı görüp cevap yazıcaksında bunlar için uzun iştir bu sayede gereksiz çene çalacak tipleri ve dolandırıcıları yüzde 90 ayıklarsın zaten ciddi alıcı kişi size usluplu ve kararlı şekilde msj yazıp bekliyecektir cevabınızı yani asla satışınızı etkilemez bu durum dediğim gibi sadece filtre eder gereksizleri son ana kadarda numaranızı vermeyin adamın uslübu değişebilir genelde istedikleri fiyatı alamayınca veya siz karşınızdaki kişinin çakallık yapmaya çalışıp ona tavır takınınca numara vermişseniz sahibinden comdan argo küfür edemedikleri için telefondan msj yoluyla ediyorlar bana oldumu derseniz bir kere oldu ondada zaten arayıp ağzının payını verdim yemedi yani bana

3.İyi niyet ve uslup herşeydir sizli bizli konuşan eli ayağı oynamayan efendi saygılı kişiler her zaman tercihiniz olsun bu kişilerle alışverişiniz maksimum şekilde keyifli sakin geçer hatta dost bile kazanabilirsiniz samimiyet sohbet ilerler her iki tarafta keyif alır alışverişten sen acele etmezsin adam sakin sakin cihazı inceler verir paranı gider

Yani telefonda ilk konuştuğunuzda uslubu sıkıntılı hacım başkan reis tarzı mahallle ağzı ile konuşan tipleri direk eleyin bu tipleri, eğer bu tiplere karşı bir asabiyetiniz varsa muhtemel alışveriş süresince sizi darlıyacak ve alışverişten soğutacak tiplerdir kavgada olasıdır ben direk bozarım bir keresinde bir kaç arkadaşını almış gelmiş bir tip vardı full küfürlü konuşuyor bir bozdum daha ağzını açamadı bilsem hiç buluşmazdım onunla zaten dolandırıcılık her pislik bu tiplerden çıkar

4-Randevu verip randevusuna sizin dediğiniz saatten önce gelip sizi orada göremeyince afra tafra yapan tipler bu tiplerede randevu vermeden önce kesin tenbihleyin dediğin saatten önce gelirsen beni ilgilendirmez ben ne saat verdiysem o satte gelirim diyin buda olası tartışmayı önler

5-Asla get veya kapıda ödeme tarzı satış yapmayın satacağınız ürünün akibeti allaha kalmış demektir çizilir kırılır geri gönderilir olan malınıza olur bir kaç kere başıma geldi kırıp kullanıp geri gönderiyorlar olan sizin malınıza oluyor nasıl olsa iade hakkı var ya herşeyi suistimal etmeye hazır binlerce insan var bu memlekette
    Teşekkürler arkadaşlar, inanın ben bu numaraları yutacak dolandırılacak biri değilim fakat yutacak yüzlerce insan tanıyorum. Bazen öyle bir durum oluyor ki acil para lazım veya acil sağlıkla ilgili bir konu oluyor o %10 ihtimal için bile bir yere gidebiliyorsun. Öne çıkardığınız için teşekkür ederim ilk defa konu dışında bir konu açmam gerekti.

Benim yerimde bu zebani falan yazanlar olsa önce bilgisayarı alırlar, üstüne format attırırlar bide kullanıcı adına kendi adını yazdırırlardı. Bende her şeye gülen eğlenen makaraya alan biriyim ama bu konunun ciddi olduğunu düşünüyorum. Ben sadece 1 saat civarı durdum ve oraya gelen biri daha vardı. Buna dayanarak günde 3-4 kişiyi oraya getirdiklerini düşünmek yanlış olmaz bu ciddi bir rakam.

Orada ki çocuğun dünyadan haberi yoktu %100 elindekini kaptıracaktı ona nasıl engel olduysam burada bu konuyu okuyan binlerce kişinin içinden 3-5 kişinin daha dolandırılmasını engellemiş olabilirim.

Şu oldukça olumsuz şeyler duyduğumuz günlerde ya her şeyi şakaya vuruyoruz ya her şeyi ciddiye alıyoruz biraz ortayı bulmak gerek.
    forumun ilk üyelerinden birisiyim ve bu konu csb filan diyenlere kendimi örnek vereceğim
    Bundan 1 yıl önce yaklaşık 8 bin tl değerinde ki laptop için ilan vermiştim sarı siteye
    Arayan 10 kişiden 8 i laptopu kesin alacağım ama şuraya getirir misiniz buraya getirir misiniz diyenler.en sonunda 1 tanesi evimin 500 metreyakınında ki ofisine istedi lütfen getirin hemen alacağım diye. İyi dedim gittim. Ofis sadece 1 masa sandalyeden ibaretti. Hemen kutuyu aldığı gibi açmak istedi. Tabi izin vermeyince aldı eline bi tane bloknot kağıdı ad soyad imza yazıp üzerine sözde firma kaşesini basıp bana uzattı. Dedim bu ne.. neymiş sadece sabahları 10 a dek şirket musasebesi ödeme çıkarıyomuş. Bu kağıtla sabah gel ödemeni al dedi.
    Bende öyle pasif birisi değilim. Dur o zaman dedim savcı amcamı arayıp şu an dolandırılıyorum diye bir arıyim dedim telefonu kulağıma götürmemle abi ne olur yapma almıyorum demez mi.. dedim 50 lira yakıt yaktım öde. 20 liram var dedi , aldım çıktım bende :)

İşin özü laptop satacaklar özellikle yaşı ufaksa kesinlikle ne alıcının mekanına gitsin ne de ödemeyi almadan ürün kargolasın. Parayı cebinize koymadan ürünü teslim etmeyin . Ürünü deneyelim öyle ödeme yapacağım diyenlere bile inanmayın. Ve mümkünse 2 kişi bile değil 3 kişi gidin buluşma yerine eğer ki elden alışveriş olacaksa..

Bu mesajı öne çıkarırsanız iyi olur. En azından herkes akıllansın. Tr de laptop satış dolandırıcılığı ciddi boyutta.
  • bizim memlekette uyanık olmazsan ya malından ya da canından olursun. şanssızsan ikisinden birden oluyorsun zaten. 2.el işlerini hiç sevmiyorum hayatımda hiç 2.el ürün alıp satmadım umarım ilerde kötü bir tecrübe yaşamam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğrudan gasp değilde aslında seni dolandıracaklardı.Bu yöntem daha öncede forumda anlatılmıştı.Şu an detayını tam hatırlamıyorum.
    Alttaki yönteme benziyor.
    https://forum.donanimhaber.com/dolandirildim-siz-de-magdur-olmayin--127698693
  • Ülke dolandırıcı kaynıyo

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fikir fikir diyince kesin zebani cikacak fokur fokur kaynatacak dedim

• O dükkanda çalışan adam bizi ısrarla çağırana kadar bende bu tarz bir şeydir diye tahmin ediyordum. O kısmı yaşamamış olsam bu konuda ki gibi olduğunu düşünürdüm fakat ben dükkanın bu işte olma ihtimali çok yüksek. Zamanla biraz yöntemi değiştirdiler herhalde
  • Çok tehlikeli ise girismissin ucuz yirtmissin

• 2. el Alışverişlerinizi güvenlikli kapalı AVM'lerde yapın. Yok "test edecem" fln oturur bir masaya oradada test eder. "şu dükkana gel" "bu mahalleye gel" yok "avm'ye girmem kapısında buluşalım" fln hiç maceraya girme.. "Hadi Selametle" de gönder.. büyük meblağ ise zaten avm'deki Bankmatiğe paraları yatırın sahte para olma ihtimalide söz konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0LDB0Y -- 11 Ekim 2019; 6:38:24 >
  • 0LDB0Y kullanıcısına yanıt
    Cidden en mantikli yöntem bu gorunuyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0LDB0Y

2. el Alışverişlerinizi güvenlikli kapalı AVM'lerde yapın. Yok "test edecem" fln oturur bir masaya oradada test eder. "şu dükkana gel" "bu mahalleye gel" yok "avm'ye girmem kapısında buluşalım" fln hiç maceraya girme.. "Hadi Selametle" de gönder.. büyük meblağ ise zaten avm'deki Bankmatiğe paraları yatırın sahte para olma ihtimalide söz konusu
    mantikli yontem bence de

• Bir an zebani çıkacak sandım

• Forumunda ne kadar rezil durumda olduğunu bir kez daha görmüş oldum. O kadar rezil ve aptalca yorumlar yapanlar var ki şu konuyu arkadaşlarıma atamadım. Şu yorumları yapan insanlara mı birşeyler anlatmaya çalışıyorsun diyecekler.

Ilgili yorum yapan öne çıkaran arkadaşlara teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JeaLeusy -- 12 Ekim 2019; 0:42:13 >
  • Geçmiş olsun dostum, alışveriş yapacakken tenha ve özel mülklerden uzak durup halka açık kalabalık ve mümkünse kamera olan yerleri tercih edin. Ayrıyetten ücreti de ATM ye yatırtın o esnada veya EFT isteyin, çünkü paranın bile sahte çıkma ihtimali var. Herkes için geçerli bu söylediklerim.

• Bu ikinci el olayları çok tehlikeli adamlarda öyle kurnazlıklar var ki nasıl dolandıracağını tahmin edemiyorsun almayın satmayın hocam 2. El ürün falan
    Hocam büyük ihtimal kapkaçcılık yapmaya çalışacaklardı iyi ki vazgeçmişsin ürünü satmaktan.

• Dukkanin ismi yuzunden okuyamadim bi turlu gulmem geliyor surekli zebani cikacak dedim kesin fikir fikir

Edit: Gecmis olsun daha dikkatli olmaliyiz bu da yeni bir taktik demekki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fenool -- 12 Ekim 2019; 3:31:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laazzz

Geçmiş olsun dostum, alışveriş yapacakken tenha ve özel mülklerden uzak durup halka açık kalabalık ve mümkünse kamera olan yerleri tercih edin. Ayrıyetten ücreti de ATM ye yatırtın o esnada veya EFT isteyin, çünkü paranın bile sahte çıkma ihtimali var. Herkes için geçerli bu söylediklerim.
    Bende aynısını yapıyorum adama ürünü teslim Edip parayı ATM ye yatiriyorum. Sahte çıkar felan belli olmaz

• sonra okurum mesaj bulunsun
  • komik hikaye bırazdaha calısmak lazım

bır ıkı cumle oynanırsa ınandırıcı olur baslık guzel ama 10 uzerınden 7
  • aydınayhan kullanıcısına yanıt
    Abi bu konu dışındaki insanlar nasıl bir topluluk ? Siz şaka mısınız, siz deli misiniz, siz evden çıkmıyor musunuz ? Aileniz, arkadaşlarınız, ön iliklediğiniz patronlarınız size kötü mü davranıyor ? Ulan çocukları kandırıyorlar 15-16 yaşında çocukları gasp edebilirler, sakat bırakabilirler, öldürebilirler yada hayatı boyunca unutmadıkları bir gün yaşatabilirler. Sizin gibi zebaniden, şakadan komikten başka birşeyden anlamayan ınsanlar için herşey ne kadar normal.

Ne haliniz varsa görün lafım bu aptal aptal yazanlara ve bunun önüne geçmeyen foruma siz herşeyi hakediyorsunuz. Şu konuya bile böyle saçma yorumlar atıyorsanız siz bu hayatta ne olabilirsiniz ne başarabilirsiniz. Cidden merak ediyorum sabah uyanıp akşama kadar ne yaşayıp ne gördüğünüzü tedavi olması gereken sorunlu insanlarsınız.

Teknolji forumunu getirdiğiniz hale bak tehlikeli bir durumdan haber veriyoruz dalga geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JeaLeusy -- 12 Ekim 2019; 0:44:43 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.