Şimdi Ara

Dizel Fiat fiorino doğru yag seçimi konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba iyi akşamlar hayırlı ramazanlar

2020 fiorino 1.3 dizel 95 HP 26000 km aracımın yağını 0w30 olduğunu düşünüp total marka dün yag değişimini yag filtresiyle beraber gerçekleştirdim

ama biraz araştırınca adblue olan Euro 6 motorlarda 0W20 kullanmak gerekiyormuş

0w20 yerine 0w30 koyduk arasında çok fark varmı motora zarar verirmi bilgili arkadaşlara sormak istedim ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 7dreaMSoLdier_ -- 16 Mart 2024; 19:30:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kalın yağ koymuşsunuz. soğukta viskoziteleri aynı ama yüksek sıcaklıkta farklı viskozite oluyor. bence yeni filtre ve 0w20 alıp 0w30 u boşaltın paraya kıyıp.

Dizel Fiat fiorino doğru yag seçimi konusuPiotr Testeryoutube
    Wesprzyj kanał na Patronite: https://patronite.pl/PiotrTester Subskrybuj: https://www.youtube.com/c/PiotrTester?sub_confirmation=1 @Piotr Tester Test przepływu olejów silnikowych 0W20, 0W30, 0W40, 5W30, 5W40, 5W50, 10W40 w temperaturze +20°C i temperaturze -25°C #mobil #0W20 #5W50 W teście biorą udział oleje: Mobil 0W20, Mobil 0W30, Mobil 0W40, Mobil 5W30, Mobil 5W40, Mobil 5W50, Mobil 10W40 Co pokazuje test? https://uszlachetniacze.blogspot.com/2022/12/testy-przepywu-w-temp-dodatniej-i.html Piotr Tester zestawienie: https://uszlachetniacze.blogspot.com/2018/10/piotr-tester-zestawienie-wszystkie.html
    https://www.youtube.com/watch?v=9J7DniuuXAI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meticulous -- 16 Mart 2024; 20:58:25 >
  • Meticulous kullanıcısına yanıt

Video icin teşekkürler video çok aydınlatıcı olmuş gerçekten , 0W20 diğer yağlarla arasında uçurum var 0w30 la arasında az bir görsel değer var aralarında ama, fark varmı var ... bugün aracımın tuhaf sesli çalışmasıda bana öyle gelmemiş gerçekmiş demekki bir tık kalın yag konulmuş belli etti bugün

• Bizim 1.6 multijet euro 6ya da 0-30 yerine, 5-30 koyulmuştu

Açıkcası maddi olarak mantıklı gelmedi aşağı yukarı bin liralık yeni yağı çöpe atmak dahaki bakımını biraz erken yaptırdık motor soğukken özellikle özenli kullandık bi şey olmadı, daha doğrusu fark edilir bi şey olmadı diyeyim

Yanlış mı evet yanlış hayati mi orası tartışılır

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • ZETEC SE kullanıcısına yanıt

Aracın ben bugün sesli çalıştığını farkettim sabah ısınınca normalde ses azalırdı azalma olmuyor bugün test ettim bir tık kalın yag olunca böyle oluyor demekki bir sürü para verdim şimdi kara kara düşünüyorum ne yapayım diye içime sinen bir olay olmadı bu yağ işi bana

• Servisi aradım uzun vadede zararı olacağını söylediler turbo zarar görür partikülü de tıkayacaktır denildi değişmem tavsiye edildi
    2 gün önce konulan yağı Bugün değiştirdim castrol magnatec 0w20 ile ..öyle his falan degil araçtaki titremeyen motor gazlayınca eski ataklığı sessiz ve stabil çalışma geri geldi ... bir daha araştırmadan yag almam aynı model aynı Euro 6 motor 1.3 fiorinolar 0w30 kullanırken sadece adblue dalgasından yag sınıfı degişebiliyormuş bunuda gördük .. iyi forumlar

• çok kabaca takılmayın bu kadar detaya hem zihninizi hemde psikolojinizi bozar..

araç yağsız kalmasın

tam sentetik bir yağ koyun kafi sizin model için.

yılda bir değiştirin mümkünse Liki molly tercihimdir.

çok detaya inerseniz allak bullak olursunuz.

• 7dreaMSoLdier_ kullanıcısına yanıt

sorunuz tamamen psikolojik boşuna masraf etmişsiniz bahsettiğiniz değerler ülkemizde öyle farklar yaratmaz.2 side sentetik yağ

uzun vade derken motor yağı km yada yıl bazında yılda bir değiştirilmesi lazım zaten.

ne zararı..)

• iyi yapmışsınız. ilerde açacağı masrafları ekstra 1-2 bin tl ödeyerek engellediniz. aracın ömrünü uzattınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meticulous -- 19 Mart 2024; 6:55:7 >
  • Dizel Fiat fiorino doğru yag seçimi konusu

Adblue konulan 1.3 multijet motorlar için 0w-20 yağ olmasının yanında 9.55535-DM1 özelliğini de taşıması gerekiyor.

Benim tercihim şu şekilde olurdu;

1. Petronas Selenia Eco2 (Bu yağ katalogta belirtilen)
    2. Opar OLIO DM1 0W-20 MOTOR YAĞI 3.9 LT (Yetkili serviste bunu kullanıyorlar)
    3. Petrol Ofisi Maxima Hybrid 0W-20 (Bu yağ fiyat olarak diğerlerinden uygun ve tüm teknik özellikleri karşılıyor ama denemedim)

• Hayati bir olay değildi değişmesede olurmuş ama takıntılı biriyseniz içiniz rahat etmiş oldu. Aracı aldığımdan beri e6 1.6Mj aracıma 0/30 motul koyuyorum gayet memnunum.

• TEPEE PREMİUM PACK kullanıcısına yanıt

1 yıldır kullanıyorum ben bu aracı çalışmasını neyini ezberledim alıştım çalışma sesi değişti Motorda titremede vardı eger birşey hissetmesem o yağı en azından 6 7 ay kullanırdım uzun vade derken turbosu partiküle şununla bununa açacağı zarar icin kastettim belki ben 1 yıl sonra satarım ama alan kişiye sorunlar birikip patlıyor 2. El kaderini yaşatmayalım kimseye masraflar bir başlayınca ağır işkence oluyor yeni nesil dizellerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 7dreaMSoLdier_ -- 20 Mart 2024; 0:23:45 >
  • Meticulous kullanıcısına yanıt

Bende öyle düşündüm yanlış daha büyük yanlışa zemin hazırlamasın diye

• mazzoow kullanıcısına yanıt

Selenia yaşadığım küçük ilde bulamadım bende castrol 0w20 aldım castrolu geçmişte çok kullandım memnun kaldım bahsettiğiniz özelliği taşıyor mu bilmiyorum tabi

• OrQuN kullanıcısına yanıt

cok Km Li 15 yaş üstü bir benzin LPG’li aracım olsaydı önemli değildi o kadar ama dizelse iş değişiyor hocam bu yeni nesil dizeller fazla hassas

• 0w20 ya da 0w16 konulması önerilen araca yetkili servis 5w30 koymuş. Aracı yeni aldığım için tecrübe edememiştim. Sonraki bakımı kendim yaptırıp motul 0w20 koydurdum. Araç o kadar değişti ki titreşim, ses bariz azaldı. Ki bu bahsettiğim aracın motoru atmosferikti. Farketmez diyenlere aldırma, doğru olanı yapmışsın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.